Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Във Рим 45г.пр.н.е.

Защото...? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я да видим сега, кой ще реши задачката за 10 годишни деца:  

Ако обърнеш цифрите от възрастта на Росен, ще получиш възрастта на Иглика. Преди 7 години Росен беше 4 пъти по-голям от Иглика. На колко години са те сега?

М?

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото...? :)

От първото твърдение вярното е годината 45пр.н.е., от второто вярното е , че са римляните => Рим , а от третото вярното е , че не са французите, не знам може и да съм в много сериозна заблуда :D , ти ще кажеш ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Държава съдържаща името Франция може да бъде датирана не по-рано от 9 век => Франция е невалиден избор в контекста на 1 в. пр. н. е.

2. Последният крал носещ името Карл IX умира през първата половина на 17 век => името му е невалидно в контекста на късния 17 век.

3. След като през втори век не е имало държава Франция, то не е имало и французи. Щом във всяко изречение има само едно вярно твърдение, то от това следва, че празнуването не е започнало през втори век.

Сега остава, след анализа,да видим каква валидна информация ни остана и да направим синтеза.

1. 45 г. пр. н. е. (по времето на Юлий Цезар)

2. римляните

3. не французите.

Отговорът вече, сам се набива на очи... Бум, печелиш...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я да видим сега, кой ще реши задачката за 10 годишни деца:

х е едната цифра, у - другата: x*10 + y - 7 = (y*10 + x - 7)*4 единствените цели едноцифрени корени са 3 и 1 Росен е 31, Иглика 13. Две задачки от мен: Flare1: Пешо, Тошо и Сашо се скарали лошо и решили да се избият взаимно. За целта, застанали в триъгълник с по една пушка и се редували, като всеки има право да стреля веднъж, след това следващия жив и после пак отначало, докато остане само един. Редът е точно такъв - Пешо, Тошо и Сашо - после пак отначало. На Пешо му треперят ръцете и уцелва веднъж от 3 изстрела, Тошо - два от три, а Сашо е бил снайперист в казармата и не пропуска. Въпросът е, как да стреля Пешо, че да има най-голям шанс да преживее "патакламата"... Flare2: В онази ТВ игра с кутиите, накрая остават 3 кутии, в една от които е голямата награда. Една от кутиите е в играча, другите две - при водещия. Водещият, знаейки коя е кутията с наградата казва: "За да ти спестя чуденето, сега ще ти помогна - ето тази от моите кутии със сигурност е празна. Сега може да избереш - Мояата останала кутия или да отвориш твоята". Въпросът е, коя кутия трябва да избере играча. Бонус въпрос: Ами ако водещия не знаеше, къде е наградата и беше отворил наслуки празна кутия? Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

х е едната цифра, у - другата: x*10 + y - 7 = (y*10 + x - 7)*4 единствените цели едноцифрени корени са 3 и 1 Росен е 31, Иглика 13. Две задачки от мен: Flare1: Пешо, Тошо и Сашо се скарали лошо и решили да се избият взаимно. За целта, застанали в триъгълник с по една пушка и се редували, като всеки има право да стреля веднъж, след това следващия жив и после пак отначало, докато остане само един. Редът е точно такъв - Пешо, Тошо и Сашо - после пак отначало. На Пешо му треперят ръцете и уцелва веднъж от 3 изстрела, Тошо - два от три, а Сашо е бил снайперист в казармата и не пропуска. Въпросът е, как да стреля Пешо, че да има най-голям шанс да преживее "патакламата"... Flare2: В онази ТВ игра с кутиите, накрая остават 3 кутии, в една от които е голямата награда. Една от кутиите е в играча, другите две - при водещия. Водещият, знаейки коя е кутията с наградата казва: "За да ти спестя чуденето, сега ще ти помогна - ето тази от моите кутии със сигурност е празна. Сега може да избереш - Мояата останала кутия или да отвориш твоята". Въпросът е, коя кутия трябва да избере играча. Бонус въпрос: Ами ако водещия не знаеше, къде е наградата и беше отворил наслуки празна кутия?

Flare1: Пешо стреля по Сашо който няма да пропусне и ще застреля Тошо, след което Пешо има 2-ри опит да застреля Сашо.Ако застреля първо Тошо и той не уцели след това Пешо си е пътник :).

Flare2:Играчът си остава с неговата кутия, защото ако голямата награда не беше в него едва ли щяха да му дадат право на избор.А ако водещия беше налучкал празната кутия то едва ли ще е налучкване, а просто и 2-те ще са празни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Flare1: Пешо стреля по Сашо който няма да пропусне и ще застреля Тошо, след което Пешо има 2-ри опит да застреля Сашо.Ако застреля първо Тошо и той не уцели след това Пешо си е пътник :).

Flare2:Играчът си остава с неговата кутия, защото ако голямата награда не беше в него едва ли щяха да му дадат право на избор.А ако водещия беше налучкал празната кутия то едва ли ще е налучкване, а просто и 2-те ще са празни.

Някой несъгласен с едното или другото, има ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой несъгласен с едното или другото, има ли?

Ахъм. И двете са ветър и мъгла. Откъде накъде, Пехо, стреляйки по Сахо, ше утрепе Тохо? М? И откъде ще му дойде този фтори рет да стреля?

Пехо тря да стреля първо по Сахо, за да има по-голям шанс да оцелее. Щото ако утрепе Тохо одма, Сахо го е утрепал с първият си изстрел. Ако пък упущи Тохо, от своя страна, той има 50% шанс да опущи Сахо, а Сахо дебне на пусия.  Само ако стреля директно по Сахо, се губи втората 50%-ва възможност на Сахо да оцелее (а той както знаем - хкмх - не си поплюва)! Мхм...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с  darkterminal   - Пешо стреля първо по Сашо, След това Тошо стреля по Сашо и го елиминират.

Накрая Пешо стреля по Тошо и го убива и -готово.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ахъм. И двете са ветър и мъгла.

Нема две мнения по това. :)

Пехо тря да стреля първо по Сахо, за да има по-голям шанс да оцелее...

Съгласен съм с  darkterminal   - Пешо стреля първо по Сашо, След това Тошо стреля по Сашо и го елиминират. Накрая Пешо стреля по Тошо и го убива и -готово.

Но тук пък, продължавам да търся несъгласни и с двама ви. Освен това 2рата задача я отсвирихте. Или е за после?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти се аргументирай за първата. Втората ще мислим после...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти се аргументирай за първата. Втората ще мислим после...

Мога, но трябва да издам верния (според мен) отговор. Ако искате така, нямаш грижи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мхм. Нали играта е такава. Ние казваме какво и защо. Ку сме сбъркали - ти казваш къде... Иначе се проточва и става безинтересно като със сайфъра на Фодор...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубу. Щом е такваз играта... Няма да кършим хатъра на публиката я. Значи. По който и да стреля Пешо, има две положения - или ще уцели, или няма. Тука е тънкият момент - ако уцели работата отива на зле. Остава един човек - очевидно Тошо(ако е стрелял по Тошо, значи е самоубиец) и той има 66% шанс да го утепа. От друга страна, ако не уцели, или Тошо ще убие Сашо (Тошо няма избор не може да стреля по Пешо или нахалост - Сашо ще застреля него, защото е двойно по-опасен.) или Сашо ще убие Тошо. Това гарантира на Пешо чист истрел срещу единствения останал, съотоветно и най-голяма вероятност да оживее. Тоест далаверата на Пешо е да се направи на хептен сакат и да уцели луната, а после да се моли да влезе в правилните 33% :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си убедителен! Откъде идва тази възможност за чист (сигурен - поне аз така ти тълкувам думите) изстрел? Как оцени вероятността Тохо да стреля/не стреля по Пехо, за да я включиш в преценката си? Така шанс не се пресмята...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си убедителен! Откъде идва тази възможност за чист (сигурен - поне аз така ти тълкувам думите) изстрел? Как оцени вероятността Тохо да стреля/не стреля по Пехо, за да я включиш в преценката си? Така шанс не се пресмята...

Чист означава, че е сигурно, че ще е жив, да го извърши :)

Приемаме, че всеки действа така, че да е математически най-вероятно да оцелее, Дарки. Може би не го обясних по най-правилния начин.

Първо, очевидно е, че всеки, все някога трябва да стреля на месо, нали?

Нека се поставим на мястото на Сашо. Ако изобщо се стигне до него, той няма никакъв избор. Всеки от другите, когато дойде този гореописан момент, съвсем очевидно ще стреля първо по него, защото ако улучи другия, все едно се самоубива. Така, че Сашо непременно трябва да стреля на месо. И то, (ако и двамата други са живи) по Тошо, защото останалия жив след изстрела на Сашо ще има само един опит - значи е задължен да стреля на месо. А Тошо е дваж по-опасен от Пешо, което го прави първа мишена. Тошо, това го знае, така че не може да остави Сашо да стреля, а има добри 66% да го убие и после също добри 66% да оживее след последващия изстрел на Пешо. Тоест Тошо ще стреля по Сашо. И преди да стигнем до това остава изборът на Пешо. Е, аз обясних вече, че ако Пешо убие някой от двамата, срещу него ще се стреля и то с поне 66% негативен шанс... Обаче ако не убие никой, другите двама ще се стрелят взаимно - защото после шансовете им срещу него са най-добри. И така той получава първи изстрел срещу сам противник...

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...Приемаме, че всеки действа така, че да е математически най-вероятно да оцелее, Дарки...

Дай математическа обосновка на това допускане ;)

П.П. За другата задача, нямам обоснован отговор. С други думи прадавам са...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дай математическа обосновка на това допускане ;)

Аз никога не правя "допускания" без такава :) Тъй като рано или късно ще се стигне до "единоборство". нека сметнем вероятностите за изход от всяко от възможните 6 (отчитайки, кой е първи). Тъй като стойностите са рационални числа няма да ползвам проценти. ПС=1/3 например означава че Пешо стреля първи срещу Сашо и шансът му да оцелее след края на двубоя е 1/3. Очевидно на Сашо шанса е комплементарен до 1, т.е. 2/3. И стойностите са: ПС = 1/3 СП = 1 ТС = 2/3 СТ = 1 сега изходът от двубоя Пешо - Тошо е малко по-неочевиден - на теория могат да се стрелят (почти) до безкрайност. Ако искате ще ви напиша сметките, ...но резултатът е: ПТ = 3/7 ТП = 6/7 Тука забелязваме две неща, които за мен са очевидни, но да ги натъртя все пак. Първо шансът за оцеляване на конкретен участник в двубой е значително по-голям ако стреля първи. Второ - ако Тошо стреля по Пешо (или обратното), рискува да попадне в положение СТ (СП съответно), а това е най-лошото, което може да му се случи. И така - пак допускаме че сме стигнали до Сашо и другите двама са живи. От втория извод горе, Сашо знае, че ще почнат да стрелят по него. И това, което той може да направи по въпроса, е да си избере в кое от двете положения да попадне ПС или ТС, като застреля другия. Е, естествено че ще избере ПС, защото шансовете му са двойни. Резултатът до тук: Сашо гръмва Тошо и след това 2/3 за Сашо и 1/3 за Пешо. Връщаме се назад във времето. Сега сме при Тошо и той мисли усилено. Измисля това отгоре. Някак си последният ред не му харесва и решава да промени нещата. Отново си спомняме второто натъртено нещо отгоре. И Тошо решава да стреля по Сашо. В 2/3 е вероятноста Тошо да патне Сашо и да попадне в ПТ, и 1/3 да пропусне и да стигнем до горното. Резултатът става Пешо - 2/3 * 3/7 + 1/3 * 1/3 = 25/63; Тошо 2/3 * 4/7 = 24/63; Сашо 1/3 * 2/3 = 14/63; Опа - Сашо загази. И сега стигаме до Пешо. Него ще го разгледаме по-подробно. Ако нарочно стреля нахалост, стигаме до посоченото в получерния текст положение - и то не е лошо - Пешо е с най-големи шансове, все пак. Нека да го обосновем математически, както беше поискано. а) Пешо стреля по Тошо. 1/3 да го уцели и да попадне в СП и 2/3 да попадне в посоченото в получерния текст. Резултат Пешо 2/3 * 25/63 = 50/189; Тошо 2/3 * 24/64 = 48/189; Сашо 1/3 + 2/3 * 14/63 = 91/189 б) Пешо стреля по Сашо - 1/3 да го уцели да попадне в ТП и 2/3 да попадне в посоченото в получерния текст.

Резултат Пешо 2/3 * 25/63 + 1/3 * 1/7 = 59/189; Тошо 1/3 * 6/7 + 2/3 * 24/63 = 102/189; Сашо 2/3 * 14/63 = 28/189 И какво излезе? Пешо като не може да стреля да си трае първия път и после да лови риба в мътна вода. Иначе гризка дървото яко. Ако не си съгласен, разпиши ми как ще постигнеш по-добра вероятност за Пешо, без някой от другите да действа в свой ущърб.  

П.П. За другата задача, нямам обоснован отговор. С други думи прадавам са...

За кутиите ще продължим, като се разберем за това :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще станем скучни - предавам се...

Ок... Не очаквах - особено втората да е толкова затрудняваща - айде за първата ще си дискутираме отделно...

Втората - значи играта се приема за честна - вече, заради тебе, ще пиша условията с дисклаймер :).

Кутиите са 3, значи вероятността наградата да е в една конкретна кутия е 1/3. У водещия са 2 кутии, значи вероятността да е в някоя от неговите е 2/3, спрямо 1/3 да е в кутията на играча. И сега, ако водещият отвори една от своите кутии, за която знае, че е празна, прави вероятността наградата да е в другата 2/3... Тоест, ако играчът смени кутиите, има двойно по-голям шанс да спечели.

И тука идва бонус въпроса. Водещият не знае къде е кутията и отваря една празна. На пръв поглед изглежда, че няма никакво значение дали знае или не - все пак има 2/3 вероятност наградата да е в една от неговите кутии. Да, но...

За нагледност нека означим кутията на играча с A, а тези у водещия са B и C.

В предния случай, след отварянето на празна кутия, сме в един от тези случаи, със съответните им вероятности:

Наградата е в А, у водещия е останала B - 1/6

Наградата е в A, у водещия е останала C - 1/6 ( в тези два случая, водещият може да си избере която реши кутия - и двете са празни)

А е празна, у водещия е останала B с наградата. - 1/3

А е празна, у водещия е останала C с наградата - 1/3

Обаче, ако водещият не знае, какви са кутиите, имаме 6 случая:

• Наградата е в А, у водещия е останала B - 1/6
  • Наградата е в A, у водещия е останала C - 1/6
  • А е празна, у водещия е останала B с наградата. - 1/6
  • А е празна, водещият отваря B и  в нея има награда. - 1/6
  • А е празна, у водещия е останала C с наградата. - 1/6
  • А е празна, водещият отваря C и  в нея има награда. - 1/6

До момента знаем, че не сме в 4 и 6, значи сме в един от останалите случаи. В 1 и 2 кутията е в играча, а в 3 и 5 у водещия - вероятностите са равни.

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обикалям си разни други форуми в които се натъкнах на един пъзел който не мога да разбера как се решава ако някой знае ще съм благодарен значи пъзелът е следния. Имам един правоъгълник разграфен на кубчета който е 7х5 голям като вътре кубчетата имат различен цвят и цифра които са следните

1|1|2|1|2||2|1
1|1|1|1|1||1|2
2|2|4|2|1||1|3
8|8|1|1|1||1|1
2|2|1|3|1||1|2
Там където са || Може да е по дебел бордър което може да е важно а може би не ^^
някои ако има идеи моля да сподели бтв пъзелът много прелича на монограма но май не е ^^

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз се натъкнах на задача, на която не намирам отговор:

Въпрос: Ако днес е 0 градуса , а утре е два пъти по-студено, колко градуса ще е утре?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз се натъкнах на задача, на която не намирам отговор:

Въпрос: Ако днес е 0 градуса , а утре е два пъти по-студено, колко градуса ще е утре?

Зависи от базата по която се смятат тези два пъти :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правила: пуска се загадка или логическа игра и разяснения към нея. След като бъде разгадана, позналия пуска следващата или дава правото на някой друг. Не се пуска втора, докато не е разгадана предната или докато автора на въпроса не обяви отговора.
Ако отговора не е познат до 48 часа, автора на въпроса трябва да каже отговора.

Може да задавате въпроси очакващи отговор да/не.

Аз съм първи :) :

Насред пустинята лежи скелет с клечка в ръка. На 20 метра от него има чувал. Какво се е случило?

Редактирано от KaldataX (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Нелина
      Ако някой може да помогне, бих бил благодарен. Задачите са на снимката. 
      2 задача ми е по- важна

• от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от GHM
      Здравейте приятели!
      Тъй като не съм чак толкова запознат с компонентите, а искам да си сглобя една що-годе добра конфигурация за не чак толкова много пари, с която ще мога да се наслаждавам на игри като WoW, LoL, Dota 2 и някои по-нови на по-високи графични настройки. 
      Конкретния въпрос ми е, дали всички избрани компоненти от мен са съвместими?
      И ако има някои от тях които могат да бъдат заменени с по-добри. Имайки в предвид, че не желая да надхвърлям бюджета над 1400 лв. 
      Благодаря предварително! Прекачвам файл с снимка на всички избрани от мен компоненти. 

• от GHM
      Здравейте! Реших да се посъветвам с вас, тъй като имам намерение да си сглобя бюджетна гейм конфигурация но тъй като не съм чак толкова запознат, не съм напълно сигурен дали всички компоненти които съм събрал са съвместими.
      Та въпросът ми е, ако има компетентни в това отношение, просто да ми кажат дали всичко е наред. 
      Ето я и самата конфигурация:
      - Дънна платка: ASRock A320M Pro4 R2.0
      - Процесор: AMD Ryzen 5 - 1600 ( 3.2 GHz )
      - Рам памет: Kingston HyperX Fury 8GB - 3200 / DDR 4
      - Видео карта: MSI Armor Radeon RX 570 8gb 
      - Захранване: Deepcool 600w
      - SSD: Kingston 120gb

- Благодаря предварително!

• Дарение

• Добави ново...