Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Карл Сейгън: "когато съм се раждал, гравитацията на акушерката е била хиляди пъти по-силна от тази на небесните тела..." Ако акушерката е хубав,ведър и приятен човек - може да ми е оказала влияние и затова сега съм такъв сладур. Ми ако беше нЕкой темерут... :yanim::wors: Относно инвестициите - не е и така,и така. Има и хора с пари,които вярват в тези работи. Има достатъчно луди милионери,с достатъчно луди и лековерни половинки. Ако се хванат баш върхушката на астролозите ще намерят пари. Но за какво...И те не знаят. Не знам какво е писал Юнг за браковете,но според астрологията домът на брака е седмият дом - на везните. Астролозите гледат и аспекта на Марс в хороскопа на мъжа, и Луната и Венера в женския и при добър такъв решават,че тези хора могат да имат успешен брак. Това са основните положения. Е, в хороскопите на майка ми и баща ми тези планети са в тригон и мога да определя бракът им за хубав. Още едно съвпадение...Но колко успешни бракове има и при лоши такива аспекти? Доста. Отговор на този астрологичен "феномен" - разбира се,че има. Винаги има. И винаги е изсмукан от пръстите и за всеки конкретен случай е различен. Астрологията може да обясни всичко,но не може да предвиди нищо. Тука И е ахилесовата пета. Стотици гадатели и окултисти ще предскажат кой ще стане световен шампион. Половината ще кажат "Бразилия". Една част ще познаят точно. Опа,още едно съвпадение. Stalik,поздравления за това,че заставаш зад по-трудната за защита теза,но с оглед това,че имаш своя авторитет тука,не смятам че е удачно. Нека не заблуждаваме по-неориентираните и лековерни читатели,че току виж тръгнали по врачки и екстрасенси утре. Съгласен съм,че има едно НО (за което вярвам говориш) и крайните твърдения не могат да бъдат добре обосновани от нас(а и от който и да е),ама е факт,че за момента Астрологията няма ресурс да се затвърди като полезна и ефективна наука,а е по-скоро инструмент за превръщане на лековерните прасенца в пържолки. Нещо като газовата горелка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Stalik, тази игра с фактите заблуждава само наивници. Имаше нещо с буквите на Хитлер, като се подредели по някакъв начи се получавало еди-кво си и т.н. и това доказвало че еди-кой си неговите букви съшо се подреждали така и ала-бала. Хубав капан за лековерни душици.

Трапед го каза доста добре и няма смисъл да се повтарям. Всичко е заблуда с цел пари, а понякога и власт.

.

Не знам какво е това за което ми говориш, но то не е астрология. :hush:

Ехе как го извъртя. Кой на кого трябва да дава обяснения? Обратното е. Когато астрологията е готова да даде на "науката" нещо повече от съвпадения (доказателства) може и да стане наука, дотогава си остава псевдонаука.

Какво има да им се обяснява на съвпаденията? Те са си съвпадения. Там вече говорим за комбинаторика и теория на вероятностите. Да, може и да има нещо вярно, може и да не са чисти съвпадения, но някакви доказателства? - Няма. Еми остават си само едни съвпадения и респективно астрологията си остава псевдонаука. Публикувано изображение

Препоръчах ти по-горе няколко имена на хора занимавали се с това. Ако можеш - поинтересувай се. Вече обясних, че "съвпадения" го и зползвам с иронично значение. Обикновено кавичките са знак за това (не само за цитат... :nono:)

Отговор на този астрологичен "феномен" - разбира се,че има. Винаги има. И винаги е изсмукан от пръстите и за всеки конкретен случай е различен. Астрологията може да обясни всичко,но не може да предвиди нищо. Тука И е ахилесовата пета. Стотици гадатели и окултисти ще предскажат кой ще стане световен шампион. Половината ще кажат "Бразилия". Една част ще познаят точно. Опа,още едно съвпадение.

Това няма как да твърдиш със сигурност. Самият ти, казваш, си изчел "стотици" книги по темата, но уви, аз не случайно те попитах по коя система си учил. Защото дори хора обучавали се в конкретна школа после стават Люмиеровци. Аз неколкократно намекнах в началото, че имам основания да съм убеден в една или друга степен в известни (най-малкото) достойнства на астрологията. Причините ми са лични и за мен - основателни. А аз съм доста подозрителен човек... :)

Съгласен съм,че има едно НО (за което вярвам говориш) и крайните твърдения не могат да бъдат добре обосновани от нас(а и от който и да е),ама е факт,че за момента Астрологията няма ресурс да се затвърди като полезна и ефективна наука,а е по-скоро инструмент за превръщане на лековерните прасенца в пържолки. Нещо като газовата горелка.

С това никой не спори. Това е и основната причина още през Викторианската епоха тя да бъде дискредитирана. Животът е низ от случайности (или може би пък не... ;)).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Самият ти, казваш, си изчел "стотици" книги по темата, но уви, аз не случайно те попитах по коя система си учил. Аз неколкократно намекнах в началото, че имам основания да съм убеден в една или друга степен в известни (най-малкото) достойнства на астрологията. Причините ми са лични и за мен - основателни.

Какви стотици книги? 8000 страници,някои книги с по 500 страници,не повече от 15 книги съм чел. Не съм учил по система. Може би щяха да са повече,ако не ми беше станала ясна цялата безпомощност на тази "наука". Не ти отива така да изменяш смисъла на думите ми.

Имаш си причини - вярвай си.

Ако решиш да изложиш и пред нас тези причини,ще говорим.

Дотогава аз да питам :

През май 2002 г. планетите от Сл. система се подреждат в линия в Телец.

Какво е станало през май 2002?

Ееее,бива бива,ама съвсем пък нищо да не стане...

Може пък да се е родил Антихриста,знае ли се...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какви стотици книги? 8000 страници,някои книги с по 500 страници,не повече от 15 книги съм чел. Не съм учил по система. Може би щяха да са повече,ако не ми беше станала ясна цялата безпомощност на тази "наука". Не ти отива така да изменяш смисъла на думите ми.

Не съм целял да изменям смисъла на думите ти, а мисля че дори и неволно не съм го постигнал. Просто не съм си направил труд да запомня какво и колко си изчел, затова перифразирах наслуки. Не знаех че е от такова значение за теб. Извинявам се.

Дотогава аз да питам :

През май 2002 г. планетите от Сл. система се подреждат в линия в Телец.

Какво е станало през май 2002?

Ееее,бива бива,ама съвсем пък нищо да не стане...

Може пък да се е родил Антихриста,знае ли се...

Отговаряш на въпросите с въпроси. Добре. Не знам какво според теб (като вероятно по-запознат от мен) е трябвало да се случи, но ако се е родил антихриста, то действително засега няма как да знаем. Ще поживеем, пък ще видим. Според астролозите на маите (доколкото може да става дума за "майска" астрология) Края (с главно К) ще настъпи на 25 декември 2012 (тази беше датата май). Тъй че... Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kакво е дала науката Астрология на човечеството?

Какво правят астролозите за нас,освен че си пълнят джобовете(от нас)?

ЗАБАВЛЕНИЕ за масите. Аз лично невярвам на писанията, но с удоволствие ги чета. Ако ми кажат, че днес нетрябва да работя - чудесно, имам си извинение (звездите ми говорят :hush:). Това пише за мен:

Моруна (23.07-22.08) Остроумни, с ясновидски способности. Със своята храброст, сила и воля те имат всички качества на добри лидери. Трудно може да влезете под кожата им. Те са страшно отмъстителни и не забравят нищо. Техният цвят е червеният.

КОН - честен човек

Вие сте весели, неспокойни, грижливи, симпатични, представителни, умеете добре да се обличате. Радвате се на популярност. Обичате да ходите на театър, концерти, събрания, спортни състезания, ... изобщо на места, където има много хора. Вие сте по-скоро ловки, отколкото интелигентни, не сте уверени в себе си, но това не Ви пречи да демонстрирате високо самочувствие. Ще преуспеете, ако се занимавате с политика. Вие сте индивидуалисти, ловки и добри финансисти. Можете да вършите както умствена, така и физическа работа и то успешно, стига да има около Вас хора, които Ви хвалят и Ви се възхищават. Вие сте егоисти и егоцентрични - интересуват Ви само собствените Ви проблеми. Постъпвате както Ви хрумне, без да се вслушвате в други мнения или съвети. В любовта проявявате слабост. Заради любовта и страстта си може да зарежете всичко и всекиго, а това води до неуспехи в живота.

И в двете откривам малко истина за себе си, но в някои отношения си противоречат. Като добавя и статиите за зодия ЛЪВ където ни хвалят колко сме благородни се получава голямо разминаване Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отговаряш на въпросите с въпроси.

.........

Според астролозите на маите (доколкото може да става дума за "майска" астрология) Края (с главно К) ще настъпи на 25 декември 2012 (тази беше датата май). Тъй че... Публикувано изображение

Аз пък се извинявам,че съм пропуснал въпросите. Не съм учил по система,просто съм попрочел.

А относно Нелсъновия ,вече отговорих: това не е въпрос ,свързан с астрологията - става въпрос за къси радиовълни ,а не за личностни характеристики,с каквито се "занимава" астрологията. Въпросът ти е от областта на физиката,от физиците трябва да се търси отговор.

В кръга на шегата ти: Ако става въпрос за Края на света,а не за някой друг край значи след 6 годинки ще разберем. Ако пък Антихристът се е родил през май 2002,то той ще е на 10 годинки тогава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А относно Нелсъновия ,вече отговорих: това не е въпрос ,свързан с астрологията - става въпрос за къси радиовълни ,а не за личностни характеристики,с каквито се "занимава" астрологията. Въпросът ти е от областта на физиката,от физиците трябва да се търси отговор.

Но защо точно при квадрат и опозиция? Просто съвпадение ли е това?

Следващ въпрос - какво задейства биологичния часовник? Няма орган който да го задейства, нито някакво явление в средата ни. Те следват ритмичните цикли на Луната и Слънцето, дори когато животни са изолирани от естествената си среда и са оставени под наблюдение без светлина (не могат да се ориентират нито по звездите, нито по небесните тела). Как така (при отсъствието на регулиращ този процес орган) живите организми на земята се влияят от двете космически тела!? Редица съвпадения?

Как се обяснява статистическото потвърждение на Юнг за съвпада на Луната на жената със Слънцето на мъжа на при дългогодишни брачни двойки (483 които Юнг изследва), докладвали за отсъствие на извънсексуални проблеми в брака? Съвпадение?

Много са интересни изследванията на американския психолог Върнън Кларк (малко инфо). При тях шанса за съвпадение става едно на милион (ако не ме лъжат скромните математически способности). Съвпадение?

Защо съвпаденията в подкрепа все на едно и също нещо са толкова много (привел съм само част)? Съвпадения ли са многото съвпадения?

Няма да цитирам други изследвания. Но идеята за "влияние" (както неколкократно отбелязахте) не е чудна за Юнг. Той говори обаче за синхроничност (което си е бая стара теза) - така както човек с редовен режим на хранене огладнява всеки ден точно в седем вечерта например. Това не е знак, че часовника му влияе и той огладнява, но е знак за циклична събитийност. Но това ни хърля вече в други води...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласна съм с trapped79. Цикличността за която говориш не е материя на астрологията. Според мен тя спада към астрономия, физика, биология и т.н. Да, в това разделение по зодии (периоди в които сме родени) може да се открие някаква принципност, но основно тази наука си е чисто гадаене. Събират се данни, анализират се и това което се получи характерно за мнозинството родени в зодията => си ТИ. Естествено, че за повечето ще е вярно - от там се изхожда, но за мен това са си чисти предположения с вероятност над 50%. Пример: ти си роден си в Африка - аз предполагам, че имаш черна коса. Голям е шанса ми да позная, нали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласна съм с trapped79. Цикличността за която говориш не е материя на астрологията. Според мен тя спада към астрономия, физика, биология и т.н. Да, в това разделение по зодии (периоди в които сме родени) може да се открие някаква принципност, но основно тази наука си е чисто гадаене. Събират се данни, анализират се и това което се получи характерно за мнозинството родени в зодията => си ТИ. Естествено, че за повечето ще е вярно - от там се изхожда, но за мен това са си чисти предположения с вероятност над 50%. Пример: ти си роден си в Африка - аз предполагам, че имаш черна коса. Голям е шанса ми да позная, нали.

За съжаление грешиш относно принципите на астрологията. Това за което ти говориш е популярната астрология - тази от вестниците и списанията. Когато говорим за индивидуална натална карта и нейната интерпретация обаче, отиваме в съвсем друга, сложна и разнообразна материя. Точно като някои "ортодоксални" научни похвати, като психоанализата, теста на Роршах или пък херменевтиката и екзегетиката например.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но защо точно при квадрат и опозиция? Просто съвпадение ли е това?

Следващ въпрос - какво задейства биологичния часовник? Няма орган който да го задейства, нито някакво явление в средата ни. Те следват ритмичните цикли на Луната и Слънцето, дори когато животни са изолирани от естествената си среда и са оставени под наблюдение без светлина (не могат да се ориентират нито по звездите, нито по небесните тела). Как така (при отсъствието на регулиращ този процес орган) живите организми на земята се влияят от двете космически тела!? Редица съвпадения?

Никой не отрича тези влияния. Но това пак няма общо с отпечатването на човешките характеристики в небесната карта в момента на раждането. Това са влияния в нашата среда доста по-слаби от един климат,но астролозите не отдават никакво значение на него,те са вперили поглед горе в небето. Ок,аз мога да измисля друго: пролетната умора. Бременната жена и тя напролет е уморена от зимните студове,и на нея са и липсвали витамини, и нея са я дебнали настинки и вируси...Ми значи децата ,родени тогава (всички Риби,Овни и Телци) би трябвало да са най-слабичките и болнавите. Но това няма значение. Защото генетичният фактор им разказва играта на всички тези "влияния".

Как се обяснява статистическото потвърждение на Юнг за съвпада на Луната на жената със Слънцето на мъжа на при дългогодишни брачни двойки (483 които Юнг изследва), докладвали за отсъствие на извънсексуални проблеми в брака? Съвпадение?

