Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Разпознаване на 4 GB RAM памет от Windows XP

Препоръчан отговор

След като уин ХР не разпознава повече от 3 ГБ Рам означава ли това, че не може да използва ефективно 4 ГБ Рам

Редактирано от stanley56 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
След като уин ХР не разпознава повече от 3 ГБ Рам означава ли това, че не може да използва ефективно 4 ГБ Рам

ефективно не можеш, практически е възможно. Но погледни настройките на БИОС-а, защото трябва да са 3.5 ГБ

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В добавка към kokomil - XP също има 64 битова версия ... Казвам го защото от поста ти съдя, че си разбрал грешно и мислиш, че XP не разпознава всичката памет (а това се отнася само за 32 битовата версия). И .. от 4 дори и 3,2-3,5 да се разпознават - колкото повече, толкова повече ... така че всичко е ефективно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

знам, че 64 битовата версия ги разпознава, но ми беше любопитно, дали игрите и приложенията използват целия рам въпреки , че уина не го разпознава. Все пак има тестови програми които разпознават , че рама е 4ГБ

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като 32битовият Windows не адресира цялата налична RAM (подчертавам РАМ памет, защото Windows адресира правилно 4 ГБ), няма как някоя програма да се възползва от тази неадресирана част!

Иначе в тези 4ГБ се включват освен RAM паметта и паметта на видеокартата и на всички останали устройства ползващи по някакъв начин собствена памет... Ето защо за RAM, адресацията е около 75%!

Редактирано от pit (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
В този случай , след като ХР не разпознава цялата рам може ли да се използва 4х1 (2X2)Gb в dual chanel

това няма значение за операционната система, ако искаш (и можеш) ползвай 1024 чипа по 4 МБ

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
В този случай , след като ХР не разпознава цялата рам може ли да се използва 4х1 (2X2)Gb в dual chanel

мисля че няма да има проблем,щото аз съм с 4х1гб с 32 битов Уиндоус ХП,работи ми в дуал чанел,но имам достъпни само 3.25гб.!пробвах със 64 битов уин,но не ме изкефи и си сложих пак 32 битов! :rolleyes:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някои BIOS-и няма да разпознят повече от 3.25GB и оттам и Windows, дори и 64 битов да е, няма да има достъп до тях. Реално XP 32 може да работи с 4GB, но на отделно приложение не може да предоставя повече от 2GB.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Някои BIOS-и няма да разпознят повече от 3.25GB и оттам и Windows, дори и 64 битов да е, няма да има достъп до тях. Реално XP 32 може да работи с 4GB, но на отделно приложение не може да предоставя повече от 2GB.

в такъв случай се обезсмисля 4ГБ рам, т.е ползата е малка

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обезсмисля се и инсталацията на 64 битов хр, тъй като тази версия уж е 64, ама не напълно. В по-добрият случай преминаваш направо на виста 64 (особено когато излезе сп1), която е мислена изначало като 64 битова ос.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Де да имаше и драйвери за 64 битовата Виста, да премине на нея човек. Иначе за едни 700 РАМ само е безмислено.

Тествах я преди дни и работи по бавно с 4ГБ РАМ отколкото 32 битовата с 3008 МБ. Поне толко изкарва при мен от 4ГБ.

От четеното из нета има опция да се разреши ползването на паметта над 4 ГБ само дето така и не разбрах как.

Само с въвеждането BCDEtit /set PAE Forcenable нестава.

Дъното разпознава само 3008 МБ от 4, колкото и Вистата.

Има обаче (поне моето ASUS Commando) опция за memory overlap с която биос разпознава 4ГБ но Вистата тогава вижда само 2ГБ.

Би трябвало да има възможност дори и да не я ползва на 100%, поради 32-бит ограничени, поне да я показва колко е сложена.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Обезсмисля се и инсталацията на 64 битов хр, тъй като тази версия уж е 64, ама не напълно. В по-добрият случай преминаваш направо на виста 64 (особено когато излезе сп1), която е мислена изначало като 64 битова ос.

