Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Производство на електричество със...

Препоръчан отговор

Представете си следното:Водно колело(като на мелница,но по малко)което с ремъчни предавки увеличава оборотите на динамо от лек автомобил.Този механизъм ще бъде на река като ще се върти постоянно.Та въпроса ми е:Как да правя 220в,със инвертор или нещо друго,а ако вместо динамо сложа някакъв двигател...?и колко максимум мощност може да се получи.Давайте идеи

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Представете си следното:Водно колело(като на мелница,но по малко)което с ремъчни предавки увеличава оборотите на динамо от лек автомобил.Този механизъм ще бъде на река като ще се върти постоянно.Та въпроса ми е:Как да правя 220в,със инвертор или нещо друго,а ако вместо динамо сложа някакъв двигател...?и колко максимум мощност може да се получи.Давайте идеи

АМи не е ли по-просто да намериш генератор, който дава 220 волта? И ако е на река при различни потоци на реката ще дава различни напрежения и мощности

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да - с инвертор.

Има и друг начин, напр. куплирани правотоков двигател + генератор за 220 В (или за друго напрежение + трансформатор), което си е безсмислено. КПД, цена и т.н. :P

Според мен по-приемливо би било да се ползват:

динамо (или по-добре алтернатор) + регулатор на напрежението + АКУМУЛАТОР, който ще служи като буфер (напрежението ще се променя в широки граници, в зависимост от тока) + инвертор, оразмерен за съответния товар

Нали ще се похвалиш във форума, когато ... заработи! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм виждал дори в България преди години подобни работещи водни генератори. С малка мощност - от порядъка на петдесет до сто (максимум триста вата) заради малкия обем/дебит и напор на водата а и поради любителският характер на тези генератори. Трудната част на това начинание е проекта, каква турбина или колело или подобен източник на задвижването да се избере според източника на водна енергия - най-често някаква рекичка или по-буен поток. Тук е и най-важна правилната конструкция на турбината и подвеждането на водата със закрепването и т.н.

На запад се продават готови генератори или колела, в комплект с генератора и цялата ел.част. А и у нас могат да купят самите ел.генератори вече. Смятам, че оптималният вариант е ръчна изработка на водното колело/турбина и купуване на готов генератор с електрическият блок. Ако може да е втора/трета употреба за да е по-евтин. Като не трябва да се очаква по-висока мощност от 300-400 вата, енергийната мафия няма да допусне по-големи мощности извън нейните ръчички :wors: . За идеи по конструкцията и пресмятанията трябва да се четат специализираните форуми. Като готови решения и информация си позволявам да дам няколко линка - цък, цък и една списание от вида "Направи си сам"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 5 месеца по-късно...

Имам още един въпрос:В басейн с размери 25/3/1м има 75 куб. метра вода и ако в долния край на басейна има тръба 1 цол,под какво налягане ще е водата в тръбата.Как се из числява sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важна е само височината. В твоя случай, струва ми се най-логично тя да е последното число, а именно 1м.

И по формулата от училище се получава 9.8кPa+ атм. Или общо към ~111кPa.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Дали може да се намери схема или чертеж на такова водно колело ,от което да извадя мощност около 2 кв . Идеята е да го ползвам за задвижването на водна помпа и да има достатъчно налягане за пръскачките в райграса и прасковите .На 2 метра от двора ми тече Тунжа макар и лениво ,но постоянно .Ако успея да го накарам да вади вода и да пръска със струя,не вярвам да е проблем да вържа към него и динамо с акумолатор както сте обяснили по- горе и да си имам и ток безплатно поне за някои дребни неща като осветление и музика например ( 500 вата са достътъчни).Открих в нета доста голяма гама от китайски турбини за производство на ток ,които за съжаление при мен са неприложими защото няма пад на водата от високо ,но пък имам на разположение голям дебит ,което и трябва да се има в предвид при проектирането на съоражението . Приемам всякакви идеи . Благодаря предварително .

Редактирано от yo_ko (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване