Премини към съдържанието
a4kata_

Въпрос относно .exe файловете

Препоръчан отговор

Здравейте,имам едни въпрос как да подкарам .exe файл под linux на скоро си взех един asus eeepc 4G и не съм запознат много с linux ако можете да ми кажете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,имам едни въпрос как да подкарам .exe файл под linux на скоро си взех един asus eeepc 4G и не съм запознат много с linux ако можете да ми кажете.

man wine и тук: http://winehq.org/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
man wine и тук: http://winehq.org/

Ами изтеглих го но нещо немога да го инсталирам ако въобще се инсталира ако може да ми кажете малко по-подробно как да го направя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами изтеглих го но нещо немога да го инсталирам ако въобще се инсталира ако може да ми кажете малко по-подробно как да го направя.

yum install wine.

Най-добре погледни документацията, там е написано!

А сайта и командата ти дадох за да четеш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами то в readme е намисано ама аз много незнам английски...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами то в readme е намисано ама аз много незнам английски...

потърси в linux-bg.org има няколко статии по въпроса

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен че си изтеглил правилното нещо.

От този източник се вижда, че EEEPC използва модифицирана версия на Linux (Xandros OS).

... В Linux всяка (почти) дистрибуция поддържа репозитория/хранилище с програми в интернет, т.е. програмите/пакетите (частите на една програма) са ти на едно място. Имаш пакетен мениджър, който сваля и инсталира, желаното от теб. Има и други начини, но това е най-честият и най-лесен начин...

Това е като малко въведение. В източника пише също, че се използват Synaptic Package Manager (с графичен интерфейс,цък) и apt-get (в команден режим в терминала).

Най-лесно е, ако wine го има в хранилището - в Synaptic търсиш wine, маркираш и инсталираш.

Друга възможност е да изпълниш това в терминал (дали ще стане, зависи от Linux-а ти):

sudo apt-get update

sudo apt-get install wine

Остава и друга възможност - да се опиташ да инсталираш от Debian-ски или Ubuntu-вски .deb пакет, но я остави за в краен случай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не съм сигурен че си изтеглил правилното нещо.

От този източник се вижда, че EEEPC използва модифицирана версия на Linux (Xandros OS).

Това е като малко въведение. В източника пише също, че се използват Synaptic Package Manager (с графичен интерфейс,цък) и apt-get (в команден режим в терминала).

Най-лесно е, ако wine го има в хранилището - в Synaptic търсиш wine, маркираш и инсталираш.

Друга възможност е да изпълниш това в терминал (дали ще стане, зависи от Linux-а ти):

sudo apt-get update

sudo apt-get install wine

Остава и друга възможност - да се опиташ да инсталираш от Debian-ски или Ubuntu-вски .deb пакет, но я остави за в краен случай.

Synaptic Package Manager това не го намерих никъде ,а тази команда sudo apt-get update

sudo apt-get install wineкъде да я въведа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Synaptic Package Manager това не го намерих никъде ,а тази команда sudo apt-get update

В терминал. Прочети книгата за да не отговаряме на елементарни въпроси, моля!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
В терминал. Прочети книгата за да не отговаряме на елементарни въпроси, моля!

Отказах се от този linux ша си инсталирам windows :cupid:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То на тоя компютър направо XP-то ще лети.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти си решаваш, но за да си добър и в него пак трябва четене

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Отказах се от този linux ша си инсталирам windows ;)

Ами добре. А как ще го направиш? От CD - имаш ли такова устройство? От флашка - знаеш ли как става? С течение на времето Windows незнайно как, но "дебелее" - ще ти остане ли място за твоите неща?

Някои хора си пускат и

ефекти под Linux - за тях под Windows може само да сънуваш. Други пък си слагат и Mac X Tiger, ама знаят как.

Струва ми се, че не си разучил новата си придобивка и прибързваш. EEEPC е правен да се ползва по-скоро от деца. Колко да е трудно? Защо им е трябвало да слагат модифицирана OS, а не нормална? Ами налага го слабият хардуер и най-вече малкият екран. Затова май е табулираният интерфейс. Имало и advanced mode - прилича на Windows. Инсталираният софтуер е съобразен със слабия хардуер (като сложиш Windows, пак трябва да го правиш).

Погленди в таб Settings, има Add/Remove Software. Икона за терминала не видях. Може би, ако се превключи в advanced mode, ще я има в менютата. Имай в предвид, че когато пускаш windows приложения с wine, те вървят по-бавно (малко) отколкото под Windows. Не е невъзможно, но... Какво е това .exe - aко е програма, може да има аналог за Linux (по-голямата част от случаите).

Ето ти една статия на български. Със сигурност ще ти помогне. Опитах се да ти дам теми за размисъл. Но за себе си ти си решаваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:cheers::offtopic_s: :offtopic_s:

Ами аз винаги съм се чудил на компетентноста на ГУРУтата в линукса и голямото им желание да популяризират тази система.

И в същото време огромната им заетост та на всеки въпрос в които и да е форум да има отговори от типа:

Трябва да се чете, Имаш си нет търси, Това са тъпи въпроси и т.н поне няколко поста. Ами като сте толкова заети, не пълнете форума с постове, а ако имате малко време - дайте сносен отговор, ако не човека да си реши проблема, поне да се насочи каде да търси.

Най ме кефи обаче отговора: Иди на Linuks-bg, там има всичко. Абе то че има много, може и всичко да е, но поне линк към нужното му дайте, той ако знае какво му трябва, нямаше да пита.

Та братя линуксчии продължавайте в този дух и скоро няма да има никакви въпроси за Linux, то най нормалното е хората да си дръпнат някое копие на вина от нета и да си го инсталират...пиратски.

Редактирано от gaffer (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

//Off

Ти ако си мислиш че всичко става на готово... не съм добър с линуксите, но това което съм научил е по метода на пробите и грешките и с много четене. И ги разбирам хората, и на мен ми е тъпо да гледам теми от типа "Как да си шерна връзката" понеже никой не иска да чете.

//Off

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми като не си съвсем запознат с Linux и не знаеш English, що не вземеш да му сложиш едно winXP на BG (най-лесният начин да подкараш .exe файловете си, само за 30~40мин.) и да не си усложняваш живота излишно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

<spam>

Истинските ГУРУ-та наистина са заети хора, знанията не ти ги наливат с фуния. Аз не съм такъв, признавам си :cheers: .

Относно желанието за популяризиране. Разбирам го като изтъкване на предимствата на Linux, но никой не те кара насила да го ползваш. Ако имаш времe и ти се занимава, дай на човека вярна информация, разсей му заблудите и го остави сам да решава.

И Windows си има добри страни. Повечето го мислят за лесен, защото не си правят труда да го разучат и да разберат, че и той всъщност е много сложна система. После ходят по форумите и питат за елементарни неща - това ли му е лесното. Linux не е подходящ за хора неграмотни и мързеливи, мое мнение.

Та братя линуксчии продължавайте в този дух и скоро няма да има никакви въпроси за Linux, то най нормалното е хората да си дръпнат някое копие на вина от нета и да си го инсталират...пиратски.

Щом искаш пиратски софтуер и нямаш проблем с това, то аз не виждам какъв е моят проблем. Ползвай си го със здраве.

</spam>

Редактирано от trosho (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече мисля че трябва да се заключва темата реших да си инсталирам xp тук

е описано как става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

capnemo е прав нестава така трябва четене и във този урок неможах да го инсталирам по простата прични че немога да боотна флашката мисля да си остана със линух ако може някой който разбира от линух да ме намери във skype : a4kata817

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
capnemo е прав нестава така трябва четене и във този урок неможах да го инсталирам по простата прични че немога да боотна флашката мисля да си остана със линух ако може някой който разбира от линух да ме намери във skype : a4kata817

По-добре прочети книжката, която идва с машинката и след това задавай конкретни въпроси

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти драги по добре си стой на Бозата ...... лесно и бързо ...след някое време ще го инсталираш и преинсталираш с лекотата с която си миеш зъбите вечер ..... и за четене няма да има нужда - хората на дебили са я направили ЕнтЕлЕгентно , не като някакви гнусни линукси -минукси .... cool.gif

Успех :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На никой ли не му направи впечатление защо човека иска да инсталира уиндоус на компа???

Защото не можел да изпълни файл с разширение *.ехе!?!

Без коментар...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами кажете как става или поне дайте линк да прочета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами кажете как става или поне дайте линк да прочета.

Аз само следя темата че го имам от два дена същия, вече е с XP ама веднага ще го върна с линук ако някой даде милиционерско решение на проблема

иначе линукса си дойде с почти всичко .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами това линух-а на мене ми е много объркано не е като xp да отвориш .exe файла next next ... finish как се инсталират програмите за линух?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.