Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Колко пъти в годината трябва да се почиства компютъра?

Препоръчан отговор

Един компютър си работи, работи...до момента, в който почва да се усеща увеличаването на температурата на системата, почва да загрява, вентилаторите се въртят бавно и почват да издават специфичен звук. Компютърът развалил ли се е?! Не! Просто е необходимо да се почисти. С времето върху всички въртящи се перки и устройства се наслоява прах, който става все по дебел и по-дебел. Това води до забавяне на работата на ветилаторите. Харддиска почва да грее, понеже не може да се охлажда, поради слоя прах върху него.

Почиствате ли си компютъра? ;)

Грижите за компютъра включват:

почистване внимателно на вентилаторите на процесора и кутията с мека четка;

почистване внимателно на вентилатора на захранването( с помощта на прахосмукачка или флакон със сгъстен въздух) отвън;

почистване на прахта в кутията;

почистване с мека кърпа на прахта, наслоена върху hard диска, DvD/CD-R/Rw, fl;

почистване на периферията: монитор, клавиатура, мишка, принтер и тн;

Внимание! Компютърът трябва да е задължително изключен от мрежата и да са минали поне 10 мин след това, преди да се чисти! Като допълнителна защита може да отведете статичното електричество във вас, като хванете метална тръба или някакъв друг метал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 71
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Един компютър си работи, работи...до момента, в който почва да се усеща увеличаването на температурата на системата, почва да загрява, вентилаторите се въртят бавно и почват да издават специфичен звук

Почистването на компютъра е както всички други подобни лични предмети - въпрос на лична хигиена и култура. Често обаче хората забравят за компютъра си и се сещат, чак когато трябва да сменят нещо или

МУАХАХАХАХХАХАХАХАХАХ! Искаш да кажеш, че мога да си почистя компа с крачка помпа за кола или с ръчна помпа за колело. Е, това не го бях опитвал досега. Не знам дали някой е пробвал. А пък за комп

Публикувани изображения

Почистването на компютъра е както всички други подобни лични предмети - въпрос на лична хигиена и култура. Често обаче хората забравят за компютъра си и се сещат, чак когато трябва да сменят нещо или когато някой вентилатор започне да им "вие". Хубаво е да се прави профилактиката описана по-горе, за да може машината ви да работи по-добре и по-сигурно.

Искам само да направя някои корекции:

1. Смята се, че прахосмукачките индуцират статично електричество, което може да избие в искра и да порази определена платка

2. Най-удачния вариант за отвеждане на статичното електричесто от вас е да пипнете замасен обект, като например кутията на вашия компютър (стига контактите ви да са замасени).

3. Смазвайте по-често вентилаторите си, но винаги с много фини масла (например масло за шевни машини).

4. Внимавайте, когато разглабяте и сглабяте компютъра си, особено когато махате различни платки, защото е възможно частици прах да попаднах в слотовете и да попречат на работата на устройствата.

5. За почистването използвайте специализирани препарати.

Успех с почистването на домашния си любимец ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично си чистя компютъра сама-първите няколко пъти с помощ(естествено)!!!Както почиствам всичко около себе си и се грижа за собствената си хигиена,така се грижа и за PC-то си!!! ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
1. Смята се, че прахосмукачките индуцират статично електричество, което може да избие в искра и да порази определена платка

Да! Така е. Спазвайте това предупреждение.

Когато чистите компютъра, го изключвайте изцяло от електрическата мрежа. Ако може прахосмукачката, която ползвате за почистването на захранването да има и пластмасов накрайник, при това тръбата не я слагайте направо върху отвора на захранването ами я дръжте на разстояние 5мм, това изключва вероятността от индуциране на статично електричество в захранването. Същото важи, и когато почиствате различните модули и дънната платка.

Как да смажете вентилаторите:

-отлепете рекламната лепенка върху тях;

-вземете малка клечка със сух памук(Не ползвайте спирт или други разтвори!) и изчистете наслагванията върху лагерите, като внимавате да не попадне някъде парче от памука

-вземете чиста клечка с памук и сложете малко финно машинно масло в отвора .Това масло се продава почти във всеки магазин за електроника или компютърни части. (Не ползвайте груби масла, като грес). (Може да извадите перката на вeнтилатора, ако се изважда, и да смажете самата ос),

Смажете внимателно, сложете отгоре лепенка и сте готови. ;)

П.П Ако искате да чистите и смазвате компютъра, първо се уверете дали няма лепенка отстрани на кутията. Ако има значи, че компютъра ви има обща гаранция. Не късайте лепенката, понеже ще нарушавате гаранцията! По-добре го занесете във фирмата да го почистят.

/off topic Според мен не е правилно да се дава обща гаранция и кутията да се запечатва с лепенка(но това може да коментираме в друга тема).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почиствам го веднъж на месец-два.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моя се чисти когато започне да бръмчи нетърпимо. Това става на 5-6 месеца. Това са плановите почиствания. Иначе винаги когато го отварям да сложа или махна някои чарк, го почиствам с въздух. Това заедно със софтуерното охлаждане позволява Duron-a да държи под 40 градуса.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично си го почиствам доста редовно, компютъра е като жива душа когато се грижиш за него и той се грижи за теб (в смисъл създава ти по малко проблеми) ;) Така че е напълно необходимо да се почиства редовно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Моя се чисти когато започне да бръмчи нетърпимо. Това става на 5-6 месеца. Това са плановите почиствания. Иначе винаги когато го отварям да сложа или махна някои чарк, го почиствам с въздух. Това заедно със софтуерното охлаждане позволява Duron-a да държи под 40 градуса.

Да ти кажа и аз съм същия като теб!!! biggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз лично си го почиствам доста редовно, компютъра е като жива душа когато се грижиш за него и той се грижи за теб (в смисъл създава ти по малко проблеми) ;) Така че е напълно необходимо да се почиства редовно.

Аз го чистя всяка седмица (с малко изключения), защото го оставям да работи постоянно. Не е приятно да спиш и нещо да ти бръмчи на главата, за това редовно почиствам вентилаторите, а когато те са 6 (шест) без този на захранването, много бързо се пълнят с прах и всякакви боклуци, да не говорим за дебелия слой прах в/у дъното и другите платки. Чистенето на компютъра не отнема много време, за 2-3мин. ще изчистите вентилаторите, а за да го занесете до сервиза когато се прецака ще ви онеме много повече(дни, седмици), не си осложнявайте живота.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mоят комп пък съм му мяхнал капаците отстрани без да се притеснявам за гаранцията щот не ми е проблем. така всичко се охлажда много по- добре а и ако забележа прах веднага забърсвам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам само да ви кажа, че когато държите кутията си на земята, това автоматично предразполага към по-голямо замърсяване, защото праха се намира на земята. Когато кутията е отворена, тя се замърсява много по-бързо, защото праха свободно влиза в нея. Аз също я държа отворена и затова ми се налага да я чистя по-често. Най много прах се натрупва в и около вентилаторите, но това вече ви е ясно. Иначе за лепенката, може да я махнете с бръснарско ножче и след това отново да я сложите, пък и тези лепенки са голяма глупост, не пазят много от отваряне на компа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най добрия начин за борба с праха е със компресор за сгъстен въздух, а помпа за гуми върши по добра работа от прахосмукачката, тя има въздушен поток но не и налягане.

Отворената кутия се праши много по малко защото прахуляка не се набива от перките а се издухва навън, моята почти не я чистя а дори празните простраства около СД-тата ги ползвам за етажерка за дискове, при чистене не забравяите да орворите и захранването, моето е бая прашасало.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Най добрия начин за борба с праха е със компресор за сгъстен въздух, а помпа за гуми върши по добра работа от прахосмукачка, тя има въздушен поток но не и налчгане.

Това сериозно ли го мислиш?!?!?! biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

? Кое дали е сериозно за компресорали или помпата? Мога да ти го сметна имаи впредвид че налягането се мери на площ, а при помпата тя много малка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
? Кое дали е сериозно за компресорали или помпата? Мога да ти го сметна имаи впредвид че налягането се мери на площ, а при помпата тя много малка.

МУАХАХАХАХХАХАХАХАХАХ! biggrin.gif

Искаш да кажеш, че мога да си почистя компа с крачка помпа за кола или с ръчна помпа за колело. Е, това не го бях опитвал досега. Не знам дали някой е пробвал. А пък за компресора също звучи абсурдно, защото толкова силна струя може да повреди компонентите. Ти още малко ще кажеш, че като ти се замърси компа го носиш на автомивка. :) Или пък ползваш пароструйка ;)

Или пък нещо не съм те разбрал? ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 месеца по-късно...

Хаха. Това с пароструйката е добра идея. Ще го почисти веднъж завинаги. :P

Иначе аз компонентите си ги чистя с много мека четка. И със спирт където е възможно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Tragedy, Bogoizbrania е прав. Прахосмукачката осигорява сериозен поток, но понякога просто не е достатъчно. Препоръчва се сгъстен въздух, защото се получава по голяма скорост на струята и повече прах се отстранява. Дори се продават флакони с въздух :wors:. Не ме питай къде. Компресор или крачна помпа(или ръчна, голяма, дето се опира в пода) са чудесен вариант, ако има кой да ти асистира за второто. Ръчната помпа(малка, за колело) не е много подходяща, най вече защото при помпене не остава на едно място и може да се повреди някой компонент при евентуален удар.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм, но става въпрос за специални флакони, а не за пароструйка, с която можеш да си чистиш колата. Представяш ли си да почнеш да си чистиш компютъра с пара на водна основа ohmy.gif

Иначе за почистването е добре да се направи със сгъстен въздух, защото е много по-ефектевно от прахосмукачката или силното духане с уста ( :wors: ), но внимавайте с фините елементи, защото можете да ги повредите със силната струя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:)

Естествено, че почистването с течности не се препоръчва още повече, че температурата на парата може да повреди някои компоненти. Все пак не трябва да се страхуваме толкова от водата. Дестилираната вода има много голямо съпротивление(в сравнение с чешмяната) и не би причинила късо съединение. Все пак не го пробвайте. :wors:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С ръчната помпа е по-безболезнено(за PC-то) laugh.gif .Виждал съм как го правят.Аз лично моя не го почиствам.Но съм виждал.Дори и с бояджийска четка. ohmy.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това с бояджийската четка не го препоръчвам на никого. Проблема е, че четките с естествен косъм, лесно се наелектризират, така че нали се сещате. Аз ползвам една малка четчица с пластмасови косми и пак много внимавам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като заговорихме за статично електричество внимавайте и с нещо друго - вие самите индуцирате статично електричество (е, не вие, а дрехите ви и не само те), така че преди да пипате каквото и да е в компютъра, пипнете някакъв замасен обект (обикновено кутията на компютъра) или някое от онези антистатични пликчета, в които идват компонентите. Имайте в предвид, че искра от натрупано статично електричество може да повреди сериозно някой от компонентите!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чистенето задължително го правя на 3 до 6 месеца, с прахосмукачка и мека четка, до пълно разглобяване на всички компоненти (включително и кутията на захранването, защото в противен случай е доста трудно да се изчисти огромното количество прах в радиаторите му и около самия вентилатор). Нещо друго относно "хигиенизирането" на компютъра е да се обръща внимание на слотовете и хардуера в тях (памет, AGP, PCI, ISA) добре би било ако компютъра се намира в помещение в което има по-висока влажност на възхуда (примерно хол и кухня в едно и РС-то е там), да се почиства контактната повърхност на платките към самия слот, защото много често под въздействието на прах + влагата която води до патина по медните повърхности влошава контакта и е възможно да се наблюдават проблеми при работата на хардуера (особено при компютър който е на повече от година). Друго нещо което задължително правя поне два пъти годишно (откакто имам РС вкъщи) е грижата за вентилаторите. Сигурно на всички се е случвало в един момент да не може да се трае адското бръмчене (особено при старт на машината), аз практикувам "смазване" на вентилаторите, като за целта свалям всички възможни вентилатори (процесор, захранване, видео карта, чекмедже и допълнителните на кутията), отлепя се лепенката от задната страна на вентилатора, свалям гуменото капаче (на големите вентилатори, на малките отсъства такова), слагам малко количество машинно масло (от най-финното) и съвсем малко количество високо оборотна грес (тъй като маслото много лесно изтича по остта на вентилато и времето за следваща намеса е по-кратко), след това всичко се сглобява по обратния ред, на мястото на вече отлепените лепенки (в почти 100% от случаите не е възможно да се залепят същите отново), ползвам или добре прилепящ изолирбанд или друга подходяща плътна лепенка, некорозираща под въздействието на масло, като се изрязва с резец, по контурите на задната част на вентилатора, с цел максимално прилепяне за корпуса и ненарушаване на въздушния поток. След подобна интервенция си осигурявам спокойствието за 6 месеца до 1 година.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване