Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Решение на проблемите при Acer Aspire 5315

Препоръчан отговор

Това е една чудесна машина на много добра цена, но... има няколко проблема. След едноседмични ходения по мъките все пак успях да се справя с тях и искам да дам решението им. Не твърдя, че това е единствения правилен начин, но този със сигурност работи.

1. Когато ви дадат лаптопчето от магазина, на него е инсталирана някаква странна дистрибуция на Linux, която в повечето случаи забива. Първата ви работа е да да се опитате да си инсталирате Windows и да работите. Но се оказва, че това не толкова лесно. Ето защо: машинката е предвидена да работи с Windows Vista Home Ediiton, но това не е най-удачната операционна система за нея /а според мен изобщо не става/. С Vista-та върви бавно, процесора в повечето случаи е натоварен около 100%, а паметта - 55-60% или с други думи направо си скопява компютърчето. Но ако все пак някой реши да слага Вистата, трябва да знае, че тя не намира партишън на който да бъде инсталирана, защото единия дял на диска е форматиран за Linux-а, а другия по неизвестна за мен причина във FAT32. Така че, въоръжете се с едно свежо копие на Hiren's Boot CD /няма да обяснявам как да действате с програмата - описанието го има по много форуми/ и си форматирайте двата дяла на диска в NTFS. С това проблемите на любителите на Vista-та приключват. Желая им приятно висене пред часовничето.

2. Ако обаче искате машинката наистина да е бърза и за не сте си дали парите на вятъра Windows XP е перфектното решение. Тук вече проблемите са по-сериозни, защото ХР-то не намира драйвер за харддиска и ви казва, че няма къде да се инсталира. Ето най простия начин да подкарате Win-а:

- форматирайте в NTFS двата дяла на харда /виж т.1/;

- след като BootCD рестартира системата натиснете F2 и влезте в настройките на BIOS.

- влезте в меню Main и отидете в подменю SATA Mode. Натиснете Enter и ще ви излезе прозорец с две възможности. Изберете IDE Mode. Поставете инсталационния диск на ХР-то в DVD-то. Натиснете F10 и потвърдете. Сега инсталацията протича без проблеми.

3. Основния проблем след като сложите ХР-то са драйверите. Някой добър човечец ти е намерил и систематизирал. Инсталирайте ги в реда въ който ви ги давам:

- Аудио

- Чипсет

- Видео

- WLAN

- LAN

- Launch Manager

- Touchpad Driver

- Acer Empowering Framework

- Acer ePower Management

Сега имате една перфектно работеща машинка... или почти.

4. Основен дефект на лаптопа е, че както си работи и изведнъж изключва. Причина за това е загряването на процесора. Този проблем се решава чрез инсталиране на последната версия на BIOS 1.29.

BIOS:

1). Update Tj85 cpu fan-table for Thermal request.

2). Fix Pci Express LAN card can't used.

3). When run camera AP, camera image will lag.

4). update Chipset code.

5). Support engineer sample Merom CPU CPUID:06FB

6). Update Micro code CPUID: 6FD version ID: A3.

7). Update Panel ID Table.

EC:

1). Update new Thermal Control Table.

2). Add Linux Flag for brightness hotkey with no SCI under linux OS.

3). Add new panel list follow

15" = "ICL50 BrightnessContorlTableV1.2"

17" = "Acer_17inch_BrightnessControlTableV1.1"

4). Add work around for S4 RTC wake issue.

В падащото меню Acer Notebooks изберете Aspire 5315 и след като ви отвори новия прозорец отидете в падащо меню Bios for MS Windows Vista. Изберете версия 1.29. Разархивирайте. Разархивирайте и папката ICL50129_Winflash.

ВНИМАНИЕ!!!

ЗАТВОРЕТЕ ВСИЧКИ ОТВОРЕНИ ПРОГРАМИ!

ВКЛЮЧЕТЕ КОМПЮТЪРА НА ВЪНШНО ЗАХРАНВАНЕ!

СТАРТИРАЙТЕ ПРОГРАМАТА ICL50129_Winflash!

Ако след тази процедура компа ви не умре окончателно и безвъзвратно :P вие сте готови за подвизи с новата си машинка :P

Ако ви е страх да флашвате BIOS си изтеглете и инсталирайте програмката EVEREST Ultimate Edition v4.20.1170. Тя не върши много работа, но поне следи температурата на процесора и на диода. Проблемът се появява само когато лаптопа е в режим Sleep. Следете си градусчетата - нормалните са 45-50. Ако видите, че отиват към 70-80 рестартирайте. Това е временно решение на проблема.

Редактирано от JanValjan (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 седмици по-късно...

Пич, благодаря!

След сумата глупости които прочетох се добрах и до твоята инструкция и"подкарах работата".

Жив да си! Спести ми една нощ "инсталване"" Публикувано изображение

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм с биос 1.33 и пак така ми гасне. Вече незнам какво да правя Публикувано изображение

Това, което пишеш е доста странно. Моят вече два месеца не ми е правил никакви проблеми.

Пробвай да забраниш на компчето да се хибернира. Става от менюто Acer ePower Managment /зеленото копче горе в дясно, ако си го инсталирал/. Извикай последователно всичките профили и навсякъде постави плъзгачите на System Standby и System Hybernation в позиция Never. Най-добре изтрий всичките заложени и си създай два свои - за външно захранване и на батерия. Ако прегряването продължи най-добре е да си ползваш гаранцията

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е една чудесна машина на много добра цена, но... има няколко проблема. След едноседмични ходения по мъките все пак успях да се справя с тях и искам да дам решението им. Не твърдя, че това е единствения правилен начин, но този със сигурност работи.

1. Когато ви дадат лаптопчето от магазина, на него е инсталирана някаква странна дистрибуция на Linux, която в повечето случаи забива. Първата ви работа е да да се опитате да си инсталирате Windows и да работите. Но се оказва, че това не толкова лесно. Ето защо: машинката е предвидена да работи с Windows Vista Home Ediiton, но това не е най-удачната операционна система за нея /а според мен изобщо не става/. С Vista-та върви бавно, процесора в повечето случаи е натоварен около 100%, а паметта - 55-60% или с други думи направо си скопява компютърчето. Но ако все пак някой реши да слага Вистата, трябва да знае, че тя не намира партишън на който да бъде инсталирана, защото единия дял на диска е форматиран за Linux-а, а другия по неизвестна за мен причина във FAT32. Така че, въоръжете се с едно свежо копие на Hiren's Boot CD /няма да обяснявам как да действате с програмата - описанието го има по много форуми/ и си форматирайте двата дяла на диска в NTFS. С това проблемите на любителите на Vista-та приключват. Желая им приятно висене пред часовничето.

2. Ако обаче искате машинката наистина да е бърза и за не сте си дали парите на вятъра Windows XP е перфектното решение. Тук вече проблемите са по-сериозни, защото ХР-то не намира драйвер за харддиска и ви казва, че няма къде да се инсталира. Ето най простия начин да подкарате Win-а:

- форматирайте в NTFS двата дяла на харда /виж т.1/;

- след като BootCD рестартира системата натиснете F2 и влезте в настройките на BIOS.

- влезте в меню Main и отидете в подменю SATA Mode. Натиснете Enter и ще ви излезе прозорец с две възможности. Изберете IDE Mode. Поставете инсталационния диск на ХР-то в DVD-то. Натиснете F10 и потвърдете. Сега инсталацията протича без проблеми.

3. Основния проблем след като сложите ХР-то са драйверите. Някой добър човечец ти е намерил и систематизирал. Инсталирайте ги в реда въ който ви ги давам:

- Аудио

- Чипсет

- Видео

- WLAN

- LAN

- Launch Manager

- Touchpad Driver

- Acer Empowering Framework

- Acer ePower Management

Сега имате една перфектно работеща машинка... или почти.

4. Основен дефект на лаптопа е, че както си работи и изведнъж изключва. Причина за това е загряването на процесора. Този проблем се решава чрез инсталиране на последната версия на BIOS 1.29.

В падащото меню Acer Notebooks изберете Aspire 5315 и след като ви отвори новия прозорец отидете в падащо меню Bios for MS Windows Vista. Изберете версия 1.29. Разархивирайте. Разархивирайте и папката ICL50129_Winflash.

ВНИМАНИЕ!!!

ЗАТВОРЕТЕ ВСИЧКИ ОТВОРЕНИ ПРОГРАМИ!

ВКЛЮЧЕТЕ КОМПЮТЪРА НА ВЪНШНО ЗАХРАНВАНЕ!

