Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

lpa

Дефрагментиране на хард диска - въпроси и проблеми

Препоръчан отговор

А може ли да ми кажете подробно как се прави дефрагментация на харда? Моят е на 2 дяла C и D аз искам и двата да ги дефрагментирам. И още нещо четох, че не е било добре да се прави дефрагментация с инструментите на Windows-а харда ми е NTFS

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А може ли да ми кажете подробно как се прави дефрагментация на харда? Моят е на 2 дяла C и D аз искам и двата да ги дефрагментирам. И още нещо четох, че не е било добре да се прави дефрагментация с инструментите на Windows-а харда ми е NTFS

Не виждам какво им е на инструментите на Windows-а, вградената програма си работи не по-зле от скъпите специализирани програми. Отстъпва им по скорост, вярно е, но ако се прави дефрегментиране веднъж на 2 години то всяка програма ще ти пъпли цяла нощ.

Как се прави дефрагментацията - теглиш си JkDefrag, разархивираш, правиш си папка със същото или каквото си име пожелаеш, захвърляш я нейде из харда (тя не се инсталира!), стартираш JkDefrag.exe и програмата ще ти дефрагментира бързо и качествено всички дялове, независимо от файловата система и при това съвсем безплатно, безопасно и нетоварещо системата.

Програмата е толкова проста, че няма и какво да сбъркаш в нея.

Редактирано от hlevoust (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък да попитам - случвало ли му се е на някой да му се рестартира компа като се опита да дефрагментира дял или по-точно C? Това скоро го забелязах, някъде по колдеа исках да си дефрагментирам дяловете и не ме остави. Но пък D и Е са си ок. Днеска си ги пуснах и не ми направи проблеми...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз използвам следния похват:

Първо качвам Diskeeper (по-стара версия че в новата това меню е сменено)

ЦИТАТ

1. Отвори Diskeeper Configuration Properties.

2. Отиди на Frag Shield => Edit.

3. Отиди на областа, която съдържа настройките за дял C: и избери Configure the MFT on this volume to the recommended size.

4. Kликни на бутона Submit най-долу.

5. Рестартирай компютъра си...

След това го деинсталирам и качвам програмата PerfectDisk като от време на време пускам оипциите от менюто "offline defrag"...

Менюто е сменено защото е абсолютно безполезно:

"PerfectDisk doesn't have this "feature" because it is not needed.

A little background on NTFS and how it works. When an NTFS drive is formatted, it creates the $MFT and it contains a fixed number of records that can be used. As files are created, then these records are used. Eventually, the pre-allocated number of records is filled up and the $MFT needs to "grow" - allocating another chunk of file records. Immediately adjacent to the $MFT is created what is called the MFT Reserved Zone. By default, it is 12.5% of the drive and goes from the first record of the $MFT to the first non-free cluster after the last MFT record. If you have a 100GB drive, then the Reserved Zone is going to be 12.5GB - pretty large if you think about it. If you look in Windows Explorer/Properties on a drive, the free space shown is the total of both INSIDE and OUTSIDE of the Reserved Zone.

The MFT Reserved Zone is created specifically to allow the $MFT to "grow" in a contiguous fashion. When the $MFT fills up, it allocates the next chunk from the free space located in the MFT Reserved Zone. NTFS will avoid putting files inside of the Reserved Zone unless you get into a low free space condition. It is not necessary to artifically pre-allocate additional space for the $MFT in order to keep it from growing fragmented.

Since NTFS takes care of this automatically, there is no need to artificially extend the $MFT. However, since most people don't have this level of knowledge of how NTFS works, when they hear about this "feature" in Diskeeper, they think it must be a good thing and worth paying extra money for.

- Greg/Raxco Software

Microsoft MVP - Windows File Systems

"

http://www.raxco.com/new/webinars/554_QuestionsAnswers.txt

Редактирано от KTT (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.......

Как се прави дефрагментацията - теглиш си JkDefrag, разархивираш, правиш си папка със същото или каквото си име пожелаеш, захвърляш я нейде из харда (тя не се инсталира!), стартираш JkDefrag.exe и програмата ще ти дефрагментира бързо и качествено всички дялове, независимо от файловата система и при това съвсем безплатно, безопасно и нетоварещо системата.

Програмата е толкова проста, че няма и какво да сбъркаш в нея.

Не ми се смей, но да питам като имам 3 дяла С, Д, Е къде да сложа папката с програмата? На С ли е най-добре?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ми се смей, но да питам като имам 3 дяла С, Д, Е къде да сложа папката с програмата? На С ли е най-добре?

Където си пожалаеш, все едно е, защото програмата не се инсталира. При мен е на дял F:\, но няма никакъв проблем да е и на десктопа.

И няма нищо смешно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитай да влезеш в моята директория ТУК и (това е в ДАТА-та и лично аз не успях да вляза сега). Търси mstDefrag с мой превод на български - мисля, че още стои там. Инсталираш я и забравяш какво беше това фрагментирани файлове, както и за нея. Инсталирана заема 2МБ място и ползва само 3.5МБ памет. Добре е еднократно след инсталиране да се пусне дефрагментация, но може и без това. Ако лаптопа е на батерия, преминава в режим на пауза. За съжаление не се спогажда с Vista, което според мен е единствения й недостатък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз да ви питам. В понеделник вечерта дефрагментирах с Perfect disk. Докато дефрагментирах, обаче инсталирах една програма. След дефрагментацията компа е отчайващо зле. Забива през 5 минути. Всичко блокира и трябва да чакам поне минута, за да се оправи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Perfect Disk е отличен дефрагментатор, преди няколко дни излезе 10 версия и е страхотна, по принцип когато дефрагментира не трябва да се прави нищо, но в случая не виждам връзка между инсталирането на програмата и дефрагментирането, дефрагментирай си спокойно с него.., по-скоро проблема е в инсталираната програма - деинсталирай я и виж в restore point, ако е включен на автоматично може да имаш ристор от преди това събитие. Освен това погледни в task manager-а когато забие, дали има процес който отнема в момента много ресурси примерно в размери над 100,000 КБ и го проследи кой е...И за друг път да знаеш инсталираш си една програмка например tuneup utilities 2009 и преди инсталирането на какъвто и да е софтуер си създаваш restore point... Публикувано изображение

Редактирано от lenylucky (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хайде като споменаваме дефрагментиращи програми да добавя и Vopt, Smart Defrag, Defraggler, всяка с плюсовете си и някой минуси!!!

Редактирано от martab (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дефрагментацията може ли да направи компютъра по бърз??

Това е предназначението и...да подреди файловете за по-бърз достъп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преинсталирах си пц-то някъде преди два месеца и половина,и искам да попитам,след колко време,е добре да се направи едно дефрагментиране след преинсталацията му ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи как и колко използваш компютъра си, 24/7 - веднъж седмично.Отдавна е трябвало да дефрагментираш в твоя случай.

Редактирано от atamatsu (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко да съживя темата и аз.Наблюдавам следното нещо:след дефрагментация свободното място на диска не се увеличава,а намалява.Това нормално ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На кой диск ?  С колко намалява ?

Дефрагментирането само преподрежда парчетата на файловете. Не увеличава свободното място.

Възможно е да се наблюдава намаляване, вследствие на създаването на нови или обновяването на съществуващи файлове от операционната система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На кой диск ?  С колко намалява ?

Дефрагментирането само преподрежда парчетата на файловете. Не увеличава свободното място.

Възможно е да се наблюдава намаляване, вследствие на създаването на нови или обновяването на съществуващи файлове от операционната система.

Ами на системния дял,на другия сега ще пробвам,но не намалява малко а в случая с цели 4ГБ.

P.S.На другия дял не го прави!

Редактирано от trifon81 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами на системния дял,на другия сега ще пробвам,но не намалява малко а в случая с цели 4ГБ.

P.S.На другия дял не го прави!

С някоя програма от рода на DirectoryTree провери къде се губят тези 4 GB.

Да нямаш включен Backup ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С някоя програма от рода на DirectoryTree провери къде се губят тези 4 GB.

Да нямаш включен Backup ?

По принцип го включвам бакъпа,но това става веднага след всяко дефрагментиране.Има ли връзка с бакъпа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможно е антивирусна да трупа логове, а ако тя не е добре трупа краш дъмпове. Пусни един анализатор на дялове, като DirectoryTree или WindirStat(моето предпочитание) и виж какво е разпределението по системния дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможно е антивирусна да трупа логове, а ако тя не е добре трупа краш дъмпове. Пусни един анализатор на дялове, като DirectoryTree или WindirStat(моето предпочитание) и виж какво е разпределението по системния дял.

Явно не се изразих ясно.Това става не винаги а само след дефрагметация.ако не позлвам дефраг няма такива проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това проосто няма как да стане от дефрагментатора. Може да е някаво съвпадение по време. Какво става със свободното място после? Как се възстановява?

Направи обследване на дела, когато нарастне заетото пространство с някоя от предложените по-горе програми, (или друга - има доста такива за целта). Ние няма как да отгатнем с какво се запълва.

Редактирано от belivakov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така, отдалече, не се вижда нищо нередно по типове файлове. Не се вижда колко е свободното място - ато извърши анализа на системниия дял натисни F6 и F7 и направи отново снимка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...