Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Коя графична среда да изберем.

Препоръчан отговор

Мислех да създам такава тема, защото доста от потребителите, най-вече новаците срещат трудности при избора. Смятам, че като има отделна тема, в която да има плюсовете и минусите на всяка графична среда, ще е по-ясно.

И така, да изложа своето мнение. Gnome е по-лек, прост и бърз. Менюто е организирано /според някои/ по-разпиляно, аз го намирам за добре. Освен това, ако искате да сложите различна тема на gnome, или да я измените по вкуса си само трябва да свалите това, което сте избрали от gnome-look.org и приложите, докато /доколкото знам/ при kde трябва да се компилират пакетите.

От друга страна, kde е по-тромав, но много добре изпипан по отношение на опциите. Например в Knoppix има прозорче open as root, което е полезно.

Също така, има много приложения за kde, които са по-добри от тези на gnome- по мое скромно мнение k3b например няма равен. В най-новата версия 4 има и доста новости, но.. и доста бъгове.

Аз ползвам gnome. Въпреки това много неща зависят от дистрото- например на дебиан и кнопикс kde върви много по-добре, отколкото при.. kubuntu/говоря от личен опит/.

Ще се радвам да видя и вашите мнения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Засега ползвам Gnome. Харесва ми опростеното меню - една тънка лента горе на която са подредени важните категории. Няма огромни барове, които само да заемат полезна площ от монитора.

Това което не ми харесва е начина за съхраняване и управление настройките на програмите. Вярно е че пак се съхраняват в текстови файлове, но начина по който са ги организирали и Configuration Editor напомнят подозрително много на windows regedit, което намирам за слабо решение.

Сега Gnome интегрират GnomeBaker като основна програма за запис на дискове. Може би тя ще се доближава повече до K3B. Мися че свястна поддръжка за дискове няма да има. Модата им минава, така че не е голяма загуба.

Едит:

Имал съм в предвид Brasero, а не GnomeBaker.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Засега ползвам Gnome. Харесва ми опростеното меню - една тънка лента горе на която са подредени важните категории. Няма огромни барове, които само да заемат полезна площ от монитора.

Това което не ми харесва е начина за съхраняване и управление настройките на програмите. Вярно е че пак се съхраняват във файлове, но начина по който са ги организирали и Configuration Editor напомнят подозрително много на windows regedit, което намирам за слабо решение.

Сега Gnome интегрират GnomeBaker като основна програма за запис на дискове. Може би тя ще се доближава повече до K3B. Мися че свястна поддръжка за дискове няма да има. Модата им минава, така че не е голяма загуба.

Много изобщо не познават КДЕ, защото опциите му са огромни! Всичко можеш да направиш с менютата, таск бара - да имаш няколко и то различни, има опция за dock bar, където да добавяш докове на Window Maker и още и още. А Конкуерър няма конкуренция. На Гноме ми липсват само темите. Прочетете за Commander скриптовете, за разширенията на Конкуерър. Вижте колко точки ви дава glxgears под КДЕ и под Гном ;):)

Редактирано от dedmen (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички графични среди са прекрасни. Зависи на кой какво му е удобно. Ползвал съм от по-популярните KDE,Gnome,XFCE4,Fluxbox и E17. От всички съм доволен. Като най-удобна мога да класифицитам Xfce, но за жалост след 3-месечната ми практика с него останах без очи. Така както Gnome и KDE рендрират шрифтовете никоя друга не може. KDE ползвах над година и половина. Не е лошо, но гноме е по-леко. Също така гноме е страшно гъвкаво от към персонализация. Лекотата на Fluxbox е несравнима, но както при Xfce оставам без зрение от тънките и нескупосани шрифтове. ;)

Както се досещате в момента ползвам Гноме. :wow:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Много изобщо не познават КДЕ, защото опциите му са огромни! Всичко можеш да направиш с менютата, таск бара - да имаш няколко и то различни, има опция за dock bar, където да добавяш докове на Window Maker и още и още. А Конкуерър няма конкуренция. На Гноме ми липсват само темите. Прочетете за Commander скриптовете, за разширенията на Конкуерър. Вижте колко точки ви дава glxgears под КДЕ и под Гном :wow:;)

Прав си не съм използвал KDE и XFCE4 дълго. Според мен по-просто и бързо меню от това на Gnome с конвенционалните средства и сегашни представи не може да се направи. Аз точно това търся. Ето защо малко ме интересува какво може да прави KDE. Даже намирам прекално многото функции за излишни, освен ако не опростява и ускорява значително работта с компютъра. А такъв интерфейс от ново поколение досега не съм виждал. По същите причини ми допада и XFCE4.

Другото нещо което малко ме дразни в KDE е новата им емблема и тема. Старите им иконки бяха много по-красиви (особено емблемата), а новата тема прилича на Vista, което намирам за излишно и леко безвкусно. Но това са си мои предпочитания. Опредлно имат скрит потенциал и красота в средата, които биха се показали след известни настройки. За любителите на допълнителна функционалност там е истината.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всички графични среди са прекрасни. Зависи на кой какво му е удобно. Ползвал съм от по-популярните KDE,Gnome,XFCE4,Fluxbox и E17. От всички съм доволен. Като най-удобна мога да класифицитам Xfce, но за жалост след 3-месечната ми практика с него останах без очи. Така както Gnome и KDE рендрират шрифтовете никоя друга не може. KDE ползвах над година и половина. Не е лошо, но гноме е по-леко. Също така гноме е страшно гъвкаво от към персонализация. Лекотата на Fluxbox е несравнима, но както при Xfce оставам без зрение от тънките и нескупосани шрифтове. ;)

Както се досещате в момента ползвам Гноме. :whist:

Колегата ми е взел думите от устата :) .

И аз намирам XFCE за най-проста, бърза и удобна, но и аз като него в момента съм на Gnome biggrin.gif .

Новото KDE 4 на външен вид ми се вижда странна смесица между Vista и Mac X. Но явно развитието на KDE ще е в тази посока.

Gnome има накъде да се развива. Има и накои добри идеи за подобряването му. Пък и от Canonical обещават нещо ново в Ubuntu 8.10. За сега обаче, по добро меню от това на Linux Mint, лично аз не съм виждал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с по-горните постове, най-новата версия на kde не ми допада. Засега като гледам накъде са е насочили, май в близко време няма да го ползвам, гном си е пъргав и гъвкав. А що се отнася до gnome-baker, ползвал съм я, но не е на нивото на k3b. Хубавото е, че програми предназначени за kde вървят добре под gnome и обратно, като само се инсталират libs. Е, вярно, че само първия път се усеща леко забавяне, но след това всичко е ок. Не знам защо повечето препоръчват kde като по-приятелски настроен интерфеис, но за мен лично "глезотиите за окото" не означават user-friendly.

Gnome е къде-къде по-опростен, особено в меню-лентата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз избирам и двете. Харесвам ги почти еднакво. Малко ме объркваха някои разлики при административните инструменти, но това беше в началото. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип във всяка дистрибуция може да инсталираш повече от една графични среди.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Съгласен съм с по-горните постове, най-новата версия на kde не ми допада. Засега като гледам накъде са е насочили, май в близко време няма да го ползвам, гном си е пъргав и гъвкав. А що се отнася до gnome-baker, ползвал съм я, но не е на нивото на k3b. Хубавото е, че програми предназначени за kde вървят добре под gnome и обратно, като само се инсталират libs. Е, вярно, че само първия път се усеща леко забавяне, но след това всичко е ок. Не знам защо повечето препоръчват kde като по-приятелски настроен интерфеис, но за мен лично "глезотиите за окото" не означават user-friendly.

Gnome е къде-къде по-опростен, особено в меню-лентата.

/off

А къде остава Brasero. K3B алтернативата на гноме. От известно време го ползвам и съм страшно доволен. Много приятен интерфейс и всички налични опции по записване,копиране на CD/DVD-та. :)

Редактирано от Progres (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
/off

А къде остава Brasero. K3B алтернативата на гноме. От известно време го ползвам и съм страшно доволен. Много приятен интерфейс и всички налични опции по записване,копиране на CD/DVD-та. :)

Приемам забележката. cool.gif Впрочем мисля/ може и да греша/ че имаше и опция за запис в самите графични среди, без допълнителен софтуер. За гном беше nautilus-burn или нещо такова.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ползвам GNOME, KDE 3.5.9, и KDE 4.0, на един компютър и признавам, че гном е доста по - гъвкав откъм промени на изгледите и менютата, но КДЕ също си има удобството наречено System Setting и kcontrol. относо приложенията твръдо съм на мнението, че тези за KDE са доста по - user friendly и advanced, gdm е по - стабилен от kdm, особенно при лаптопите, казвам го от личен опит. някой беше писал, че за да се промени визуализацията на КДЕ трябва да се компилират пакетите от kde-look.org, което не е вярно. инсталират се със същата лекота с която става и при gnome. не забравяйте, че GNOME се появява като алтернатива на KDE, че както казва един приятел в КДЕ програмистите отиват на работа с вратовръзки и костюми, а ГНОМЕ го пишат необръстаните ГУРУ-та в домашните гаражи, в което има доста истина. аз лично съм доволен от удобството което Убунту ми предоставя да ползвам и приложенията и двете графични среди и не бих се отказал от едната среда за сметка на другата. а КДЕ 4.0 е наслада за очите, но има доста работа по него, за да настигне предшественика си по гъвкавост и персонализация.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 10 месеца по-късно...

Като малко допълнение към темата, ще добавя линк към тази статия. В нея са описани основните "играчи" и има по няколко думи за по-малките проекти. За LXDE, който не е споменат в нея, може да се прочете в тази статия. Надявам се тези материали да се полезни на новаците да се ориентират в разнообразието на графичните среди.

Виждам, че е излязъл KDE 4.2.0. Ако някой го е пробвал, може да сподели лични впечатления.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ползвам KDE3 и съм много доволен.Нещата са страшно изпипани, красиви и добре подредени.

Положението при мен е същото, но трябва да съм откровен- KDE 4.2 е това, което очаквах от видоизменената среда- стабилна и с достатъчно възможности. Разбира се, самата философия на разработчиците е първо да направаят софтуера достатъчно богат на опции и после идва поправянето и усъвършенстването, както е със всички технологии. Впечатлен съм от изданието, браво на разработчиците.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 седмици по-късно...

Дам,определено новото КДЕ е голяма красота.Доста ми се харесва,но като че ли Гнома ми е по-симпатичен.По-добре изглежда според мен,пък и аз много държа на бързина и стабилност.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Впрочем така и се оказа - един от разрзботчиците на дебиан заявява във връзка с въпрос , че последната която ще има кде 3 е lenny и от тук - край , така че е излишно да се споменава - кде3 е свършена ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Впрочем така и се оказа - един от разрзботчиците на дебиан заявява във връзка с въпрос , че последната която ще има кде 3 е lenny и от тук - край , така че е излишно да се споменава - кде3 е свършена ...

Няма друг начин. Нещата не стоят на едно място. За щастие, KDE4 вече не е същата недомислица, която беше преди година. И моето впечатление поне от Fedora LiveCD е, че новото е доста по-бързо. А за ядене на ресурси, по подразбиране във всяка версия на KDE има един тон боклуци, които не ми трябват - съответно ги изключвам и проблемите със пилеенето на ресурси и гадния, от ефекти тромав интерфейс го преправям по собствен вкус.

Което според мен е по-добре от Gnome, където не мога да настроя една програма както аз искам и където разработката е сведена до мисълта GUI>Desktop PC. KDE ми се струва доста по-иновативно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз давам плюс за xfce, но където пише, че е много бързо, поне при стартиране при мен не е. Иначе приложенията ги зарежда бързо, менюто е просто и като цяло ми харесва. Относно kde и gnome от мой личен опит, при ubuntu новите версии на kde вървят по бързо отколкото Gnome.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...
Ами Slackware, CentOS, Debian - те са силно сървърно-ориентирани.Как ще бъде при тях рая работа с KDE4 o.O

Прекрасно-колегата е с Slakware,миналата седмица го окраси с KDE 4.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Прекрасно-колегата е с Slakware,миналата седмица го окраси с KDE 4.

Аз на слака в момента съм с кде3.5, но скоро мисля да сложа 4.2. Сегашната версия не ми прави проблеми, но по новата има кръпки и "гъзариики". Някъде бях чел, че Патрик Волкердинг препоръчва за сега да се стои на 3.5....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване