Премини към съдържанието
LB.

Q6600 VS E8200 на P965 - P5B deluxe

Препоръчан отговор

Имам възможност да сменя стария Е6400 с нещо по-ново за 250 - 350 лева. Дъното ми е : P965 - ASUS P5B deluxe, с обновен до последно биос. В момента се колебая между Q6600 и E8200. дайте идея какво да взема. спешно е! мерси!

Перуните имат една нова инструкция СССЕ4, която ме вълнува, а пак този модел и е евтин.

Биос rev. 1226

чипсет rev. C1

дъно rev. 1.03G

Игри не играя, ползавам компа за рендер на видео. Търся съвместима производителност до 330 лева без ддс.

Редактирано от LB. (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами аз лично бих взел Quad-a за Video Editing/Rendering. Ако PC-то ще се ползва за професионални приложения и вадене на пари, избора е само един - Q6600, просто 4>2 ;)

Но за игри по-добрият избор е 8200/8400, освен в играта 3DMark06. ;) SSE4.1 и 6МВ споделен кеш също са предимство за 8-а серия. Каквото и да вземеш все ще си доволен.

едит: Ако не мислиш да сменяш и дъното, четирите ядра са по-удачни. :)

Може да имаш "проблеми" с Е8ХХХ серията и твоето дъно. Не очаквай чудеса от нов BIOS. :P

ПП: Биос rev. 1226 Beta Version

Редактирано от Yuksel (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За видео рендеринг и аз мисля, че Q е за предпочитане (независимо от новата инструкция на Penryn). Има и друг вариант ( който съвместява четирите ядра на единия и технологията на другия) - ето го cool.gif но не е за твоето дъно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

LB. , хмм, интересен въпрос си задал. Наистина, повечето програми за видеообработка са оптимизиеани за 4 ядра, но не бива да се пренебрегват и 4.0 инструкциите. Единстения минус е, че много малко програми и енкодери са оптимизирани за SSE4. Засега сигурни са DivX и Mainconcept. Прави си сметка, но все пак потърси тестове из нета, а и не е лошо да провериш програмата, с която ти работиш, какви оптимизации има и какви се предвиждат.

kokomil, това, че Asus не са добавили само Q9300 от 4-ядрената Penryn серия не значи, че не го поддържат и в най-новия си BIOS. Просто имат договорка с Intel да не изкарват BIOS ъпдейти за по-старите чипсети веднага, за да се продават по-новите. 975Х например, е по-стар чипсет от Р965, а P5W DH Deluxe поддържа цялата гама Penryn (включително и Xeon 3110) с изключение на 1600FSB варианта QX9770. Но човек с такива финасови възможности със сигурност няма да си купи дъно отпреди 2 години...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

kokomil по-скоро искаше да каже, че Q9300 просто няма да работи добре с P965. Дори и да то подкара няма да се използва оптимално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
kokomil по-скоро искаше да каже, че Q9300 просто няма да работи добре с P965. Дори и да то подкара няма да се използва оптимално.

А причината е ?...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...

kokomil, това, че Asus не са добавили само Q9300 от 4-ядрената Penryn серия не значи, че не го поддържат и в най-новия си BIOS. Просто имат договорка с Intel да не изкарват BIOS ъпдейти за по-старите чипсети веднага, за да се продават по-новите. 975Х например, е по-стар чипсет от Р965, а P5W DH Deluxe поддържа цялата гама Penryn (включително и Xeon 3110) с изключение на 1600FSB варианта QX9770. Но човек с такива финасови възможности със сигурност няма да си купи дъно отпреди 2 години...

Интересно :speak: Би ли изсипал 500 лв. само на базата на предположенията си ?

Не коментирам политиката нито на Асус, нито на Интел. Разсъждавам чисто практически: разполагаш с въпросното дъно с Р965, разполагаш с известна сума за нов процесор ( в случая LB. е посочил 330 лв. без ДДС ) ...би ли рискувал да надскочиш бюджета си на базата на предположения ( без изричното уверение на фирмата производител на дъното) :speak: Ами ако случайно не стане ....какво правиш тогава ? Купуваш си и ново дъно ? И продаваш на безценица старото ти работещо ? И от първоначално замисленият ъпгрейд за около 400 лв. се получава нещо като 800 лв. cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами да, но естествено това не е на базата на предположения, а на чиста логика. След като 1230 биос покрива минималните изисквания на Q9300 за волтаж и 0,5 множител, то тогава каква е другата причина или причини този процесор да не работи с това дъно ? Ами май не останаха....

Например това дъно не поддържа Xeon 3350 официално, но хората не само са го сложили, но и го овърклокват успешно. Например имах щастието да пробвам QX9650 на P5W DH Deluxe с БИОС отпреди 3 месеца и нямаше грижи.

Всъщност примери много и ако на LB. не му се рискува (макар че аз не виждам риска тук още повече, че има и моднати биоси) може да поизчака Asus да си ъпдейтнат сайта. А и доколкото знам специално Q9300 не се намира лесно в България, така че има време за размисъл и четене на теми...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Далече съм от мисълта да оспорвам "чистата логика". Съгласен съм, че вероятно 9300 ще тръгне на Р965 (ако не веднага то след съответният нов Биос), но все пак е "вероятно" т.е. не е 100% сигурно. Нагледал съм се на всякакви невероятни "изпълнения" от страна на хардуера и дори в случай, когато всичко е 100% сигурно пак е възможно да се получи някаква несъвместимост (или просто грешка). Ако се човъркаш по цял ден с компютри ....може и да рискуваш. Ако обаче компютъра ти е , за да вършиш нещо на него и нямаш време ( и пари) за експерименти, както и необходимите познания за това, едва ли само на базата на логиката ще се впуснеш в ъпгрейд, чийто резултат може да не доведе до очаквания резултат. ( и понеже вече си налял 500 лв. за процесор .... не ти остава нищо друго освен да налееш и още пари за ново дъно)

Всъщност, доста се отдалечихме от темата, в която въпросът не е дали Q9300 ще тръгне на чипсет Р965, а кой от процесорите Q6600 или Е8200 е по-подходящ за "рендер на видео".

При така поставеният въпрос необходимостта от логика не е необходима, тъй като и двата процесора се поддържат от посоченото дъно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В много от направените ревюта на Q9300 се говори, че процесора не е чак толкова по-хубав от Q6600. Може би със Q9300 ще спестиш малко сметка за ток и ще е съвсем малко по-бърз. За разлика от другите страни обаче, където двата процесора са на една и съща цена, тук разликата е почти 100лв. В този случай бих казал Q6600. Иначе четириядрен със сигурност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

днес взех q6600, мерси за вниманието, работи много добре на 24 градуса. степин Г0 е. давидим като ми остане време на колко ше върви. има ли някои с подобен хардуер да дава акъли. иначе си направих собствен тест на Vegas 7. една рекламка 30 сек, която рендвах за 2.23 сек, сега я смятам за 58 сек. този резултат ме си струва леко невероятен, но е факт, освен ако не съм се объркал нещо. сега се чудя, дали да не сложа 64 битова ОС. какво мислите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
днес взех q6600

сега се чудя, дали да не сложа 64 битова ОС. какво мислите?

Честито!

Стига програмите с които работиш да имат 64-bit версии си струва, даже ти препоръчвам 64-битoвата Vista, която на мен много ми хареса като производителност, но за съжаление не можах да подкарам под нея някои от по-старите програми които ползвам и се върнах на XP.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм за 64-битoвата Vista . Особено след качването на СП1 за нея - върви много добре. :rolleyes: Зависи обаче и от програмите , които ползваш. Както ти казаха, ако те вървят под Виста-та, изобщо не се замисляй и я слагай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де немога да разбера като имаш толкова добър процесор какъв е смисала да го препечеш и най-вероятно да го пр**беш...... немога да ви разбера аз вие Процесори и Видео карти само за клокване ли взимате...... !?!

Mod.Edit by kokomil - тъй като в темата никъде не се споменава клок и няма питане за такъв, може да се счита, че постът е нарушение на правилата на форума : т. 2.5 и т.2.7 ! Същото се отнася и до следващи постове, без връзка с темата !

Редактирано от kokomil (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Добре де немога да разбера като имаш толкова добър процесор какъв е смисала да го препечеш и най-вероятно да го пр**беш...... немога да ви разбера аз вие Процесори и Видео карти само за клокване ли взимате...... !?!

Умереният клок е безопасен ... Пък и производителността се покачва осезаемо. То е грехота да вземеш C2D/C2Q и да не го клокнеш. Само не знам до къде ще стигне с дъното, но ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Честито! Със здраве да си го клокваш, а от къде го купи, ако не е тайна.

от "мост", ако имасх контакти там, цената е 331 лева, а ако имаш и фирма зад гърба ти - не плщаш и ДДС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За въпроса ти относно за 64bit Vista има статия в ТомсХардуер. По-скоро за работа на компютър с 8GB. Може да я прочетеш най-малкото от интерес. Там и има обяснение на предимствата и недостатъците при работа с 64bit OS.

ТУК

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За въпроса ти относно за 64bit Vista има статия в ТомсХардуер. По-скоро за работа на компютър с 8GB. Може да я прочетеш най-малкото от интерес. Там и има обяснение на предимствата и недостатъците при работа с 64bit OS.

ТУК

Само не ми е ясно защо цял ден пълниш теми отпреди два месеца (както тази в момента) !? Трупаш постове ли, какво ли ?

Прочети т.2.18 от правилата на форума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.