Премини към съдържанието
zlod

Как да свържа диоди към компа

Препоръчан отговор

Начи въпроса ми е как да свържа тези -----> post-64662-1208369192_thumb.jpg диоди в компа става дума за визуален мод всеки от тях е с по 6 дидочета и ако някои има идея с кфо да ги сваржа какво ще ми трябва какви резистори с кфи цветове

А и диодите са червени

Редактирано от zlod (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В българския език има буква Ъ ! Спазвай правилата на форума 2.2.1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Начи въпроса ми е как да свържа тези -----> post-64662-1208369192_thumb.jpg диоди в компа става дума за визуален мод всеки от тях е с по 6 дидочета и ако някои има идея с кфо да ги сваржа какво ще ми трябва какви резистори с кфи цветове

А и диодите са червени

Като провериш какъв им е максималния ток, разделиш напрежението с което ги захранваш на тока и получаваш съпротивлението в омове. Отиваш в магазина и су купуваш такива резистори и ги свързваш ПОСЛЕДОВАТЕЛНО на диодите

В българския език има буква Ъ ! Спазвай правилата на форума 2.2.1

2.9 Не е желателно публикуването на коментари, в които се критикуват други потребители за неспазване на правилата, както и за техния правопис. За тази цел ползвайте бутона "Докладвай", намиращ се под всеки един пост. Използвайте тази функция САМО, за да докладвате за съдържанието на дадено съобщение, което според Вас трябва да бъде модерирано, а не като средство за комуникация с модератор с други цели. Постове, излизащи извън рамките на изискването, ще бъдат трити или редактирани.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също съм се наканил да го правя това. От един месец седят вече и диодите и резисторите в готовност. Само трябва да седна да си го направя. Ама ме мързииии ... Ето ти две-три полезни статии:

- http://www.modreactor.com/How-To-Guides/Electronic-Basics-Part-One.html

- http://www.modreactor.com/How-To-Guides/theory-of-connecting-leds.html

- http://www.modreactor.com/How-To-Guides/home-made-neon-mod.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каде се вкарва молекса с снумка ако може да ми обясните

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каде се вкарва молекса с-- снумка ако може да ми обясните ?

С тоя правопис, дори не може да те разбере човек, какво питаш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А и диодите са червени

Дете не пипай компютъра опасно е! :angry:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
и ако някои има идея с кфо да ги сваржа какво ще ми трябва какви резистори с кфи цветове

А и диодите са червени

Обикновено тоя тип светодиоди ако захранваш с 12v всеки се свързва последователно със съпротивление от между 750 ома до 1к ом ама ти сигурно ще искаш и да мигат и да бягат светлини предполагам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Обикновено тоя тип светодиоди ако захранваш с 12v всеки се свързва последователно със съпротивление от между 750 ома до 1к ом ама ти сигурно ще искаш и да мигат и да бягат светлини предполагам.

Не просто искам да светнат самоче от де да намеря молекс у компа има самоче незнам каде да го ръгна

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не просто искам да светнат самоче от де да намеря молекс у компа има самоче незнам каде да го ръгна

Олеле-олеле-олеле! В компа има женски молекси, излизащи от захранването. Тях няма къде да ги ръгнеш. Отиваш в магазина и търсиш ето такъв кабел:

Molex-SATA_TN.jpg

Режеш кабелите и връзваш. Но като ти чета постовете ... подкрепям ^^ANGELSING^^ ... по-добре не барай!

Редактирано от xactoR (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Олеле-олеле-олеле! В компа има женски молекси, излизащи от захранването. Тях няма къде да ги ръгнеш. Отиваш в магазина и търсиш ето такъв кабел:

Molex-SATA_TN.jpg

Режеш кабелите и връзваш. Но като ти чета постовете ... подкрепям ^^ANGELSING^^ ... по-добре не барай!

допълнение към "xactoR"-той молекса влиза само по един-единствен начин,няма какво да сбъркаш при включването му :)

Редактирано от dedovec (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичкото ти е до сметки. Грубо казано зимай около 150 ома съпротивления и навързвай зависи как обаче ако си нямаш понятие не го прави xactoR ти е дал 3 много добри статии чети там и се учи :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Следвайки инструкциите от трите линка, които дадох по-горе, направих това:

DSC00132.JPG

DSC00133.JPG

DSC00130.JPG

DSC00128.JPG

Не е лесно (поне не е, ако не учиш добре по физика) и не препоръчвам да се пробва туко-така. Трябва да се знаят и работните характеристики на диодите ... общо взето не си е работа. Но пък сега стената ми свети biggrin.gif

Ще кажа и какво съм ползвал, ако някой го интересува:

- 2 сини диода, 30mA, 1,3V

- 1 резистор (съпротивление) 62 Ома

- мъжки молекс конектор. Взех го от такова кабелче, каквото показах по-горе.

- кабелче (за колонки, защото му е малко съпротивлението)

- зелена сламка, но със синя май ще е по-добре ... за жалост нямаха

- клещи, поялник и всичко необходимо за запояването

Общо взето, същото като във сайта .. четете там как стават нещата ... И въпреки че баща ми няма да види какво съм писал - благодаря му за помощта, защото с моите две леви ръце запояването щеше да е ад :P

Редактирано от xactoR (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
;) Поздравления..най-накрая си направи мод-а.Сега остава и лепенката на кутията да си сложиш.Само да те питам..тия диоди не нагряват ли сламката?На снимката не се вижда много добре,но предполагам че си вкарал диода в самата сламка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:) Поздравления..най-накрая си направи мод-а.Сега остава и лепенката на кутията да си сложиш.Само да те питам..тия диоди не нагряват ли сламката?На снимката не се вижда много добре,но предполагам че си вкарал диода в самата сламка.

Светодиодите не нагряват. Те излъчват светлина, благодарение на полупроводников ефект. Ще нагряват, ако бъдат претоварени по ток.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Светодиодите не нагряват. Те излъчват светлина, благодарение на полупроводников ефект. Ще нагряват, ако бъдат претоварени по ток.

:) Това не е вярно и някой трябва да си припомни малко физика. Законът на Джаул и Ленц гласи че от всеки проводни по който тече ток се отделя топлина, пропорционална на силата на тока.

Това че топлината, отделяна от светодиодите, е малко е съвсем отделна тема

Редактирано от capnemo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:) Това не е вярно и някой трябва да си припомни малко физика. Законът на Джаул и Ленц гласи че от всеки проводни по който тече ток се отделя топлина, пропорционална на силата на тока.

Това че топлината, отделяна от светодиодите, е малко е съвсем отделна тема

Издребняваш ли или намекваш за разсейвана мощност? Още не съм видял светодиоди на радиатор, че дори пасивен (топло-отвеждащия ефект на пистите на монтажната платка е друга тема).

Топлината, която се отделя касае резистора в групата и никой не спомена, че той поне трябва да е над 125mW. Oбразцовото изпълнение на подобно нещо включва електролитен и керамичен кондензатор на входа.

Работя на "Lenz" и ще цитирам Законът на Джаул и Ленц Q=0.24*W=0.24*I*I*R*t

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Издребняваш ли или намекваш за разсейвана мощност? Още не съм видял светодиоди на радиатор, че дори пасивен (топло-отвеждащия ефект на пистите на монтажната платка е друга тема).

Топлината, която се отделя касае резистора в групата и никой не спомена, че той поне трябва да е над 125mW. Oбразцовото изпълнение на подобно нещо включва електролитен и керамичен кондензатор на входа.

Работя на "Lenz" и ще цитирам Законът на Джаул и Ленц Q=0.24*W=0.24*I*I*R*t

За мощността на резистора съм съгласен (в зависимост от тока, с който ще палим диода), както и за разсейваната от него мощност. Последното при някои щури идеи за модинг може да предизвика отделяне на сериозна топлина. Кондензатор може и да не е нужен, защото захранването е компютърно и обикновено е оборудвано с нелоши кондензатори на захранващите линии. И още един факт не се коментира - при голямо количество диоди ще се натовари (или претовари) самото захранване, чиято цел все пак е да захранва компютър, а не глезотии :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тука сте се вкарали в некви много сложни сметки и закони ... Отговорът на въпроса на mrik е да, загрява ... А ако бяха вързани на 12 волта, щеше да се стопи сламката ... Все пак е ефектно, а загряването не пречи и няма да се скапе бързо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Тука сте се вкарали в некви много сложни сметки и закони ... Отговорът на въпроса на mrik е да, загрява ... А ако бяха вързани на 12 волта, щеше да се стопи сламката ... Все пак е ефектно, а загряването не пречи и няма да се скапе бързо.

Aз точно това имах впредвид..дали няма да се стопи сламката.Но щом всичко е ок...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Светодиод не грее! Светодиод служи за светлинна индикация. Огледай се. Светодиод има на монитора, говорителите, уеб камерата, няколко на рутера, на лицевия панел на компа. Ни един не грее! Пипни ги! От премълчаното разбрах, че си навързал всичко последователно на 5V линия. Съпротивлението на резистора се получава 66.666ома и е закръглено на 62 ома. Не става ясно обаче дали са последователно или смесени свързани, което предполага претоварване. Направи човешки снимки на дневна светлина и изключена схема. Това дето си снимал е НЛО или пернишки голф. Съмнява ме да е микролампи с нажежаема жижка, използвани по вътрешната страна на панели авторадиокасетофони, а те греят качествено.

Все пак е ефектно, а загряването не пречи и няма да се скапе бързо.

И какво се опитващ да кажеш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mod. Edit:

Бяха изтрити две Ваши теми поради явна реклама без да сте се свързали с администрацията на kaldata.com. Сега продължавате да спамите и в темите на потребителите. Правилата са ясни и точни:

1.2 Форумът да се ползва по предназначение. Той не е място за явна и пряка реклама, политическа агитация и др. подобни.

2.7 Всякаква форма на spam (нежелани съобщения) е забранена, било то чрез постове или лични съобщения. Това включва всякакви реклами, верижни писма и др. съобщения, изключващи тема за помощ или обсъждане, или лична кореспонденция. Избутването на тема от автора й (bumping) не е разрешено с изключение на един пост в рамките на 48 часа. Този вид спам се определя като пост след последният ви пост, който не е уместен и не носи никаква нова (коригирана, допълнена) информация по темата.

Поради тази причина Ви се налага забрана за публикуване за 30 дена!

iovi

Редактирано от iovi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.