Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Стоте най-велики романа на всички времена

Препоръчан отговор

Интересно ми е, да коментирате тази класация.

Аз изобщо не съм компетентен, затова и си питам :-)

Ето :

http://www.mediatimesreview.com/july04/greatbooks.php

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Трябва да поздравим BBC за тази смела инициатива, която без съмнение ще предизвика множество спорове. Със сигурност може да се предскаже, че трябва да се очакват всевъзможни реакции, от надменно презрение до бъбрив ентусиазъм. Класации? Ние ги обичаме и ги ненавиждаме. Книги? Ние страстно защищаваме това, което четем. Книгите на нощното шкафче и в джоба на палтото ни оформят вътрешния пейзаж на нашия потаен живот. Съберете двете на едно място и ще получите взривните материали на множество литературни фойерверки.

Цитата е от там.

Моето гласуване би било:

1. 14. Граф Монте Кристо, Александър Дюма (нали съм момче)

2. 38. Дивото зове, Джек Лондон

3. 33. Трима мъже в една лодка, Джеръм К. Джеръм

4. 13. Пармският манастир, Стендал

5. 16. Дейвид Копърфийлд, Чарлс Дикенс

Бих добавил и книгите на Богомил Райнов.

Някои от 100-те класации не съм чел (има и непознати), но за първата ми тройка, съмнение няма.

А вие обичате ли да четете книги с художествена литература?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повечето от книгите в класацията не съм ги чел, но ми направи впечатление, че на първите 10-20 места преобладавт английски автори. Малко пристрастна ми се струва тази класация. Иначе в нея има и някои попадения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

Аааа много измислена класация!

Хемингуей влиза на 50 място с книгата си "Мъже без жени", а в същото време книги като "Старецът и морето"/книга за която той получи нобелова награда/ и "Фиеста" ги няма. Чандлър влиза с "Големия сън", "Дългото сбогуване" го няма. Да не говорим че Ерих-Мария Ремарк въобще го няма! Романът на двайсти век - "Одисей" също го няма.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено съм съгласна с Linkin Park,че е доста пристрастна тази класация,все е едно аз да седна и да напиша 100 мои любими книги,всеки си има предпочитания.Те тия англичани си правят някакви си проучвания,ама в Англия и се съобразяват с техните си изопачени виждания за живота.

Така,че не е задължително да се съгласяваме с тяхната класация и техните виждания за "Велики романи".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Много жалко,че са изпуснати някои наистина стойностни неща в тази "класация".Няма да повтарям,тези преди мен,тъй че ще добавя само някои книги,които лично аз смятам за Велики

1.Птиците умират сами-Колийн Макълоу

2.Винету-Карл Май

3.Престъпление и наказание-Достоевски

4.Дядо Горио,Братовчедът Понс-Балзак

5.Без дом-Хектор Мало

6.Клетниците и т.н.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

33. Трима мъже в една лодка, Джеръм К. Джеръм

64. Властелинът на пръстените, Дж. Р. Р. Толкин - Лично за мен тази трябва да е в десятката.

74. Параграф 22, Джоузеф Хелър

Бих добавил и следните:

Цар Плъх, Дж. Клавел

Пътеводител на галактическия стопаджия, Дъглас Адамс

Наследникът от Калкута, Р. Щилмарк

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Интересно ми е, да коментирате тази класация.

Аз изобщо не съм компетентен, затова и си питам :-)

Ето :

http://www.mediatimesreview.com/july04/greatbooks.php

<{POST_SNAPBACK}>

Смешна работа - англичаните само са изредили част от великите романи - поне да ги бяха класирали като хората! Не могат да ме убедят, че разни детски романи и дори "Дон Кихот" са "по-велики" от тези на А. Дюма баща/син. Това пак опира малко до тяхното национално самочувствие и фактът, че поне половината автори там са англичани говори зле за английската обща култура...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смешна работа - англичаните само са изредили част от великите романи - поне да ги бяха класирали като хората! Не могат да ме убедят, че разни детски романи и дори "Дон Кихот" са "по-велики" от тези на А. Дюма баща/син. Това пак опира малко до тяхното национално самочувствие и фактът, че поне половината автори там са англичани говори зле за английската обща култура...

<{POST_SNAPBACK}>

Мисля че те не са ги класирали. Това май е по-скоро списък. В противен случай... олелееее...

А и всичко е въпрос на гледна точка. За мен "Дон Кихот" е много по-стойностен културен паметник, от творбите на Дюма... Колкото до детските книги, предполагам имаш предвид "Алиса". "Граф Монте Кристо" е на 14-то място, а тя на 24-то.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1.Тримата мускетари-Ал.Дюма

2.20 години по-късно-Ал.Дюма

3.Виконт Дьо Бражелон или Десет години по-късно-Ал.Дюма

4.Речни заливи-Ши Най Ан

5.Война и Мир-Лев Николаевич Толстой

В тези книги е истината.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
1.Тримата мускетари-Ал.Дюма

2.20 години по-късно-Ал.Дюма

3.Виконт Дьо Бражелон или Десет години по-късно-Ал.Дюма

4.Речни заливи-Ши Най Ан

5.Война и Мир-Лев Николаевич Толстой

В тези книги е истината.

<{POST_SNAPBACK}>

Междувпрочем отсъствието на "Война и мир" е крайно озадачаващо... Дали бедните английски братя въобще са чували за името на Толстой? Вероятно... Отделят по 5-6 реда за него в енциклопедия "Британика"...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Не са само английски автори , има и доста американски ..Не съм съгласна с подредбата обаче...Има около 15 заглавия, които не съм чувала ohmy.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интерсно но все пак,доста пристрастна.Няма някой големи имена,други влизат със странни заглавия.Булгаков -Майстора и Маргарита, го няма.Клифърд Саймък-Резерватът на таласъмите,Ярослав Хашек-Швейк,Марио Пузо-Кръстникът,Марк Твен е с Хъкълбери,къде е Том Сойер??????????Ако я има Мери Шели с Франкенщайн,къде е Брам Стоукър с Дракула?Херман Хесе го няма въобще.Имаме Елрой с Поверително от ЕЛ ЕЙ, но къде е Ървин Уелш с Трейнспотинг???

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разгледах доста внимателно списъка.....Отбелязах това, което аз съм чела. Доволна съм 60 % съм прочела. Аз също бих добавила доста заглавия, но нима може да се запази бройката 100, без някой да е пропуснат или пренебрегнат..... и нека никак не забравяме, че в изкуството субективизмът е абсолютно задължителен.... Повярвайте ми, дори и двамата с половинката си в къщи не бихте се споразумели за това, кои са 100-те най-велики романи....да не говорим, че доста се чудя в колко ли семейства /или двойки/ ще могат да се намерят 100 романа, които и двамата да са чели.......Ако искате да проверим с първия - с "Дон Кихот" - чудя се колко ли от изказващите тук мнение са ЧЕЛИ /не слушали, поназнайващи за романа, или пък гледали някой филм или реклама по bTV..... хахахахаха/ наистина "Дон Кихот". Мисля, че се броят на едната ми ръка.... а това вече е по-страшно от пристрастието, вложено при определяне на списъка.... нали?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-странната класация която съм виждал.Англичаните се доказват като извратен анация за пореден път.И какво прави Моби Дик толкова напред?! Някой въбще успял ли е да я дочете?Да се обади,освен ако не е англичанин.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 месеца по-късно...

за нещастие на господа англичаните трябва да кажа, че май са твърде големи националисти

първо трилогията "Тримата мускетари" я нямаше. Защо?

второ "Полет над кукувиче гнездо" - или аз не виждам или наистина я нямаше

Виктор Юго не го видях (може да съм го пропуснала и все пак?)

руски автори като че ли нямаше, а само английски и тук-таме малко разнообразие

и Дюма на незнам си кое място, 14-о ли беше!

тия англичани май не разбират много от книги!

Редактирано от Sawi (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Класацията е субективна, както и всяка друга подобна, но тези англичани направо се оляха! Че то като го гледа тоя списък човек, ще рече, че само в Европа са се писали романи, и то повечето - в Англия! :nono: Всеки си има свой фаворит за най-добър роман, но аз, като че ли съм склонен да приема първото място на "Дон Кихот" - велика книга. :wors: Иначе всичко са омешали хубавичко надолу. sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване