Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Молитвата "Отче наш" (из темата "Тайната на Авраам..")

Препоръчан отговор

Салим - в крайна сметка стана ясно че старозаветния Бог не е Бога Христов, така ли? Кой е тогава...?

Нали знаеш Господнята молитва

В нея Исус казва:

"избави нас от ЛУКАВИЯ"

този, който е наречен ЛУКАВИЯ, всъщност е Йехова

той е завладял еврейския народ, и затова именно в тази молитва, която се дава първо на евреи ( но е за всички!), Исус включва тази най-важна част "избави нас от Лукавия"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Защо в такъв случай стария завет присъства в християнството след Исус, а също се споменава и в Курана?

Лукавия нямаше да бъде наречен така от Исус, ако не беше ЛУКАВ

И така лукаво успява да се промъкне на крилете на християнството (чрез стария завет) в целия свят и да превземе душите на хората.

И дори в т.нар Господня молитва, която се чете в църквите, се е промъкнал

Исус казва: "и пази нас от Лукавия" - и така завършва молитвата в Евангелие на Матей

Обаче някой слуга на Лукавия е успял да направи една добавка, която се чете в църквите, и от нея излиза че се кланяма на Лукавия.

Забелязала ли си това, infinity1305?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Лукавия нямаше да бъде наречен така от Исус, ако не беше ЛУКАВ

И така лукаво успява да се промъкне на крилете на християнството (чрез стария завет) в целия свят и да превземе душите на хората.

И дори в т.нар Господня молитва, която се чете в църквите, се е промъкнал

Исус казва: "и пази нас от Лукавия" - и така завършва молитвата в Евангелие на Матей

Обаче някой слуга на Лукавия е успял да направи една добавка, която се чете в църквите, и от нея излиза че се кланяма на Лукавия.

Забелязала ли си това, infinity1305?

И запази нас от лукавия защото твое е царствието,славата и силата сега и винаги и во веки веков.

Не съкращавай молитвите както ти е удобно за да прокарваш някоя твоя теза!

По кое точно разбра че се молиме на караконджуло?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И запази нас от лукавия защото твое е царствието,славата и силата сега и винаги и во веки веков.

Не съкращавай молитвите както ти е удобно за да прокарваш някоя твоя теза!

По кое точно разбра че се молиме на караконджуло?

Нищо не съкращавам, в оригинала е така. A Лукавия е добавил "защото твое е царствието,славата и силата сега и винаги и во веки веков"

Ето малко информация по въпроса, на английски

Matthew 6:13 (Contemporary English Version)

13 Keep us from being tempted

and protect us from evil. [a]

Footnotes:

1. Matthew 6:13 evil: Or "the evil one," that is, the devil. Some manuscripts add, "The kingdom, the power, and the glory are yours forever. Amen."

И още малко по въпроса

"For thine is the kingdom, and the power, and the glory, for ever and ever. Amen "

The doxology of the prayer is not contained in Luke's version, nor is it present in the earliest manuscripts of Matthew. The first known use of the doxology, in a less lengthy form ("for yours is the power and the glory forever"),[8] as a conclusion for the Lord's Prayer (in a version slightly different from that of Matthew) is in the Didache, 8:2. There are at least ten different versions of the doxology in early manuscripts of Matthew before it seems to have standardised. Jewish prayers at the time had doxological endings.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво е добавил Лукавия бе Салиме? Нали Исус дава Господнята молитва.По твойте думи излиза че точно Дяволо вмъква в молитвата (твое е царствието славата и силата сега, винаги и во век и веков) което излиза че се моли на Вседържеца което е абсурдно само по-себеси.

Моля да ме извинят модераторите и форумците че излязох от темата!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Какво е добавил Лукавия бе Салиме? Нали Исус дава Господнята молитва.По твойте думи излиза че точно Дяволо вмъква в молитвата (твое е царствието славата и силата сега, винаги и во век и веков) което излиза че се моли на Вседържеца което е абсурдно само по-себеси.

Моля да ме извинят модераторите и форумците че излязох от темата!!!

ПО темата си, не се притеснявай

Молитвата я дава Исус, но завършека на молитвате не е от него. НЯКОЙ го е добавил в по-късните преписи на Матей.

За какво иде реч. Молитва се казва на глас, не писмено. Като редиш молитвата няма препинателни знаци

И става така:

Молитва завършва с "избави нас от Лукавия"

Обаче като се добави след Лукавия "защото е твое царството и силата и славата завинаги", какво се получава

Ами това:

Лукавия, защото твое е царството и силата и славата завинаги.

С други думи буквално излиза, че пожелаваме на Лукавия да е негово царството и славата и силата завинаги....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С други думи буквално излиза, че пожелаваме на Лукавия да е негово царството и славата и силата завинаги....

biggrin.gif Доста свободно тълкувание...По този начин,вадейки разни фрази от контекста,можеш да докажеш каквото си искаш... biggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
biggrin.gif Доста свободно тълкувание...По този начин,вадейки разни фрази от контекста,можеш да докажеш каквото си искаш... biggrin.gif

Замисли се поне, не бързай да оспорваш

Така както се реди молитвата, става точно

мън мън мън, Лукавия, зашото е твое царството и силата и славата завинаги.

Има такова правило в Българския език.

"петър отиде при иван, защото негова е стаята."

Стаята на Иван ли е или на Петър, според горното изречение?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между двата примера разликата е колкото от София до Ванкувър... biggrin.gif Сам разбираш,че в първия случай се обръщаме към някого(в случая Бог),и е естествено,че говорим на него. Така наречения г-н Лукавия просто се споменава...По никакъв начин не се подразбира това,което ти искаш да докажеш. Докато от второто изречение по никакъв начин се не разбира на кого е стаята... :wors:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ПО темата си, не се притеснявай

Молитвата я дава Исус, но завършека на молитвате не е от него. НЯКОЙ го е добавил в по-късните преписи на Матей.

За какво иде реч. Молитва се казва на глас, не писмено. Като редиш молитвата няма препинателни знаци

И става така:

Молитва завършва с "избави нас от Лукавия"

Обаче като се добави след Лукавия "защото е твое царството и силата и славата завинаги", какво се получава

Ами това:

Какви ги говориш, ей момче!

Молитвата започва с обръщението "Отче Наш, Ти, който си................."

и цялата е едно обръщение към него във второ лице.

В този пасаж, който ти цитираш, се казва буквално: "и избави ни от лукавого"...

това е в трето лице единствено число - от кого... - от него.

и се продължава отново във второ лице единствено число - "защото Твое е...". А не негово е...

Оооох, сега разбрах каква е тайната... Всъщност, точно тази тайна винаги съм я знаела - невежеството е майка на предразсъдъците и баща на суеверния страх. Ей това вече е от лукавия.

Редактирано от Maat (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Както си го написал - стаята е на Петър.

Ако следвам тълкуването ти Салим, излиза че и Иисус е поклонник на Лукавия.

Вие двамата със Салим на запетайките не обръщате ли внимание ? biggrin.gif

Баси-Салиме-надмина и мене по софистика laugh.gif

p.s.Maat- и аз обичам ТИТИ-снощи направо заплаках с него, докато говореше..... Баси-сметката ми за GSМ ще е космическа май този месец

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ако следвам тълкуването ти Салим, излиза че и Иисус е поклонник на Лукавия.

Ти май не четеш постовете като отговаряш

3 пъти казах че добавката "защото твое е царството..." не е от Исус, а е добавена впоследствие.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ти май не четеш постовете като отговаряш

3 пъти казах че добавката "защото твое е царството..." не е от Исус, а е добавена впоследствие.

И как установи това ? Да не си бил съвременник на Иисус ? Или четеш само английския превод на крал Джеймс ?

Кога е било това "в последствие" ?

Кой е направил тази добавка ?

В кои преводи на Библията я има, и в кои я няма ?

В кои Евангелия ?

Какви са мотивите ти да избереш едно Евангелие пред друго ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И как установи това ? Да не си бил съвременник на Иисус ? Или четеш само английския превод на крал Джеймс ?

Кога е било това "в последствие" ?

Кой е направил тази добавка ?

В кои преводи на Библията я има, и в кои я няма ?

В кои Евангелия ?

Какви са мотивите ти да избереш едно Евангелие пред друго ?

Аз съм проучил въпроса за себе си

ако те интересува ще го проучиш сам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз съм проучил въпроса за себе си

ако те интересува ще го проучиш сам

Ами и аз съм проучвал въпроса за себе си и не съм съгласен с твърденията ти.Заради това искам да споделиш с нас тук прозренията си . Нали за това си направил темата ? Без да отговориш на горните ми въпроси, не мисля, че някой ще възприеме на сериозно твърденията ти.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами и аз съм проучвал въпроса за себе си и не съм съгласен с твърденията ти.Заради това искам да споделиш с нас тук прозренията си . Нали за това си направил темата ? Без да отговориш на горните ми въпроси, не мисля, че някой ще възприеме на сериозно твърденията ти.