Toва вече е конкретен въпрос. Конкретно обяснение нямам,но имам хипотеза,в която ще ти дам логичен контрааргумент. Юнг е избрал 483 брачни двойки с точно този аспект и забелязал,че всички те имат щастливи бракове,доколкото разбирам. Ок,моето Слънце е на 9 градуса в Лъв. Съвпадът е силен аспект (смята се,че е нужна разлика над 8-9 градуса за силни планети,каквито са Слънцето и Луната за да няма съвпад),което по тази теория значи,че всяка жена с Луна ,намираща се между 1 и 17 градуса в Лъв е идеална съпруга за мен. Това са 16 градуса. 360:16 = 22.5. Изглежда всяка 22-ра жена на тази планета е моята идеална съпруга. Нещо,с което не мога да се съглася. Особено при положение,че не понасям жени с раса,различна от бялата.

Отделно смятам,че изследването не е особено обективно. През първата половина на миналия век женската еманципация не е била особено популярна и се съмнявам много жени да са били коректни в отговорите си. Колко са били непукистките по онова време,които ще кажат "Бракът ми е провал". Оттогава жените станаха доста по-непослушни,статистиката на разводите го показва. Онова са други времена. Днес такова изследване би показало друго.

Много са интересни изследванията на американския психолог Върнън Кларк (малко инфо). ...

Finally the Gauquelin had proven that more than 3000 military bosses had been born with Mars in its ascendancy or in the Middle-of-the-sky, what was translated into a probability of 1 in 1 million. 3000 wise persons or great reputation doctors had been born in the exit or culmination moment Saturn, giving a probability of 1 in 100.000. More than 1000 celebrated political individuals, within Jupiter exit or culmination occasion, indicating a probability of 1 in 5000, and finally, about 1500 champions in several sport fields, in the exit or culmination moment of Mars , giving a probability of 1 in 5 million.

Taка: в изследването става дума за 2 конкретни точки в наталната карта - върха на 1-ви дом( на личността) - т. нар. асцендент и върха на 10-ти дом(на кариерата) - средата на небето,по-известен като Медиум Цели (МЦ). Съвсем по правилата на астрологията 3000 военни кадри са набедени за такива,защото имали за изгряваща планета Марс(бог на войната - и в астрологията символ на битката,конфронтацията,силата,мъжеството...). Т. е. те имат на върха на асцендента си Марс. Марс изгрява от Изток - опа,ставаш военен в добрия случай,ако ли не - си прост побойник. Опа,ма те тия 3000 нямат Марс само в 1-ви дом,а то става дума и за 10-ти,едно от 2-те. Т.е. ако не ти е в професията(10-ти дом),то ти е в личността(1-ви дом). Вероятност 1 на милион? Как е направено това изчисление? Кръгът има 360 градуса,12 знака по 30 градуса. Колко военни има по света,3000 ли,а останалите? Те влизат ли в сметката...Къде е Марс в техните карти? Най - вероятно е където си иска.

Баща ми и дядо ми са полковници. Марс в техните карти е в 4-ти и 6-ти дом! Ех,можеха да станат генерали ако Марс беше по-благоприятно сложен.

Ok,нека погледнем наталната карта на най-големия военен злодей,за който се сещам - Хитлер:

Публикувано изображение

KЪде е Марс тука? Не само,че не е в силен знак,ами дори е в падение - в Телец(защото в срещуположния - Скорпиона е в силна,своя позиция,екзалтация),на 23 градуса. В кой дом? В 10-ти? Не. В 1-ви? Не.

В Седми - На брака и междуполовите отношения! Те оттам и теориите,че жена му е истинския мозък на войната. Не, Сталин,ама това е друга тема.

Но да видим Сталин:

Публикувано изображение

Mars - пак в Телец,в кой дом? Пак в 7ми. Toва според самата астрология е най-тъпото и слабо място на Марс. Телеца и седми дом се владеят от Венера и Марс там е в най-слаби позиции. Де се чудим и маем как тия двамата изтрепаха толкова народ.

Същата работа с докторите,спортистите и политиците.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никой не отрича тези влияния. Но това пак няма общо с отпечатването на човешките характеристики в небесната карта в момента на раждането. Това са влияния в нашата среда доста по-слаби от един климат,но астролозите не отдават никакво значение на него,те са вперили поглед горе в небето.

Би ли обяснил кое точно внлияние в средата "настройва" биологичния часовник? И с какво точно се обяснява подозрително прецизното съвпадение на градуси!? Тъкво ви стана интересно.

Toва вече е конкретен въпрос. Конкретно обяснение нямам,но имам хипотеза,в която ще ти дам логичен контрааргумент. Юнг е избрал 483 брачни двойки с точно този аспект и забелязал,че всички те имат щастливи бракове,доколкото разбирам. Ок,моето Слънце е на 9 градуса в Лъв. Съвпадът е силен аспект (смята се,че е нужна разлика над 8-9 градуса за силни планети,каквито са Слънцето и Луната за да няма съвпад),което по тази теория значи,че всяка жена с Луна ,намираща се между 1 и 17 градуса в Лъв е идеална съпруга за мен. Това са 16 градуса. 360:16 = 22.5. Изглежда всяка 22-ра жена на тази планета е моята идеална съпруга. Нещо,с което не мога да се съглася. Особено при положение,че не понасям жени с раса,различна от бялата.

Това щеше да е вярно, ако знаеше няколко факта за психологическите изслудвания. Първо, ако е събрал двойките по този аспект, това щеше да е статистическа грешка. Юнг все пак не е бил идиот. Имал е диплома човека и едва ли я е изкарал с тройка. А това се учи в трети курс, ако не се лъжа. Юнг събира двойките по отговорите за връзката им посредством въпросник. И второто е, че всеки подобен тест се предоставя на статистици, за да има той сила де юре, а не да е сбирка на 484 (включае Юнг) скучаещи на забавна вечеринка. И докато заключенията на статистиците се позовават на данни за процеса на събиране на данни и т.н., то твоята теория се основава на художествени факти.

Отделно смятам,че изследването не е особено обективно. През първата половина на миналия век женската еманципация не е била особено популярна и се съмнявам много жени да са били коректни в отговорите си. Колко са били непукистките по онова време,които ще кажат "Бракът ми е провал". Оттогава жените станаха доста по-непослушни,статистиката на разводите го показва. Онова са други времена. Днес такова изследване би показало друго.

Аха. И ти си мислиш, е психолозите, ако и да са от миналия век, цял живот са си правили тестове, без да се замислят, ей така, че някой може да ги излъже!? Добре... Ще кажа "Кинси". :offtopic_s: Теорията ти щеше да е вярна, ако не беше чиста проба предположение.

Finally the Gauquelin had proven that more than 3000 military bosses had been born with Mars in its ascendancy or in the Middle-of-the-sky, what was translated into a probability of 1 in 1 million. 3000 wise persons or great reputation doctors had been born in the exit or culmination moment Saturn, giving a probability of 1 in 100.000. More than 1000 celebrated political individuals, within Jupiter exit or culmination occasion, indicating a probability of 1 in 5000, and finally, about 1500 champions in several sport fields, in the exit or culmination moment of Mars , giving a probability of 1 in 5 million.
Taка: в изследването става дума за 2 конкретни точки в наталната карта - върха на 1-ви дом( на личността) - т. нар. асцендент и върха на 10-ти дом(на кариерата) - средата на небето,по-известен като Медиум Цели (МЦ). Съвсем по правилата на астрологията 3000 военни кадри са набедени за такива,защото имали за изгряваща планета Марс(бог на войната - и в астрологията символ на битката,конфронтацията,силата,мъжеството...). Т. е. те имат на върха на асцендента си Марс. Марс изгрява от Изток - опа,ставаш военен в добрия случай,ако ли не - си прост побойник. Опа,ма те тия 3000 нямат Марс само в 1-ви дом,а то става дума и за 10-ти,едно от 2-те. Т.е. ако не ти е в професията(10-ти дом),то ти е в личността(1-ви дом). Вероятност 1 на милион? Как е направено това изчисление? Кръгът има 360 градуса,12 знака по 30 градуса. Колко военни има по света,3000 ли,а останалите? Те влизат ли в сметката...Къде е Марс в техните карти? Най - вероятно е където си иска.
Най-напред - военните кадри не са набедени за такива, защото имат изгряваща планета Марс, а обратното - при 3000 такива е установено това. Така че заключението "Марс изгрява от Изток - опа,ставаш военен в добрия случай,ако ли не - си прост побойник" просто не пасва тук в случая. Освен това аз те насочих към изследванията на Върнън Кларк.

