Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

lpa

Кавър, нова песен или плагиатство?

Препоръчан отговор

От доста време размишлявам върху следното нещо:

Доста банди използват семпли или дори цялата идея на дадено парче, за да изградят върху

него нещо съвсем различно като звучене (или не чак толкова), но същевременно

се запазва и част от старата песен.

Това веднага води до оприличаване с оригинала и първите коментари са винаги от типа на "крадена е".

Лично моето мнение е че кавърът (в определени случаи) предава съвсем различно звучене на песента,

но тук говорим по скоро за ситуацията, в която се използва само част от дадена песен било

то мелодията, даден семпъл или самото звучене.

И тъй като едва ли ще ме разберете нпълно ще дам няколко примера:

eric prytz call on me, в цялата песен има едва ли не един израз,

които е взет от - Valerie на Steve Winwood

Някой знае ли откъде идва цялата идея зад gnarlz barkley - crazy?

ОТ Gianfranco Reverberi - Nel cimitero di tucson

justin cry me a river - сигурен съм че е използвам семпъл от някоя песен, но не мога да открия нищоооо sad.gif

Колкото и да не признава и да не и се иска песента на paris hilton - stars are blind

има уникална прилика с "Kingston Town" на UB40 и не случайно е обвиняват в плагиаризъм.

Мастило - памуковите облаци ... без коментар.

Fred La Grand - put you hands up for detroit, които всъщност наистина вдига ръце (от уважение) за Детройт

- използван е семпъл от Mathew Dear

Jamelia - beware of the dog, а сега де... ами Depeche mode - personal jesus ;)

Mutya Muena - Real Girl или по-скоро Lenny Cravitz - it is not over till it is over

Jamelia - no more или golden brown

robbie william - love supreme Глориа Гейнър - I will survive

sting - shape of my heart ... доста са ;)

Marylin manson - tainted love или Soft cell

Много бих искал да чуя и други мнения по въпроса!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да говорим ли за родната чалгия ? Те въведоха едва ли не новo разбиране "български" или "сръбски" или "гръцки" вариянт на дадена песен (даже не се ползва думата кавър) biggrin.gif смешно но факт за каква креативност говорим ;) Чуждестранните няма да ги коментирам. Има много готини кавъри които поне според мен забиват оригинала в земята ;)

Редактирано от DEAM (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Родната чалгия няма смисъл да я обсъждаме ;)

Целта на темата е всъщност да стигнем до отговора на въпроса кое можем да приемем за кавър и ако използваш само семпъл от дадена песен, тогава що е това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чисто математически е невъзможно да няма повторения в музиката, ако критерия ни е благозвучност. Относно текста, ами какво да пеят хората освен за чувства които са до болка познати. Съгласна съм с личното ти мнение: "кавърът (в определени случаи) предава съвсем различно звучене на песента". ;) Макар и доста условно, може да се каже, че аз приемамам за кавър някоя песен на принципа над 50% по един от двата критерия. biggrin.gif Не, че съм тругнала да меря времето на инструментала и да броя думите в тескта. laugh.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаше там някакво определение за плагиатство, ако се повтарят определен брой тактове (да ме простят професионалните музикантите за невежеството), но в една не малка част от случаите, полученият резултат е коренно различен от оригинала.

Могат да пеят например за неща, които не са им познати хах, не е задължително всяка нова песен да е израз на преживявания.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма лошо в кавърите и старите песни с нов аранжимент, стига изпълнителя да споменава от време на време на коя песен прави кавър.Всеки певец и музикант си има идоли и изпълнява чужди песни. Незнам как стои въпроса с разрешението от автора, защото ако искаш да правиш кавър на Моцарт, незнам от кой трабва да получеш разрешение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хубаво се получава ако кавърът е качествен като например Enrique Iglesias - Tired Of Being Sorry която е кавър на Ringside - Tired Of Being Sorry :write a letter::):baby:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kylie Ninogue направи кавър на песента "On A Night Like This" на Anna Vissi

Най-емблематичната песен за Whitney Huston - I Will Always Love You е всъщност на Доли Партън

Имаше някаква история и за Аврил и песента "Girlfriend", но тук не съм особено сигурен

Редактирано от KoKKinoU_FaN (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

темата е малко стара, ама аз сега я видях и ми стана интересно ;)

аз си падам по парчета, в които има само семпли, но не са кавъри - значи албума "The Miseducation of Lauryn Hill" на Лорин Хил е целия с такива семпли, в уикипедията ги пише тия неща, даже ми беше много любопитно и преслушвах парчетата, за да чуя какво са взимали точно :huh:

и още една песен - Push It на Garbage има семпъл от "Don't Worry Baby" на Beach Boys, което не го бях чула :)

е, все пак Garbage предварително си пратили касета с парчето на Браян Уилсън от Beach Boys за разрешение да ползват семпъла в дадения вид.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Намерете разликите (и приликите)

Milow - Ayo Technology -

50 Cent Ft. Justin Timberlake - Ayo Technology -

Редактирано от lpa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какво ще кажете за това:

<> t.A.T.u. - "All About Us"

Оригиналът е на t.A.T.u.. Харесва ми, но няма да си кривя душата...Sonic Syndicate ме кефят не по-малко. :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих казал плагиатство. Най-мразя като пускат по радиото "наши" чалгарски кавъри на сръбски/гръцки песни :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз бих казал плагиатство. Най-мразя като пускат по радиото "наши" чалгарски кавъри на сръбски/гръцки песни :)

Аххаха, това трябва да влезе в някоя друга категория biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде и аз да се разпиша,има една мноо готина песничка мисля че това е оригиналната версия

Има и няколко кавъра

1.Oli P. Ft. Jan Van Der Toorn - Girl You Know it's true

2.Centory feat.Trey D. - Girl You Know Its True

3.Lemon Ice-Girl you know its true

Може да има и още,но не съм намирал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам от къде ми дойде в търсачката тази тема ама .. е тва е отогвора .. : "Приспособяването и внасянето на всякакъв вид промени в произведението, както и използването на произведението за създаване на ново, се нарича адаптация."

адаптация кога - инфо що е то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...