СТАРТИРАЙТЕ ПРОГРАМАТА ICL50129_Winflash!

Ако след тази процедура компа ви не умре окончателно и безвъзвратно :) вие сте готови за подвизи с новата си машинка :beat:

Ако ви е страх да флашвате BIOS си изтеглете и инсталирайте програмката EVEREST Ultimate Edition v4.20.1170. Тя не върши много работа, но поне следи температурата на процесора и на диода. Проблемът се появява само когато лаптопа е в режим Sleep. Следете си градусчетата - нормалните са 45-50. Ако видите, че отиват към 70-80 рестартирайте. Това е временно решение на проблема.

...... ъпдейтите не помагат за прегряването( поне при мен ). Помага единствено забраната за хибернация при затваряне на лаптопа. Откакто съм я забранил съм нямал никакви проблеми . Машинката наистина си е добра за парите ! Не съжалявам за покупката и !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Здравейте,при мен има проблем с драйвера на звука.Някой да има идея защо се получава така.

Редактирано от irsirs (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,при мен има проблем с драйвера на звука.Някой да има идея защо се получава така.

Да ти приличаме на баба Ванга и компания? Бъди по-конкретен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ти приличаме на баба Ванга и компания? Бъди по-конкретен.

Този драйвер който е даден при мен не работи т.е инсталира се след това лап топа се рестартира и звук няма.Няма дори иконките за контрол на звука.

Редактирано от irsirs (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този драйвер който е даден при мен не работи т.е инсталира се след това лап топа се рестартира и звук няма.Няма дори иконките за контрол на звука.

Значи ползваш ХР? 32 битово? А в device manager има ли въпросителни, удивителни и други странни знаци?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи ползваш ХР? 32 битово? А в device manager има ли въпросителни, удивителни и други странни знаци?

Ползвам Windows XP SP2 32 битово,а в divice manager на аудиото няма въпросителни и други странни знаци което ме навежда на мисълта че windows не вижда аудио картата или поне така ми се струва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвам Windows XP SP2 32 битово,а в divice manager на аудиото няма въпросителни и други странни знаци което ме навежда на мисълта че windows не вижда аудио картата или поне така ми се струва.

Device manager->sound, video and game controllers

Какво има в тази секция? Дай снимка направо.

Щом си го инсталирал има ли го в add/remove programs? Ако да махни го и го сложи пак.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- влезте в меню Main и отидете в подменю SATA Mode. Натиснете Enter и ще ви излезе прозорец с две възможности. Изберете IDE Mode. Поставете инсталационния диск на ХР-то в DVD-то. Натиснете F10 и потвърдете. Сега инсталацията протича без проблеми. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Добър ден.Не му е тук мястото но искам да попитам каква е разликата между IDE Mode и ACHI Mode? По какво се различават двата режима?

Редактирано от suray (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Добър ден.Не му е тук мястото но искам да попитам каква е разликата

между IDE Mode и ACHI Mode?

По какво се различават двата режима?

Употребата на търсачка не вреди на здравето и не намалява живота на клавиатурата!

Когато прочетеш и ако не разбереш нещо, питай.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

зравеи

да си жив и зрав човек ама от тес драивери нешто немога за ЛАН катртата не стаа за ВЛАН стана ама за ЛАН не мога ги запиша или нз как стаа щтото там няма Сетап по друк начин по които него зн щте става плс кажи как иначе машинката е супер

Публикувано изображение

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря много бях се побъркал тука 2 дена

Значи всичко стана само драйверите за лан картата и модема не станаха

пробвай директно през Device Manager да зададеш пътя до драйвъра

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

еваларско нашия - пуснал си точната тема, в точното време. имам acer aspire 5720, имах абсолютно същия проблем - опит за инсталиране на ХП, първи опит - неуспешен, не искаше да се боот-не нито един диск с ХП. от там втоа стъпка - носене в сервиз. резултат - инсталирано ХП с всички драйвъри за този модел лаптоп. до тук всичко добре, само, че на пръв поглед. в реалност постоянно пегряване, дращене на хард-а и рестарт. последва второ носене в сервиз - диагноза счупен хард диск. започнах да търся местоположението на лицензирания сервиз, а именно ''ЛМ сервиз'' на бул. Димитър Писаревски номер 3. и от 7 до днес е в сервиза, и при всяко обаждане - еми все още чакаме доставка на хард диск в България....и реално съм ползвал компютъа купум 3 часа. а е както се казва - още си е с найлоните по него......... компа не е лош - дори обратното, но цялата работа се спъва от сервиза.......... много кофти

Редактирано от akwid (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Употребата на търсачка не вреди на здравето и не намалява живота на клавиатурата!

Когато прочетеш и ако не разбереш нещо, питай.

зравеи

да си жив и зрав човек ама от тес драивери нешто немога за ЛАН катртата не стаа за ВЛАН стана ама за ЛАН не мога ги запиша или нз как стаа щтото там няма Сетап по друк начин по които него зн щте става плс кажи как иначе машинката е супер

Публикувано изображение

Момчета, не ме разочаровайте бе! Публикувано изображениеПубликувано изображение

Тези въпроси не са за този форум, ама айде, тази вечер имам време :blink:

Драйвер за LAN:

1. Разархивирайте драйвера и запомнете къде сте разархивирали Публикувано изображение

2. Влезте в Control Panel -> System -> Device Manager

3. Там ще намерите жълта питанка до която пише Ethernet controler

4. Натиснете десен бутон на мишката върху питанката и маркираите Update Driver

5. В излязлото меню маркирайте No, not this time и дайте Next

6. В следващият прозорец маркирайте Install from a list or specific location и дайте Next

7. В новия прозорец маркирайте САМО Include this location in the search натиснете Browse и посочете директорията в която сте разархивирали драйвера

8. Дайте Next и всичко е готово

Не съм инсталирал модема така че не знам там какво става. Но вие пробвайте и почетете.

Искам да помоля хората, които са инсталирали версиите на BIOS след 1.29 да кажат как се държи машинката, защото тези от ACER бълват версия след версия и явно не успяват да решат проблемите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2.1 Писането на български език с кирилица е задължително. Теми и съобщения, написани на латиница или само с главни букви, се изтриват без предупреждение.

iovi

Редактирано от iovi (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

Искам да помоля хората, които са инсталирали версиите на BIOS след 1.29 да кажат как се държи машинката, защото тези от ACER бълват версия след версия и явно не успяват да решат проблемите.

От няколко дни съм с BIOS 1.43 и машината не прегрява. С 1.29а беше почнала да се срива всеки ден. Надявам се да продължи така.

П.П. Вече втора седмица, при ежедневна работа, нямам нито едно прегряване! Май най-сетне решиха проблемите с BIOS-а?

Редактирано от bibulus (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хи онзи ден опитах да флашна биоса но стана ГОЛЯМА беля!!!! пробвах да флашна с версия 1.43 (на ПС беше инсталирана испанска версия на ХР) след пускането на файлчето на екрана се появи надпис "verifine error" или нещо такова след което мишката и клавиатурата блокираха опитах се да рестартирам няколко пъти но уви не можа после изключих последователно адаптора и батерията след което изгасна монитора и лаптопа ЗАСПА И НЕ МОГА ДА ГО ВКЛЮЧА ПО НИКАКЪВ НАЧИН ПОЯСНЕНИЕ: ЛАПТОПА Е - Acer Aspire 5315 ПРИ ОПИТ ЗА ВКЛЮЧВАНЕ НЕ СВЕТКА НИКАКЪВ ДИОД И НЕ ТРЪГВА НИТО ЕДНО ФИЗИЧЕСКО УСТРОЙСТВО ДОРИ И ВЕНТИЛАТОРА ПРОБВАХ С Fn + ESC + F4 И пак не заработи ДАЙТЕ НЯКАКВИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм спец за да давам акъл, но можеш да видиш темата тук: http://www.kaldata.com/forums/index.php?sh...%FA%EC%EF%E5%F0

Мисля че в нея има решение за проблема?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2.1 Писането на български език с кирилица е задължително. Теми и съобщения, написани на латиница или само с главни букви, се изтриват без предупреждение.

iovi

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Здравейте,в момента съм с aspire 5315 но проблема при мен не е с загряване ,а със синия екран.Явно не е от драйвери или биоси понеже без сложени драйвери и с последна версия биос проблема го има и при токущо инсталирано XP.Ясно е ,че моделите са за Vista ,но все пак XP-то е по-добрия вариант за тях.Моля някой ,ако е имал такъв проблем да сподели и да пробваме да намерим заедно решение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване