Премини към съдържанието
dan4okj

RQ: Книга, учебник, самоучител за Асемблер

Препоръчан отговор

Здрасти! cool.gif

Та... реших да уча и асемблер, за да си направя моя собствена ОС :wors: . И ми трябва книга, учебник, самоучител или ръководство.

Благодаря предварително! :hush:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това го имам. Не е хубаво и разбираемо. Дайте нещо друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здрасти!

Книга или учебник се съмнявам да се намери в електронен вариант, но ето какво изрових с търсачката на kaldata:

Статия 1

Статия 2

http://asm32.atspace.com/ - на български

Статиите и линка са за програмиране на асемблер под Windows.

Съмнявам се наистина да имаш намерение да си пишеш собствена опрерационна система, но ако е така, то първо имай предвид че това е ОГРОМЕН труд и второ - преди да почнеш да пишеш код на асемблер ще ти се наложи доста да почетеш за това що е то операционна система, какво всъщност представлява и от какво се състои. Пиши ми на ЛС мога да ти пратя учебник на български. Освен това на асемблер се пише за определен (вид) процесор и съответно ОС писана на асемблер ще е платформено зависима, т.е. вързана само за конкретния (вид) процесор. Един пример - ето ти линк за историята на Linux, като не видях да пише, но до колкото знам от многото редове код на тази ОС само около 1000 са на асемблер, а останалото е на C - именно поради това Linux може да бъде пренесен на много и различни платформи. Ако смяташ да се занимаваш сериозно от линка ще видиш посочена/като заглавие/ основната книга на "писача" на операционни системи, а именно "Операционната система" от Таненбаум.

Ако решиш да си купуваш нещо на хартия(особено ако се отнася за програмиране под Windiws) първо питай някой, който е навътре в нещата, понеже има доста стари неща по пазара и може да се окажеш с един куп книги от които нито една да не ти върши работа, макар че ако искаш чист асемблер точно тях трябва да търсиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ти се шегуваш!!!

Защо да се шегува. Разрови се в нета и ще видиш, че има много ОС-проекти (в една или друга степен работещи).

...Пиши ми на ЛС мога да ти пратя учебник на български...

Този учебник на български, най-добре стой далече от него и си намери нещо на английски. Разбирасе, ако не ти се е изпарил ентусиазма през последните три месеца.

Редактирано от Sennin (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен това, dan4okj, ако си се хванал сериозно (в което се съмнявам ;p) ще ти трябва това:

IA-32 Software Developer's Manuals

Ориентирай се към volume 3a. Линк към мойто чудовище (има и сорс):

EpOS

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.