Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Задължително ли е плащането на пътен данък?

Препоръчан отговор

Има едно нещо дето се нарича 'пътен данък' , знае ли някой за какво е и задължително ли да го плащаме. Какво може да стане ако не го платя?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Откакто има винетки, няма пътен данък.

Още през 2006 Асен Гагаузов е казал "Със сигурност няма да има дублиране на пътен данък и винетки".

Редактирано от Ken (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен винетки има и данък за колата, който се плаща в общината. Ето калкулатор с който можеш да изчислиш колко трябва да платиш http://nraapp01.nra.bg/calc_DD/calc_DD.jsp?calc=2 . Ако не го платиш ти се трупа и ти се начисляват лихви.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Освен винетки има и данък за колата, който се плаща в общината. Ето калкулатор с който можеш да изчислиш колко трябва да платиш http://nraapp01.nra.bg/calc_DD/calc_DD.jsp?calc=2 . Ако не го платиш ти се трупа и ти се начисляват лихви.

Данък за МПС и пътен данък са две съвсем различни неща.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само дето и размера на данъка върху превозните средства за леки автомобили в БЪЛГАРИЯ е наопаки.

Конкретно за моето БМВ 318 което е 86г. и е 74 kW (105к/с) данъка сега е ~ 86 лв, понеже е над 14 г.

Ако обаче е до 5 г. данъка става 240 лв.

А кажете това държава ли е. Как стимулират хората да си купуват нови коли.

Ужас.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Данък за МПС и пътен данък са две съвсем различни неща.

Да така е, пътият данък отпадна с въвеждането на винетки, но още има хора, който си мислят, че като имат винетка и не трябва да плащат друг данък.

Редактирано от sunico (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...
Само дето и размера на данъка върху превозните средства за леки автомобили в БЪЛГАРИЯ е наопаки.

Конкретно за моето БМВ 318 което е 86г. и е 74 kW (105к/с) данъка сега е ~ 86 лв, понеже е над 14 г.

Ако обаче е до 5 г. данъка става 240 лв.

А кажете това държава ли е. Как стимулират хората да си купуват нови коли.

Ужас.

Абсолютно съм съгласен! Скалата за данъка е направена по един абсолютно просташки начин, най-вероятно от някой комплексар чиновник.

Аз имам Рено Меган 150 к.с и данъка му е между 180 и 530 в зависимост от града :help:, а на същото Рено Меган, но със 90 к.с. данъка е само 53 лв.

Къде е логиката? Повтарям, че става дума за Рено, не за Бентли!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Добрич увеличават със 100% данъка за превозни средства до 12 тона

25 Януари 2008

Със 100% да се увеличи данъкът за леките автомобили, автобуси и камиони до 12 тона в Добрич.Това ще предложи кметството на местния парламент за гласуване на предстоящата общинска сесия. Според общинарите, това е единственият начин да се ремонтира градската пътна инфраструктура.Ако имате 14 годишен трабант, например, ще платите 25.16 лева, вместо досегашните 12.58 лева.Иван Колев, зам.-кмет на Добрич: "За автомобили със същата мощност на двигателя, от 5 до 14 години, в момента плащат 18.87 лева, сега трябва да стане двойно - 37.74 лева и до 5 години включително, в момента плащат 35.22 лева, увеличението е двойно 70,45 лева".За колите, съобразени с еко-нормите налогът ще е наполовина. Ако предложението бъде гласувано от Общинския съвет, в местната хазна ще влязат около 900 000 лева повече само от този данък.Иван Колев, зам.-кмет на Добрич: "По принцип държавата не отделя средства за подобряване на градската инфраструктура на общините. Единствената възможност е чрез осигуряване на собствени приходи да се осигурят такива средства, с които да се извършват необходимите ремонти или пък пълна рехабилитация на уличната мрежа".В други общини в областта данъкът върху колите остава непроменен, като община Каварна например. Според кмета Цонко Цонев, ще заложат на по-голямата събираемост на данъците, а не на по-високия размер.

Дали разликата ще накара жители на Добрич да регистрират колите си в общини с по-ниски данъци може би ще стане ясно в края на годината.

www.btv.bg

Дадоха власт на местния парламент и те се забравиха.Предложението мина през гласуване и вече е факт.Нищо не пишат за колите над 100 к.с. мой приятел плащаше 145 лева сега ще дава около 300.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм от Силистра, и тази година май се измъкнахме без дигане... но то и сегашните цени не са малки...

Чл. 49 (1) За леки автомобили размера на данъка съобразно мощността на двигателя, коригиран с коефициент в зависимост от годината на производство, както следва:

1. до 37 kW включително - от 0,34 за 1 kW;

2. над 37 kW до 55 kW включително - от 0,40 за 1 kW;

3. над 55 kW до 74 kW включително - от 0,54 за 1 kW;

4. над 74 kW до 110 kW включително - от 1,10 за 1 kW;

5. над 110 kW - от 1,23 за 1 kW.

В зависимост от годината на производство данъкът се умножава със следните коефициенти:

Брой на годините от годината

Коефициент

на производство, включително

годината на производство

Над 14 години

1

Над 5 до 14 години включително

1,5

До 5 години включително

2,8

Чл. 53. (1) За превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW вкл., снабдени с действащи катализаторни устройства, данъкът се заплаща с 50 на сто намаление.

---

Не мога да разбера защо катализатора се счита само ако колата ти е под 100коня..

И тва с годините на колите е много тъпо... а пък и защо аз като имам Хонда 1.6 - 130коня (с катализатор) да плащам 160лв данъци, а някое скапано дизелово опелче 1,7 с 60 коня да плаща към 10-20лв??? Като тези дизелови бръкми замърсяват поне тройно повече!

А да не говорим как ако сте гледали скоро по новините... някой румънци си регистрирали колите в Русе щото им било по евтино, а не казват на тях колко са им заплатите там в Румъния...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 години по-късно...

сори че пиша по тема от преди 2 години, но не мисля че има смисъл да пускам нова.

не знам колко е вярно това за данъка обаче баща ми го лъжат вече не знам си кой път. а според горният пост за моята кола, която е 46 киловата и е 19 годишна, данъка за мпс излиза 18.40 лв... а вече трета година или четвърта, баща ми плаща 50 лв (тоест 47,50 с отстъпката) или тъпата община във Варна сама решава на кой колко да взема...

да поясня че данъка няма нищо общо с екологията (ако имаше щеше да се плаща според конценрацията на изгорели газове, разхода и изминатите километри - тоест ще се плаща в началото на годината за предната година)

Редактирано от the professor (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много е важно,при придобиване на МПС,в общината да се пише,че същото има катализатор.При това положение,данъка се намалява с 50 %.

Ако сте забравили да го пишете това,то няма как да ви го направят това намаление !

Трябва да спомена,че нито ти се обяснява тази подробност там,нито пък ти проверяват,дали в действителност имаш такъв катализатор,а още по-малко,дали е ефективен към настоящият момент !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

сори че пиша по тема от преди 2 години, но не мисля че има смисъл да пускам нова.

не знам колко е вярно това за данъка обаче баща ми го лъжат вече не знам си кой път. а според горният пост за моята кола, която е 46 киловата и е 19 годишна, данъка за мпс излиза 18.40 лв... а вече трета година или четвърта, баща ми плаща 50 лв (тоест 47,50 с отстъпката) или тъпата община във Варна сама решава на кой колко да взема...

да поясня че данъка няма нищо общо с екологията (ако имаше щеше да се плаща според конценрацията на изгорели газове, разхода и изминатите километри - тоест ще се плаща в началото на годината за предната година)

Трябва да намери къде да подадеш жалба за това. Аз имам 20-годишно пежо 205 40kW бензин и 4-годишна Фиеста, 50kW дизел, като за пежото миналата година данъка ми беше 8,60лв.(осем да) а за форда към 50лв.(не помня точната сума) във Видин. Абсурдно е данък за толкова стара малолитражна кола да е 50лв. въпреки че за всяка община е различен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм от Силистра, и тази година май се измъкнахме без дигане... но то и сегашните цени не са малки...

Чл. 49 (1) За леки автомобили размера на данъка съобразно мощността на двигателя, коригиран с коефициент в зависимост от годината на производство, както следва:

1. до 37 kW включително - от 0,34 за 1 kW;

2. над 37 kW до 55 kW включително - от 0,40 за 1 kW;

3. над 55 kW до 74 kW включително - от 0,54 за 1 kW;

4. над 74 kW до 110 kW включително - от 1,10 за 1 kW;

5. над 110 kW - от 1,23 за 1 kW.

В зависимост от годината на производство данъкът се умножава със следните коефициенти:

Брой на годините от годината

Коефициент

на производство, включително

годината на производство

Над 14 години

1

Над 5 до 14 години включително

1,5

До 5 години включително

2,8

Чл. 53. (1) За превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW вкл., снабдени с действащи катализаторни устройства, данъкът се заплаща с 50 на сто намаление.

---

Не мога да разбера защо катализатора се счита само ако колата ти е под 100коня..

И тва с годините на колите е много тъпо... а пък и защо аз като имам Хонда 1.6 - 130коня (с катализатор) да плащам 160лв данъци, а някое скапано дизелово опелче 1,7 с 60 коня да плаща към 10-20лв??? Като тези дизелови бръкми замърсяват поне тройно повече!

А да не говорим как ако сте гледали скоро по новините... някой румънци си регистрирали колите в Русе щото им било по евтино, а не казват на тях колко са им заплатите там в Румъния...

това са минимални ставки. всяка община има право да умножава основната ставка по ставка в диапазон. не случайно пише ОТ ... за KW. от тук се и получава разилката в данъка за Варна, София, Плевен и т.н. за едни и същи к.с./година автомобил.

Редактирано от sanddaemon (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване