Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Така... хората отбелязваме с 1,2,3 и Ж ( жената)

Презервативите имат по 2 страни ( ще ги обознача с 1д,1г,2д и 2г )

1 - 1д- 1г -2д -2г-ж

2-2д - 2г -ж

3 -1г -2д - 2г -ж

Много добре, топологията е ясна. Дай задача
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много добре, топологията е ясна. Дай задача

Не ме бива в даването, предпочитам да решавам :ph34r: .. отстъпвам ви това право

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ОК, кой е многоъгълникът с най-много страни, който може да запълни плътно равнина

Правилен многоъгълник ли се търси ? И равнината, каква е.. абстрактна , нямаща определена форма?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Правилен многоъгълник ли се търси ? И равнината, каква е.. абстрактна , нямаща определена форма?

Да, правилен. Развнината е математическа равнина

П.П. С правилен е по-лесно, иначе има прекалено много изключения

Редактирано от capnemo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, правилен. Развнината е математическа равнина

П.П. С правилен е по-лесно, иначе има прекалено много изключения

Хм... мисля че е триъгълник, с него могат да се направят и другите правилни многоъгълници

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хм... мисля че е триъгълник, с него могат да се направят и другите правилни многоъгълници

Постарай се повече:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Постарай се повече:)

С най-много страни го изпуснах от условието ..

Не съм сигурен изобщо, но случайно да не е шестоъгълник :)

П.С На база шестоъгълници се изчислява покритие на местности в комуникациите , затова го и казвам

Редактирано от Hamza (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С най-много страни го изпуснах от условието ..

Не съм сигурен изобщо, но случайно да не е шестоъгълник :cool:

П.С На база шестоъгълници се изчислява покритие на местности в комуникациите , затова го и казвам

Браво, да, правилен шестоъгълник е :)

п.п. И доколкото имам спомен даже неправилните шестоъгълници могат да покрият плътно равнина

И следващата задача: в къщи имам рафт с книги, книгите са 100 на брой, всяка с по 100 страници. Един червей започна да дълбае дупка от първата страница на първата книга и я издълба до последната страница на последната книга. През колко страници е минал?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И следващата задача: в къщи имам рафт с книги, книгите са 100 на брой, всяка с по 100 страници. Един червей започна да дълбае дупка от първата страница на първата книга и я издълба до последната страница на последната книга. През колко страници е минал?

Значи:

100*100 = 10 000, като към това предполагам трябва да прибавим и кориците които са 198, или в този случай общо 10197.

Освен това, тъй като един лист има две страници >>> 10000/2 + 198 = 5198

Редактирано от milenmk. (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи:

100*100 = 10 000 но, тъй като си казал "до последната", това означава че последната не е издълбана т.е. страниците са 9999, като към това предполагам трябва да прибавим и кориците които са 198, или в този случай общо 10197.

Приеми че първата и последната са пробити и кориците не се броят

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Приеми че първата и последната са пробити и кориците не се броят

Сетих се нещо та редактирах поста по-горе. Та в този случай, който казваш - 5000

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сетих се нещо та редактирах поста по-горе. Та в този случай, който казваш - 5000

това пък от къде дойде?Да, разбрах, още спя. Но отговора не е верен Редактирано от capnemo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

A-a-a-a-a-a-a ... много съм тъп. Ако не си бях погледанл библиотеката нямаше да се сетя. Значи: В библиотеката книгите са подредени така, че последната страница на една книга е най-вляво. Т.е. първа страница на първата (най-лява книга) НЕ Е най-вляво и от тази първа книга червеят всъщност изяжда само 1 страница. Същото е и с последната книга - нейната последна страница е първа за червея. и така >> 1 + 98*100 + 1 = 9802 страници.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

A-a-a-a-a-a-a ... много съм тъп. Ако не си бях погледанл библиотеката нямаше да се сетя.

Значи:

В библиотеката книгите са подредени така, че последната страница на една книга е най-вляво. Т.е. първа страница на първата (най-лява книга) НЕ Е най-вляво и от тази първа книга червеят всъщност изяжда само 1 страница. Същото е и с последната книга - нейната последна страница е първа за червея.

и така >> 1 + 98*100 + 1 = 9802 страници.

Това вече е друго. Само с дребната забележка че трбява да добавиш още две страници, защото първа и втора са на един лист и не може да изяде първата без втората :cool:

Дай задача

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Давам. Нещо по-лесничко: Моторист кара по тесен селски път. Фаровете му не работят. Няма улични лампи и лунна светлина. И все пак мотористът успял да избегне мъж, облечен целият в черно и ходещ по средата на пътя. Как мотористът е избягнал човека?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да се възползвам от правото си да задам и аз една задачка-закачка. Една жена носела за продажба кошница с яйца. Някакъв минувач без да иска, така я блъснал, че кошницата паднала на земята и всичките яйца се счупили. Той поискал да заплати на жената стойността на счупените яйца и попитал колко са били всичките. - Не помня това - казала жената, - спомням си добре само, че когато ги броях по двойки, оставаше едно яйце. Също така оставаше по едно яйце и когато ги групирах по 3, по 4, по 5 и по 6. Когато ги групирах по 7, не оставяше нито едно яйце. Колко най-малко са били яйцата?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да се възползвам от правото си да задам и аз една задачка-закачка.

Една жена носела за продажба кошница с яйца. Някакъв минувач без да иска, така я блъснал, че кошницата паднала на земята и всичките яйца се счупили. Той поискал да заплати на жената стойността на счупените яйца и попитал колко са били всичките.

- Не помня това - казала жената, - спомням си добре само, че когато ги броях по двойки, оставаше едно яйце. Също така оставаше по едно яйце и когато ги групирах по 3, по 4, по 5 и по 6. Когато ги групирах по 7, не оставяше нито едно яйце.

Колко най-малко са били яйцата?

301? най-общо трябва да се дели на 3*4*5 (от там и на 2 и 6) и да има остатък 1 т.е. х*60+1 и първото, което се дели без остатък на 7 намерих че е 301:) Егати и кошницата

П.П. И аз обичам диофантовите уравнения :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

301? най-общо трябва да се дели на 3*4*5 (от там и на 2 и 6) и да има остатък 1 т.е. х*60+1 и първото, което се дели без остатък на 7 намерих че е 301:) Егати и кошницата

П.П. И аз обичам диофантовите уравнения :)

Абсолютно вярно! :)

Знаех си, че бързо ще я сдъвчеш задачката, която три пъти почвах да набирам и трите пъти все нещо ме прекъсваше Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А сега нещо простичко. Два града, разстоянието между тях е 1000 километра и между тях има права железопътна линия. В даден момент от всеки от тях тръгва влак. Скоростта на единия влак е 80 километра в час, на другия е 70 километра в час. В момента на тръгване на първия влак заедно с него тръгва и птичка в същата посока като се движи с 100 километра в час (реактивна птичка ще да е). В момента в който птичката среща отсрещния влак се обръща в обратна посока и продължава да лети. И така се обръща всеки път когато срещне насрещния влак. Какъв път изминава птичката до момента в който двата влака се срещнат (сблъскат)?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А сега нещо простичко. Два града, разстоянието между тях е 1000 километра и между тях има права железопътна линия. В даден момент от всеки от тях тръгва влак. Скоростта на единия влак е 80 километра в час, на другия е 70 километра в час. В момента на тръгване на първия влак заедно с него тръгва и птичка в същата посока като се движи с 100 километра в час (реактивна птичка ще да е). В момента в който птичката среща отсрещния влак се обръща в обратна посока и продължава да лети. И така се обръща всеки път когато срещне насрещния влак. Какъв път изминава птичката до момента в който двата влака се срещнат (сблъскат)?

Отоговора точно число или като уравнение да го даваме?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Отоговора точно число или като уравнение да го даваме?

има и отговор като число, но и пътя на разсъжденията не е лошо да се спомене.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

най-общо се разсъждава по следния начин:

Знаем пътя и скоростта на трите. приемам че птичката тръгва от там където тръгва влак 1 със скорост 80 км/ч (на влака).

Докато птичката се срещнш с влак номер 2, те общо (птичката и влака) са пътували едно и също време и са минали общо път 1000 км т.е. единствената неизвестна е времето.

Е, от тук като намерим времето, можем да намерим пътя изминат от първия влак. Оставащият път между двата влака, е разликата между пътя изминат от птичката и пътят изминат от първия влак, или знаем колко е първия пробег на птичката и оставащото разстояние между двата влака.

По същия начин като горното изчисляваме отново пътя докато птичката се срещне обратно с първия влак и т.н.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване