Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

ще ти дам един съвет за геометричните задачи: - винаги чертай измислен чертеж дето няма нищо общо с условието - така се застраховаш че тертежа няма да те подведе към грешни заключения... първа задача от това че дъгите ac:bc=1:2 следва че ъгъл аос към ъгъл сов са 1:2 значи аос е 60 градуса, а сов е 120 (половин окръжност е 180 градуса, точка О център, всеки ъгъл отсича дъга която му е пропорционална) щом аос е 60 градуса, а ocd е прав ъгъл заради допирателната и остава ъгъл odc да е 30 градуса (и в триъгълника doc има правило "в правоъгълен триъгълник срещу ъгъл от 30 градуса катетът има дължина, равна на половината хупотенуза" (тоест oc=do/2) но оа=ос щото са радиуси и ъгъл аос е 60 градуса щото е в правоъгълния doc на който ъгъл аdс е 30, значи aoc e равностранен триъгълник (ао-ос и ъгъла между тях е 60)от всичко това следва че щом ао е половинката на do, значи аd=ac. лесно се доказва че abc е правоъгълен щото ъгъл аос е 60 градуса и е външен ъгъл за триъгълника авс, който е равностранен значи ъгъл авс е 30 градуса. по горе дооказах че триъгълникът аос е равностранен значи в триъгълник авс има еди ъгъл 30 и един 60 градуса, за третия ъгъл асв остават 90 градуса... така че излиза че имаме два еднакви правоъгълни триъгълника (по каквото ти кефне: на мен ми е кеф да са по страна (ос=ас и 2 ъгъла (един прав и 30 градуса са odc и авс) така че значи и dc=bc втора задача е много лесна: - имаш два еднакви правоъгълни триъгълника: - имат обща страна хипотенуза (ОМ), - ОТ=ОТ1 щото са радиуси (триъгълник може да се построи по 2 страни и ъгъла между тях, но ако триъгълника е правоъгълен, може да се построи и ако правия ъгъл не е между страните, с помощта на пергел - прави се правия ъгъл, и от едната страна се измерва катета дето се знае и в свободния край се бучи пергела с дължината на хипотенузата и се върти до засичането с катета, на който не се знае дължината и се свърза пресечната точка..) п.с. сори за словоизлиянията и дългите изречения... и вместо да чакаш някой друг да ти решава задачите - по добре се упражнявай...

Редактирано от the professor (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 539
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

...Допирателната към окръжността пресича правата АВ в Точка Д.

Докажете,че АД = АС....

Без да имам претенции, че разбирам нещо по математика, ми е чудно как допирателна към окръжност пресича диаметъра? Освен да го пресича извън окръжността, но тогава в условието трябваше да е изрично споменато, че пресича продължението на АВ... :offtopic_s: Редактирано от badsector (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Без да имам претенции, че разбирам нещо по математика, ми е чудно как допирателна към окръжност пресича диаметъра? Освен да го пресича извън окръжността, но тогава в условието трябваше да е изрично споменато, че пресича продължението на АВ... :biggrin:

След като нямаш претенции, че разбираш, защо пишеш. Прочети внимателно! в условието пише "правата АВ".

Редактирано от andreygg (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря,а някой да има друго решение на втора задача,защото е малко странно решена,поне за нас... :cool: иначе благодарим на човека че се е постарал да ни помогне,а на първа наистина имаше малка грешка,но сега е оправена :)

??? Има ли готови? :cheers:

Кое му е странното?

Все пак подробно:

Публикувано изображение

Построяваме т.М произволна извън окръжността k.

Разглеждаме триъгълниците ОТМ и ОТ1М, те са еднакви понеже:

1) ОМ - обща страна - при всяко произволна т.М е така;

2) ОТ=ОТ1 - радиуси в окръжността k - точките T,1 са точките на допир, т.е. лежат на окръжността => ОТ=ОТ1 - радиуси;

3) Ъглите OTM=OT1M=90 - понеже правите МТ и МТ1 са допирателни към окръжността, то съществуват единствени точки

T и T1, такива че:

OT е перпендикулярна на MT и

OT1 e перпендикулярна MT1.

(100% има или основна задача или теорема, или твърдение, или нещо друго което сте учили и можете да използвате за да кажете че ъгъла е 90 градуса, ако не, то по-просто д-во от предишното. Продължавате радиуса ТО до диаметър-TOT', и разглеждате ъгъла T'ТМ, той е равен на дъгата/2, а дъгата е диаметъра-по построение, която е 180)

=> От 4ти признак за еднаквост на правоъгълни триъгълници => че разгледаните са еднакви.

=> ъглите ТОМ = Т1ОМ от еднаквостта на триъгълниците.

Ако и така не го разбирате и ви се струва "нереално" просто не знам, каква математика учите, от 2 години не съм решавал подобри задачи... и поради това може да не е изцяло издържана обосновката на задачата.

Редактирано от Phonomania (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Как мога да намеря лицето на правилен многоъгълник(шестоъгълник например) ако са дадни n и a(в случая n=6)

Публикувано изображение

Редактирано от gig93 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как мога да намеря лицето на правилен многоъгълник(шестоъгълник например) ако са дадни n и a(в случая n=6)

Публикувано изображение

Ами като спуснеш от точка О перпендикулар на а и той я разделя на две равни части. Теост А=ОВ Ако АВ=а. Сега си правиш отношонието a/2/r=tg180/n=>a=2r*tg180/n.

А лицето на целия многоъгълник е равно не Sn=n* SAOB=n*a*r/2=n*r/2*2r*tg180/n=n*r2*tg180/n

Редактирано от ivan_baroveca (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Някой може ли ми реши това. Даден е триъгълник ABC с остри ъгли при върховете А и В и ортоцентър Н.Докажете ,че ъгъл НАС=ъгъл НВС.

Редактирано от coolmeen (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой може ли ми реши това.

Даден е триъгълник ABC с остри ъгли при върховете А и В и ортоцентър Н.Докажете ,че ъгъл НАС=ъгъл НВС.

Публикувано изображение

Като разгледаш двата триъгълника С1AB и СA1B.

То ъглите при пресичането на височините и страните на триъгълниците са равни=90.(AC1B=CA1B=90)

Другите два ъгъла при върха B са (забравил съм как се казват) но пак са равни, май бяха "връхни".

=> че търсените са равни.

Редактирано от Phonomania (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Искам само крайните отговори на следните задачи.

sin30g- sin45g*cos45g=0

sin30g* cos60g+ cos30g* sin60g=1

4*sin60g*cos60g=корен от 3

cos60g- sin30g=0

g- градуса

Изпозлвай другия път четиризначната таблица :biggrin:

Някой, ако иска може да ги провери, че.. :cool:

Редактирано от aMoPe (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой ще може ли да ми реши и обясни как се решават следните задачи, че съм много тежък случай ... :rolleyes: sin(60°-45°)= cos(45°+30°)= cos 135° . sin 150° - tg 135 °

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, и извинявайте за късния час ама спешно ми трябват решенията на следните задачи: http://prikachi.com/images/557/2258557a.jpg , защото утре имам класно, а нещо никаква ме няма по математика :P Много благодаря на тези които се отзоват :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, сетила си се да попиташ прекалено късно. Имам време само колкото да помогна с първите три задачки. Възможно е да съм допуснал грешки от бързане, тъй че си направи проверка.

1. Прилагаме косинусова теорема: c2=a2+b2-2abcosγ

c2=64+36-6*8 = 52

c = 2*корен(3)cm.

От триъг. AHC (AH е височината към BC) – правоъг. с ъгъл HAC=30 =>

CH = 1/2*AC = 6/2 = 3cm.

Прилагаме Питагорова теорема: CH2+AH2=AC2

AH2=27

AH=3*корен(3)cm.

SABC = (a*b*sinγ)/2 = 12*корен(3)cm2.

2. S=ab=48cm2.

Питагорова теорема: AC2=AD2+CD2

AC=10cm.

Но S = (AC2*sinδ)/2.

(AC2*sinδ)/2 = 48

50*sinδ=48

sinδ = 24/25

3. ABCD описан => AB+CD=BC+AD => CD=2cm.

m (средната основа) = (8+2)/2 = 5cm.

Височината HD можем да я намерим с Питагорова теорема, а от там да открием лицето, което е m*h, но по-просто ми се струва използване това, че трапецът е и вписан, и описан, за да приложим следното: S = корен(a*b*c*d) = 20cm2.

Щом трапецът е описан, S = p*r.

Полупериметърът p е (5+5+8+2)/2, което е 10.

S = 10r

r = 2cm.

Съжалявам, че не мога да помогна повече, но се надявам някой друг да се отзове.

Лека нощ!

Редактирано от Мaкс (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Моля, някой с желание и свободно време(снощи се пулих с нея до 23 часа) да ми реши следната задача (отговора е 225м):http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Влак преминава през мост дълъг 450 метра за 45 секунди и за 15 секунди преминава покрай телеграфен стълб.Пресметнете дължината на влака и неговата скорост.

п.п. Мога да я реша без телеграфния стълб и 15-те секунди! Не ми е ясно защо го упоменават?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

v=s.t v - скорост s - път t - време По подразбиране, скоростта е константа. Тогава: А/ за моста v=s/t пътят е равен на дължината на моста L + дължината на влака X => v=s/t=(L + X)/45= (450 + X)/45 Б/ за стълба v=s/t В случая, целият път е дължината на влака => v=s/t=X/15 Приравняваме двете и умножаваме дробите нс кръст: => 15*(450 + X)=45X 6750 + 15X = 45X 45X - 15X = 6750 30X = 6750 X = 6750/30 X = 225 Или влакът е дълъг 225 метра От тук скоростта се намира лесно: v=s/t=225/15=15 m/s

Редактирано от mmk1980 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 месеца по-късно...

1зад. Намерете аритметична прогресия, на която сборът на първите 3 члена е 27 и сбора на квадратите на същите членове е 275 a1+a2+a3=27 a1^2 +a2^2+a3^2=275 2зад. a1+a2+a3+a4+a5=34 a2+a5=52>>>Намерете a1 и d Обяснете как се решанва това?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1зад. Намерете аритметична прогресия, на която сборът на първите 3 члена е 27 и сбора на квадратите на същите членове е 275

a1+a2+a3=27

a1^2 +a2^2+a3^2=275

2зад. a1+a2+a3+a4+a5=34

a2+a5=52>>>Намерете a1 и d

Обяснете как се решанва това?

малко начало за първото:

1. Аритметична прогресив, всеки член е предишния плюс число

a=a1

a+n=a2

a+2*n=a3

a+a+n+a+2*n=27 -> 3*a+3*n=27 -> a+n=9

a^2+(a+n)^2+(a+2*n)^2=нещо си, развиваш го и го решаваш

втората задача аналогично

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Оф пак тази АП? Някой ще ми обясни ли как става?

Цък

става адски лесно:

изразяваш дадения в задачата член на аритметичната прогресия чрез първия член и си решаваш една проста система от уравнения.

давам ти пример:

а4=а1+3n

изразяваш и а10 и а6 по същия начин и си решаваш с кеф системата

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване