Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравей, Aliah. Ще има рай и ад, но не сега. Ето последователността на събитията:

Идва Исус на земята - това е Второто пришествие.

Възкресява мъртвите праведни и заедно с живите праведни отиват в небето (някъде в Космоса, не знам къде).

Живите неправедни биват погубени и остават на земята заедно с мъртвите неправедни за 1000 години. Земята е запустена. Сатана също е на земята, но тъй като няма живи хора (няма човешки материал), той е като с "вързани ръце". В това време праведните на небето участват в съда.

След 1000-та години сатана бива пуснат, неправедните биват възкресени и всеки си получава заслуженото. Това е адът.

Цялата земя бива обгорена и възстановена. Тогава праведните се връщат заедно с Исус на обновената земя и се заселват на нея. Това е раят. Исус остава заедно с изкупените праведни във вечността на земята.

Не е ли чудесно?

Краси77, честно, трябваше ми няколко пъти да го прочета това, за да повярвам, че наистина си го написал Публикувано изображение ...кажи ми, моля ти се, че не го вярваш наистина Публикувано изображение ...уважавам религиите, но горе написаното няма да хване и при малко дете...тоя сценарий е дошъл от някой дето е гледал много филми, но не е добър писател!

Извинявай...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

пп dagpo не се закачай с Марушка и ДуХов-ния и учител, че ще стане весело.

:-))

Марушка е добрячка и симпатяга - носи на майтап поне.

А dagpo попита съвсем чистосърдечно за духовния учител, понеже, нали и той си има такъв.

Да поясня заради него - dagpo, духовният учител на Марушка не е от плът и кръв и тя не го вижда, както при вашите будистки школи, но пък и вие си имате подобни на нейния духовен (безплътен) учител аналози - нещо като шепота на безформените дакини, които говорят на учениците от школата Дагпо Кагю. :-))

dagpo, ще ни разкажеш ли нещо за дакините, на мен лично ми е изключително интересно кои са те, понеже съм срещала покрай интереса си за религията на древните българи, че те също са се занимавали с духовната практика ДЗОГ ЧЕН, дори намерих в нета една оригинална тантристка рисунка, имаща връзка с гореспоменатите практики - змиите от двете страни на храма, които държат тези дакини символизират енергията кундалини, а в центъра на храма се виждат слънца и тризъбец, характерен и за древните българи, а пък за прическите да не говорим - те са с характерния за прабългарите чумбас - кичур коса на темето - на точката бинду . Учението ДЗОГ ЧЕН е било познато и на манихейците, идващи от Персия и от там е било пренесено в старата религия БОН на Тибет. Изпадането в дълбока бардо-медитация - транс, е била редовно използван метод за посветените при гадаене и предсказване на различни важни събития. Литературната героиня Пагане на Вера Мутафчиева в книгата Предсказано от Пагане - е един типичен пример на дакини при прабългарите. Между другото, нали има и град с име Паган в Азия, известен с хилядите си малки и големи будистки храмове - пагоди: Публикувано изображение

Дори свещеният знак на древните българи - ипсилон с двете хасти от гледна точка на тантра-йога представлява медитативната схема ЯНТРА. Да ти е познато това име?

Ето картината с двете дакини - пазителки на храма:

Публикувано изображение

Разкажи ми нещо за дакините, моля те, наистина ми е много интересно.

Редактирано от Lucia_free (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти си чистосърдечен. Начинът ми да разбера това е странен, но ти не се сърди.

Затова сега ти задавам въпроси, които наистина ме вълнуват. Ами интересувам се от историята и религията на предците на българите, та съм се ровила доста по въпроса и стигнах до това, че има връзка между думата Танг-Ра и царството Шанг-Шунг - Шамбала в Тибет. Четох, че древното учение дзог чен е пренесено в Тибет от страната Удиана. Първият манастир в Тибет Самие е създаден от гуруто Падма Самбхава, който пренася учението от тази страна в Тибет. Къде е митичната страна Удиана? - В долината на Сват, намираща се между Кашмир и Хиндукуш. Други изследователи определят още по-точно очертанията й като влючват Ладак, Гилгит и Читрал. Марко Поло описва страна с името БОЛОР около Читрал. Удиана е обхващала територии от Афганистан, Пакистан, царството Гуге по поречието на Сатлеч, връх Кайлаш и езерото Манасаровар. Знае се, че т.нар. бели хуни - ефталитите са се заселили точно около това езеро в Тибет. Последните се считат за роднини на оногурите.

Има топоним Тенгри - кхан Тенгри - връх в Тян Шан. Има хидроним Тангра - езерото Тангра Юмко в Тибет - юмка на тибетски значи жена, майка - има връзка и с прабългарското умай и даже с арабското омми. Звукът Ом в мантрите на будистите и той май е със същото значение. Името Тангра е близко и до Тара - върховната тантрическа и будистка богиня-майка. Тара, доколкото зная, на санскрит означава звезда. Това име се среща като главна богиня и при волжските българи.

Също да вземем наименованието чакра - колело. Българският му аналог е чакръг, от където е останала и в съвремието ни думата кръг.

Ваджра на езика сандхя-бхаша означава гръм, мълния, нали, а яна - път? :-))

Имам една молба - пиши тук! И за дакините още можеш да кажеш - зная това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И да мога, не бих го направил, щото и това дето го казах беше вповече. Сори.Ако ще ме питаш такива неща по-добре вземи мейла ми от Вало - наистина такива теми не бива да се обсъждат с хора, които дори нямат будистко убежище, а какво да говорим за важраяна инициации (уанг). Как да ти кажа - обсъждането на цветовете на дъгата с някой, който няма цветно зрение е безмислено и опасно и за двете страни (никого не искам да обидя, с което). Тук бих могъл да давам само обща информация, доколкото ми стигат силите (които са на изчерпване :-) ) и познанията (а те са малки), за да се опитам да разтворя някой от най-големите информационни заблуди по отношение на Дхарма. Ваджра има много значения(напр. диамант или нещо неразрушимо, неунищожимо), но едно от тях е това, което казваш. Яна означава колесница, т.е. вид превозно средство, но го превеждаме като път, за да изразим по-ясно значението. Ако изхождаме от твоята логика, можем да приемем и че Зевс напр. е еманация на Буда Ваджрадхара, щото един от атрибутите му е мълния ;) Тангра -Тара :rolleyes: (ми както казваш Тара е женски аспект, които изразява просветлената любов и съчувствие и понякога се проявява в 21 различни форми, а за Тангра можеш да питаш някой тангрист, ако е доживял до днес:-) ) Има много външни сходства между много неща, но значението е съвсем различно. Затова можем много лесно да се подведем, когато не сме получили правилни обяснения от автентичен носител на дадена традиция.

През ум не ми е минало да ти се сърдя. Хубав и слънчев ден!

Редактирано от dagpo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ха сега и аз да се намеся.

Ето какво е моето схващане за прераждане, Бог, Сатана, Ад или Рай. Базирано е на прочетено /но не в Библията/ и вътрешни усещания.

Ад - това е Времето и Мястото /тоест нашата планета Земя/, в които живеем. Или казано по-ясно : Ние сме онези "осъдени души", които се лутаме с определена мисия. И докато не я "изпълним" няма да се отървем от Преражданията. След това ми твърдение става ясно, че вярвам в преражданията. И ако всички се замислим малко ще стигнем до извода, че го има. Ето един много елементарен пример.

Разхождате се някъде /няма значение къде нито пък локацията като страна/. Изведнъж някой или нещо ви среща с друг човек /отново без значение дали е от същия пол или не/. И вие усещате нещо, което е необяснимо. Усещате странна връзка с този човек. Това се случва и с места /не е задължително да е само с хора/. В повечето случаи това се нарича "Де жавю" /в превод "Вече видяно"/. А вие в този си съзнателен живот не сте се сблъсквали с това или този, който е предизвикал объркването във вас.

Друг пример: Сънищата. Разбира се, че не всички, а някои. Обикновено онези сънища от предишен живот биват запомняни. И това, естествено, си има своето обяснение - нещо важно трябва да се предприеме или напомни. Нещо важно за вас самите, свързано с "мисията" ви в това Настояще.

А сега стигаме да Рая. Според онова, което съм прочела и усещам, Раят е Пространство, в което няма Време. Ето защо съм съгласна с marushka, която казва, че няма бъдеще. И че всъщност нашите Души живеят само в Настоящето. А бъдещето се определя от Миналото. Затова и истинските Гадатели отказват да предричат бъдещето, защото то само по себе си не съществува. Ние сме тези, което само чертаем "хипотетично" такова. Та, какво е Раят?! За мен това е Вселената с всичките и Галактики.Но дори и Раят си има своите "кръгове". И Вселената е един от тях. Дори Айнщан е успял да докаже на теория съществуването на така наречениете Паралени светове. А също и фактът, че Времето не е баш време. Не и по начина, по който сме свикнали да го разбираме и сме учили в училище. Това за мен също е Рай.

А сега е време да поразстърся онези, които силно вярват в Библията и съществуването на Бог. Повярвайте ми - и аз като вас вярвам в "Бог". Поставям тази дума в кавички не с цел да я омаловажа, защото думата Бог /идваща от Deus, Dao, dies, dyaus и т.н/ означава Мъдрост. А на някои от древните езици и Светлина. Вярвам в силата, която "Управлява" всички Светове и Времена. Наскоро си закупих една много интересна книга /в 3 тома/ - "Тайните общества на Всички Времена и Народи". Написана е през 1875 г. Може би си мислите, че заглавието не предполага нищо свързано с темата. Напротив. И трите тома са изградени от идеята за издигането на "Нещо" /в 99 % от случаите Вярвания и Обожествявания на Хора или предмети/. В първи том се говори за създаването на първото тайно общество от най-древните времена /Митраистите - 4500 г преди Христа/, познати на нашето човество. Там ще откриете доста интересни факти за съществуването на същата история за сътворението на Света /включително и човек, който се е родил от непорочна девица, умрял и после възкръснал/... И така през всички епохи и различни религии и националности. Интересен факт, нали.

Това обаче не ме спира да вярвам в Необяснимото, онова Непонятното. Защото така или иначе то съществува.

За мен Бог, това сме самите ние, а Раят е Светлината /която ни заобикаля/ и е даже вътре в нас. А светът на така наречения Сатана е Тъмнината. Но Тъмнината сама по себе си не съществува, защото тя е просто една "прожекция" на светлината. И те двете не могат да съществуват една без друга. Давам пример: Цял ден стоите на светло. В един момент някой угасва светлините и попадате в пълен Мрак. Нищичко не виждате. И така колко време?! Няколко минути.После обаче се случва "чудо". Изведнъж започвате да различавате форми и да ги виждате. Е, да, не е така ясно, както когато е светло. Но все пак виждате. Мракът е "сгъстена" Светлина. И смятам, че това е най-духовното описание на така наречения Рай. Затова се и приема като най-високата точка на Рая. Затова и Раят е описан като най-светлото място, а Адът - като Мрак - Подземие и т.н.

Дано не съм ви отегчила с приказките си. Последното нещо, което бих искала да вмъкна е, че няма значение в какво вярваме и защо.Или с какви имена ще го наречем. Най-важният момент от всичко събрано накуп е фактът, че Вярваме. Вярата е първата предпостава към самоосъзнаване. И така ни кара да се заемем с търсенето на Верния път към Себе си. Защото всяка една религия е имала едно за цел - Самоусъвършенстване /в чисто духовен смисъл/ и Сливане с Природата. Защото сме свързани и, ако искаме да бъдем "Праведни" или още възприети като "Добри", трябва да сме в синхрон с Природата. Тогава и животът ни ще е много по-приятен за живеене и ще можем да изпълним нашата мисия. А всяка успешна мисия ни позволява да достигнем крайната точка - Раят /Светлината/.

При тях боговете няма време. Радвам се,че има и други,които са на моето мнение. Моят духовен учител Иеова ми каза,че при нас човешките индивиди халдейската нумерология е най-истинска и за хороскопите ми каза,че само ако си знаеш точния час на раждане са били истински.

Ти си чистосърдечен. Начинът ми да разбера това е странен, но ти не се сърди.

Затова сега ти задавам въпроси, които наистина ме вълнуват. Ами интересувам се от историята и религията на предците на българите, та съм се ровила доста по въпроса и стигнах до това, че има връзка между думата Танг-Ра и царството Шанг-Шунг - Шамбала в Тибет. Четох, че древното учение дзог чен е пренесено в Тибет от страната Удиана. Първият манастир в Тибет Самие е създаден от гуруто Падма Самбхава, който пренася учението от тази страна в Тибет. Къде е митичната страна Удиана? - В долината на Сват, намираща се между Кашмир и Хиндукуш. Други изследователи определят още по-точно очертанията й като влючват Ладак, Гилгит и Читрал. Марко Поло описва страна с името БОЛОР около Читрал. Удиана е обхващала територии от Афганистан, Пакистан, царството Гуге по поречието на Сатлеч, връх Кайлаш и езерото Манасаровар. Знае се, че т.нар. бели хуни - ефталитите са се заселили точно около това езеро в Тибет. Последните се считат за роднини на оногурите.

Има топоним Тенгри - кхан Тенгри - връх в Тян Шан. Има хидроним Тангра - езерото Тангра Юмко в Тибет - юмка на тибетски значи жена, майка - има връзка и с прабългарското умай и даже с арабското омми. Звукът Ом в мантрите на будистите и той май е със същото значение. Името Тангра е близко и до Тара - върховната тантрическа и будистка богиня-майка. Тара, доколкото зная, на санскрит означава звезда. Това име се среща като главна богиня и при волжските българи.

Също да вземем наименованието чакра - колело. Българският му аналог е чакръг, от където е останала и в съвремието ни думата кръг.

Ваджра на езика сандхя-бхаша означава гръм, мълния, нали, а яна - път? :-))

Ще извиняваш, къде мога да намеря да прочета за тази страна Удиана? Чела съм само за Шамбала от ученичка. Пък за тази митична страна Удиана не съм чела.

:-))

Марушка е добрячка и симпатяга - носи на майтап поне.

А dagpo попита съвсем чистосърдечно за духовния учител, понеже, нали и той си има такъв.

Да поясня заради него - dagpo, духовният учител на Марушка не е от плът и кръв и тя не го вижда, както при вашите будистки школи, но пък и вие си имате подобни на нейния духовен (безплътен) учител аналози - нещо като шепота на безформените дакини, които говорят на учениците от школата Дагпо Кагю. :-))

dagpo, ще ни разкажеш ли нещо за дакините, на мен лично ми е изключително интересно кои са те, понеже съм срещала покрай интереса си за религията на древните българи, че те също са се занимавали с духовната практика ДЗОГ ЧЕН, дори намерих в нета една оригинална тантристка рисунка, имаща връзка с гореспоменатите практики - змиите от двете страни на храма, които държат тези дакини символизират енергията кундалини, а в центъра на храма се виждат слънца и тризъбец, характерен и за древните българи, а пък за прическите да не говорим - те са с характерния за прабългарите чумбас - кичур коса на темето - на точката бинду . Учението ДЗОГ ЧЕН е било познато и на манихейците, идващи от Персия и от там е било пренесено в старата религия БОН на Тибет. Изпадането в дълбока бардо-медитация - транс, е била редовно използван метод за посветените при гадаене и предсказване на различни важни събития. Литературната героиня Пагане на Вера Мутафчиева в книгата Предсказано от Пагане - е един типичен пример на дакини при прабългарите. Между другото, нали има и град с име Паган в Азия, известен с хилядите си малки и големи будистки храмове - пагоди: Публикувано изображение

Дори свещеният знак на древните българи - ипсилон с двете хасти от гледна точка на тантра-йога представлява медитативната схема ЯНТРА. Да ти е познато това име?

Ето картината с двете дакини - пазителки на храма:

Публикувано изображение

Разкажи ми нещо за дакините, моля те, наистина ми е много интересно.

Благодаря ти за защитата. Наистина ще е интересно да ни разкаже за дакините нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина ще е интересно да ни разкаже за дакините нещо.

:) Мила Лу, разбираш ли? Избора е твой? Редактирано от dagpo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дагпо, не разбирам - знанията нали са за хората... И нали колкото може повече хора да се докоснат до истинското знание, да се събудят, да проумеят що е просветление е целта на будизма... Или свещените знания не са предназначени за всички хора, само за по-така - за напреднали и така да се каже - просветени. Че това си е чист сепаратизъм.

Винаги съм се възмущавала ето на кое при всички т.нар. учения - дават ти истина на час по лъжичка. Аз пък искам цялата истина наведнъж и затова ще продължа пътя си сама и сама ще ровя и намирам. И ще намирам, ей богу!!! Каквото трябва, ще узная. Такива тайни неща, знания, които се крият от всички и са за шепа избраници, не ми стоят нещо истински. Въобще не приемам обяснението, че видиш ли обезпокояващо е да не злоупотреби някой. Имам си безпогрешен индикатор относно истинността на нещо - едно знание - една истина, ако е такава, то тя не води при никакви обстоятелства до възможности за злоупотреби - напротив - тя при всички условия и независимо от тях е само добро - само светлина, само придобивка за хората. Ако ли не е така, то тя не е истина, а илюзия, облечена в лицемерната маска на свещена истина. Тайна - това е името на илюзията. И тя винаги дебне в мрак. А истината - тя не само не може по никакъв начин да навреди на човека, но тя е единствено и само свобода, затова и го освобождава. Имам си сетиво за нея. Такива тайни учения и то давани чрез задължаващи обети, за мен са далеч от истината. Не може на човека да бъде отказван достъп до знанието. Какво е това учение, което запрещава знанието. Как може да се пречи на това човек да узнае истината за това от къде е дошъл, на къде отива и кой е всъщност той, чий продукт е, как може едно учение, което и да било то, с претенции за човеколюбиво и просветленско под предлог на това, че е само за напреднали да се явява пречка за знанието и да затваря очите на хората още повече в тъмнина. Те всичките такива - тайните учения, си приличат точно по това - затворени пътища. Пътища, които спират пътя на светлината.

Да, мн. добре зная, че яна е колесница, но и с по-точно значение път, затова и в Таро картата Колесницата обозначава точно съдбовни моменти в пътя на човека.

Не само Зевс е аналог на Буда Ваджрадхара, по същата логика той може да се сравни освен с Танг-Ра на българите и с Перун на славяните, Сабазий на бесите, Тор на скандинавците и пророка Илия на евреите, даже и мюсюлманите имат аналог там - легендарният Демир баба - Железният баща.

Гръмовержец е и Тор, и Илия, и Зевс, и Перун, и Сабазий, те всички са могъщи персонажи от митологиите на различните народи, около тях все има небесни огньове и огнени колесници - виджра-яна, дори за Илия е известна легендата как баща му имал видение неговият син да е увит с огнени пелени и да се кърми не с кърма, а с небесен огън. Някои наричет този огън Агни. Ваджра на санскрит, а на тибетски Дордже Чанг значи точно това също - Гръмодържец - държител, пазител на мълнията, на небесния огън, на гърма. С огън се занимава и един друг приятел от източните митологии - Шива.

Тази картина се свързва с Ваджрадхара – тантрическата персонификация на Дхармакаи:

Публикувано изображение

А я да видим една друга картинка - Шива-Шакти:

Публикувано изображение

открийте 10-те разлики... :-)))

Ето ги в редичка Гръмовержците или още Архетипи на Силата:

Перун:

Публикувано изображение

Тор:

Публикувано изображение

Илия:

Публикувано изображение

Зевс:

Публикувано изображение

Шива:

Публикувано изображение

Буда Ваджрадхара:

Публикувано изображение

А тук - при тези мандали направо си е за открийте липсващите разлики:

Палтрул - Сарва Мандала при будистите:

Публикувано изображение

старобългарската Канатица:

Публикувано изображение

известна още като Небесната костенурка:

Публикувано изображение

за още инфо - виж тук

Шри Чакра Янтра - за тази мандала казват още, че е схема на Шамбала:

Публикувано изображение

индианската Пеперуда - символ на Вечен живот:

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дагпо, не разбирам - знанията нали са за хората... И нали колкото може повече хора да се докоснат до истинското знание, да се събудят, да проумеят що е просветление е целта на будизма... Или свещените знания не са предназначени за всички хора, само за по-така - за напреднали и така да се каже - просветени. Че това си е чист сепаратизъм.

Едно дете като тръгне на училище и започне да изучава математика, на първия урок не се дават диференциални уравнения или пък аналитична геометрия. Причината е че детето няма да ги разбере.

Ако детето има търпение. Ако има учители, който имат тези знания и могат да ги предадат, и ако детето има доверие в учителите си, тогава един ден детето ще може да решава всички задачи от висшата математика. Разбира се необходима е упоритост, мотивация и издържливост. Необходимо е още и детето да не смесва математиката с други "математики" :-)

Няма тайни учения. Няма свещени знания. Просто някои учения се дават само когато човек е готов за тях.

Така или иначе всички учения са концепции. Те са помощно средство, което води до откриване на това което сме, на истинската ни природа.

Повече концепции водят до повече объркване.

Просветлението не е възможно без компетентен учител.

Усмихнат ден.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дагпо, не разбирам

Съжалявам, за което... Дано след обяснението на Вало да стане малко по-ясно.

Аз пък искам цялата истина наведнъж и затова ще продължа пътя си сама и сама ще ровя и намирам. И ще намирам, ей богу!!! Каквото трябва, ще узная.

Наведнъж не става по причините, които посочва Вало. Рови се, но така само ще си изгубиш времето, защото много от тези неща се нуждаят от устни инструкции, които няма да ти даде никой, ако не си готова за тях... Това твоето е хем наивно, хем малко мързеливо (не се засягай, моля), т.е. за да получиш нещо трябва да положиш истински усилия. Всички тези неща не се, за да се забавляваш или да раздуваш самомнението си. Те са достъпни, но не по твоя начин. Казах ти вече - избора е твой. Иначе може да продължиш с тези повърхностни сравнителни изследвания, с които си се заела. Не ми се навлиза в детайли, а и нямам време да обяснявам защо аналогиите ти са погрешни, но с две думи: това, че в будизма се използват много индуистка символика е културно обусловено, но ако навлезеш в същността (вмест просто да сравняваш картинки на мандали) бързо ще разбереш, че значението им е съвсем различно. Както и да е...

Ученията се дават по този начин за твоя защита и за да бъдат предпазени от изкривяване. Ще ми позволиш едно просто сравнение - нали е ясно какво ще стане, ако дадеш ядрена енергия в ръцете на едно дете :biggrin:.

Не мисли, че не знам как се чувстваш. Ще ти кажа едно мое лично преживяване. Преди години зададох на един мой учител един особено сложен въпрос отнасящ се до някой от най-дълбоките аспекти на Ваджраяна, практикуването на които изобщо не ми беше по-силите. Тогава те ме погледна проницателно и ми каза приблизително следното: "А всъщност за какво ти е да знаеш всичко това?" Оттогава преди да попитам нещо винаги си задавам този въпрос...Не се сещам как да го обясня по-ясно. Слънчев ден!

П.С. От любопитство прочетох обясненията за магическия възел и те уверявам, че те нямат нищо общо с тези в будизма... Не мисли, че не знам всички тези теории и хипотези, за които ми разказваш. Напротив и затова ти казвам, че те са доста повърхностни. Ако те интересува сравнителна културология, поне се заеми със сериозни автори (не искам да обидя никого - предполагам, че намеренията са добри, но реализацията им е ...).

Редактирано от dagpo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно дете като тръгне на училище и започне да изучава математика, на първия урок не се дават диференциални уравнения или пък аналитична геометрия. Причината е че детето няма да ги разбере.

Знаеш ли, според мен божествените истини са прости. Толкова прости, че дори едно дете може да ги разбере спокойно. Човекът има невероятната способност да усложнява сам живота си. Учение, което е тайно и сложно, според мен не иде от бога, а от човека, който обича да се оплита в собствените си илюзии и това прави цял един живот, за да разбере накрая, че го е пропилял.

Ако детето има търпение. Ако има учители, който имат тези знания и могат да ги предадат, и ако детето има доверие в учителите си, тогава един ден детето ще може да решава всички задачи от висшата математика. Разбира се необходима е упоритост, мотивация и издържливост. Необходимо е още и детето да не смесва математиката с други "математики" :-)

Ако учителят е истински, той ще се учи от детето, а не детето от него и така - необходимостта от учители ще отпадне. И... какво правим нататък при това обезсмилено от учителстване положение...

Няма тайни учения. Няма свещени знания. Просто някои учения се дават само когато човек е готов за тях.

Така или иначе всички учения са концепции. Те са помощно средство, което води до откриване на това което сме, на истинската ни природа.

И след това какво... като открие човекът истинската си природа - какво следва после?

А - и още нещо важно да попитам - какво казва будизмът за истинската природа на човека - каква е тя?

Повече концепции водят до повече объркване.

Нищо подобно - сравнителното религиознание дава много - разбираш, че по целия свят хората говорят едно и също ... на различни езици. Какво да се прави - живеем след срутването на Вавилонската кула. :-)))

Просветлението не е възможно без компетентен учител.

Усмихнат ден.

Що за учение е това, което казва, че просветлението е нещо като заучено стихотворение. Просветление не е възможно само без едно единствено нещо - съзнание. Защото просветление и самоосъзнаване са едно и също нещо, а за самоосъзнаването се изсисква единствено наличие на съзнание и нищо повече. Учител може и да няма в плът, животът е такъв сам по себе си. И всеки един човек за мен може да ми бъде учител - всеки един, независимо от статуса му. Животното може да бъде учител, растението, камъка, птицата - всичко.

Съжалявам, за което... Дано след обяснението на Вало да стане малко по-ясно.

Наведнъж не става по причините, които посочва Вало. Рови се, но така само ще си изгубиш времето, защото много от тези неща се нуждаят от устни инструкции, които няма да ти даде никой, ако не си готова за тях... Това твоето е хем наивно, хем малко мързеливо (не се засягай, моля), т.е. за да получиш нещо трябва да положиш истински усилия. Всички тези неща не се, за да се забавляваш или да раздуваш самомнението си. Те са достъпни, но не по твоя начин. Казах ти вече - избора е твой. Иначе може да продължиш с тези повърхностни сравнителни изследвания, с които си се заела. Не ми се навлиза в детайли, а и нямам време да обяснявам защо аналогиите ти са погрешни, но с две думи: това, че в будизма се използват много индуистка символика е културно обусловено, но ако навлезеш в същността (вмест просто да сравняваш картинки на мандали) бързо ще разбереш, че значението им е съвсем различно. Както и да е...

Ученията се дават по този начин за твоя защита и за да бъдат предпазени от изкривяване. Ще ми позволиш едно просто сравнение - нали е ясно какво ще стане, ако дадеш ядрена енергия в ръцете на едно дете :P.

Не мисли, че не знам как се чувстваш. Ще ти кажа едно мое лично преживяване. Преди години зададох на един мой учител един особено сложен въпрос отнасящ се до някой от най-дълбоките аспекти на Ваджраяна, практикуването на които изобщо не ми беше по-силите. Тогава те ме погледна проницателно и ми каза приблизително следното: "А всъщност за какво ти е да знаеш всичко това?" Оттогава преди да попитам нещо винаги си задавам този въпрос...Не се сещам как да го обясня по-ясно. Слънчев ден!

П.С. От любопитство прочетох обясненията за магическия възел и те уверявам, че те нямат нищо общо с тези в будизма... Не мисли, че не знам всички тези теории и хипотези, за които ми разказваш. Напротив и затова ти казвам, че те са доста повърхностни. Ако те интересува сравнителна културология, поне се заеми със сериозни автори (не искам да обидя никого - предполагам, че намеренията са добри, но реализацията им е ...).

Интересува ме всичко мен, няма нещо на този свят, което да не е обект на моя интерес, освен парите. И всичко заслужава вниманелно вглеждане - така мисля. Разбира се, че ме интересува сравнителна културология и също такава митология - това е невероятно интересна и дълбока материя.

Въобще не са погрешни аналозите ми и никак не са повърхностни, това се вижда и с просто око, но ако на теб не ти изнася да сравнявам любимата ти барикада - будизма и с други митологични вярвания, това вече е друг въпрос - е да, ще отпадне ореола на будизма като велико учение, което единствено води до просветление...

Позната ми до болка история, междувпрочем...

По въпроса за знанието - ти може и да не знаеш защо искаш да знаеш, но аз знам. :-)))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре Лусия Красива,

а ти правейки аналогиите не допускаш ли

че всички тези народи са имали един ,,учител,,?

Кой е той?Защо приликите са прекалено много,какво идват да покажат:единство на съзнанието?!Не е ли целта една и съща :P

будизма дава тухлите,

а къщата всеки сам си я гради.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знаеш ли, според мен божествените истини са прости. Толкова прости, че дори едно дете може да ги разбере спокойно.

На един приятел хлапето искаше да стане машинист и да кара влак. Не искаше да чака да порасне, нито смяташе, че има нужда да се учи и накрая му купихме влакче-играчка :)

И след това какво... като открие човекът истинската си природа - какво следва после?

Първо я открии :cool: Най-общо после помагаш на другите да я открият :baby:

Нищо подобно - сравнителното религиознание дава много

Чакай малко - да не мислиш, че тезите, които излагаш имат много общо с Фрейзър, Елиаде или Вебер напр.

Интересува ме всичко мен, няма нещо на този свят, което да не е обект на моя интерес, освен парите.

Затова те харесвам!

Въобще не са погрешни аналозите ми и никак не са повърхностни, това се вижда и с просто око, но ако на теб не ти изнася да сравнявам любимата ти барикада - будизма и с други митологични вярвания, това вече е друг въпрос - е да, ще отпадне ореола на будизма като велико учение, което единствено води до просветление...

Що да не ми изнася - забавно е. Колкото едно нещо в тази област е по-достъпно, толкова е по-повърхностно. Няма как да ме изненадаш с тези теории, защото ги познавам по простата причина, че всеки, който се заинтерсуава от религия духовност, мистика и т.н. (не обичам тия думи, ма сега не ми се търсят по-точни), попада първо на тези неща. Пак да потретя - това, че едни и същи архетипни символи се повтарят навсякъде е обусловено от биологични, социо-културни и исторически фактори, но това не означава, че същността е еднаква...

По въпроса за знанието - ти може и да не знаеш защо искаш да знаеш, но аз знам. :-)))

Защо ?

А - и още нещо важно да попитам - какво казва будизмът за истинската природа на човека - каква е тя?

Най-после задаваш правилен въпрос. Ако иска Вало да рискува да ти отговори, защото ти така или инак всичко си знаеш и каквото и да ти кажа ще го интерпретираш по своему, т.е. ще го възприемеш през своите цветни очила. Ако си като препълнена чаша, как можеш да научиш нещо, мила Лу? Редактирано от dagpo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знаеш ли, според мен божествените истини са прости. Толкова прости, че дори едно дете може да ги разбере спокойно. Човекът има невероятната способност да усложнява сам живота си. Учение, което е тайно и сложно, според мен не иде от бога, а от човека, който обича да се оплита в собствените си илюзии и това прави цял един живот, за да разбере накрая, че го е пропилял.

Абсолютната истина не е на някой. Абсолютната истина може да бъде преживяна. Има методи водещи до това преживяване. Будизмът е учение, което не идва от бог. От будистка гледна точка боговете не са просветлени. Будизмът не е тайно или сложно учение.

Ако учителят е истински, той ще се учи от детето, а не детето от него и така - необходимостта от учители ще отпадне. И... какво правим нататък при това обезсмилено от учителстване положение...

Учител в този смисъл е някой който преживява истинската природа на нещата. Когато това се случи е естествено да споделяш това преживяване с всеки, който поиска. Това е учител, който на относително ниво, може да се учи от децата и от мравките, но по отношение на абсолютната природа на нещата, може да се учи само от тези, които я преживяват. Учителят и ученикът имат една и съща природа. Учителят я осъзнава, ученикът не. Ако ученикът иска, може да използва учителя като огледало в което да "види" всички качества на тази истинска природа. Може да види, че учителят безстрашно, радостно и неуморно работи за другите. Може да види, че учителят е искрено заинтересован от щастието на другите и че няма разминаване между думи и дела, може да види, че тези които следват съветите на учителя и ползват методите, се променят, егото им намалява, намаляват концепциите и смущаващите емоции и тези ученици стават безстрашни и радостни и започват също да правят полезни неща да останалите, може да се каже че стават просветлени. :-)

Следва безстрашна, радостна и активна работа в полза на другите. Без идеята "аз правя нещо за теб", без надежда, без страх и без очазкване. Това е спонтанна дейност. Случва се като израз на това, което сме. Когато се разтвори егото, заедно с концепциите и "смущаващите" емоции, остава това. Безначална, несъздадена, неограничена ясна светлина. Спонтанна, свободна активност в полза на другите. Това е природата ни. Всичко друго е непостоянно, появява се, променя се и изчезва. Истинската ни природа винаги е. Безстрашие, радост, активно съчувствие.

Що за учение е това, което казва, че просветлението е нещо като заучено стихотворение. Просветление не е възможно само без едно единствено нещо - съзнание. Защото просветление и самоосъзнаване са едно и също нещо, а за самоосъзнаването се изсисква единствено наличие на съзнание и нищо повече. Учител може и да няма в плът, животът е такъв сам по себе си. И всеки един човек за мен може да ми бъде учител - всеки един, независимо от статуса му. Животното може да бъде учител, растението, камъка, птицата - всичко.

Щом така ти харесва, живей така. Човек може да се учи от всичко, но не може да осъзнае и преживее природата си без да му я покаже някой, който вече я осъзнава. Причината, поради която обикновено не бихме искали да се учим от някой е егото ни. Докато имаме его - липсва просветление.

Интересува ме всичко мен, няма нещо на този свят, което да не е обект на моя интерес, освен парите. И всичко заслужава вниманелно вглеждане - така мисля. Разбира се, че ме интересува сравнителна културология и също такава митология - това е невероятно интересна и дълбока материя.

Всяко учение, което прави хората по-добри е велико учение. Не всяко от тях води до преживяване на истинската природа на нещата. Будизмът е съвкупност от знание, което може да бъде разбрано интелектуално и методи, които водят до трансформиране на интелектуалното разбиране в преживяване на истинската природа на всичко. Буда не е ревнив. Единствената причина поради която Буда е преподавал е защото всеки се стреми към щастие и иска да избегне страданията. Буда не иска последователи, а равни колеги. Всеки е Буда, не всеки го знае.

В прераждането не е необходимо да се вярва. :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На един приятел хлапето искаше да стане машинист и да кара влак. Не искаше да чака да порасне, нито смяташе, че има нужда да се учи и накрая му купихме влакче-играчка ;)

Трябвало е да го пробвате на истински влак, разбира се в присъствието и на възрастни - представи си, че е някой прероден машинист, от който днешните биха могли да научат много. Хората имат странната логика, че като са им по-големи телата от тези на децата и умовете са им по-големи. А много често въобще не е така. И да гледаш от високо на дете е признак на неразбирането на едно голямо его, не на голям ум.

Първо я открии :) Най-общо после помагаш на другите да я открият :)

Ами ако вече съм я открила и без помощта на мантри, мандали, асани или учител... затова какво ще кажеш.

Чакай малко - да не мислиш, че тезите, които излагаш имат много общо с Фрейзър, Елиаде или Вебер напр.

Имат общо с мен. А аз не се впечатлявам от "големи имена", впечатлява ме само онова, което минава през мен.

Що да не ми изнася - забавно е. Колкото едно нещо в тази област е по-достъпно, толкова е по-повърхностно. Няма как да ме изненадаш с тези теории, защото ги познавам по простата причина, че всеки, който се заинтерсуава от религия духовност, мистика и т.н. (не обичам тия думи, ма сега не ми се търсят по-точни), попада първо на тези неща. Пак да потретя - това, че едни и същи архетипни символи се повтарят навсякъде е обусловено от биологични, социо-културни и исторически фактори, но това не означава, че същността е еднаква...

Не е вярно, че колкото едно нещо е по-достъпно, толкова е по-повърхностно - това е много тъп начин на мислене - бих казала продукт на самолюбиво и самонадеяно его - че ето видите ли - не е за всяка глава едно учение. Което развенчава мита му като човеколюбиво моменталически.

Защо ?

Както казват пловдивчани - "Тайна, майна". Това не е въпрос, на който бих могла да отговарям по форуми. :-)))

Най-после задаваш правилен въпрос. Ако иска Вало да рискува да ти отговори, защото ти така или инак всичко си знаеш и каквото и да ти кажа ще го интерпретираш по своему, т.е. ще го възприемеш през своите цветни очила. Ако си като препълнена чаша, как можеш да научиш нещо, мила Лу?

Аз винаги задавам правилни въпроси. А за правилността на отговорите да отговарят отговарящите. :-)))

Абсолютната истина не е на някой. Абсолютната истина може да бъде преживяна. Има методи водещи до това преживяване. Будизмът е учение, което не идва от бог. От будистка гледна точка боговете не са просветлени. Будизмът не е тайно или сложно учение.

Учител в този смисъл е някой който преживява истинската природа на нещата. Когато това се случи е естествено да споделяш това преживяване с всеки, който поиска. Това е учител, който на относително ниво, може да се учи от децата и от мравките, но по отношение на абсолютната природа на нещата, може да се учи само от тези, които я преживяват. Учителят и ученикът имат една и съща природа. Учителят я осъзнава, ученикът не. Ако ученикът иска, може да използва учителя като огледало в което да "види" всички качества на тази истинска природа. Може да види, че учителят безстрашно, радостно и неуморно работи за другите. Може да види, че учителят е искрено заинтересован от щастието на другите и че няма разминаване между думи и дела, може да види, че тези които следват съветите на учителя и ползват методите, се променят, егото им намалява, намаляват концепциите и смущаващите емоции и тези ученици стават безстрашни и радостни и започват също да правят полезни неща да останалите, може да се каже че стават просветлени. :-)

Тогава, кажи ми какво са дакините, щом не е тайна.

Добре - разбрах вече как ученикът използва учителя си. А ще ми отговориш ли на въпроса как учителят използва ученика си? Много ми е интересно да разбера това.

Следва безстрашна, радостна и активна работа в полза на другите. Без идеята "аз правя нещо за теб", без надежда, без страх и без очазкване. Това е спонтанна дейност. Случва се като израз на това, което сме. Когато се разтвори егото, заедно с концепциите и "смущаващите" емоции, остава това. Безначална, несъздадена, неограничена ясна светлина. Спонтанна, свободна активност в полза на другите. Това е природата ни. Всичко друго е непостоянно, появява се, променя се и изчезва. Истинската ни природа винаги е. Безстрашие, радост, активно съчувствие.

Щом така ти харесва, живей така. Човек може да се учи от всичко, но не може да осъзнае и преживее природата си без да му я покаже някой, който вече я осъзнава. Причината, поради която обикновено не бихме искали да се учим от някой е егото ни. Докато имаме его - липсва просветление.

Че аз живея точно по този начин. Дали не съм някой прероден будист, а? :-)))

Значи някой отвън ще ми показва моята вътрешна природа - що за глупост е това. Със сигурно е измислена от някое учителско его.

Всяко учение, което прави хората по-добри е велико учение. Не всяко от тях води до преживяване на истинската природа на нещата. Будизмът е съвкупност от знание, което може да бъде разбрано интелектуално и методи, които водят до трансформиране на интелектуалното разбиране в преживяване на истинската природа на всичко. Буда не е ревнив. Единствената причина поради която Буда е преподавал е защото всеки се стреми към щастие и иска да избегне страданията. Буда не иска последователи, а равни колеги. Всеки е Буда, не всеки го знае.

Отговори ми на един въпрос - колко хора, тръгнали по пътя на будизма успяват наистина да открият приживе истинската си природа и да проумеят що е то просветление?

В прераждането не е необходимо да се вярва. :-)

Да, защото вярата се базира на доверието, а знанието - на преживени истини.

Прераждането е факт, в който не е необходимо човек да вярва, а е добре да проумее смисъла му.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ако вече съм я открила и без помощта на мантри, мандали, асани или учител... затова какво ще кажеш.

Би казал, че може би всеки човек има проблясък. Друг е въпросът обаче това преживяване да е постоянно и всяка мисъл, дума и действие да са просветлени. Това е малко по-трудно. Егото е упорит навик. :-)

Това е тайната на тайните. :-) Просветление в женска форма. Всяка жена е дакини. :-)

Добре - разбрах вече как ученикът използва учителя си. А ще ми отговориш ли на въпроса как учителят използва ученика си? Много ми е интересно да разбера това.

Учител - ученик са неточни термини. По точно е да се каже че лама е някой с повече опит. Лама споделя опита си и е най-ефикасното средство помагащо на колегите му (ученици) да разтворят егото си. Може би ако учителят не е напълно просветлен, тогава всяка ситуация в живота му/и е следваща крачка към просветление.

Че аз живея точно по този начин. Дали не съм някой прероден будист, а? :-)))

Значи някой отвън ще ми показва моята вътрешна природа - що за глупост е това. Със сигурно е измислена от някое учителско его.

Вън и вътре са само концепции.

Лесно слагаш етикети на неща, които не познаваш.

Никой не е длъжен да следва учител без да го е проверил. Това дори е задължително. Ако видиш, че мотивацията на учителя е егоистична, че той мисли повече за себе си, и има светски цели, тогава защо да го следваш? Учителят не е личност. Той е огледало на собствения ни потенциал.

Има и фалшиви учители. Трябва да се внимава.

Отговори ми на един въпрос - колко хора, тръгнали по пътя на будизма успяват наистина да открият приживе истинската си природа и да проумеят що е то просветление?

Много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж мнениетоLucia_free написа на 26 септември 2009 - 22:43 :

Интересува ме всичко мен, няма нещо на този свят, което да не е обект на моя интерес, освен парите.

Затова те харесвам!

Интересна полемика се е оформила тука,само едно не разбирам...какво лошо виждате в парите :biggrin:

...а какво тайно има в дакините.Така както има просветлени сред нас,така има и дакини. :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябвало е да го пробвате на истински влак, разбира се в присъствието и на възрастни - представи си, че е някой прероден машинист, от който днешните биха могли да научат много.

:biggrin: Остроумна си, което (според мен) е много хубаво качество :blink:

И да гледаш от високо на дете е признак на неразбирането на едно голямо его, не на голям ум.

Нещо не си ме разбрала - аз имам известен опит с гледането на деца, а Вало - още повече. С две думи: децата имат същите смущаващи чувства като възрастните (ревност, гордост, привързаност, гняв и т.н), защото имат илюзия за его, . Романтичната ти представа за тях ми подсказва, че нямаш опит в тази област.

Както споменах, веднага ще те помоля да ме приемеш за ученик :lol6:

А аз не се впечатлявам от "големи имена", впечатлява ме само онова, което минава през мен.

ОК, но преди това все пак ги попрочети ;)

Не е вярно, че колкото едно нещо е по-достъпно, толкова е по-повърхностно - това е много тъп начин на мислене - бих казала продукт на самолюбиво и самонадеяно его - че ето видите ли - не е за всяка глава едно учение. Което развенчава мита му като човеколюбиво моменталически.

Искаш да кажеш, че квантовата физика или семантиката са достъпни за всеки? Моменталически???

Това не е въпрос, на който бих могла да отговарям по форуми. :-)))

Отговорът на този въпро е много, много важен...

По азбучен ред или по хронологичен да подготвим списъка :) Сериозно - просто се заинтересувай и сама ще стигнеш до отговора.

Мила Лу, казах ти малко повече, отколкото би трябвало и ти благодаря, че ме послуша (да не ме цитираш), но това, което ми се щеше да разбереш е, че тази информация е безполезна, ако не практикуваш тези неща... Много по-актуален, навременен и съдържателен е въпросът напр. за непостоянството на всички външни феномени, вътрешни преживявания и т.н. Това е нещо, което бихме могли да дискутираме открито и то би било от полза за мнозина...

Прераждането е факт, в който не е необходимо човек да вярва, а е добре да проумее смисъла му.

И какъв е той (само да не ми кажеш пак някоя Ню-ейдж безмислица като еволюция на душата по пътя и към съвършенството, щото нещата, уви, не стоят така)? Редактирано от dagpo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение Остроумна си, което (според мен) е много хубаво качество Публикувано изображение

Не само според теб,това качество се придобива с БУДност!

Нещо не си ме разбрала - аз имам известен опит с гледането на деца, а Вало - още повече. С две думи: децата имат същите смущаващи чувства като възрастните (ревност, гордост, привързаност, гняв и т.н), защото имат илюзия за его, . Романтичната ти представа за тях ми подсказва, че нямаш опит в тази област.

Това което си написал показва ,че опита ти е недостатъчен!Детето е един нов свят,и припознаването Му от 'будистка гледна точка' е АГРЕСИЯ

Както споменах, веднага ще те помоля да ме приемеш за ученик Публикувано изображение

Нали не се молихте?Публикувано изображение

ОК, но преди това все пак ги попрочети Публикувано изображение

Пак ни пращат да четем,после ти ли ще ни изззпитваш?

Искаш да кажеш, че квантовата физика или семантиката са достъпни за всеки? Моменталически???

Много хубав пример ,а дали един "лама"ги разбира тия неща или по своему ги ....

По азбучен ред или по хронологичен да подготвим списъка Публикувано изображение

Сериозно по :Учители 1,2,3,4,5..... и до днес както кришнарите са направили

Мила Лу, казах ти малко повече, отколкото би трябвало и ти благодаря, че ме послуша (да не ме цитираш), но това, което ми се щеше да разбереш е, че тази информация е безполезна, ако не практикуваш тези неща... Много по-актуален, навременен и съдържателен е въпросът напр. за непостоянството на всички външни феномени, вътрешни преживявания и т.н. Това е нещо, което бихме могли да дискутираме открито и то би било от полза за мнозина...

да,разбирам инфото е безполезно за непосветените

Всъщност Буда е избягал с учението си от "кастата"а пък учениците са му създали нова или НОВИ

И какъв е той (само да не ми кажеш пак някоя Ню-ейдж безмислица като еволюция на душата по пътя и към съвършенството, щото нещата, уви, не стоят така)?

нЮ Ейдж е осъвременяването на будизма през 1956 на последния събор ,там са приели ню ейдж решенияТА

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да разсъблечеш най-красивата и духовно чиста жена пред всички, означава да я изправиш и срещу пошлостта, вулгарността, неразибрането, оплюването и зачеркването. Някои ще гледат и ще се възхищават, други ще завиждат, трети ще печелят от нея, четвърти... пети...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какъв е той (само да не ми кажеш пак някоя Ню-ейдж безмислица като еволюция на душата по пътя и към съвършенството, щото нещата, уви, не стоят така)?

Да, точно така – едно от значенията на преражданията е усъвършенстване на душата. Душата е един несъвършен израз на нещо съвършено стоящо в основата й. Тя е едно проявление, подобно на личността. Слънцето свети и непрестанно проявява същността си, нали така. А хората не трябва ли да проявяват същността си във всеки един момент? Човек може и да е съвършен в своята същност, но не е съвършен в проявлението й. Да не би просветлените осъзнавайки съвършенството си да престават да светят? Аз разбира се не мисля че някой може напълно да осъзнае и да се идентифицира със своята безкрайна същност, но това е друг въпрос. Всички ние обаче правим това във все по-голяма и по-голяма степен. Значи прераждането е едно проявление, едно изразяване на същността ни (или при повечето хора по-скоро опит). Желанието за проявление идва от самата ни същност. То даже не е желание, а необходимост. Това е неотделима част от същността ни – да сподели себе си, да има обмен между нея и всичко останало. Ако не беше така Вселената нямаше да съществува.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, точно така – едно от значенията на преражданията е усъвършенстване на душата.

Всеки има право на мнение, разбира се. От гледна точка на будизма няма нищо като душа, личност, аз и т.н. Има илюзия за аз/его, която възниква от това, че се отъждествяваме с тялото, емоциите, концепциите си. Има Буда-природа, но това е нещо съвсем друго... Сансара означава "в кръг". Еволюционното схващане за прераждането е чуждо на будизма, но както казах всеки има право на своя гледна точка.

Да разсъблечеш най-красивата и духовно чиста жена пред всички, означава да я изправиш и срещу пошлостта, вулгарността, неразибрането, оплюването и зачеркването. Някои ще гледат и ще се възхищават, други ще завиждат, трети ще печелят от нея, четвърти... пети...

Mea culpa! Лу ме помоли да пиша в този форум и аз изпълних желанието и. Нямам съмнения в нейната духовна чистота, идеализъм и алтруизъм. Изразих моята гледна точка, а тя нейната. Мисля, че оттук-насетне участието ми в дискусията губи смисъл. Да повтарям едно и също очевидно нещо до безкрайност не ми е по вкуса. Лу, ако съм те засегнал с нещо, моля да ме извиниш. Ако понякога съм прекалено ироничен, то е към някои твой схващания, а не към теб самата. Също така, както споменах, да се разделяме с илюзиите си може да е доста болезнено и неприятно, но друг начин просто няма. Както казах, просто съм честен с теб и не ми се ще да пропиляваш скъпоценния си човешки живот напразно. Все някога ще разбереш, че ти трябва цел, път и някой, който да ти помогне да го изминеш,просто защщото, окото не може види себе си без огледало. Дотогава - успех и много щастие. Редактирано от dagpo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Dagpo, Скъпи приятелю, страхувам се, че си приел поста ми твърде буквално. Красивата и чиста жена в случая е което и да било учение за Пътя. Прав си, че всеки сам избира. И ти, и Вало сте прави, че не всичко може да бъде показано и казано на всеуслушание. Това е своего рода интимност, а една интимност на показ лесно може да бъде превърната в порнография. Всъщност Вярата е много повече съкровена от интимността в човешката ни любов. Поне така мисля аз.

Редактирано от Нел (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Dagpo,

Скъпи приятелю, страхувам се, че си приел поста ми твърде буквално.

Съвсем буквално, скъпа Нел. Стремя да се да бъда много, много внимателен в това да не наранявам самоцелно и безмислено когото и да било. Поолекна ми :) Да, съгласен съм с теб. Форума е само за даване на обща информация. Още повече, когато в него участват хора с най-разнообразни възгледи. Хубав ден!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Camarero, не е ли по-полезно да се опитваме да "издигнем" малко нивото на дискусията, вместо да го принизяваме до лични нападки? Ако човек няма какво да каже по една тема по-добре е да не казва нищо. Това не е Олимпиада все пак :-) . Все пак, за да не се чувстваш пренебрегнат и изключен, ще ти отговоря. * Да, инфото е безполезно за някой, който не практикува, така както е безполезно да имаш карта на Марианската падина, ако нямаш намерение да я проучваш :) * Това за децата не го разбрах, сори... * Последния събор през 1956? Би ли обяснил, ако е възможно с източниците, от които черпиш информация. П.С. Стига писа с тия неонови букви, че ме заболяха очите...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Camarero, не е ли по-полезно да се опитваме да "издигнем" малко нивото на дискусията, вместо да го принизяваме до лични нападки? Ако човек няма какво да каже по една тема по-добре е да не казва нищо. Това не е Олимпиада все пак :-) . Все пак, за да не се чувстваш пренебрегнат и изключен, ще ти отговоря.

* Да, инфото е безполезно за някой, който не практикува, така както е безполезно да имаш карта на Марианската падина, ако нямаш намерение да я проучваш Публикувано изображение

* Това за децата не го разбрах, сори...

* Последния събор през 1956? Би ли обяснил, ако е възможно с източниците, от които черпиш информация.

П.С. Стига писа с тия неонови букви, че ме заболяха очите...

**Моята намеса в дискусията е единствено в отговор на "издигнатото" от Ваша милост "ниво"на дискусията ,която е белязана с много Ваши квалификации и лични нападки!Умишлено НЕжелание за участие в дискусията и надменно държание ,което не е подплатено със знания ,а с опити да се оценяват знанията на други участници,което за мен е комплекс!

**това че не практикувам будизъм ,изобщо не е причина да изгубя интерес оттемата а пък контакта , и то с живи поклоници и практикуващи направо ме ...

**За децата не си го разбрал щото "известният "ти опит е недостатъчен!

Ще ти го кажа по друг начин "когато твоето дете е вече зрял мъж или жена отговори на въпроса кой е най добрия и/ми приятел

-това е баща ми!

тогава можеш да си отдъхнеш,че си помогнал на детето си да извърви САМО пътя си до момента и да направи СВОЯ избор!

**източниците ми са официални и не кореспондират с някакви разрешителни режими (от който и да е )

п.п.и на мене ми омръзна да прехвърляш отговорите на @Вало ,дай му почивка малко на това момче!

Гледам на други места обясняваш много научному ,пък тука се правиш на лаик!

Отпусни се!

интересно е да Ви чете човек ,но по същество иначе са намесват такива по прости като мене,разбираш ли?

Това за съборите(В Будизма) е интересно:

-Първият будистки събор се е състоял, малко след смъртта на Буда,

-Вторият се свиква 100 години по-късно( Сведенията за тези събори носят почти изцяло легендарен характер и се оспорват от историците.)

-Третият велик събор е свикан през III в. пр. Хр. в Паталипутра от императора на Индия Ашока.

(и за този Събор са твърде едностранчиви и спорни от историческа гледна точка. )

-Четвъртият велик събор, който се провежда в 29 г. пр. Хр. на остров Шри Ланка определено няма общобудистки характер на него присъстват единствено представители на школата Тхеравада. Няма такъв характер и свиканият в края на I век в Кашмир от император Канишка

-Нов Четвърти велик събор във всеки случай последователите на тхеравада от Шри Ланка, Бирма, Тайланд, Лаос и Камбоджа и досега не го признават за такъв.

През 1871 г. царят на Бирма Миндон свиква в заплашената си от английска окупация страна нов,

-Пети велик събор. Основната задача на този, по същество чисто Тхеравадински събор, е да освети уникалната сбирка от 729 мраморни плочи, на които, по заповед на царя, за следващите поколения е изгравиран целият текст на Типитака.

Що се отнася до проведения отново в Бирма

-Шести велик събор, продължил от май 1954 г. до май 1956 г., то той представлява безспорно едно от най-забележителните достижения в хилядолетната история на будизма.

Шестият събор обявява извършеното от авторитетното Общество за палийски текстове (Pali Text Society) транслитериране на текста на канона Типитака на основата на латинска азбука за равноценно с всички досегашни негови транслитерации, основани на различни южноазиатски писмени традиции. С това свое решение участниците в Шестия събор отбелязват по достоен за паметта на техния велик Първоучител начин 2500-годишния юбилей на будистката духовна традиция и нейното навлизане в съвършено нов, динамичен и глобален етап на разпространение и развитие.

айде да хаерлия ,новия етап и то глобален!!!

хубав и щастлив ден!

Редактирано от camarero (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...