Още по-безсмислено. Колкото повече рам добавяш, толкова повече рам Виста ще запази за себе си. Така че да пускаш 64-бит виста за още 512 мб не си заслужава. Още повече, че съм сигурен, че няма да исползваш 64-бит приложения и ще имаш страхотни проблеми с драйверите.

hafte, разреши си DEP от БИОС и от Уиндоус и ще тръгне PAE-то

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи вчера си смених рам-а от 4x1gb ,-2x2gb. Направих си експеримента и оставих 2x2+2x1 , в биоса се вижда всичката , под ос-само 3.0гб.

Когато са 2x2gb ,или 4x1gb , са в двуканален режим , и се вижда 3.5гб под xp.

memreqognmzv9.jpg

Ако ти го пише PAE(Physical Address Extension) , както по горе на картинката , и ти работи в двуканален режим паметта , няма какво друго да разрешаваш.

Успех

Редактирано от thejoro (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

RVP я кажи от къде да го разреша DEP от БИОС. Там имам само опция за PAE но тогава се виждат само 2Гб от РАМ.

С Виста 32-бит съм.

Но според мен дори и да е разрешено DEP и PAE 32 бит Виста пак няма да ги види 4ГБ, освен ако няма някакъв трик да и се разреши ползването над 4ГБ, но ..... Майкрософт и форумите нищо не казват по въпроса.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 6 месеца по-късно...

Здравейте

Моят проблем е сходен и затова пиша тук. Аз съм със xp 64, и наскоро сложих 4 ГБ рам, обаче уина вижда само 2.87. Преди това бях с убунту 64 и имаше същия проблем. Някой ако има идея пишете плс.

пс. Биоса ги вижда и 4-те

Редактирано от rossy (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте

Моят проблем е сходен и затова пиша тук. Аз съм със xp 64, и наскоро сложих 4 ГБ рам, обаче уина вижда само 2.87. Преди това бях с убунту 64 и имаше същия проблем. Някой ако има идея пишете плс.

пс. Биоса ги вижда и 4-те

64 битово XP? Не може да не ти ги е разпознало... Я постни снимка да видим дали наистина е 64 битово...(малко ме съмнява)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

a в съпорт страницата на производителя колко показва ще носи дъното (чипсета)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А я кажете дали е вярно това, което съм чел, че е по-добре да са две платки от по 2 GB (2х 2 GB) отколкото 4х1 GB, защото при втория вариант се натоварвал повече контролера на паметта (и падала общата системна производителност) и ако да, за кои платформи важи - Intel или AMD (с тяхния вграден контролер за паметта) или пък за всички... :(

Питам, защото е доста по-удобно да хакна още два модула на празните слотове отколкото да продавам тези и да ги заменям с нови. biggrin.gif

Редактирано от B-boy[StyLe] (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Горе-долу е така, особено при AMD където контролера е вграден в процесори и му е доста трудно да работи с 4 модула памет. При Intel уж няма такъв проблем, но все пак при някои дъна се появяват известни проблеми, макар и доста радко. Другото което е, повече модули памет - по-лош овърклок. Та, ако си с Интел и имаш хубави памети вземи още чифт такива, но при AMD не мога да те посъветвам същото, въпреки че на теория не би трябвало да има никаква пречка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Горе-долу е така, особено при AMD където контролера е вграден в процесори и му е доста трудно да работи с 4 модула памет. При Intel уж няма такъв проблем, но все пак при някои дъна се появяват известни проблеми, макар и доста радко. Другото което е, повече модули памет - по-лош овърклок. Та, ако си с Интел и имаш хубави памети вземи още чифт такива, но при AMD не мога да те посъветвам същото, въпреки че на теория не би трябвало да има никаква пречка.

+ допълнителна консумация от захранването и , естествено, повече отделяна топлина. (все пак са още две плочки, които греят в кутията) cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 година по-късно...

Темата е стара, но сега ми дойде до главата :angry: та...

В крайна сметка за Lenovo G550, който е с 4GB памет, кое е най-доброто решение като цяло.

Доколкото прочетох преди да пиша тук, 64 битовите системи имат проблеми с някои драйвери->не са добро решение :yanim:

32 битово ХР разпознава и използва 3,5ГБ->е задоволително :)

Реално лаптопът няма да се използва за приложения, които да изстикват рамта, но все пак принципно, кое решение сте предпочели вие ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване