Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Fifa

Хапче изтрива лошите спомени

Препоръчан отговор

Лекарство за регулиране на кръвното налягане заличава лошите спомени. Психиатри от Корнелския университет в САЩ са извършили тест, при който били използвани бетаблокери. Оказало се, че лекарството въздейства върху начина, по който мозъкът запаметява. Стресът вследствие от преживян стрес засяга един на всеки трима души, присъствали на подобни събития. Паметта може да бъде разбудена просто от звук или миризма. Подобни хора получават консултация от психолог, но тъй като това невинаги е ефикасно, изследователите търсят алтернативни терапии. Бетаблокерът пропранолол блокира нервните предаватели, които играят роля за съхраняване на спомените. Изследванията показаха, че при плъхове, които били научени да се страхуват от звук, последван от електрически шок, страхът изчезвал, ако са приели пропранолол след издаването на звука. Екипът от Корнелския университет оповести, че сходни резултати са получени при предишни изследвания върху хора. Маргарет Олтимъс, която е сред психиатрите, извършили изследването, отбеляза, че запаметяването на събитието е свързано със страх и двете винаги вървят заедно ръка за ръка. Изследователите се надяват да подберат 60 пациенти за клинични тестове, в които участниците ще бъдат подканени да приемат доза пропранолол, когато са почувствали симптоми на посттравматично стресово разстройство като учестен пулс на сърцето или респираторни проблеми.

Източник: Стандарт

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля, че това лекарство е удачно! :) Вярно, че може би "изтрива" много тежки спомени ама пък по този начин ни вреди! Нали човек, за да може да се предпази от проблеми трябва да има натрупан опит, който пък се гради на гадните преживявания.. затова притежаваме някакъв разум -- за да можем да го използваме, а не когато не ни изнася да се тъпчем с хапчета и да изхвърляме всичко лошо в боклука! Света не е само Бял.. се пак трябва да има и малко черно, колкото и да не ни харесва :wors: иначе според мене вървим срещу природата (то отдавна сме тръгнали ама.. поне да не прекаляваме! :wors: )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Представете си войска напомпана с това лекарство - няма да изпитват страх :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Представете си войска напомпана с това лекарство - няма да изпитват страх :)

<{POST_SNAPBACK}>

охх за това не бях се замисляла.. то ще бъде страшно направо! :yanim:

хмм пък и психолозите ще си изгубят работата!! laugh.gif няма начин! :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си го имам опита вече,хапчето ми дайте biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е сигурно не е лошо лекарството,ама дали няма странични ефекти или да оказва някакво отрицателно действие върху мозъчната дейностbiggrin.gif

Редактирано от regiii (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз си го имам опита вече,хапчето ми дайте biggrin.gif

<{POST_SNAPBACK}>

..спокойно -- след като го изпиеш вече няма да го имаш :)

абе в крайна сметка замисъла е добър, ама едва ли ще се използва за "благородни цели", а като се замисля наистина може да причини ужасни работи

например полицията.. защо до последно само заплашват с пистолета си, а не го използват? и това си е един вид страх, все пак пред тебе стои друго човешко същество и не можеш току така да го гръмнеш... ами като изчезне тоя страх? какво става тогава, а?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дори и да има някакъв ефект това хапче, надали няма да има странични ефекти. Според мен както беше казано по-горе на 100% то няма да се използва само за благородни цели.

А kitty , ако го няма този страх ще се налага направо да се гърми след като се насочи пистолета.

Аз не бих пробвала такова лекарство, но пък ако имаше машина за поправяне на грешки бих я ползвала веднъж;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мене ме устройва и джаджа за връщане на времето ;)

това да бяха измислили, а не някви химии само да ни предлагат ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не четете внимателно и отидохте много далеч от темата...

Изследванията показаха, че при плъхове, които били научени да се страхуват от звук, последван от електрически шок, страхът изчезвал, ако са приели пропранолол след издаването на звука.

което означава, че изчезва страхът от стимула ( в случая звукът) и не се реагира със страх(от последващия електрошок) на този стимул или по-просто казано изчезва страхът от травмиращите спомени или асоциации, свързани с тях..., което е добър начин за справяне с посттравматичен стрес - когато психотерапията не помага обикновено се прибягва до медикаменти и не виждам защо този ще е по-лош от обичайните психотропни лекарства, традиционно използвани в психиатрията...Науката се развива и учените търсят нови и по-ефективни лекарства, а и все още не са извършвани клинични изследвания върху хора с това лекарство и е рано да се коментира ефектът...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не четете внимателно и отидохте много далеч от темата...

което означава, че изчезва страхът от стимула ( в случая звукът) и не се реагира със страх(от последващия електрошок) на този стимул или по-просто казано изчезва страхът от травмиращите спомени или асоциации, свързани с тях..., което е добър начин за справяне с посттравматичен стрес - когато психотерапията не помага обикновено се прибягва до медикаменти и не виждам защо този ще е по-лош от обичайните психотропни лекарства, традиционно използвани в психиатрията...Науката се развива и учените търсят нови и по-ефективни лекарства, а и все още не са извършвани клинични изследвания върху хора с това лекарство и е рано да се коментира ефектът...

<{POST_SNAPBACK}>

не мога да се съглася stone!! плъховете са се плашели от шума, защото са правели асоциация, че като го чуят следва нещо лошо (някаква опасност за тях - човек, котка, друго животно), а след приемането на това лекарство те не се страхуват от шума, просто защото не помнят какво би могло да се случи и така пак са изложени на опасност!! не е хубаво човек да не знае за опасностите, които го заобикалят, а с повечето от тях веднъж се е срещал и ако се изтрият тея спомени ще стане лошо.. добре -- давам конкретен пример : ако те е хапала змия или те е нападало разярено куче, ти си запаметил звука който си чул преди случката.. взимаш хапче и вече не се страхуваш от съскането на змията. И ще ми кажеш, че това е полезно??

Нали помните една мисъл "Което не ме убива, ме прави по-силен".. е в тоя случай може да се каже и "Което не ме убива, не ме прави по-силен, щото аз се тъпча с химия, за да не си спомням, че навремето не ме е убило! "

мислете хора.. дори и лошото е необходимо понякой път! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лошото е необходимо да различим, че има добро. Е ест не е хубаво да има лошо в големи количества:) Дано сте ме разбрали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би ако прочетеш малко повече за механизмите на стреса и посттравматичния стрес ще разбереш за какво иде реч...

Ту не става дума, например ако те е хапало куче или змия(въпреки че и това може да се превърне в проблем), а за много по-сериозни събития и преживявания(изнасилване, свидетел на убийство или на смъртта на много хора и изобщо всякакъв вид насилие на което човек е бил свидетел или сам е претърпял), след които даден стимул отключва определени реакции, които не са здравословни и човек страда...

Естествено, че мисля, че е полезно - за хора, при които това е проблем и искат да се справят с тежки преживявания. Традиционната психотерапия помага при много от случаите и събитието бива преодляно, но не помага при всички и защо тогава ако съществува начин да се помогне на тези хора, той да не се използва!??

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ъъъъ... кви хапчета, кви чудеса - бутилка водка върши същата работа... :))))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

<{POST_SNAPBACK}>

По-скоро задълбочава проблемите...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Може би ако прочетеш малко повече за механизмите на стреса и посттравматичния стрес ще разбереш за какво иде реч...

Ту не става дума, например ако те е хапало куче или змия(въпреки че и това може да се превърне в проблем), а за много по-сериозни събития и преживявания(изнасилване, свидетел на убийство или на смъртта на много хора и изобщо всякакъв вид насилие на което човек е бил свидетел или сам е претърпял), след които даден стимул отключва определени реакции, които не са здравословни и човек страда...

Естествено, че мисля, че е полезно  - за хора, при които това е проблем и искат да се справят с тежки преживявания.  Традиционната психотерапия помага при много от случаите и събитието бива преодляно, но не помага при всички и защо тогава ако съществува начин да се помогне на тези хора, той да не се използва!??

<{POST_SNAPBACK}>

наистина ли мислиш, че тези хапчета ще се използват само за това?? много наивно мнение според мен..

а ако ти прочетеш в по-горния ми пост, ще видиш, че и аз казвам съшото.. сигурно помага при наистина тежки спомени, но има и много минуси това хапче.. особено пък ако се злоупотреби с него, както и ще стане!! (което, както ни е извеснтно, става с всичко ново, измислено уж за "добро")

ПП> чела съм "малко повече за механизмите на стреса".. наложи ми се дори тема да изнасям тая година и си имам напредстава за какво ми говориш, спокойно! просто се замисли над това, което аз казвам.. а за твойто мнение, че помага в определени случаи -- казах вече, че не го отричам и съм съгласна!

<{POST_SNAPBACK}>

хахахаха добре добреее.. :) съгласна съм :) поне аз най-много мога да се нацепя (че и до забрава) от водка. Към другото се имам някакъв имунитет :)

Редактирано от kitty (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
наистина ли мислиш, че тези хапчета ще се използват само за това?? много наивно мнение според мен..
Преди да окачествиш мнението ми като наивно просто прочети внимателно поста ми и ще видиш, че никъде не твърдя подобно нещо...

сигурно помага при наистина тежки спомени, но има и много минуси това хапче.. особено пък ако се злоупотреби с него, както и ще стане!! (което, както ни е извеснтно, става с всичко ново, измислено уж за "добро")

Добре е да обосновеш това мнение и то базирайки се на информацията в статията и да дадеш примери, ..и без глупости от сорта за армията, полицията и т.н., защото това са несериозни твърдения.

ПП> чела съм "малко повече за механизмите на стреса".. наложи ми се дори тема да изнасям тая година и си имам напредстава за какво ми говориш, спокойно! просто се замисли над това, което аз казвам.. а за твойто мнение, че помага в определени случаи -- казах вече, че не го отричам и съм съгласна!

Чудесно е, че си чела! Уважавам мнението ти би било прекрасно ако го обосновеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Преди да окачествиш мнението ми като наивно просто прочети внимателно поста ми и ще видиш, че никъде не твърдя подобно нещо...

Добре е да обосновеш това мнение и то базирайки се на информацията в статията и да дадеш примери, ..и без глупости от сорта за армията, полицията и т.н., защото това са несериозни твърдения.

Чудесно е, че си чела! Уважавам мнението ти би било прекрасно ако го обосновеш.

<{POST_SNAPBACK}>

1- во.. може да не си го казал, но за мене това, че по никакъв начин не приемаш варианта това хапче да причини страдание, еднозначно сочи, че прекалено много вярваш в доброто!

2-ро.. това направо ме шашна! дано грешката е в мене и не съм разбрала правилно, но за теб една война "несериозна" ли е, или пък изчезването на страха от куршумите и опасността?

аз вече дадах примери за по-малки вреди върху човека (естествено като изключим възможността да има и странични ефекти).. но има още толкова много конкретни случаи, които не мога да изредя и сигурно още толкова, за които не се сещам -- все пак всеки човек е различен, преживяванията му са различни и съответно страховете - също! Може докато се опитва да си помогне да забрави някое тежко преживяване заедно със лошя спомен да си отиде и спомена за страх от нещо, който после да му се окаже необходим!

Просто не съм "за" тея хапчета и си казах мнението. Няма смисъл да спорим, защото нищо няма да решим така, най-много да се изпокараме! Знам, че виждаш плюсчето на това лекарство, но седни и се замисли малко по-дълбоко за различните случаи и вредите, които може да нанесе.

За мене това хапче е стъпка към роботизацията на човека.. днес измислихме лекарство за лоши спомени, утре някой може да седне и по същата "рецепта" да направи хапчета, които да ни затриват изобщо всички спомени!.. Вярно, че аз самата не съм преживявала нещо, което да ме шокира и да не мога да се отърся след това, да го преживявам наново и наново. Знам, че само едно такова нещо може да срине психиката на човека.. но пък цената, която може (подчертавам МОЖЕ) да платим ако това лекарство излезе на пазара, е прекалено висока, поне според мен!

Знам, че е невъзможно да изкореним престъпността, но мисля, че трябва да се замислим и да се опитаме, защото по-добрият вариант е да предотвратяваме такива случки, които биха подкопали психиката на човешко същество, а не да ги лекуваме след това! Разбира се, че един очевидец на масово убийство например не е виновен за това, което е видял. Но пък убиеца също някога е бил дете със своите мечти и живот. Мисля, че трябва по често да се замиляме какво кара другите като нас да извъшват ежедневно потресаващи и хладнокръвни неща..

А ето до къде стигнах.. ако проблемът на такива хора също се дължи на лоши спомени от детството (най-вече от родители <или отсъствието на такива>, приятели, подценяване способностите на детето и др.), то тогава хапчето може да предотврати сриването на този човек, което го води до убийството. Но все пак има нещо което ме притеснява.. думичката е "може"......! А тази дума наистина става опасна ако не е въпрос само до съдбата и живота на един човек, а на милиони хора по света..

Разбира се това е само един конкретен случай, а има още много причини за едно убийство и не само за убийство.. случаите са ужасно много, не мога да ти изреждам всичко.

Айде, със здраве!

Редактирано от kitty (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Жалко, че не си ме разбрала и така повъхностно тълкуваш думите ми, но няма значение - нито имам намерение да споря с , нито да се карам теб...Явно говорим за различни неща и по принцип съм съгласен с теб за повечето неща, които казваш, но те не са по темата, която обсъждаме...В крайна сметка всеки има свободата да тълкува нещата, така както ги вижда и аз уважавам това...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Жалко, че не си ме разбрала и така повъхностно тълкуваш думите ми, но няма значение - нито имам намерение да споря с , нито да се карам теб...Явно говорим за различни неща и по принцип съм съгласен с теб за повечето неща, които казваш, но те не са по темата, която обсъждаме...В крайна сметка всеки има свободата да тълкува нещата, така както ги вижда и аз уважавам това...

<{POST_SNAPBACK}>

съгласна съм.. всеки си има собствено виждане

то се е видяло, че няма да се разберем поне да приключим със спора ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...