Ok,нека погледнем наталната карта на най-големия военен злодей,за който се сещам - Хитлер.

KЪде е Марс тука? Не само,че не е в силен знак,ами дори е в падение - в Телец(защото в срещуположния - Скорпиона е в силна,своя позиция,екзалтация),на 23 градуса. В кой дом? В 10-ти? Не. В 1-ви? Не.

В Седми - На брака и междуполовите отношения! Те оттам и теориите,че жена му е истинския мозък на войната.

Примера ти е безнадежден. Първо - хванал си някой случаен човек (който за мен не е особен военен гений). Второ - не разглеждаш другите влияния, а търсиш само положението на Марс. Ако така разчиташ натални карти...

Но да видим Сталин.

Mars - пак в Телец,в кой дом? Пак в 7ми. Toва според самата астрология е най-тъпото и слабо място на Марс. Телеца и седми дом се владеят от Венера и той там е слабичък. Де се чудим и маем как тия двамата изтрепаха толкова народ.

Един въпрос - какво общо има избиването на хора, с военния "талант" (за някои хора военното дело е талант). Ако за теб масовото убийство е признак за военна компетентност, то може би ти би дал на Чикатило генералски пагони. Наистина, доста странна логика...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Би ли обяснил кое точно внлияние в средата "настройва" биологичния часовник? И с какво точно се обяснява подозрително прецизното съвпадение на градуси!? Тъкво ви стана интересно.

Тъй като ти отвори дума за биологичния часовник,следва ти да обясниш как планетите му влиаят на него.

Биологичните ритми са свързани с планетите дотолкова,доколкото се влиаят от деня и нощта,месеците и сезоните. Само че главните роли се играят от нашата планета и Слънцето,а Уран ,Нептун и Плутон нямат никаква роля тук (за разлиак от астрологията). Биологичният часовник е и въпрос на генетика. Някои хора учат и работят по-добре през нощта. Светът работи между 8.00 и 17.00,но има хора (и аз съм от тях),които по това време не са особено ефективни. Майка ми е такава също. Но главно човек сам си настройва този часовник и в никакъв случай няма връзка между него и часа му на раждане. Ако има такава,моля да ми я обясниш.

Това щеше да е вярно, ако...

Аз отдавна гледам подозрително на такива изследвания. Професорчетата Лин и Ванханен са пресен пример за псевдо-изследователи,провеждащи проучвания и правещи анализи. Юнг е име в психологията,а не в астрологията:

Карл Густав Юнг например се заема да проучи влиянието на светилата, които той смята че въздействат директно и физически върху човека. Към края на живота си той държи да разполага в хороскопа на всеки от своите пациенти, смятайки че той е прекрасно ръководство за характера и психологическото състояние на човека. Той прави и някои прости наблюдения за да провери древното астрологическо схващане, че съществува специфично положение в хороскопите на брачните партньори. Без да претендира за изчерпателност провежда изследване на 483 брачни двойки и установява показателна връзка между Слънцето и Луната в техните хороскопи. Съставяйки партньорски хороскопи той установява, че Луната на жената често е в съвпад със Слънцето на мъжа - аспект които се възприема като най-благоприятен за брака.

Източник:

http://clubastrology.net/feature/wordpress/?p=53

Какво да ти кажа още по този въпрос...

Относно Хитлер и Сталин: Нявярно искаш да намекнеш,че Марс символизира само и единствено военния талант и обикновеното пълководство в човека и няма нищо общо със самите войни,желанието на човека да властва,способността му да носи отговорност за разрушение,смелостта,хищничеството и пр. Каквито и аспекти да имат двамата Марс в тези карти е слаб и никакви аспекти не могат да го засилят. А от картите се вижда,че почти нямат и аспекти. Сталин има опозиция с Венера! Тези хора е трябвало да станат счетоводители и чиновници,а не да водят войни и да разпределят територии.

Излиза,че твоите 3000 калпака са все военни гении,но да ти кажа според мен са били обикновени фуражки. Имана вероятно няма там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъй като ти отвори дума за биологичния часовник,следва ти да обясниш как планетите му влияят на него.

Биологичните ритми са свързани с планетите дотолкова,доколкото се влияят от деня и нощта,месеците и сезоните. Само че главните роли се играят от нашата планета и Слънцето,а Уран ,Нептун и Плутон нямат никаква роля тук (за разлиак от астрологията). Биологичният часовник е и въпрос на генетика. Някои хора учат и работят по-добре през нощта. Светът работи между 8.00 и 17.00,но има хора (и аз съм от тях),които по това време не са особено ефективни. Майка ми е такава също. Но главно човек сам си настройва този часовник и в никакъв случай няма връзка между него и часа му на раждане. Ако има такава,моля да ми я обясниш.

Последно? От гените или от "месеците и сезоните"? И какво влияние могат да окажат месеците и сезоните на организъм изолиран от светлина и поставен в изцяло изкуствена среда!? Ако пък е от гените - на какво се базира твърдението!? Доказателства няма. За сметка на това е установено с опитни животни (различни - от мишки до океански стриди), че поставени в среда, изолирана от външни влияния (от температура до светлина), биологическият им часовник доста точно следва фазите на Луната. Как става така (отбелязах неколкократно, че липсва орган, който по някакъв начин да е способен да отчита това) - няма обяснение. Но е факт че поведението ни се влияе от това небесно тяло. Не случайно лудите са наричани "лунатици".

Какво да ти кажа още по този въпрос...

Ако познаваше биографията и идеите на Юнг, щеше да знаеш, че се е занимавал с астрология и алхимична символика (има дори книга за това).

Относно Хитлер и Сталин: Нявярно искаш да намекнеш,че Марс символизира само и единствено военния талант и обикновеното пълководство в човека и няма нищо общо със самите войни,желанието на човека да властва,способността му да носи отговорност за разрушение,смелостта,хищничеството и пр. Каквито и аспекти да имат двамата Марс в тези карти е слаб и никакви аспекти не могат да го засилят. А от картите се вижда,че почти нямат и аспекти. Сталин има опозиция с Венера! Тези хора е трябвало да станат счетоводители и чиновници,а не да водят войни и да разпределят територии.

Не намеквам нищо за Марс, намеквам че нито един от двамата реално не блести с военен гений. както казах - ако безконтролното избиване на хора за теб е "военно дело", какво да кажем за Чикатило. Намеквам също, че ако нечия зодия е Везни, това не пречи да има силно влияние на Овен в първи дом примерно и това силно да променя характеристиките на зодията - сиреч, ти се хващаш само за един фактор, пренебрегвайки всички други аспекти и влияния по наталната карта. Все едно лекар да постави диагноза на пациент, знаейки само че има температура и толкоз. :wors:

Грешката в подхода ти е, че на първо място ти имаш изградено становище и се опитваш да го подплътиш с доказателства, вместо да изходиш от фактите към заключението. Това е субективизъм. :) Опитваш се да дадеш отговор на въпроси, на които хора с "д-р" и "проф." пред името не са отговорили с нещо по-различно от "Ами съвпадение" или с мълчание. Подхода към доказателството на "псевдостта" на астрологията е странен - вместо да се изследват "съвпаденията" и да се обяснят, "ортодоксалните" учени търсят слаби места и изключения от теорията и ги изтъкват с тържествуващо "Аха!". За сведение - така правят и креационистите... :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човече,много ме учудваш.

Последно? От гените или от "месеците и сезоните"?

Комплексно е. А аргументите,които извади са доста странни. Хронобиологията и Астрологията са различни науки. За кой път да казвам,че планетите си имат своето влияние,лунните цикли - също. В опита с мишката и стридите не виждам нищо странно. Това са текущи влияния. Има ги! Организъмът се влияе чисто физически от тези тела. ДА. Но ще благоволиш ли да обясниш КАК тези влияния се отпечатват в личността под формата на характеристики в момента на раждането? Веднага след това спирам. Наистина ли не виждаш разликата?

Не намеквам нищо за Марс, намеквам че нито един от двамата реално не блести с военен гений. както казах - ако безконтролното избиване на хора за теб е "военно дело"

Определено е от "компетентността" на Марс според астролозите. Според мен тези хора са просто болни мозъци.

...сиреч, ти се хващаш само за един фактор, пренебрегвайки всички други аспекти и влияния по наталната карта.

Aз не ,но Юнг се е хванал само за Луната и Слънцето,изследвайки онези двойки. Същото е направил и пича,който е изследвал 3000 военни,взимайки за основа само професията им.

Заключението ти ме хвърля в недоумение. Субективизъм? От кои факти да изхождам? Статийки с изследвания,публикувани в сайтове с "astro" в имената им? Естествено,нали не очакваш да считам за обективни твърденията ,публикувани там? Аз съм си направил собствени проучвания през тази година,в която съм се ровил по таблици и съм смятал аспекти. Колкото до титлата "проф." - тя за мен не значи нищо. Познавам достатъчно дебили с такова звание. Вече ти посочих 2-ма такива. Помня даже,че Лин щеше да идва в нашата столица Букурещ да обясни защо българите сме най-глупави в Европа. Аман от "научните" им изследвания!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А аргументите,които извади са доста странни. Хронобиологията и Астрологията са различни науки. За кой път да казвам,че планетите си имат своето влияние,лунните цикли - също. В опита с мишката и стридите не виждам нищо странно. Това са текущи влияния. Има ги! Организъмът се влияе чисто физически от тези тела. ДА. Но ще благоволиш ли да обясниш КАК тези влияния се отпечатват в личността под формата на характеристики в момента на раждането? Веднага след това спирам. Наистина ли не виждаш разликата?

Един момент. В опита с мишките и стридите до тогава се твърди, че се влияят единствено от смяната на денонощието и от приливите и отливите. Оказва се че поведението им е напълно независимо от тях и те се "настройват" направо в синхрон с небесните тела. Значи, оказва се, че цикличността на небесните тела съвпада с тази на земните организми при нормални условия (нещо което неколкократно беше отречено в тази тема). Тук не става дума за характери и личностти, но става дума за това, че тяхното поведение, може да се промени в синхрон с небесните тела. Това е основание, ако такъв съвпад действително има, той да се изполва за "предвиждане" измененията в поведението, не само при психично болни пациенти.

Aз не ,но Юнг се е хванал само за Луната и Слънцето,изследвайки онези двойки. Същото е направил и пича,който е изследвал 3000 военни,взимайки за основа само професията им.

Както ти посочих, двойките на Юнг не са подбирани според положението на Слънцето и Луната. Това е установено в резултат на проверката на хороскопите им и както вече споменах - психологическите изследвания се заверяват от статистици, особено ако изводите им (на изследванията) са спорни. Ако оспорваш техните заключения - твоя воля. Всеки има правото да не вярва на това, което не му допада, дори то да е факт. Колкото до военните, Мишел Гоклен ("пича"), прави изследване не само върху военни. Той посвещава 20 години на изследвания на професии. По въпроса за неговите "случайности" - 1 и 2.

Заключението ти ме хвърля в недоумение. Субективизъм? От кои факти да изхождам? Статийки с изследвания,публикувани в сайтове с "astro" в имената им? Естествено,нали не очакваш да считам за обективни твърденията ,публикувани там? Аз съм си направил собствени проучвания през тази година,в която съм се ровил по таблици и съм смятал аспекти.

За мен ще бъде удоволствие да науча подробности - колко души са участвали в изследването, само ти ли си интерпретирал наталните им карти, въз основа на какъв признак е подбрана групата, имало ли е контролна група и т.н.

Пак повтарям за методологичните недостатъци на доказателството ти - действително субективизъм. Аз за сметка на това (въпреки че ти доста се въодушеви, не знам забеляза ли) не се опитвам да доказвам правдивостта и истинноста на астрологията. Но винаги ще изказвам съмнения относно номинации като "псевдо-", когато са основани единствено на скептицизъм и самоувереност, каквито проявават учените. Имам две неща - основание за съмнение и липса на обяснение. От тук нататъка аз не мога да си позволя предразсъдъка да заключа "Това не е истина", базирайки се на тезата "Това е невероятно".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един момент. В опита с мишките и стридите до тогава се твърди, че се влияят единствено от смяната на денонощието и от приливите и отливите. Оказва се че поведението им е напълно независимо от тях и те се "настройват" направо в синхрон с небесните тела. Значи, оказва се, че цикличността на небесните тела съвпада с тази на земните организми при нормални условия (нещо което неколкократно беше отречено в тази тема). Тук не става дума за характери и личностти, но става дума за това, че тяхното поведение, може да се промени в синхрон с небесните тела. Това е основание, ако такъв съвпад действително има, той да се изполва за "предвиждане" измененията в поведението, не само при психично болни пациенти.

Пак ще питам: Какво общо има този феномен с астрологията,щом "не става дума за характери и личности"? Или присъствието на един феномен е доказателство за съществуването на останалите? Пак питам: КАК? Това,че хронобиологията е поставила уместен въпрос и е дала отговора "Планетите са виновни" значи ли,че и астрологията може да се ползва от този отговор за своите хипотези с наталните карти?

Както ти посочих, двойките на Юнг не са подбирани според положението на Слънцето и Луната. Това е установено в резултат на проверката на хороскопите им и както вече споменах...

Няма как,налага се да те върна на цитата за Юнг и на болднатите думи,а именно: "прости наблюдения";" без да претендира за изчерпателност"; "Луната на жената често е в съвпад със Слънцето".

И освен да запитам: колко често? И наистина ли смяташ това изследване за сериозно научно доказателство,след като самите астролози признават,че не е...

Сериозната наука доказва, хвърлянето на съмнения в нещо не е сериозен научен аргумент. Tук явни доказателства няма. Не оспорвам техните заключения,просто ги смятам за не добре аргументирани,още повече,че те самите нямат претенции да са такива. Но понеже ти ми ги представяш..."Често" не е аргумент. Те са в позицията на този,който твърди някакъв недоказан факт,а не ние, скептиците.

