Премини към съдържанието
Linux_user

Пазарът на Linux системи расте с над 25% годишно

Препоръчан отговор

Пазарът на Linux системи през 2007 година е достигнал 21 милиарда долара, по данни на IDC, изнесени в Linux.com.

В следващите четири години покупките на хардуер, софтуер и услуги, свързани с отворения код, ще нарастват с 25,2% годишно, твърдят анализаторите.

Очаква се до 2011 година общият обем на пазара на Linux системи да надвиши 40 милиарда долара.

Сферите на използване на Linux платформите ще се разширяват, прогнозира IDC.

Ако в началото операционната система с отворен код се използваше предимно за поддържане на работата на Интернет сървъри, сега тя намира приложение в корпоративните сървъри за бази данни, ERP системи и платформи за анализ и вземане на решения. Все по-често Linux се използва и в настолните компютри.

Ръстът на пазарния дял на Linux е обусловен, на първо място, от преминаването към тази платформа на системи, които преди това са работели под Unix, посочват от IDC.

256x281.jpg

technews

Редактирано от Linux_user (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина разте ама като гледам първоизточника не вярвам много.Все едно Майкрософт да кажат колко са добри.И източника е technews.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как няма да расте, като тя е много по сигурна и стабилна от Windows бозата.

Да не говорим, че всеки четвърти работещ с компютър, се ориентира към програмирането и от там към Linux.

Та всеки пети човек вече си има и Linux система на компютъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами аз искренно се надявам един ден Линукс да е водещата операционна система! И съм сигурен, че това ще стане!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък не искам да става водеща ! няма смисъл ! Всичко живо ще се насочи към нея , и писачите на зловреден софт и всякаква ламерска сган , ще започнат да искат все нови шарении , и ще наблюдаваме това , което се наблюдава от някое време ( засега що годе безвредно ) - КДЕ и Гнома стават все по тежки и усложнени ( заради гъзарията , не заради нужда) хабят все повече ресурси и от това стават все по бъгави .... потребителите стават все по Бозаджии - не четат да се образоват , ами като при бозата - клик тук , клик там .... и накрая свободния избор ще стане пак избор на някой друг свободно ... :) ...

п.с Това е лично мнение , не визирам никой специално , ако има сърдити - сорри , ама истината боли !!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бозата и сега си върши работа.Който неможе да се справи с нея няма да може и с Линукс.Всичко опира до това че при Уиндоус всичко става много лесно и интуитивно,от там и успеха.При Линукс ако нямаш дадена програма в хранилището неможеш да я инсталираш с един двоен клик,нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да де, то системата за малки деца е точно бозата, щото е лесна- най-лесната, бих казал. Не и най-добрата. То че Линукс вече не е ОС за хакери или гурута- не е, достъпна е както за бизнес, така и за домашния потребител. Пък що се отнася до комерсиалния софт, еми няма начин- щом корпорации /Американски/ разработват Линукс, на тях не им дреме дали ще е отворен код, безплатен/платен и т.н. Който каквото иска да ползва (и на мен Слак много ми харесва, ама има още да уча).

При Линукс ако нямаш дадена програма в хранилището неможеш да я инсталираш с един двоен клик,нали?

Аз не съм и гледал на въпроса така. Наистина за хората под седното равнище на интелигентност клик, клик, клик, инсталация- край е най-доброто. Лицензите никой не ги гледа. Но бизнеса не гледа така отгоре-отгоре на нещата.( Не случано най-използваният web server е apache, а не IIS . И то поне от 15-тина години насам. cool.gif )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбираш ли че докато не се направи по-лесна и интуитивна ще продължава да се ползва само от малка група хора.Аз също ползвам Линукс като втора OS.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато R.K.Stallman е създал проекта Gnu той не е имал в предвид ЛЕСНА система. Torvalds е базирал ядрото на линукс на това, което ползва Unix- тоест всичко е в текстов режим.

За да имаш пълен контрол над системата си, трябва да имаш някакви познания. Това първо.

Второ, не може да се очаква човек, който цял живот е работил на джамове изведнъж на друга система. Просто са различни, дали Linux е по-труден може да се поспори. Защото ако в началното училище обучават малките хлапета примерно на Mac Os X, да видим когато трябва да работят и им сервират на работното място Winbows 98 примерно cool.gif Но не е за това темата. Линукс не се оплзва от хората, защото е ИНТУИТИВЕН и ЛЕСЕН в смисълът, който хората влагат, когато ползват системи на Ms. Линукс се ползва по редица други причини, които за всеки са различни. Аз мога да споделя само своите .

За другото съм съгласен с теб, dragozow.

П.П. Тенденцията е да се предпочитат системи с отворен код.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докато не са лесни за хората ще се използват малко.Виждаш какъв напредък има с Ubuntu,Kubuntu и други юзър френдли системи.Въпреки това има доста какво да се желае.Много малка група хора иска да си усложнява живота като чете тонове книги за една операционна система,хората си имат друга работа.От там и ограничения кръг ентусиасти.Покрепям и аз отворения код,даже си имам свое мнение че всичко в нета трябва да е безплатно ама това е друга тема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

една система е добра, когато поддръжката и е добра. не може система като windows, за която поправките излизат по - рядко от дъжд в пустиня да се смята за добра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чакай те бе , какво седнахте да говорите .... защо ви е интуитивна и свъх лесна система за ползване , ако е една ламя , която яде 70 % от всичко и с останалите 30 ви дава - дано свършите някоя работа ? Съгласен съм - ако си дете или необразован и ви трябва ОС - ми нека ползват най - френдлито било Винбоз или Линукс .... по избор ....ама като набереш опит и знания - защо ми е някаква гадина да ми казва какво и как ...аз си знам ...обаче за това , че МОЖЕ да ти оправи нещата седи и товари , товари .... и бъгясва .... пък и сигурността тези 200000 гадини .... то затова номера е да ползва кой каквото ще - няма нужда от война , само че повечето от тези с Видолса пред закона са едни долни крадци ...... а ми говорят кое какво било :angry:;)cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Линукс е труден за тези, които НЕ искат да го възприемат. Имам много приятели и като им кажа, че използвам линукс те ми казват "Ама това да влезнеш вътре пишеш команди нали?", и аз се пукам от смях... и на мен в началото ми беше трудно, ама с много много четене решавах един по един проблемите си. Точно за това са форумите - да се пита, и следователно някой да отговори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Бозата и сега си върши работа

http://www.pcworld.bg/?call=USE~home;&...aper&n=6334 cool.gif Виждам колко добре я върши laugh.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ръстът на пазарния дял на Linux е обусловен, на първо място, от преминаването към тази платформа на системи, които преди това са работели под Unix, посочват от IDC.

Защо пак започнахте да противопоставяте Linux на Windows ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

интересно ми е как ще се промени пазара на десктоп системи, когато/ако apple пуснат OS X и за PC

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
интересно ми е как ще се промени пазара на десктоп системи, когато/ако apple пуснат OS X и за PC

Надали някога ще стане. Имат ли интерес да правят поддъжка за чужд хардуер?

А затова че дялът на Linux нараства, не е никаква изненада. Доколкото разбирам от тук, все повече сериозни компании (всяка по своите си причини) се включва в развитието на Linux.

За desktop система има какво още да се подобрява. Пък и Microsoft здраво са захапали кокала и трудно ще го пуснат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общо взето MacOS X и Windows са една и съща идея, даже Apple е компания, която гледа да ограничава своите потребители колкото се може повече(лични наблюдения).

Битката между Mac/Windows и Linux/BSD се простира доста по-далеч от ниво Операционна система.

И още нещо. В днешно време наблюдам как все повече свободи една по една се отнемат. Специално за софта, ако извадим FOSS от уравнението, става един тотален контрол над потребителите от 5-6 корпорации!!!!

Кокалът е много здраво захапан, но надежда има и тя е в съзнанието на хората.

Така че хора ползвайте колкото се може повече FOSS.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.