Премини към съдържанието
dobritu

Linux Mandrake 10.1

Препоръчан отговор

Здравейте искам да попитам как мога да настроя VPN за Linux Mandrake 10.1 ?Ако може да ми обясните по подробно стъпка по стъпка ще съм ви много благодарен :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще ти кажа как е в Mandrake 9.2, понеже съм с такъв. Инсталира се един rpm пакет, който се казва pptp-linux . Програмата за инсталиране на пакети си има търсачка, пишеш, че търсиш пакети, където в описанията пише VPN и ти излиза този пакет, pptp-linux. Когато го инсталираш, следва стартиране на скрипта pptp-command. Когато го стартираш има няколко неща, които трябва да се конфигурират. Не знам какъв е интернет доставчика ти и какви праметри е сложил, моя има CHAP автентикация. Така, че аз първо си настроих CHAP настройките. Значи, доставчита ти е дал потребителско име и парола. Където те пита срипта за local i remote name и на двете места отговоряш с потребителското си име, където те пита за парола, то си е ясно, пишеш си паролата.

След това трябва да си настроиш тунел. тук се пишеше IP адреса на VPN сървъра, ако те пита за Local i remoote name и на двете пишеш твоето user name

идва най интересната част от настройката, route

когато ти се активира тунела, той ти активира интерфейс ppp0 който ти пише, че е достъпен на IP адрес еди кой си. ако не ти го напише, това можеш да го видиш, като изпълниш от конзолата командата

ifconfig

трябва да видиш всички мрежови интерфейси, lo eth0 i ppp0 в настройките на ppp0 ще видиш IP адреса, на който ти се е отворил тунела

и за да стане този тунел шлюз към интернет, трябва да добавиш командата

route add default gw xx.xx.xx.xx dev ppp0

където xx.xx.xx.xx е IP адреса, който си видял от командата ifconfig ppp0

ако се поровиш малко из мрежата ще видиш нещо подобно на това, което ти написах току що. обаче, има една подробност, зависи как е структурирана локалната ви мрежа, защото при моя случай, с моя доставчик трябваше да правя малко магии, докато изляза в интернет.

командата route add default gw добавя подразбиращ се маршрут към интернет, а понеже моя VPN сървър се намира в друга под мрежа, когато ми се отвореше тунела имах два маршрута към интернет. по правилата за изграждане на мрежи на първия адрес в мрежата се полага да е рутера към интернет, но в моята мрежа такова чудо няма. трябваше да махна един от маршрутите, направих го с командата

route del default gw 10.0.1.1 dev eth0

понеже моята мрежа е 10.0.1.0 с мрежова маска 255.255.255.0, но тогава нямах достъп до VPN сървъра, който е в мрежа 10.0.2.0 с мрежова маска 255.255.255.0

малко те обърхах може би, затова ще опитам да обобщя

моя IP adres e 10.0.1.xx a adresa na VPN syrvyra e 10.0.2.1

когато ми се стартира линукс-а изпълнявам две команди

route del default gw 10.0.1.1 dev eth0

route add -net 10.0.2.0/24 gw 10.0.1.1 dev eth0

първата команда ми маха подразбиращия се маршрут към интернет, който ми се задава от DHCP сървъра, дето ми назначава IP адрес. на това място слагам маршрут не към интернет, а към втората подмрежа 10.0.2.0/24 където ми се намира VPN сървъра

така системата ми работи, иначе не иска

надявам се да съм ти помогнал

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.