Премини към съдържанието
Linkin Park

Глобалното затопляне - полезно?

Препоръчан отговор

Във статията си от март, 2005г., публикувана от Scientific America, Уилям Рудиман изтъква, че хората са причина за промяна в климата още хилядолетия преди индустриалната ни ера. В продължение на много милиони години, Земята се е намирала в дълъг ледников период, прекъсван от сравнително кратки топли промеждутъци, през които слънчевата радиация переодично се е увеличавала и в резултат на повишената температура морското равнище се е покачвало.

Цялата човешка история се е развила през топлите промеждутъци между ледниковите епохи.

Когато глобалния климат се затопля под влияние на астрономически причини, бреговата ивица се наводнява и площта на блатата се увеличава. По време на топлите летни месеци, разлагането на растенията в тези блата покачва нивото на метан в атмосферата. Но изглежда, че човешката земеделска активно е удължила топлия период с хилядолетия над нормалното. Преди 11 хиляди години метана (както и глобалната температура) са достигнали най-високата си стойност, след което са започнали постепенно да намаляват в резултат на понижената слънчева радиация, достигаща до северното полукълбо. Тенденцията е била това да продължава, но вместо това преди около 5 хиляди години метана отново е започнал да се покачва, а от там и глобалната температура, докато накрая не е достигнал до върховата си стойност от преди 6 хиляди години.Голямо влияние за това са оказали фермерите от Южен Китай, които преди 5 хиляди години започнали систематично да наводняват огромни площи, за да могат да отглеждат ориз под водата. Това създало обширни блатисти райони, което довело до покачването на метана в атмосферата.

Предишните топли промеждутъци са били с нормална продължителност, тъй като естествените системи на Земята се държат по един и същи начин в съответствие с астрономическите феномени. Единствено последния период на затопляне се различава от споменатия шаблон. И единствената разлика е човешкото присъствие. Има догатки, че когато човешката активност се ограничи по някакъв начин, климата започва да възвръща стойностите, типични за ледниковия период. Когато чумата в Европа драстично намалява населението на континета и голяма част от гористите местности се възстановяват, е имало съответно охлаждане на климата. След увеличаването на населението и на култивираните площи, температурата отново се повишила.

Според слънчевата радиоактивност, ние отдавна сме просрочили топлия период между ледниковите епохи. И е много възможно това да се дължи именно на глобалното затопляне, предизвикано от човешката дейност. Ако това е вярно, не се знае дали глобалното затопляне всъщност няма да се окаже полезно за оцеляването на човека.

ПП: Хей, значи китайците са ни оправили тотото! :) (аз пък хич не ги уважавах тия хора)

А сега сериозно. Натъкнах се на тази информация в едно есе на Орсън Скот Кард. Звучи логично, но пък е доста новаторско. Честно казано не знам какво да мисля.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цялата човешка история се е развила през топлите промеждутъци между ледниковите епохи.

Айде бе laugh.gif Само от това изречение става ясно :) Значи е имало доста ледникови периоди biggrin.gif Така е то... човека се е развивал хоп ледников период, после пак се развива хоп още един ледников период :clap: Не знам къде си я барнал тази глупост...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде бе laugh.gif Само от това изречение става ясно :hush: Значи е имало доста ледникови периоди biggrin.gif Така е то... човека се е развивал хоп ледников период, после пак се развива хоп още един ледников период :nono: Не знам къде си я барнал тази глупост...

<{POST_SNAPBACK}>

не четеш добре!

"..В продължение на много милиони години, Земята се е намирала в дълъг ледников период, прекъсван от сравнително кратки топли промеждутъци, през които слънчевата радиация переодично се е увеличавала и в резултат на повишената температура морското равнище се е покачвало."

ледниковия преиод си е бил един но е имало малки периодчета, в които тепмпературата се е покачвала и благодарение на които така наречените човеци (ама по-скоро човекоподобни) са просъществували.. така казва човека. Мене това не ме притеснява и съвсем си е възможно. Ама нещо не ми се връзва.. Добре, преди 11 хиляди години тогавашния "човек" някакси (незнайно как! все пак тогава земеделието не е било развито) е успял да покачи сойността на метана до максимум, преди 5 хил год. китайците също успяват за хиляда години да доведат до глобално затопляне (поне според автора), ама не мога да се съглася че в последните 5 хиляди год. с всичката тая засилена земеделска дейност глобалното затопляне се появява чак сега! Но да приемем, че е възможно..

Друго -- е това вече не мога да го приема!

"..Според слънчевата радиоактивност, ние отдавна сме просрочили топлия период между ледниковите епохи. И е много възможно това да се дължи именно на глобалното затопляне, предизвикано от човешката дейност. Ако това е вярно, не се знае дали глобалното затопляне всъщност няма да се окаже полезно за оцеляването на човека."

Глобалното затопляне може да доведе до сичко друго, но не и до "оцеляването на човека"! Стотици хиляди измряха при вълните-цунами и наводненията и много повече жертви ще има, когато ледовете почнат да се топят.. и на това му викате оцеляване? Плюс това не са виновни само земеделците, но и избиването на животните, всичките тея нови технологии.. Изобщо по-голямата част от човешката намеса вреди на природата, а в нея нещата са изключително добре навързани.. Тъй че каквото и да става в момента със сигурност не е на добре.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе каквото и да е ъпсурдна теория!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Novkov, грешката е моя. Изречението всъщност е, че човешката история се е развила през последния период на затопляне. Явно смисъла се е изгубил при превода.

kitty, до колкото разбирам, преди 11 хиляди години е спряло затоплянето, причинено от слънчевата активност и е започнало охлаждане. Хората са нямали нищо общо със стойността на метана от тогава. Човека се е намесил едва преди 5 хиляди години.

Иначе като цяло съм съгласен и с двамата. Звучи абсурдно такова нещо като изсичането на горите и замърсяването на въздуха да е полезно. Но щеше да е хубаво, ако беше вярно, защото едва ли скоро ще спрем вредната си дейност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Novkov, грешката е моя. Изречението всъщност е, че човешката история се е развила през последния период на затопляне. Явно смисъла се е изгубил при превода.

kitty, до колкото разбирам, преди 11 хиляди години е спряло затоплянето, причинено от слънчевата активност и е започнало охлаждане. Хората са нямали нищо общо със стойността на метана от тогава. Човека се е намесил едва преди 5 хиляди години.

Иначе като цяло съм съгласен и с двамата. Звучи абсурдно такова нещо като изсичането на горите и замърсяването на въздуха да е полезно. Но щеше да е хубаво, ако беше вярно, защото едва ли скоро ще спрем вредната си дейност.

<{POST_SNAPBACK}>

еми може и аз да съм разбрала нещо грешно.. ся като го чета наново и може наистина и тъй да се разбере. сори :nono:

Абе той човека има впредвид, че благодарение на нашта намеса следващия ледников период се е отдалечил.. иначе трябваше да дойде в най-скоро бъдеще или може би вече трябваше да сме под леда :hush:ohmy.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.