Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

kai_99

Коя Linux дистрибуция използвате?

Препоръчан отговор

Забелязах,че напоследък интересът към Линукс много се засили.Основният проблем обаче си остава-хората трудно се насочват към подходящата дистрибуция.Тук можете да видите кои с най-популярните и по-лесно да се ориентирате...

Аз използвам Дебиан.А вие?

Редактирано от kai_99 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях на openSUSE 10, 10.1, 10.2, 10.3, и после за последно на 11.0alpha0 и не знам ама от няколко месеца много ме разочарова и само дебнех удобният момент, в които ще имам време да си сложа друго дистро, та сега съм с Ubuntu 8.04 alpha3 Hardy Heron и с ръка на сърцето мога да кажа, че дори като алфа се държи адски по добре от стабилното сусе :) а и не знам ама от първите секунди на работа с GNOME така ме грабна, както дори и KDE4 не усля, даже леко ме разочарова... та тепържа ще гледаме и битка не само между дистрибуциите ами и между графичните среди. Сега ползвам GNOME и Xfce и мога да кажа, 4е имат много голям потенциал и са много пъргави, вярно е, че от начало са леко дървени за обикновения потребител, но след 10 минути работа по интерфейса стават даже по-красиви и от другите си по-тежки и силно прехвалени събратя :)

1глас за ubuntu

Редактирано от nikola_yanev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз все още експериментирам.

Много ми харесва Ubuntu, по-точно идеята на тази дистрибуция. Но 7.10 нещо много тежка ми се видя.

Харесва ми Mandriva, от по-големите, Vector Linux и SAM Linux, от по-малките дистрибуции.

Остава ми да освободя място и при преинстал на Windows, вече е на 3 години завалията, ще сложа някой Linux.

Насочил съм се към MEPIS 7.0 . Като за домашна употреба си има всичко. А ако успея да му сложа и Xfce, ще съм ухилен до ушите biggrin.gif .

Пробвай с Тиликс или Дебиан ;) .Тиликс е българска дистрибуция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1 глас за "Tilix" cool.gif

Редактирано от maicky (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пробвай с Тиликс или Дебиан ;) .Тиликс е българска дистрибуция.

Tilix съм го пробвал. Много добре изглежда, но проблема ми беше с менютата на български. Предпочитам надписите на английски. Просто така ми е по-удобно. При стартиране избрах "English", но не се промениха. След инсталиране могат се оправят, но е малко неудобно. За сега е много близо до Kubuntu, а чета че при него има някои проблеми. Следя тази дистрибуция и се надявам всяка следваща да е по-добра.

За Debian - мисля че ми е рано, но е добра идея да пробвам.

MEPIS 7.0 май е отново с дебиански пакети, а не с тези от Ubuntu, така че не съм далече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хмм аз си падам по класиката - Slackware ..... старо , даже древно , от гледна точка на съвременните гъзарийки е яко дървено , обаче .... едно , че ме напътстваше стар слакер :angry: и другото е , че е много стабилно бе ! пробвах няколко дистра - разните деривати на Убунту и т.н ....не са лоши , ама пусто много шарени и в сравнение са направо нестабилни ...... слака е голям зор , докато му свикнеш от Бозата към него ...отначало ти се струва, че си се върнал едва ли не под ДОС и даже се чудиш защо ти е това неинтелигентно , ориентирано към конзолата дистро , обаче като му свикнеш ( дали съм успял наистина , все пак съм само от 10.0 версия с него ) става ясно , че единственото , което не можеш да направиш с него е да ударите по една бира ... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хмм аз си падам по класиката - Slackware ..... старо , даже древно , от гледна точка на съвременните гъзарийки е яко дървено , обаче .... едно , че ме напътстваше стар слакер :) и другото е , че е много стабилно бе ! пробвах няколко дистра - разните деривати на Убунту и т.н ....не са лоши , ама пусто много шарени и в сравнение са направо нестабилни ...... слака е голям зор , докато му свикнеш от Бозата към него ...отначало ти се струва, че си се върнал едва ли не под ДОС и даже се чудиш защо ти е това неинтелигентно , ориентирано към конзолата дистро , обаче като му свикнеш ( дали съм успял наистина , все пак съм само от 10.0 версия с него ) става ясно , че единственото , което не можеш да направиш с него е да ударите по една бира ... :)

Може, може и по биричка да ударите :wors:

И тук е slackware.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.freespire.org/

не я ползвам, а само във форма на Live CD щото има Gizmoproject който тръгва от диска направо от всеки компютър без да се налага да се инсталира нищо.

Иначе за човек който търси лесното, без да трябва сам да си сваля кодеци за да слуша една мр3-ка е може би един от възможните избори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Използвам PCLinuxOS. Минах през Убунту, Кубунту, Мандрива - не ми харесаха. PCLinuxOS за мен е доста потребителски настроена, всичко е възможно най-опростено, а в съчетание с линукс ядрото и идеологията на свободния (с отворен код) софтуер е просто невероятно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Използвам PCLinuxOS. Минах през Убунту, Кубунту, Мандрива - не ми харесаха. PCLinuxOS за мен е доста потребителски настроена, всичко е възможно най-опростено, а в съчетание с линукс ядрото и идеологията на свободния (с отворен код) софтуер е просто невероятно.

Има ли възмжност за бългаски интерфейс?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един глас за PCLinuxOS и от мен. Много добро дистро. Даже мисля, че го видях някъде във форумите на калдата, та затова реших да го пробвам. Пробвал съм и Ubuntu, Freespire, даже замалко Mandriva и Slack. В общи линии всички ми допаднаха, но не всички се държаха достатъчно добре на леееко старичкия ми лаптоп :) (иначе на ПЦ-то летяха :) ).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още 1 глас за Убунту cool.gif заради:

-стабилността и сигурността осигурявани от всяка една линукс дистрибуция

-идеалната пакетна система [deb]

-gnome за графична среда [най-висока стабилност къмто приятен интерфейс]

-интегриране на повечето нововъведения и нови технологии във всяка следваща версия

-големият кръг [общество/community] от потребители, спомагащо за по-бързото отстраняване на евентуални проблеми

-"user-friendly" интерфейс, дотолкова че и възрастни хора без проблем преминават от windows към ubuntu

Моля не ме нападайте, написаното в пълна сила или поне частично важи за повечето дистрибуции. Така че и самата тема като цяло е малко безполезна освен за събиране на статистическа информация. Може да се свържете с kal за да пусне такава анкета на сайта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Още 1 глас за Убунту cool.gif заради:

-стабилността и сигурността осигурявани от всяка една линукс дистрибуция

-идеалната пакетна система [deb]

-gnome за графична среда [най-висока стабилност къмто приятен интерфейс]

-интегриране на повечето нововъведения и нови технологии във всяка следваща версия

-големият кръг [общество/community] от потребители, спомагащо за по-бързото отстраняване на евентуални проблеми

-"user-friendly" интерфейс, дотолкова че и възрастни хора без проблем преминават от windows към ubuntu

Моля не ме нападайте, написаното в пълна сила или поне частично важи за повечето дистрибуции. Така че и самата тема като цяло е малко безполезна освен за събиране на статистическа информация. Може да се свържете с kal за да пусне такава анкета на сайта.

Убунту напоследък не е стабилен...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Офиса имам Дебиан и Слак за сървър.

Вкъщи отновo със Слак рутирам, но десктопа ми е Gentoo заради невероятното "КПД"с което бута морално остарелия ми кашон. biggrin.gif

Открай време Slackware са ми на сървърните машини и единственото което мога да кажа е че е голямо желязо. Слуша, няма претенции. Е... малко бавно буутва, но това е без значение ако реализира по 150 дена ъптайм. biggrin.gif

Редактирано от Progres (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля да мигрирам към Debian. Това което ми харесва е че е много бърз и надежден. До сега бях на Ubuntu.

kai_99, кое казваш му е нестабилното на Убунту? Дай малко аргументация.

Като за начало съм забелязал че гном-а от време на време забива. Често ми се случва докато слушам музика. След много цъкания върху файлове. Иконите побеляват и вече не иска да отваря каквито и да е файлове и директории.

Всички дистрота си имат плюсове и минуси. В новите версии на Ubuntu са доизпипали интеграцията на софтуера и в това отношение определено ще ми липсва. Също богатството на пакети и стилният външен вид.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

/off

Нищо лично, но на колкото машини съм сложил Убунту толкова пъти съм имал проблеми. Няма да конкретизирам. Феникс, то не е базирано на дебиан ънстейбъл, а на дебиан експериментал. Това е достатъчно условие за да не ползвам тази дистрибуция. Може би някой ден ше почнат сами да си компилират пакетите и ше наведа глава. Засега дебиан е и по-лек и по-стабилен. Дори и нестабилния.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам за Дебиан , ама аз съм пробвал Убунту , защото на по млади години ми омръзна да ровичкам файлове с joe , и мога да кажа само моето ЛИЧНО впечатление : Слак в сравнение с Убунту е като да сравниш Танк със жигула ...( за по младите нека е танк с форд феста ) biggrin.gif безобразната "изостаналост " на слака откъм гъзарийки се отразява само по един начин - стабилност и простота , простота и стабилност .... друго няма ! cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още един глас за PCLinuxOS- с графична среда gnome. Пробвал съм Убунту, Тиликс и Симпле Мепис 7. За сега съм доволен от тази дистрибуция. :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От мене имате един глас за Gentoo и M-Tel Relax 500 :clap:

Противно на всякаква логика - мисля, че това е дистрибуцията за начинаещи :clap:

/офф (набързо историята): В близкото минало бях виждал само Правец 8 и Windows. Един зимен ден - един приятел ми показа що е то Live-CD (Knoppix), видях малко глезотийки. Понеже ми се дразнеше, че имам силна психика, реши да се пробва с мене - каза ми, че ще ми бъде интересно и полезно да пробвам нещо различно от Windows - прати ме на Gentoo.

Историята продължава с три дни сухо четене, една седмица теглене, компилиране, псувни, теглене, компилиране, говорене по телефона, теглене, компилиране.

В един хубав момент се оказва, че имаш богата обща култура като цяло за операционни системи, можеш да работиш с Линукс, спираш да ругаеш Microsoft, купуваш си Nokia 3310 и почваш да четеш сайта на Steve Pavlina и книжките на Уейн Дайър. Стига се до понеделник вечер в 3 през нощта, когато се чудиш в кой форум да се направиш на умен.

Та, ако мога да се ползвам с някакви превилегии - един глас за всяко LiveCD (при мене - Knoppix), един глас за Gentoo (и документацията на Gentoo), един глас за "Linux for human beings" (при мене Kubuntu), и още един глас за чичо Бил и платения Windows.

Поздрави на всички!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...