Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Boot Loader въпрос?

Препоръчан отговор

Здравейте, на машината си бях забил Уиндоус, ама после шибнах Линукс "Оупън Суз" после го махнах (линукса) и сложих Мандрейк. Сега искам да махна Мандрейк, защото се прецаках яката с това Лайв СиДи и ми се пре*** буут лоудерът. Искам да махна линукса, махам дялове, формат, ала-бала и какво? Буут лоадера развален, защото явно е заменен от този на Линукс. А много искам да си остана без линукс, защото харда (40ГБ) е разделен на 6 дяла кой 10ГБ кой 5, кой 600 мб, кой пак 10 :Д

И сега трябва да имам мандрейк, за да може да бачка линукса. А аз не искам да ми отидат ето така 5 ГБ.

Моля да ми помогнете.

ПП: Ако кажете и как става варианта, да кача памет на дял (примерно от 10 да го направя на 15), без да се налага да форматирам дяла ( да губя информацията на него)?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте, на машината си бях забил Уиндоус, ама после шибнах Линукс "Оупън Суз" после го махнах (линукса) и сложих Мандрейк. Сега искам да махна Мандрейк, защото се прецаках яката с това Лайв СиДи и ми се пре*** буут лоудерът. Искам да махна линукса, махам дялове, формат, ала-бала и какво? Буут лоадера развален, защото явно е заменен от този на Линукс. А много искам да си остана без линукс, защото харда (40ГБ) е разделен на 6 дяла кой 10ГБ кой 5, кой 600 мб, кой пак 10 :Д

И сега трябва да имам мандрейк, за да може да бачка линукса. А аз не искам да ми отидат ето така 5 ГБ.

Моля да ми помогнете.

ПП: Ако кажете и как става варианта, да кача памет на дял (примерно от 10 да го направя на 15), без да се налага да форматирам дяла ( да губя информацията на него)?

За да поправиш bootloadera можеш да "буутнеш" диска с Windows XP и през recovery console с командата FIXMBR трябва да се оправи, а за работа с дяловете почети за Acronis disk direktor

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това за Репейърването на лоадера, не го схванах. Я кажи пак какво се прави, пускам Диска на Уина и?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това за Репейърването на лоадера, не го схванах. Я кажи пак какво се прави, пускам Диска на Уина и?

Първо, дяловете които е направил Линукса можеш да ги изтриеш, по този начин премахваш Mandriva Linux без остатък. След това можеш да си разшириш дяла/дяловете, на които ти е Windows-а, като използваш освободеното място.

Това, което е останало, е boot manager-а на Linux. Той се използва, защото Windows не може да boot-ва (не търпи) друга ОС (някои разбирачи може и да го направят, но не е за "простосмъртни"). Явно boot manager-а си го записал в MBR (master boot record). Ако те дразни можеш да го махнеш както ти е казал Scorpion76 (аз го правя по друг начин, но това е друг въпрос).

Както той ти е описал, boot-ваш компютъра с инсталационния диск на Windows XP. Изчакваш да се зареди Setup-а.

Изписва ти "Welcome to Setup". Имаш 3 избора - избираш "Repair" (натискаш [R]). След "C:\>" пишеш онова - FIXMBR.

Споко, Micro soft са се погрижили да нямаш Linux.

Прави това на своя отговорност! Дано си архивирал данните си!?

Редактирано от trosho (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, ужас, това няма оправяне бе хора. Трия партишъните ( линукс). Пиша командите, които ми казахте:

FIXMBR C:\

FIXBOOT C:\

ATTRIB -HRS

DEL c:\boot.ini

BootConfig /rebuild

И какво става:

Рествам компа и преди да се сети за уиндоус излиза:

GRUB load

erorr

И КРАЙ, трябва рест.

Груб - буут менюто, което ми шибна линукса.

В момента единственото, което можах да направя (поне да избегна натискане на ентер клавиш за уиндоус, е, че от конфигурацията на буут менюто на Мандрейк, което е задължително, махнах линукс и всичките там Сейф Мод и т.н

И направих, да зареди операционната система сле 0 секунди.

Това означава, пускам компа, тръгва буут менюто на Мандрейк, зарежда уиндоус.....

Обаче имам проблем:

При BootCfg /rebuild ме пита там дали да вкара Уиндоус в списъка и там описание и параметри за стартиране на Системата, обаче никъде не казва за параметрите, какво трябва да се пише и сега като пусна компа се получава следното:

Зареждане на (избрах вместо Грууб този път Лило буут меню) Лило меню = зареждане на Уиндоус, ама уиндоус си има собствено буут меню и иска да си избера от списъка коя ос да стартирам, а то си има само Уиндоус ХР.

Искам да махна този списък ами направо да си зарежда Уиндоус.

Тоест:

Пускане на компа; Зареждане на Лило = Стартиране на Уиндоус.

МОЛЯ ВИ, ПОМОГНЕТЕ!!!

ПП: Нито един системен файл не съм повредил.

Редактирано от kalata23 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей,

Щом системата ти стартира, не се панирай. Имах абсолютно същия проблем. Писах, трих, мазах и резултата беше загуба на цалата информация. Всичко идва от незнанието, а не от Windows, Linux или Partition Magic.

Линка даден от sokoban не се е отнасял за твоя случай, а за "Invalid Boot.ini" or "Windows could not start".

Scorpion 76 ти е показал начин през "recovery console" и ти е дал алтернатива на Partition Magic. Аз ти поясних как да стигнеш до "recovery console". Features е дал линк към проблем, който не е точно като твоя. Там проблемът е, че компютъра не стартира, а ти (доколкото разбирам) искаш да махнеш GRUB. Защо ти е било необходимо да пипаш boot.ini? В онази тема манол е дал друг вариант за поправяне (само) на MBR (и аз използвам този вариант):

Сигурно си слагал линукс върху уиндоус и ти се е омазал мастербуут рекърд-а.

Всъщност идеалния вариант е със системна дискета: fdisk /mbr

Ето ти откъс от "Помощ и поддръжка" на Microsoft. Прочети и виж как ти се стартира компютъра:

В по-ранните версии на операционната система Windows, зареждащи се на компютър с базова входно-изходна система (BIOS), като например Windows XP, процесът на стартиране започва със системния BIOS. BIOS определя устройството за зареждане, след което зарежда първия физически сектор. Физическият сектор се нарича първи зареждащ сектор (MBR). MBR съдържа таблицата на дяловете и необходимия за зареждането код. Този код търси активния дял в таблицата с дялове и предава управлението на зареждащия сектор на активния дял. След това зареждащият сектор на активния дял стартира програмата Ntldr.exe. Последната извършва синтактичен анализ на файла Boot.ini. Този файл се използва за преброяване на инсталираните операционни системи.

За да махнеш GRUB, FIXMBR вероятно е било достатъчно. Аз съм използвал "Hirens BootCD" за да стигна до command prompt и просто пиша "fdisk /mbr". Само не знам какво е станало с твоя boot.ini. Ето как изглежда при мен:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

Дано ти послужи за ориентация. Чети внимателно коментарите и съветите и сам преценявай кое може да помогне в твоя конкретен случай. А ето тук може да видиш как един колега се оправя с партишъните.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
.... Стартиране на Уиндоус.

МОЛЯ ВИ, ПОМОГНЕТЕ!!!

ПП: Нито един системен файл не съм повредил.

В крайна сметка за по-лесно защо не пробваш да заредиш диска с Win и да направиш repair на Windows-а
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи ТОВА FIXMBR изобщо не помага. Единственият начин е да видя за буут девайсис, но, щом ми буутва ДиВиДи-то като вкарам Уин ХР диска, занчи харда е на втора позиция.?

Второ, реших просто да махна груб и сложих Лил или каквото беше под линеен мод (то графичен нямаше).

Сега да видим, нещо дали ще стане да се махне както трябва или...........

А за репейър диска, при репейър, влиза в конзолата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако FIXMBR или fdisk /MBR не ти премахва boot loader-а на Linux, може би става следното (ще гадя).

Първо, не си изтрил дяловете, на които е бил инсталиран Mandrake. Да изтриеш съдържанието им не е същото като да изтриеш самите дялове, т.е. да ги изтриеш от таблицата на дяловете (partition table). Това става с Partition Magic или подобна програма.

Ако не си ги изтрил и ако root дяла на Linux "/" е бил направен активен, то GRUB си стои в първия сектор на този дял. При стартиране, кода в MBR "търси активния дял в таблицата с дялове и предава управлението на зареждащия сектор на активния дял", т.е. на GRUB. Трябва да направиш дяла на Windows "Active" и да изтриеш дяловете, останали от Linux.

Изискванията на Windows за правилно стартиране, ако не ползваш GRUB (LILO) или друг boot manager, са: 1) да бъде инсталиран на Primary дял; 2) този дял да бъде активен.

Приемаме, че си оправил MBR с FIXMBR или fdisk /MBR. Когато са изпълнени тези условия, след стартиране минава BIOS-a, чете се MBR (какви дялове имаш, кой е активен), предава се управлението на активния дял "C:", зарежда се NTLoader.exe, той чете boot.ini (коя ти е Windows директорията, с какви параметри да се стартира) и готово - стартира ти се Windows. Ето това трябва да постигнеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбрах къде е бил проблемът, на този МАНДРЕЙК. Има един дял, на който пише Expended и е 68 мб. Предполагам на него е ръгнат буут лоадера на линукс.

Кажете програма без ПАРТИШЪН меджик, с който да го изтрия. ПЛС.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Разбрах къде е бил проблемът, на този МАНДРЕЙК. Има един дял, на който пише Expended и е 68 мб. Предполагам на него е ръгнат буут лоадера на линукс.

Кажете програма без ПАРТИШЪН меджик, с който да го изтрия. ПЛС.

Acronis disk director

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе, тоя Акроникс изобщо не разпозна Extended диска. Кажете, МОЛЯ ВИ, програма, с която да изтрия тоя екстендед диск. С Партишън меджик 8 не става няма дори формат, делийт, конверт, а само ИНФО.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абе, тоя Акроникс изобщо не разпозна Extended диска. Кажете, МОЛЯ ВИ, програма, с която да изтрия тоя екстендед диск. С Партишън меджик 8 не става няма дори формат, делийт, конверт, а само ИНФО.

Според мен доколкото мога да разбера нещо от объканите ти обянения, си омазал тотално нещата.Как няма да го види Acronis-a ???Намери вариант да си прехвърлиш ценната информация на друг хард или дискове и вземи форматирай целият харддиск, това е моето предложение, ти си решавай как да се спасяваш от там на сетне.

Успех.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човек, пускам Маджик партиш (от буут диска) и ми показва освен 3-те уин, 3-те линукс дяла, един Extended или както се пише. Пускам акронис (на уина ) и ми показва само 3-та Уин и 3-та Линукс дяла.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
..... Extended Partition може да съдържа един или няколко логически дялове.....
Редактирано от Scorpion76 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво ще рече това?

Не мога да го изтрия, докато не изтрия линукс дяловете?

Не може да се махне?

В него има някви невидими дялове?

Я кажете как да махна този Екстендед партишън, защото съм сигурен, че в него е буут лоадерът на линукс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Какво ще рече това?

Не мога да го изтрия, докато не изтрия линукс дяловете?

Не може да се махне?

В него има някви невидими дялове?

Я кажете как да махна този Екстендед партишън, защото съм сигурен, че в него е буут лоадерът на линукс.

Ще рече, че НЕ Е проблем този дял............оф ДВА дена досега щях да преинсталирам Windows-а 10 пъти и повреме на инсталацията да изтрия и форматирам ненужните дялове на Линукса + 5 мин. работа с Акронис и щях да го забравя тоя проблем, и това е един от вариантите.

Относно bootloader-а на Linux ако не е в MBR не може да се стартира без дискета, което ще рече че ако се беше справил с поправката на MBR или на Windows щеше да си решил проблема.

Май не си погледнал линка, който ти е дал/а Features .... то по-ясно няма от това,а аз си губя времето да пиша ;)laugh.gif

Редактирано от Scorpion76 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 месеца по-късно...
Тук пишете как да премахнем Grub.Може ли да ми кажете как да го възтановя,след преинсталация на Уиндоус?

Намери си с Google SuperGrub в Iso формат,направи си бутващ диск и с него въстановяваш Grub лоадера.Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Тук пишете как да премахнем Grub.Може ли да ми кажете как да го възтановя,след преинсталация на Уиндоус?
Пробвай това

1. Взимаш LiveCD - то ( Ubuntu например )

2. Стартираш една конзола

3. След това изпълняваш следните конади

sudo grub

> root (hd0,0) (тук попълваш дяла където е инсталиран Линукса, не е казано 0,0)

> setup (hd0)

> exit

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване