Премини към съдържанието
RumenK

RQ : Грамофонен предусилвател / усилател

Препоръчан отговор

...надявам се да съм избрал точния раздел, за да получа квалифицирана помощ....ще се помъча да бъда максимално кратък...

Цел: запис на музика от грамофонна плоча на компютър в mp3-формат...

Налични компоненти:

- грамофон Unitra stereo hi - fi, G - 601 A, динамична доза(според мен) Mf - 100, аналогов изход

- преходник от грамофона към звуковата карта на компютъра (C-Media CMI9739(A) @ nVIDIA MCP2)

- програма за обработка: Audacity

Проблем: грамофонът няма предусилвател...входящият сигнал е твърде слаб и при многократно усилване на записа през програмата, се получава изкривяване на звука...

Възможни решения:

- да търся нов грамофон с вграден предусилвател...(не ми се иска...този има екстри като ръчно регулиране натиска на игличката, допълнително ръчно регулиране на оборотите с насочен светлинен лъч към резки на въртящата се част)

- да търся да ми направят предусилвател ... в Русе чрез приятели намерих поне трима специалисти в тази област, но ми отказаха...не им се занимавало с това..

С Гугъла се рових из нета по този проблем и попаднах на това: грамофонен предусилвател

Много моля за квалифицирана помощ от специалист - ще ми свърши ли работа този предусилвател, защото не мога да отида и да го пробвам на място, но има кой да ми го купи и донесе от Пловдив...

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно ще стане и ще върши работа. Проблемче евентуално би могло да бъде лека несъгласуваност на предусилвателя с иглата ако не е динамична. Ако можеш звънни един телефон на търговеца от Пловдив за да се уточни входящият импеданс и евентуално изисквания към входа на предусилвателя. И нивото на изходния сигнал. Няма никакви данни и затова пиша малко наизуст тия неща но опитай да се свържеш с него :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
... опитай да се свържеш с него :P

...намерих мейл-адреса на производителя и му копирах линка към темата, с молба да ми изпрати допълнително исканите технически характеристики...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Две предложения :

1.)виж в този форум тема №6406 "gramofon unitra i komputer... MUZYKA cnkone 19 Lut 2004, 17:30" за да си я преведеш от чешки на български-използвай "Гугъл преводач"

2.)вземи от някъде (може и на заем) усилвател.Всеки един ще ти свърши работа.Моят например в "Респром -10 ", но има отделни входове за кристална и динамична доза на грамофон.С него нямам проблеми при трансефер на музика от грамофона си на компютъра :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както е написал Trihocephalus най-добре си намери усилвател на заем с вход за динамична доза или само блок предусилватели и тон-коректор(еквалайзер).Аз лично имам грамофонно шаси на Унитра с RIAA предусилвател такава доза Mf-100.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...намерих мейл-адреса на производителя и му копирах линка към темата, с молба да ми изпрати допълнително исканите технически характеристики...

И кой търговец ще се трогне да ходи по форуми и да отговаря на всеослушание? А 55лв за това изчадие е набутка. Моята дипломна работа в техникума по електромеханика бе "Миксер". В онези години uA709 и uA741 бе злато, а LM301 мечта. Миксерът ми бе смесител на два грамофона, три магнетофона и два микрофона. Успехът бе налице и аз направих няколко заявки, които продадох.

Трябва ти RIAA фоно предусилвател. Остава да ръгнеш ключовата фраза "RIAA Phono Preamp" / "RIAA Фонокорректор" и си готов. Схеми за повторение - ще излязат милиони като резултат. Усилвател на напрежение с RC група за честотно коригиране е самата идея и разбира се съгласуване по вход и изход. Примери:

http://www.paia.com/riaa.asp

http://www.rlocman.ru/shem/shem-cache.html?di=11080

http://www.rlocman.ru/shem/shem-cache.html?di=11079

Това електронно устройство усилва входния сигнал от дозата 20mV до нива нужни за линейния вход на звуковата ти карта. Да речем 775mV при отношение сигнал-шум 90dB. Проблем може да ти е повторението на печатната платка и направата на токоизправител с симетрично захранване. Нещо повече - имаше едни ентусиасти от Монтана и те предлагаха за жълти пари китове. Всеки български усилвател "респром" или "студио" разполага с такъв RIAA фоно предусилвател, който в случая ще вършат работа.

успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И най-простичкия d.j. - ски смесител ще ти свърши работа.Там има и RIAA корекция на грамофонния вход и няма да имаш проблеми с нивата.Проблема е че унитрата има доста смущения от двигателя и ремъка на задвижването,които се предават по дозата и определено ще излязат след записа като фон.Идеална работа за това би ти свършил някой Technics SL1010 - 1210,но...стига да има кой да ти го предостави.Не виждам каква ще ти е ползата от стробоскопа в случея,а и унитрата няма много стабилни обороти с това си задвижне.

Редактирано от Features (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...Благодаря на всички,опитали се да ми помогнат...известно време премислях вариантите, рових се в нета по проблемите...

Трябва допълнително да доуточня...в първия си пост бях свел вариантите до два и това си има причини: филолог съм,техническите ми познания така си и останаха на ранно-зачатъчно училищно ниво...По тази причина линковете които получих за статията от чешки, както предполагам и перфектните схеми на Profruit за съжаление не могат да ми помогнат... Technics SL1010-1210 при проверката ми в нета се оказаха професионални dj-грамофони с цени над 1000 лв дори и за втора употреба...Вариантът за усилвател на заем като че ли също не е удобен: имам 3-ма приятели - бивши музиканти средно с по 800 плочи всеки един от тях... Въпреки че интересите ми за рип са към BG-естрада (чуждата сравнително лесно се намира в нета), колкото и малка част от тези плочи да са с родна естрада, броят им пак ще е по-голям, за да мога без угризения на съвестта и неудобство да поискам усилвател на заем...Получих отговор и от фирмата: "по отношение на грамофонния предусилвател/RIAA/ коректор,работи много добре за цената си от 55лв.със всички видове дози-ММ,МС.За съжаление количеството е изчерпано,но при нова доставка ще се обадя веднага."...

Идеята,която приех за мен като рационална от вашите постове, е да взема на заем усилвател и да проверя качеството на записа, който мога да направя с този грамофон...стреснахте ме с тези евентуални "смущения от двигателя и ремъка на задвижването...и определено ще излязат след записа като фон", "унитрата няма много стабилни обороти с това си задвижване"...Явно се налага да проверя крайния резултат, преди да реша: друг грамофон,предусилвател или усилвател да търся за купуване...

Отново имам нужда от Вашата помощ: намерих приятелка с усилвател: "Technics,Stereo receiver SA-EX100" ...утре вечер ще и ходя на гости и ще го разгледам...Въпросите ми:

- къде и какво да му гледам: "отделни входове за кристална и динамична доза на грамофон" - как да разбера това .. сигурно би трябвало да пише нещо, или поне да има някакъв графичен знак...обяснете...

- в момента връзката е: грамофон - преходник - звукова карта...предполагам трябва да стане: грамофон - усилвател - преходник - зв.карта... Трябва ли да зная нещо повече за връзки,кабели,накрайници...аналоговия изход на грамофона е 5-ца..преходникът е от 5-ца към жак...не знам какви са входовете и изходите на този вид усилватели, но искам предварително да подготвя всичко, преди да го взема за пробата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Взимаш някъкъв усилвател с вход за магнитна доза втора употреба и от линейния му изход свързваш към компютъра. Може и за временно ползване да го вземеш. Всичко друго е повече пари и нерви. Или направо цял грамофон пак втора употреба може да намериш.

Не виждам обаче какво толкова има на тези плочи, което не може да бъде намерено в MP3, та да се занимаваш с тези упражнения. Плочите са ценни именно със звука си. Всякакви компресии със загуба развалят нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам Унитра Fonika ,полупрофесионално грамофонно шаси което има вграден предусилвател.Така ми стои в кашона,има няма десеттина плочи да е свирило.Ako имаш интерес към него-пиши.Имам и динамична доза към него Mf-101 неупоребявана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грамофона е UNITRA HI FI G-601 A. Подари ми го един приятел направо си е като чисто нов. Има и чисто нова допълнителна доза. Чухме гласа на грамофона на един усилвател Студио 2, но този усилвател е много под това което трябва да се иска от един усилвател. На моя усилвател Ямаха не става да се свърже директно и правих едни магии като го пускам през един касетен дек /ползвам го като предусилвател/ и става, но искам да е свързан директно. Та въпроса ми е някой да препоръча качествен усилвател 2Х100W на 8 ома или близка до тази мощност, който да има вход за грамофон. Преди доста време да не се лъжа гледах един Денон и мисля, че имаше вход за грамофон. Доста търсих сега но не мога да го намеря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2 варианта:

1. Трябва ти усилвател с вход за динамична доза.

2. Монтира се RIAA предусилвател в грамофона и нататък се оперира със стандартно ниво.

Изборът е твой.

Има и трети - сменяш грамофона с такъв, който има вграден предусилвател.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
2 варианта:

1. Трябва ти усилвател с вход за динамична доза.

2. Монтира се RIAA предусилвател в грамофона и нататък се оперира със стандартно ниво.

Изборът е твой.

Има и трети - сменяш грамофона с такъв, който има вграден предусилвател.

Предпочитам да е първия вариант.

Някой ако знае да препоръча усилвател 2Х100W на 8 ома или близка до тази мощност, който да има вход за динамична грамофонна доза /може и да не е нов модел/.

Не искам да вкарвам допълнителни предусилватели в грамофона /опасявам се да не вкарам допълнителни шумове и изкривяване на сигнала от и без това възрастния грамофон/.

Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам Унитра Fonika ,полупрофесионално грамофонно шаси което има вграден предусилвател.Така ми стои в кашона,има няма десеттина плочи да е свирило.Ako имаш интерес към него-пиши.Имам и динамична доза към него Mf-101 неупоребявана.

Все още ли имаш динамичната доза?

Колко й търсиш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Предпочитам да е първия вариант.

Някой ако знае да препоръча усилвател 2Х100W на 8 ома или близка до тази мощност, който да има вход за динамична грамофонна доза /може и да не е нов модел/.

Не искам да вкарвам допълнителни предусилватели в грамофона /опасявам се да не вкарам допълнителни шумове и изкривяване на сигнала от и без това възрастния грамофон/.

Благодаря предварително!

Няколко човека са написали че ти трябва точно RIAA предусилвател-коректор за динамичната доза. Твоята е такава. Въй всеки добър усилвател този коректор е вграден и отзат е написано "PHONO" От изхода на предусилвателя вземаш сигнала. Купи си един добър усилвател втора ръка и всичко е готово. А като RIAA коректор предусилвател, можеш да попиташ всеки HI-Fi маняк, конструктор и ще ти направи за 20-30 лв. По хубаво е да си купиш цял усилвател за 80-100 лева.RIAA коректора не е линеен усилвател, а е с много повдигнати ниски и много орязани високи - компенсация на характеристиката на динамичната доза. Последно! Никой не прави RIAA коректори с интегрални схеми заради собствения шум на схемата Динамиката тук не е необходима да е 90 - 100 dB защото такава динамика няма грамофонната плоча.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

----

Редактирано от Хитреца Одисей (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

офф топик///

Колеги, някои забеляза ли от коя дата е темата и кой и защо я е вдигнал? Смятам че човека отдавна си е решил проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.