Не се и налага. Всеки има право на избор дали да приема някакви твърдения или не

Аз мога само да кажа какво мисля, и това правя. Никой не е длъжен приема моята гледна точка.

В допълнение, католиците са стигнали до това прозрение и са изключили "зашото е твое царството..." от молитвата

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И пак не каза защо " , защото твое е Царството и Силата и Царството небесно." е "добавка" и не са думи на Иисус ?

Защо, salim ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Отче наш"е велико обръщение към Божията Воля, която да даде храна на седморната човешка природа,защото в нея се съдържат седем молби и това са седем формули,които издигат окултното развитие на ученика на едно изключително ниво.Това са седем метода."Отче наш" е построена по законите на Кабала и затова действа с хилядолетия напред.Наистина,за да действа една молитва с хилядолетия напред,тя трябва да е построена по законите на Мъдростта.Според Учителя "Отче наш"е едно велико изложение на Божията Мъдрост."Отче наш"е изказана на Христос от Върховното Същество и самата тя е стълба към Него.Тази молитва има тайна връзка с волята и нейните вътрешни методи.Според Учителя чрез "Отче наш"Върховното Същество е посетило земята и това е най-великият дар."Отче наш" е най-силната молитва в света.Много древни мантри вече нямат значение,след като е изнесена "Отче наш"...

"Отче наш"е най-добре да се изпълнява с техника 3-1-3:при вдишване на въздух мислено се произнася три пъти"Ом",при задържане на дъха се произнася цялата молитва и при издишване се произнася три пъти "Ом".

Елеазар Хараш-Живата вода-лекции 4-ти том

http://www.beinsadouno.com/board/index.php...=1697&st=40

Доброто и злото това е светът на полюсите тук мисля че става въпрос за нещо което е отвъд това...

Да, този свят лежи в лукавия но има методи за тези които са тръгнали по пътя да се освободят и от доброто и от злото. Всичко е път, всичко е Бог, за този който може да види и да чуе. Поздрави!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И пак не каза защо " , защото твое е Царството и Силата и Царството небесно." е "добавка" и не са думи на Иисус ?

Защо, salim ?

http://www.kaldata.com/forums/index.php?s=...st&p=828739

ей тука съм казал

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

salim,тези словесни акробатики,с които се опитваш да докажеш тезата си,са най-малкото смешни,поне за човек,който си има представа от българския език и от словореда...

Ако беше за нещо религиозно,нямаше да споря,но ти изопачаваш по невероятен начин едно изречение,и се мъчиш да му придадеш друг смисъл. Е,не става...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ахам :baby:

Казал си го и си копнал направо цитата от Уикипедия или от BELIEVE Religious Information Source и на двете места текстът е един и същ......

Иначе квакерите са симпатични хора....

Точно там, в уикипедия има и текстове за сравнение :

Original text in Greek

Πάτερ ἡμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς·

ἁγιασθήτω τὸ ὄνομά σου·

ἐλθέτω ἡ βασιλεία σου·

γενηθήτω τὸ θέλημά σου, ὡς ἐν οὐρανῷ καὶ ἐπὶ γῆς·

τὸν ἄρτον ἡμῶν τὸν ἐπιούσιον δὸς ἡμῖν σήμερον·

καὶ ἄφες ἡμῖν τὰ ὀφειλήματα ἡμῶν,

ὡς καὶ ἡμεῖς ἀφίεμεν τοῖς ὀφειλέταις ἡμῶν·

καὶ μὴ εἰσενέγκῃς ἡμᾶς εἰς πειρασμόν,

ἀλλὰ ῥῦσαι ἡμᾶς ἀπὸ τοῦ πονηροῦ.

Ὅτι σοῦ ἐστιν ἡ βασιλεία καὶ ἡ δύναμις καὶ ἡ δόξα εἰς τοὺς αἰῶνας. ἀμήν.

Latin version[3]

Pater noster, qui es in caelis:

sanctificetur Nomen Tuum;

adveniat Regnum Tuum;

fiat voluntas Tua,

sicut in caelo, et in terra.

Panem nostrum cotidianum da nobis hodie;

et dimitte nobis debita nostra,

Sicut et nos dimittimus debitoribus nostris;

et ne nos inducas in tentationem;

sed libera nos a Malo.[4]

1662 BCP[5]

Our Father, which art in heaven,

hallowed be thy name;

thy kingdom come;

thy will be done,

in earth as it is in heaven.

Give us this day our daily bread.

And forgive us our trespasses,

as we forgive them that trespass against us.

