Премини към съдържанието
еди

Намиране и смяна на firmware

Препоръчан отговор

Здравейте! От няколко месеца забелязах един проблем на ДВД записвачката ми. Не иска да чете определени ДВД дискове (в конкретния случай Verbatim). Някои по изключение ги чете. Интересното е, че успешно ги записва с Неро 6 и после проверката на Неро минава успешна, но когато искам да прочета записа показва, че няма такъв, а иначе дисковете се прочитът без проблем на всякъде другаде, но не и при мен. Ето и малко данни:

ОС Windows XP+SP2

Записвачка Optiarc DVD RW AD-5170A (SONY-NEC)

Дата на драйвера - 01.07.2001

Версия на драйвера - 5.1.2535.0

Въпросът ми е дали това се дължи на стар (или прецакан) firmware или записвачката е за смяна. Опитвах се да намеря сам firmware, но не успях да намеря от сайта на производителя от къде да го изтегля. Пук има и друго - не знам как се сменя. Молбата ми е да ме упътите с някой линк (на български или руски език понеже английски не знам) или ако не е сложно да опишете тук как става смяната на firmware.

И още една молба - за линк към самия firmware.

Дано се окаже от firmware, защото иначе нова трябва да купувам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не зная как си го търсил фърмуера, но е достатъчно да кажеш на Google да търси firmware optiarc.

Ето ти два резултата - http://www.sonynec-optiarc.eu/en/support-s...-ad-series.html и http://liggydee.cdfreaks.com/page/en/Optiarc-AD-5170A/, за предпочитане от първия линк.

Фърмуера си е направо изпълним файл, който проверява дали устройството отговаря на марката и модела на фърмуера съдържащ се в него и по желание следва флашшшш - дуракоустойчива работа :-) .

Друг е въпроса какъв ще е ефекта върху писачката ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо благодаря за отговора. Потърсих в сайта на производителя с думата „firmware“, но ме пренасочваше някъде другаде и все се въртях в кръг. В Гугъл не съм търсел. В първия линк за който казваш че е за предпочитане няма за моя модел - там има за AD-5170 P-ATA и AD-5170 S-ATA, а моят е AD-5170 A. Виж във втория има доста за моя модел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля че няма модел AD-5170 без А, те само така си го пишат :-)

Редактирано от Miteto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Мисля че няма модел AD-5170 без А, те само така си го пишат :-)

Ами виж сега, изтеглих от първия линк firmware и се оказа че е точно същия модел (с А накарая), но нещо забива. Ето и снимкатук.

От другия линк нещо не искат да стартират, VLC плеъра ги разпознава и се мъчи да го стартира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай от Device Manager да смениш режима на ДВД-то от DMA на PIO и наново флаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пробвай от Device Manager да смениш режима на ДВД-то от DMA на PIO и наново флаш.

Ако обичаш малко по-подробно, че нещо не мога да го намеря този режим диспечера на устройствата. Имам следните подменюта: General, Свойства, ДВД регион, Volumes, Driver и Details.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със сигурност има писано тук из форума при това с картинки, но ето ти една друга - dma-mode.gif.

Добавено: Установяваш със сигурност, на кой IDE канал ти е свързана писачката, кое устройство е - първо или второ и от падащото меню, на шота където пише DMA if Available избираш PIO Only.

Редактирано от Miteto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Със сигурност има писано тук из форума при това с картинки, но ето ти една друга - dma-mode.gif.

Добавено: Установяваш със сигурност, на кой IDE канал ти е свързана писачката, кое устройство е - първо или второ и от падащото меню, на шота където пише DMA if Available избираш PIO Only.

Намерих го и го направих както е на снимката, но ефекта е същия - забива. Принципно за колко време трябва да стане? Има ли нещо друго което трябва да се направи? За вас може и да е естествено, но аз като не съм го правил никога не е така. В крайна сметка какво трябва да направя за я префлашна тази записвачка?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хмммм, увери се че ДВД-то работи в PIO режим, рестартирай компа и влез в Safe Mode режим на Windows и пробвай да флашнеш упоритото устройство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хмммм, увери се че ДВД-то работи в PIO режим, рестартирай компа и влез в Safe Mode режим на Windows и пробвай да флашнеш упоритото устройство.

Успях, но грешката е била в мен - объркал съм на кой канал е устройството. Сега стана и след префлашване разпознава вече дисковете. :) Благодаря за съветите :help:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.