...не се опитвам да доказвам правдивостта и истинноста на астрологията. Но винаги ще изказвам съмнения относно номинации като "псевдо-", когато са основани единствено на скептицизъм и самоувереност, каквито проявават учените. Имам две неща - основание за съмнение и липса на обяснение. От тук нататъка аз не мога да си позволя предразсъдъка да заключа "Това не е истина", базирайки се на тезата "Това е невероятно".

Нормално,и на Галилео не са му вярвали отначало. Докато не бъде категорично доказано едно смело твърдение,то се смята за несъществуващо. Това е товар,който е на плещите на учените,не на моите.

Не си се наел да доказваш правдивостта на астрологията,казваш. Радвам се,че не си дотам окултизиран,защото би било неоправдана загуба на времето ти,а предполагам,че ти е ценно.

Иначе е хубаво това,че се съмняваш и се въздържаш от крайни изказвания.

Причината да наричам астрологията псевдо-наука лъщи от цялата дискусия. Това е наука,която хвърля съмнения и се основава на съвпадения. Не може да извади нито едно реално,100-процентово доказателство за теоремките си. По света какви ли не хора твърдят какви ли не неща. Хвърлиха милиони и милиони да разгадаят човешкия геном и още търсят .Едните гледат с микроскоп,други с телескоп,трети зяпат в социалната среда. Всеки прави таблици и реди числа. Човешкият профил се определя от наследствеността и възпитанието,останалото е случайност. Астрологията търси изява в сфера,където други науки (доста по-сериозни) вече са отъпкали почвата.

Ако извадят някой силен аргумент ,аз ще узная. Дотогава оставаме със съмненията и случайностите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак ще питам: Какво общо има този феномен с астрологията,щом "не става дума за характери и личности"? Или присъствието на един феномен е доказателство за съществуването на останалите? Пак питам: КАК? Това,че хронобиологията е поставила уместен въпрос и е дала отговора "Планетите са виновни" значи ли,че и астрологията може да се ползва от този отговор за своите хипотези с наталните карти?

Една астрологична прогноза за деня обикновено казва "Днес са възможни конфликтни ситуации", "Избягвайте да критикувате" и т.н. - все препоръки за поведение с цел да се избегнат проблеми с него, като причините за това могат да бъдат много. Затова ще се самоцитирам: [...] става дума за това, че тяхното поведение, може да се промени в синхрон с небесните тела; [...]да се изполва за "предвиждане" измененията в поведението [...]. За това става дума.

Няма как,налага се да те върна на цитата за Юнг и на болднатите думи,а именно: "прости наблюдения";" без да претендира за изчерпателност"; "Луната на жената често е в съвпад със Слънцето".

Това е 1) твоя интерпретация; 2) интерпретация на преводача на статията. Не знам защо реши, че една статия в български астрологичен портал би следвало да предостави обширна информация по темата (а и ти нали информация от сайтове с "астро" в името си не взимаше!?!). За "Прости наблюдения" - съмнява ме преводача/автора на статията да има компетенцията да окачестви наблюденията като прости или не. Освен това Юнг не прави наблюдения, а анкети. Колкото до изчерпателността - не виждам какво искаш да ни кажеш с това. У дадената подложена на тест произволно подбрана (това би трябвало да е проверено от статистиците) популация е установена зависимост - даден брой от групата, преобладаващ или не, проявява общи признаци по даден показател. Пропорцията би трябвало да се запази и при по-голяма група, като евентуални статистически пропуски тук могат да бъдат например това, че изследваните са само от един град (аз нямам данни де, но давам хипотетично възможни проблеми) или само бели и т.н. Под "изчерпателност" тук се взема предвид ограниченият брой на популацията.

И освен да запитам: колко често? И наистина ли смяташ това изследване за сериозно научно доказателство,след като самите астролози признават,че не е...

Къде точно прочете това "признание"?

Не си се наел да доказваш правдивостта на астрологията,казваш. Радвам се,че не си дотам окултизиран,защото би било неоправдана загуба на времето ти,а предполагам,че ти е ценно.

Иначе е хубаво това,че се съмняваш и се въздържаш от крайни изказвания.

Недей да бъркаш астрологията с окултизъм. Разликата е от тук до Луната, макар проблематиката да е подобна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една астрологична прогноза за деня обикновено казва "Днес са възможни конфликтни ситуации", "Избягвайте да критикувате" и т.н. - все препоръки за поведение с цел да се избегнат проблеми с него, като причините за това могат да бъдат много. Затова ще се самоцитирам: [...] става дума за това, че тяхното поведение, може да се промени в синхрон с небесните тела; [...]да се изполва за "предвиждане" измененията в поведението [...]. За това става дума.

Когато по ТВ съобщят,че някой атентатор е бил спрян с помощта на астролози или някой психопат е бил пуснат от лудницата между март тази година и октомври другата,защото през това време ще е безопасен ще смятам Астрологията за победител в схатката със скептиците. Дотогава този аргумент си остава с поведението на мишките и стридите. Позволи ми да се съмнявам,че това ще стане някога. Доколкото си спомням "Специален доклад" беше представен като фантастичен филм преди няколко години.

...а и ти нали информация от сайтове с "астро" в името си не взимаше!?!

Самопризнанието винаги може да се счита за надеждно доказателство. Когато една страна твърди неблагоприятни за тезата си факти,те могат да се считат спокойно за достоверни. Така е във въпросния портал.

Къде точно прочете това "признание"?

Ето:

"Jung's famous astrological experiment, in which he utilized several hundred horoscopes to study the interactions of Sun, Moon, Mars, Venus, and Ascendant in married people, turned out to be more than just an attempt to prove astrology. In his experiment, he initially found that Sun-Moon exchanges between married couples occurred more frequently than chance would allow, or so he thought."

Има десетки сайтове,но никъде няма числа,а винаги изказванията са в стил "occurred more frequently than chance would allow". Това са все писания на хора,занимаващи се с астрология,изписали доста солидни статии. По-сериозно признание,здраве му кажи. Ти ако намериш някакви цифри ще се радвам да споделиш. Явно Юнг е пропуснал да нанесе цифрите,а контролната група е пропуснала пропуска на Юнг. От своя страна статистиците,на които е предтсавен теста след това са пропуснали да изискат точните резултати,та са отишли зян всичките опити.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето:

"Jung's famous astrological experiment, in which he utilized several hundred horoscopes to study the interactions of Sun, Moon, Mars, Venus, and Ascendant in married people, turned out to be more than just an attempt to prove astrology. In his experiment, he initially found that Sun-Moon exchanges between married couples occurred more frequently than chance would allow, or so he thought."

Има десетки сайтове,но никъде няма числа,а винаги изказванията са в стил "occurred more frequently than chance would allow". Това са все писания на хора,занимаващи се с астрология,изписали доста солидни статии. По-сериозно признание,здраве му кажи. Ти ако намериш някакви цифри ще се радвам да споделиш. Явно Юнг е пропуснал да нанесе цифрите,а контролната група е пропуснала пропуска на Юнг. От своя страна статистиците,на които е предтсавен теста след това са пропуснали да изискат точните резултати,та са отишли зян всичките опити.

Това твърдение е несериозно. Предполагам не се занимаваш с психология. Но ще ти обясня - позовавш се на астрологични сайтове, които могат да цитират [и се интересуват] само от резултатите на изследването. Извън компетенцията на повечето от тях е да се занимават с дисекция на методологията и процентите. Но не се позоваваш на арбитър, или както казват в английските академични общности peer review. Разбира се това вероятно няма как да стане, защото изследването е правено преди повече от 50 години, но факта, че е признато след проверката на статистиците е показателен. Тяхната задача е да обяват дадено изследване за беззначно, ако е допуснало статистически грешки или пък ако анализираната група не е представителна за изучаваната популация. Разбира се винаги може да се допусне възможността, че статистиците са били пияни или некадърни, но това е в сферата на крайните и отчаяни предположения. :)

Колкото до "occurred more frequently than chance would allow", тук трябваше да цитираш само първата част, защото семантичното ударение е на than chance would allow, сиреч автора набляга на информацията, че това е абнормено за обикновената случайност събитие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но не се позоваваш на арбитър, или както казват в английските академични общности peer review. Разбира се това вероятно няма как да стане, защото изследването е правено преди повече от 50 години, но факта, че е признато след проверката на статистиците е показателен. Тяхната задача е да обяват дадено изследване за беззначно, ако е допуснало статистически грешки или пък ако анализираната група не е представителна за изучаваната популация. Разбира се винаги може да се допусне възможността, че статистиците са били пияни или некадърни, но това е в сферата на крайните и отчаяни предположения. :)

Колкото до "occurred more frequently than chance would allow", тук трябваше да цитираш само първата част, защото семантичното ударение е на than chance would allow, сиреч автора набляга на информацията, че това е абнормено за обикновената случайност събитие.

Излизаме от науката и отиваме в полето на вярата. Въпрос на лично убеждение е дали такъв аргумент( тест,в който няма цифри,а стойностите се измерват с "по-често отколкото би било нормално") ще бъде приет сериозно. Според мен е несериозно да бъде приет сериозно,но както казах - убеждения. Приемай го така на доверие ако искаш този "научен експеримент",но пък трудно ще убедиш други с него.

Ако имаш по-сериозни аргументи,готов съм да се запозная. Гоклен ще го видя после.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Излизаме от науката и отиваме в полето на вярата. Въпрос на лично убеждение е дали такъв аргумент ще бъде приет сериозно. Според мен е несериозно да бъде приет сериозно,но както казах - убеждения. Приемай го така на доверие ако искаш този "научен експеримент",но пък трудно ще убедиш други с него.

Ако имаш по-сериозни аргументи,готов съм да се запозная.

Фактите около едно изследване не са въпрос на вяра. Те са факти и си стоят във времето и пространството като такива. Според теб може да е несериозно, но както казах - за хората занимавали се с изследванието си е било баш сериозно. А критиците на статистическите методи на астрологията (които са преобладаващо мнозинство - трябва да се отбележи) се облягат единствено на тезата за съвпадение. Виж, никой от тях не се е опитвал да определи като лъжливо изследването, без да има конкретни доводи за това, но пък явно ти (без да си запознат с подробности) някак успяваш да прозреш слабостите му. По какъв метод - не ми е ясно. Според мен ти отричаш факта от невъзможност да го обясниш, а и защото не отговаря на твоята теза. Изхождайки от нея ти подхождаш с предубеждение към въпроса. За мен обаче е показателно, че няма (не открих никъде и никак) научни опровержения на резултатите от изслеването - само информация, че са били потвърдени от статистици (рутинна операция при спорни изследвания). За мен това не е въпрос на вяра, но е дълго и широко да обясня защо.

Колкото до по-сериозните аргументи - всички до един са обявявани компетентно за "съвпадения", без да се даде обяснение за честотата и броя на тези съвпадения, потвърждаващи все едно и също нещо. Това е голяма излагация за съвременната наука и ще обясня защо. Като дисциплина на математиката статистиката се смята за доста точна наука, единствените пропуски на която могат да се дължат преди всичко на методологически грешки. Причините статистиката, а не друго средство да е основното оръжие в полза на астрологията са две. Първо - заради точността до която може да доведе тя при съвестно провеждане на изследването; и второ - заради теорията на синхроничността, за която невярно се твърди, че е създадена от Юнг. Тази теория просто е приложена и доразвита от него. Проблемът на синхроничността е, че може да бъде потвърдена само статистически, а проблемът на "ортодоксалната" наука е, че не може да обясни това и го квалифицира като "некоректна интерпретация на съвпадения". Така че ако се поровиш малко и сам можеш да откриеш това-онова.

EDIT: И още за по-сериозните аргументи - както вече казах, аз не се опитвам да доказвам нищо, но оспорвам крайните оценки като "вездесъща истина" или "псевдонаучна", когато има основателни съмнения и за едното и за другото. Това заблуждава масовата аудитория, така се създават популярни митове. Въпросът е спорен, а основите му са малко по-дълбоки от видимото. Такъв спорен и "магически" въпрос бе и повод университета в Принстън да основе лабораторията "Princeton Engineering Anomalies Research" през 1979 г.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фактите около едно изследване не са въпрос на вяра.Те са факти и си стоят във времето и пространството като такива.

Аз не отричам фактите на изследването,а връзките между фактите и заключенията на изследването.

Виж, никой от тях не се е опитвал да определи като лъжливо изследването, без да има конкретни доводи за това, но пък явно ти (без да си запознат с подробности) някак успяваш да прозреш слабостите му.

Къде съм казал,че лъжат? Пак изметна думите ми. Твърдя,че информацията ,относно изследването,която достаига до мен,не е достатъчна да бъда убеден аз в тезата му. Тя е непълна,неконкретна,неизчерпателна.

По какъв метод - не ми е ясно. Според мен ти отричаш факта от невъзможност да го обясниш, а и защото не отговаря на твоята теза. Изхождайки от нея ти подхождаш с предубеждение към въпроса. За мен обаче е показателно, че няма (не открих никъде и никак) научни опровержения на резултатите от изслеването - само информация, че са били потвърдени от статистици (рутинна операция при спорни изследвания). За мен това не е въпрос на вяра, но е дълго и широко да обясня защо.

Ох,за кой път да го казвам: НАУКАТА трябва да убеди скептика в твърденията си,а не той да опровергава твърденията на науката. След като не може да го направи,значи е на ниво псевдонаука. И няма как да е с такива "изследвания" без цифри с роля на аргументи. Астрологията не може да отговори на изначалния въпрос,който засяга основните И твърдения: Как планетите влиаят върху човешките характеристики,с какво?

Колкото до по-сериозните аргументи - всички до един са обявявани компетентно за "съвпадения", без да се даде обяснение за честотата и броя на тези съвпадения, потвърждаващи все едно и също нещо.Това е голяма излагация за съвременната наука

Пак същата кардинална грешка в погледа ти върху нещата. Кой се очаква да обяснява тези съвпадения? Представител на коя наука ще да е той? Защо му е да го прави? Хляди и хиляди астролози ще проведат какви ли не опити и ще намерят съвпадения. Кой уважаващ себе си учен ще се занимава с тях,след като те не са доказали нищо друго,освен че стават съвпадения? А това се знае...

Проблемът на синхроничността е, че може да бъде потвърдена само статистически, а проблемът на "ортодоксалната" наука е, че не може да обясни това и го квалифицира като "некоректна интерпретация на съвпадения".

Излиза,че астрологията търси помощ в обяснението на съвпаденията от "ортодоксалната" наука. Защо им е на астролозите признанието на другите учени? В случая проблемът си остава в полето на астролозите.

...има основателни съмнения и за едното и за другото. Това заблуждава масовата аудитория, така се създават популярни митове. Въпросът е спорен, а основите му са малко по-дълбоки от видимото

Има съмнения,но наука не може да се гради на тях. Така съмненията вървят в посока на науката и контрата остава у нея. Ще я видим какво ще измисли. Гледам за 10 години (откак се занимавах) не е измислила много ново,ами си лежи на лаврите на Юнг и не е въвела нови методи за доказване...

Сори за многото цитати,но започнахме да тъпчем на едно място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ох,за кой път да го казвам: НАУКАТА трябва да убеди скептика в твърденията си,а не той да опровергава твърденията на науката. След като не може да го направи,значи е на ниво псевдонаука. И няма как да е с такива "изследвания" без цифри с роля на аргументи.

Това че ние не разполагаме с цифри не значи че няма. Няма как да няма. А щом тези цифри са били уважени от статистиката като втора инстанция, значи заключението й е, че твърденията на изследването са основани на правдиви статистически данни. Това е достатъчно и без конкретни цифри. В много научни статии числови данни често не се цитират, когато това допълнително натоварва текста с информация. :wors:

Астрологията не може да отговори на изначалния въпрос,който засяга основните И твърдения: Как планетите влиаят върху човешките характеристики,с какво?

Предмет на астрологията не е да обяснява физически и астрономически принципи, а да ги използва с цел предвиждане. Астрологията не е изследователска, а аналитично-приложна наука (като наука тук го използвам с едно на ум). Мога да дам и друг пример - криминологията. ;)

Пак същата кардинална грешка в погледа ти върху нещата. Кой се очаква да обяснява тези съвпадения? Представител на коя наука ще да е той? Защо му е да го прави? Хляди и хиляди астролози ще проведат какви ли не опити и ще намерят съвпадения. Кой уважаващ себе си учен ще се занимава с тях,след като те не са доказали нищо друго,освен че стават съвпадения? А това се знае...

Очаква се да го обяснят тези, които твърдят, че в медотиката на астрологията няма нищо вярно. Защо му е да го прави - за да не бъде голословен в това си твърдение, опряно само на слабите страни на астрологичната доктрина (каквито има дори и вездесъщата еволюционна теория), но не обяснява статистическите данни, потвърждаващи тезите й. Не е вярно че са доказали само съвпадения, и изречението, което ти самия цитира (than chance would allow) е само един пример за това, че тези събития явно не са (необичайно голям) сбор от съвпадения. :nono: Както споменах многократно - от статистическа гледна точка шанса да има толкова на брой съвпадения в потвърждение на едно и също нещо не е никак голям. А когато има математически или статистически парадокси, дори и да са съвпадение те винаги си имат обяснение. Такова обяснение си има например простичкият парадокс с 24-те души и датата на раждане и то действително е елементарно, въпреки че за незапознатия отстрани изглежда невероятно. Науката, която обявява обаче тези парадокси за случаен сбор съвпадения, към днешна дата не е обяснила математическите или статистическите причини за тези резултати, т.е. не е обосновала тезата си за "лъжливостта" на астрологията на друго освен на методологически критики. Което е смешно, имайки предвид че се опитва да осмее една наука (пак с едно на ум), която не е била развивана от векове. Ако днес психологията бе на нивото си от по-миналия век и за нас нямаше да е трудно да я обявим за псевдонаука, нали!?

Излиза,че астрологията търси помощ в обяснението на съвпаденията от "ортодоксалната" наука. Защо им е на астролозите признанието на другите учени? В случая проблемът си остава в полето на астролозите.

Кой е казал, че търсят признание? Тук не става дума за признание, а за спиране на нападки от рода на "псевдонаука", които почиват върху едностранчиви доводи. Публикувано изображение

Има съмнения,но наука не може да се гради на тях.

Най-напред - тук не става дума за градене на наука, а за това, че отрицанието на нещо, считано за "невероятно" е прибързано, при положение че явно те имат (по-точно някои от тях) и статистическо потвърждение. Колкото до граденето на наука върху съмнение - исторически факт е не само че може, но и че това е основният метод на научния прогрес - съмнението. Нима Галилей не е бил съмняващ се!? По негово време не само църквата, но и учените и общественото мнение масово са "изповядвали" едно и също мнение по един и същ въпрос. Само че мненията са нещо крайно субективно. Това че нещо звучи невероятно не го прави неистина. Публикувано изображение

P.S.: В хороскопа ми за днес пише, че "there is a real danger of needless disputes". :mark:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами погледни резултатите тогава,щом инак не става. Какво "доказва" това изследване? Че съществува някаква тенденция. В щастливите бракове Слънцето на мъжа конжугира Луната на жената. Ок,имаме тенденция,оттук нататък? Майка ми и баща ми имат хубав брак,ама това го няма при тях. Ако имах инфо с рожденни дати на участници в разводи,вероятно ще ти изкарам същия аспект и оттам и пак в големи за статистиците дози.

Адвокатите не дават път на астролозите,че ще им секнат кранчето от бракоразводните дела май и затова нашите "учени" не могат да си извоюват практическото приложение.:)

Много искам да направят едно министерство на астрологията. Там ще дават разрешителни за брак,ще решават кой кога ще влиза в казармата и колко ще стои,ще излъчват правителство,ще селектират националния отбор по футбол...Moжв и аз да намеря някоя службичка там... :)

Ясно защо не ги признават. Пазят си столчетата хората.

Е,това че криминологията винаги ще диша прахта на криминалистиката си е отделен въпрос. В една област няма място за прекалено много науки. Затова и в юридическия се учи Криминалистика задължително,а Криминология ако те влече. Така и психологът Юнг вероятно го е повлекло към нещо по-абстрактно,по-творческо,искащо повече фантазия. Когато се заразследват престъпления,обаче нещата си идват на мястото.

Очаква се да го обяснят тези, които твърдят, че в медотиката на астрологията няма нищо вярно. Защо му е да го прави - за да не бъде голословен в това си твърдение, опряно само на слабите страни на астрологичната доктрина...

Виждам,че се хвана за статистиката като удавник за сламка. Ще се върна в началото:

Статистиката си е статистика,ама още даваме пари за избори,нали?

Астрологията няма нито едно сериозно доказателство за твърденията си,освен "статистическото потвърждение".

Какво правим с останалите случаи? Останалите хиляди военни(блестящи и не чак толкова блестящи),които нямат Марс на асцендента или МЦ? Какво правим с останалите милиони щастливи бракове,които нямат съвпад на Слънце и Луна? Ами как какво...За тях има други аспекти,други положения,всичко се дължи на тях,така ли е ? Пак се връщам в началото - астрологията може да ти обясни всичко,но не може да предвиди НИЩО. Защо не се разпискаха американските астролози на 11 септември? Или поне за цунамито в Индонезия да бяха казали нещичко.

Е съгласи се,че статистиците не могат да изследват и потвърдят влиянието на всеки аспект или положение. Тук астрологията остава сама и трябва да измисли или привлече на помощ друга наука или да намери други методи за доказване. Със статистика не става,най - малкото несериозно е. Но астролозите не могат и си го знаят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...