And lead us not into temptation;

but deliver us from evil.

[For thine is the kingdom,

the power, and the glory,

For ever and ever.

Amen.]

1928 BCP[6]

Our Father, who art in heaven,

Hallowed be thy Name.

Thy kingdom come.

Thy will be done,

On earth as it is in heaven.

Give us this day our daily bread.

And forgive us our trespasses,

As we forgive those who trespass against us.

And lead us not into temptation,

But deliver us from evil.

and the power, and the glory,

for ever and ever.

Amen.]

ELLC (1988)[7]

Our Father in heaven,

hallowed be your name,

your kingdom come,

your will be done,

on earth as in heaven.

Give us today our daily bread.

Forgive us our sins

as we forgive those who sin against us.

Save us from the time of trial

and deliver us from evil.

For the kingdom, the power, and the glory are yours

now and for ever. Amen.

от синодалната библия:

Отче наш, Който си на небесата!

Да се свети Твоето име,

да дойде Твоето Царство,

да бъде Твоята воля,

както на небето, тъй и на земята;

насъщния ни хляб дай ни днес,

и прости нам дълговете ни,

както и ние прощаваме на нашите длъжници,

и не въведи нас в изкушение,

но избави ни от лукавия;

защото Твое е царството,

и силата, и славата вовеки.

Амин.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ахам :baby:

the power, and the glory,

For ever and ever.

Amen.]

1928 BCP[6]

and the power, and the glory,

for ever and ever.

Amen.]

Знаеш ли какво означават скобите в текста, или трябва и това да обяснявам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слушай сега-това, че четеш и ползваш интеренет е похвално, само че черпиш информацията си от едностранчиви източници. Стаията в американската уикипедия изрично е казано

This is not included in critical editions of the New Testament, such as that of the United Bible Societies, as not belonging to the original text of Matthew 6:9–13, nor is it always part of the Book of Common Prayer text.

На какъв език са писани евангелията ? Ето ти господнята молитва на арамейски (не староарамейски), а новоарамейски.

אַבָּא

אַבָּא

יִתְקַדַּשׁ שְׁמָךְ

תֵּיתֵי מַלְכוּתָךְ

לַחֲמַנָא דִּי מִסְתְּיָא

הַב לַנָא יוֹמַא דְנָה

וּשְׁבֹק לַנָא חוֹבַינָא

כְּדִי שְׁבַקְנָא לְחַיָּבַינָא

וְלָא תַּעֲלִנָּא לְנִסְיוֹנָא

Превод :

Аввун дбишмайя / Отче наш, иже еси на небесех!

ниткаддах шиммух / Да святится имя Твое!

тете мальчутух / Да приидет Царствие Твое;

неве совьянух / да будет воля Твоя

эйчана дбишмайя аб пара / яко на небеси и на земли.

Ха ла лахма дсунканан / Хлеб наш насущный даждь

юмана / нам днесь.

Вушюх лан хобэйн / И остави нам долги наша,

эйчана дап ахнан / якоже и мы

Шуклан хайявин / оставляем должником нашим.

вула таалан лнисьюна / И не введи нас во искушение,

элла пасан мин бишя. / но избави нас от лукавого:

мудтуль дилух хай / Яко твое есть

мальчута / царствие

ухэйла / и сила

утишбухта / и слава

л’алам алльмин. / во веки веков

Амин. / Амин

поапднах на това в един руски сайт . Не претедирам за правилна транскрипция, защото и аз не знам арамейски, но факта, че въпросното изречение фигурира в първоначалния гръцкия превод трябва да те наведе на някои мисли.

А колкото до това, как звучи и е написана ,молитвата на различни езици ето линк за това :

http://www.prayer.su/other/all-languages.html

има и звук :wors:

В уикипедия, версията която е написана не претендира за ичерпателност, а представя само една от гледните точки по въпроса!

Колкото до това, защо и сега, след 2000 години след Христа се водят такива отчайващи спорове като този, който сме започнали тук, мога да ти кажа, ако не знаеш, че оригиналът,(протографа), на Евангелието на Матея

е бил загубен още в древността.

Това е било и единственото евангелие, написано на староарамейски, и със загубата му не знаем, как е звучала молитвата "Отче наш" в оригинал.

Всички останали приказки и тълкувания са си спекулации.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всички останали приказки и тълкувания са си спекулации.

Знаеш ли какво означават скобите в текста на молитвата, или трябва и това да обяснявам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, salim, да предположим, че си изцяла прав. И какво следва от това? Какво да правим? Какви ще са последствията?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване