Премини към съдържанието
Fifa

Как да се справим с болното гърло...?

Препоръчан отговор

Тъй като повечето инфекции на гърлото се дължат на вируси, антибиотиците, които се използват за борба с бактериите, не са необходими. Все пак има някои състояния, които са по-различни – ако сте се консултирали с лекар, той може да прецени дали дразненето е от такъв характер, че да налага предписването на антибиотици.

Какви мерки можем да вземем у дома:

• Почивайте и пийте много течности. Овлажняването на гърлото е от особено голямо значение.

• Ако болката в гърлото е трудно търпима, вземете парацетамол или ибупрофен.

• Правете гаргара топла солена вода (1 чаена лъжичка сол на 200 мл вода).

• Смучете някакви пастили, които се продават в аптеките против раздразнено гърло. При липса на друго, дори обикновен бонбон за смучене ще свърши някаква работа.

• Срещу болките помага и затоплящ компрес, поставен на гърлото.

• Бабината рецепта на марлята да се слага черен пипер, съвсем не е лишена от логика. Помага и гаргата с чай от лайка.

• Лайката, както и солта, могат да се използват освен за гаргара и за компреса. Така направен той може да се използва неограничено дълго време, докато този с черен пипер е добре да махнете след 1-2 часа, за да не се стигне до зачервяване на кожата.

• Пробвайте ефекта и на инхалациите с пара. Възврете вода на печката в по-широк съд. С кърпа на главата се навеждайте над съда и вдишвайте дълбоко и през носа и през устата в продължение на 5-10 минути. Тази процедура можете да повтаряте няколко пъти за деня.

Източник: здраве.бг

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мерси за инфото, fifa-след снощният Никулден, в гърлото ми дращят поне 30 котки-сега почвам да си правя гаргара, ама ще сложа и малко лайка във водата ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
• Пробвайте ефекта и на инхалациите с пара. Възврете вода на печката в по-широк съд. С кърпа на главата се навеждайте над съда и вдишвайте дълбоко и през носа и през устата в продължение на 5-10 минути. Тази процедура можете да повтаряте няколко пъти за деня.

Аз бих добавила, че като се правят инхалации, във водата може да се капнат 2-3 капки евкалиптово масло. Това много добре отпушва носа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Тъй като повечето инфекции на гърлото се дължат на вируси, антибиотиците, които се използват за борба с бактериите, не са необходими. Все пак има някои състояния, които са по-различни – ако сте се консултирали с лекар, той може да прецени дали дразненето е от такъв характер, че да налага предписването на антибиотици.

Какви мерки можем да вземем у дома:

• Почивайте и пийте много течности. Овлажняването на гърлото е от особено голямо значение.

• Ако болката в гърлото е трудно търпима, вземете парацетамол или ибупрофен.

• Правете гаргара топла солена вода (1 чаена лъжичка сол на 200 мл вода).

• Смучете някакви пастили, които се продават в аптеките против раздразнено гърло. При липса на друго, дори обикновен бонбон за смучене ще свърши някаква работа.

• Срещу болките помага и затоплящ компрес, поставен на гърлото.

• Бабината рецепта на марлята да се слага черен пипер, съвсем не е лишена от логика. Помага и гаргата с чай от лайка.

• Лайката, както и солта, могат да се използват освен за гаргара и за компреса. Така направен той може да се използва неограничено дълго време, докато този с черен пипер е добре да махнете след 1-2 часа, за да не се стигне до зачервяване на кожата.

За лайката и билките по принцип сам "ЗА"... Но инхалациите на мен лично са ми досадни и са по-голяма занимавка...Освен това някои хора като мен не могат да издържат на подобни неща , защотото запарките и влагата не понасят добре на всеки организъм особенно при астматици или хора със някои сърдечни и белодробни заболявания...

