Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Fifa

Само 3.8% от българите искат да работят в чужбина

Препоръчан отговор

Българинът вече не гледа на работата в чужбина като възможност да уреди по-добре живота си. През миналата година само 3.8% от гражданите в трудоспособна възраст са предпочели да припечелват зад граница. Това показват резултатите от изследване на Агенцията за социално-икономически анализи и Центъра за сравнителни изследвания.

Сондажът е по поръчка на социалното министерство и неговите резултати ще бъдат отразени в годишния доклад за изпълнение на националната стратегия за демографско развитие от 2006 до 2020 г. В него са участвали 2725 граждани.

Изследването показва, че се засилва тенденцията за временен престой зад граница, а не за окончателно преселване. В графата "краткосрочни емигранти" влизат най-вече хора с висше и средно образование.

Сред потенциалните емигранти са българите между 30 и 40 г. По-възрастните биха тръгнали на гурбет само ако си представят заминаването като инвестиция. Изненадващо децата и безработицата не са задържащ фактор. Сериозно влияние оказва населеното място. Жителите на големите градове са по-склонни да се преселят от онези, които са от селата. Основните причини, поради които трудно се взема решението за емиграция, са привързаността към семейството, очакванията за подобряване на живота у нас и наличието на бизнес или добра работа. Освен това мъжете са по-склонни да търсят препитание зад граница, отколкото представителките на нежния пол.

Изследването показва, че живелите зад граница в периода 2002-2006 г. са около 384 хил. души, а в момента в чужбина са приблизително 280 хил. Това означава, че за 4-годишния период 8% от трудоспособното население е имало някакъв поминък извън родината. Сега този процент е спаднал с 2 пункта. Около 14% от гражданите са разчитали и продължават да разчитат на ангажименти зад граница. Мотивите за това са икономически и социални - желание за професионална реализация, образование и др.

Средният месечен доход на сънародниците ни в емиграция е малко над 800 евро - с около 100 евро по-малко от резултатите от подобно изследване през 2005 г. Според проучването разходите на гурбетчиите са около 45% от заработеното. За останалите 55% се предполага, че са спестени или са трансферирани у нас. Сметките показват, че по този начин в България постъпват 468 млн. евро годишно.

Трансферите от емиграция са основен фактор за поддържане на макроикономическата стабилност в страната, заключават експертите. Затова според тях всяко наше правителство ще е изправено пред въпроса да стимулира или да сдържа външната мобилност на населението. Всеки опит да се действа на парче в отговор на скандал или медийна кампания в някоя от европейските столици не би бил ефективен, смятат експертите.

Източник: Сега

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Булшит всеки час изработен в България е ИЗГУБЕН sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Булшит всеки час изработен в България е ИЗГУБЕН sad.gif

Ще дам лека корекция, без позволение да искам!Това, че сме родени тук си е Един изгубен и пропилян живот!Без цел...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ще дам лека корекция, без позволение да искам!Това, че сме родени тук си е Един изгубен и пропилян живот!Без цел...

Жалко за вас двамата с DEAM, само хабите материала.Нема ли да се научите наи после че всичко зависи от вас. Целият си живот съм се борил за това което искам. Видял съм България видял съм Европа и Америка. НИКАДЕ никои няма да ти даде нещо ако не си го изкараш.Няма никакво значение каде си роден/живееш всичко трябва да си постигеш сам в тоя живот.Мога само да ви кажа, че в България има много повече шанс да се издугнеш отколкото другаде кадето съм живиял.Много искам да излезете от оплюваната татовина и да видите как е да си имигрант.

Живота ви е в вашите ръце, изберете как да го живете. Според някои чашата е полупразна според други е полупълна ти решешаваш което е истината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Жалко за вас двамата с DEAM, само хабите материала.Нема ли да се научите наи после че всичко зависи от вас. Целият си живот съм се борил за това което искам. Видял съм България видял съм Европа и Америка. НИКАДЕ никои няма да ти даде нещо ако не си го изкараш.Няма никакво значение каде си роден/живееш всичко трябва да си постигеш сам в тоя живот.Мога само да ви кажа, че в България има много повече шанс да се издугнеш отколкото другаде кадето съм живиял.Много искам да излезете от оплюваната татовина и да видите как е да си имигрант.

Живота ви е в вашите ръце, изберете как да го живете. Според някои чашата е полупразна според други е полупълна ти решешаваш което е истината.

Съгласна съм с теб , че живота до голяма степен е такъв какъвто си го направим, незавиимо от това дали е в България или другаде... За жалост не винаги всичко зависи от нас и не винаги се полуяава по начина, по който го планираме дори да ни се струва , че даваме всичко от себе си...

Ние с теб сме съседи по гурбет и това което знам е, че никъде няма лесно, освен , ако не си някой изпечен мошенник и лъжец (това с особенна сила важи за България) , хубава си ни е родината, но я погубиха и продължават да я погубват некъдърни хора с пошли интереси, които мислят единствено за собствените си облаги... Но надеждата както казват умира последна (,че някой ден това ще се промени) ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aко никога не излезеш поне за година от България да поработиш по света, няма да разбереш разликата. Няма да видиш, колко откачени сме ние българите и колко много има да научим.

Това изобщо не означава, че някъде по света е перфектно, означава само, че ако например в Германия общество има проблеми, то в България спокойно може да се каже, че ИЗОБЩО не съществува такова чудо - общество. Но как да обясниш, какво е светлината на слепец?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какво толкова чак постигна, ако не е тайна???? Че ми стана любопитно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с DEAM и ANGELSING.+1 КОЙТО ИСКА ДА ИЗБЯГА ОТ ТАЯ ГАДНА ДЪРЖАВА.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно точно? Държавата - разбирай политическата и икономическа власт (то е едно и също вече от 19години и на 100% има своята сенчеста, сива половина), те са гадните, а не Родината! А Българите оставащи да работят тук, за жълти стотинки, наистина не ги разбирам. Трябва да са големи мазохисти особено при свръхвисоките цени, на които потребяват. "А може ли, да са "коне" с капаци на очите, които да са толкоз здраво заковани?" От любов не се живее, пък била тя и към Родината, трябва и да се яде. Пък и някакъв стандарт трябва. Не е въпрос само на оцеляване, дявол да го вземе. Нали сме ХОРА?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм. Българите разбраха, че в чужбина се работи здраво, а не се кръшка като в България и съвсем закономерно все по-малко хора са привлечени от идеята да работят в чужбина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе ако трябва да бъде честна, тея проценти и статистики ми намирисват малко на пропаганда. Като с образованието малко (нещо в стила, ето на, само 2% от студентите отиват в чужбина, сиреч, тука образованието си е тип-топ, айде стойте тука). Като гледам бавната, но сигурна емиграция, скоро в България няма да останат хора, които да плащат данъци.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абе ако трябва да бъде честна, тея проценти и статистики ми намирисват малко на пропаганда. Като с образованието малко (нещо в стила, ето на, само 2% от студентите отиват в чужбина, сиреч, тука образованието си е тип-топ, айде стойте тука). Като гледам бавната, но сигурна емиграция, скоро в България няма да останат хора, които да плащат данъци.

Съгласен.

Точно така си е. Тази сутрин слушам министъра на здравеопазването-лекарите били взимали по 8 000 лева в България ;)

Ta ако взимаха по толкова-за това ли всички анестезиолози избягаха в Испания , Франция и Германия ? За това ли вече няма къде да намериш лекар в болниците ?

Само от плевенската за последната година напуснаха над 20 човека......Всичките отидоха на Запад.

Нямало желаеи за емиграция....Хи-хи-хи.

Та нали и самият аз, ако не беше жена ми, досега да съм навън ?

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май малко са се пообъркали в заглавието на темата :

Само 3.8% от българите НЕ искат да работят в чужбина ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

AciDBurn, така е. Образованието в България се влошава прогресивно, все повече гимназисти отиват да учат в чужбина и остават там след като завършат. Всички деца на мои приятели в България директно кандидатстваха в чуждестранен университет и изобщо не се явиха на изпити в българските. Четох наскоро, че СУ обявило четвърто класиране, защото имало много незапълнени специалности. Не се учудвам изобщо. Мозъкът на България изтича трайно на Запад, защото българската държава не знае как да го задържи.

Trichocephalus, нищо не пречи да се изнесете двамата ;) Ако имате добра оферта за работа, разбира се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
.....

Trichocephalus, нищо не пречи да се изнесете двамата ;) Ако имате добра оферта за работа, разбира се.

Женската логика разбираш ли я ? Щото аз не sad.gif

Имаме, разбира се.В Испания-аз -5 000 евро, тя-4 300 , говорим за работа по специалността.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като чета такива теми ми става тъпо. Как го измислиха това 3.8%, то повече Българи има извън страната отколкото в нея..... Хората не само избират да припечелват в чужбина, но и остават там, а и как да не са прави като в по малките градове средната заплата е 250-300лева. Мога да кажа, че България просто не е държава!

Редактирано от piro2004 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Trichocephalus, признавам си, че невинаги успявам да разбера женската логика, затова съм се отказал да опитвам ;) Предполагам жена ти има други причини, за да стои в България? Носталгия, родители, деца, друго? Може би я е страх да заживее в чужбина, особено ако не знае езика? На твое място не бих се отказал от офертата. Разбери какво точно я притеснява и действай :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уф, Божке, докторе и аз се чудя две години, ти защо при положение, че знаеш езици и си кадърен човек, се бъхтиш в Плевен, то женска логика било.

След посещението в Испания, жената не се ли замисли?

П.П: Мале, подозирам как ей сега ще ми скочат върлите националисти, готови да ме разпнат, че подстрекавам хората към емигриране ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Действането най-вероятно ще бъде на принципа "И сам войнът е войн" . Какво я спира ли ?

освен заплатите ни (моята 500 лв, и нейната 430 лв.) ха-ха-ха , има следните неща :

-родители (по два броя от всяка страна, които са на възраст вече)

-перспектива за развитие (в чужбина винаги ще си чужденец)

-перспектива за живот след завръщането тук (ако въобще има такова)

-устроен живот, положение в обществото тук

-вяра, че все пак тук , в България, положението ще се оправи

Тези аргументи (и контрааргументи) ги дъвчем от известно време насам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Действането най-вероятно ще бъде на принципа "И сам войнът е войн" . Какво я спира ли ?

освен заплатите ни (моята 500 лв, и нейната 430 лв.) ха-ха-ха , има следните неща :

-родители (по два броя от всяка страна, които са на възраст вече)

-перспектива за развитие (в чужбина винаги ще си чужденец)

-перспектива за живот след завръщането тук (ако въобще има такова)

-устроен живот, положение в обществото тук

-вяра, че все пак тук , в България, положението ще се оправи

Тези аргументи (и контрааргументи) ги дъвчем от известно време насам.

И ние сме ги предъвквали.

Майка ми преди години си намери работа в Канада - след 3 години щеше да вземе и нас, но в последния момент се отказа. Даже самолетен билет си беше купила. Отказа се поради същите причини + това, че оставя мен и брат ми без нейния зорък контрол.

Снощи говорих с нея и си обсъждахме точно това - разплака се и каза, че и до ден днешен съжалява. Вярно, че тя и баща ми много неща постигнаха (както се сещаш с къртовски труд и както пак се досещаш, накрая си имаше скъпата цена, която семейството плати). Виждайки какво се случва, започва да осъзнава, че нещата няма да оправят скоро. А тя е жена на 51г. вече и цял живот е работила в частния бизнес и не може да си представи, че един ден, когато й се наложи да спре да работи, държавата ще й плаща 150лв. пенсия.

Пък и вече стреса й се е изписал както на лицето, така и на диагнозата sad.gif.

Не му мислете толкова много, защото сега ви е времето - млади сте, детето е малко - с годините става все по-трудно, То качествения човек навсякъде е качествен, повярвай ми. Верно, че съм на 18, ама имам що-годе представа.

П.П: Както майка ми каза - България ще си е тук и след 10 години и винаги ще е твоята родина. Винаги можеш да се върнеш тук.

Редактирано от AciDBurn (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

A дали ще ти се връща?

Плевен е добре в сравнение с други по-малки градове...

П.П: Както майка ми каза - България ще си е тук и след 10 години и винаги ще е твоята родина. Винаги можеш да се върнеш тук.

Просто ще се родят по-малко и ще умрат повече хора.

Повече млади хора ще избягат и няма да се върнат, понеже са се установили,работят и се осигуряват в другата държава.

Пенсионерите ще работят, докато могат и ще умрат...и така.

Силните навремето думи като 'родоотстъпник' и 'предател на родината' не важат вече.

Редактирано от nikolaijelev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така като чета ... жена ти просто я е страх от неизвестното, това е. Не я насилвай тогава, но се надявам да не съжалявате един ден. Аз моята емиграция я обмислях още докато бях в гимназията, но се ослушвах още няколко години и чак за магистратурата заминах. Малко съжалявам, че не заминах по-рано, но не е фатално, придобих още ценен опит и повече причини да замина. Както обичам да казвам, от всеки не става емигрант. Има си своята цена за плащане и не всеки е готов да я плати. Можете да се договорите да заминете за 3 години примерно или друг разумен срок, да видите как е, ако не потръгне - връщате се. Но ако потръгне и вземе да й хареса ... :rolleyes: Съгласен съм, че в чужбина винаги ще си чужденец, но там ще те третират по-добре от средния българин в България. На вяра, че България ще се оправи да не разчита поне в близките 100 години - аз не съм оптимист. Ако постигне някакъв голям успех в България, някакво грандиозно повишение на стандарта на живот и заплатата, има смисъл да остане там. Иначе - не. И на мен не ми беше лесно да оставя родителите си сами, но от скоро живеят с нас тук. Разпродадохме всичко в България и се устроиха тук. Всеки различно преценява. Пробвайте варианта с 3-те години, може и да се навие :clap:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
A дали ще ти се връща?

Плевен е добре в сравнение с други по-малки градове...

Просто ще се родят по-малко и ще умрат повече хора.

Повече млади хора ще избягат и няма да се върнат, понеже са се установили,работят и се осигуряват в другата държава.

Пенсионерите ще работят, докато могат и ще умрат...и така.

Силните навремето думи като 'родоотстъпник' и 'предател на родината' не важат вече.

И никой няма право да обвинява хората, решили да напуснат България...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И никой няма право да обвинява хората, решили да напуснат България...

Да, защо искаш да работиш, а не да имитираш дейност!

Да, защо си специалист в дадената област, а не 'пенкелер'!

Да, защото здрав разум не би толерирал корупция и нагаждачество....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да, защото здрав разум не би толерирал корупция и нагаждачество....

Подписвам се с две ръце под горното!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...