За сметка на тях и на гаргарата със сол и пипер, аз например ползвам гаргара с Йод или за предпочитане с йодно разтвори - тинктура йоди, Брунол и други...Винаги помога защото ЙОДЪТ доказано е най-добрият дезинфектант и не случайно го ползват при операции като антисептик. Ако йодът е чист трябва да се използва по малко количесво(например 1ч.л. на една чаша вода), Недостатък е , че има неприятен вкус и мирис и гори кожа и лигиваица (в по-малка степен )и затова при гаргарата може да усетите езикат изпръхнал - като изгорен сас гореща напитка! Но за да се избегне това просто трябва да се внимава да не се превишава количеството му спрямо водата или още по-добре е да се ползват изместилите го вече йодни ратвори и заместители...Тогава гаргарата може да се повтаря колкото пъти желаете или докато почуствате ефект или облекчение(най-малко 3-4 пъти дневно) Освен това , ако има инфекция, независимо дали е грип , вирусна или бактриална инфекция ЙОДЪТ помага тя да бъде овладяна и да не се стига до усложнения. При силни болки в гърлото може да комбинирате като след гаргарата смучете бонбони с обезболяващи (анестетиксъдържащи) вещества. От опит знам, че някои млечни продукти(сладолед, прясно мляко)вутрешно - действат като студен компрес на раздразненото и възпалено гърло. От опит го знам , защото така си излекувах ангината .

Ако все пак не сте върли противници на хапчетата - ибопрофена (обезболяващо и противовъзпалително действие) и други обезболяващи неоспоримо биха имали добър ефект. Избягвайте дразнещи храни(ядки , фъстъци) и напитки (газирани) и ако исктае по-бърз ефект , ако сте пушачи - оставете цигарите поне докато се оправите :speak:

post-117211-1201395881_thumb.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласна съм има билки с антисептично действие.Но дали сме сигурни ,че ще помогне-по добре консултация със специалист.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето този спрей Neo-golaseptine е доста ефикасен при болки в гърлото.

И понеже не знам дали ще го намерите по аптеките (там където сте), това лекарство съдържа chlorhexidine и benzéthonium. По тези двете съставки може да се сети аптекаря за подобно но от друга търговска марка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, Форумчани! laugh.gif

Накоро попаднах в много лоша ситуация и сега си патя много здраво за нея.

Реших да направя тази тема, защото съм много отчаяна и съм сигурна, че ще ми помогнете... :P

След четири дена се налага да пея, една много, ама много сложна песен, но гърлото ми е толкова зле, че не мога дори да извикам. Пробвах всякакви лекарства! Много ме е страх от инжекции, пък и не искам да имам синини по дупето цяла седмица...... biggrin.gif

Билки, чайове, всичко....!

Моля ви, HELLLPPP :beer:;):beer::help wanted3: :help wanted3: :help wanted3:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Намажи го няколко пъти със сода за хляб,колкото можеш по навътре.

При мен има резултат на следващия ден.Пробвай!

Прегледай също и тази тема : http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=68572

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз правя инхалации с лайка и супена лъжичка сода. Наистина е неприятно, но ефектът е забележителен. Медът също много ми успокоява гърлото - или лъжица мед, или мед, разтворен във вода (това успокоява и кашлицата). И Стрепсилс с мед и лимон през 2 часа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте, Форумчани! laugh.gif

Накоро попаднах в много лоша ситуация и сега си патя много здраво за нея.

Реших да направя тази тема, защото съм много отчаяна и съм сигурна, че ще ми помогнете... :P

След четири дена се налага да пея, една много, ама много сложна песен, но гърлото ми е толкова зле, че не мога дори да извикам. Пробвах всякакви лекарства! Много ме е страх от инжекции, пък и не искам да имам синини по дупето цяла седмица...... biggrin.gif

Билки, чайове, всичко....!

Моля ви, HELLLPPP ;):nono:;):help wanted3: :help wanted3: :help wanted3:

Мащерка!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

има няколко варианта които съм използвала:по точно два ;) единия е с прополис,а другият е със сода бикарбонат значи:една ч.л. сода с половин чаша вода преди да си легнеш можеш и повече да сложиш нищо няма да ти стане и си правиш промивки много е важно след това нишо да не пиеш,а да не говорим за миене на зъби!!Дано да ти помогне :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване