Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчайте ми Linux дистрибуция

Препоръчан отговор

Slackware , Debian стават за по-стари.Но мисля , че за новаци ще са трудни за опутреба

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 161
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

за да не правя нова тема ще питам тук

значи и на мен ми трябва линукс за фаелов сървър да работи също като рутер и да слагам лимит на скороста за даунлоуд и ъплоуд на отделните ип-та от мрежата към сървъра 10х предварително

Редактирано от scobidoobidoo (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А тази Mandriva 2007, която е бета версия или Tilix 2.0:). За четене материяли ще намеря но искам и да се насоча на някъде като начало.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
я кажете също някакво дистро което ще върви перфекно и на по слаби компютри: 128мб- рам, 1200мгх, 32мб- видео горе долу тва

Ето това го пробвах да го инсталирам на слаб компютър и стана:

www.xubuntu.org

инсталира се в текстов режим т.е. не графичен, после си работи разбира се в графичен режим но по-лек от към РАМ памет.

От много пробване съм забравил дали точно това се инсталираше и то направо на български, но за другите две съм сигурен 100% че са и на български:

www.ubuntu.com

www.kubuntu.org

А тази Mandriva 2007, която е бета версия или Tilix 2.0:). За четене материяли ще намеря но искам и да се насоча на някъде като начало.

Мандривата е уж безплатна, но после като ти трябва нещо допълнително и ти викат да се логнеш на страницата на мандрива клуба да си свалиш каквото ти трябва, само че трябва да си платиш за да можеш да се логнеш там. Има първоначално един месец гратис уж, но до като го налучкаш как да стигнеш до безплатното може и да ти писне и да се откажеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

пробвай flax която е производна на slax, а също така и българската vs-live, и двете се държат много добре на "слаби" компютри и имат вграден само най -нужния софтуер..но все пак е въпрос на личен избор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
пробвай flax която е производна на slax, а също така и българската vs-live, и двете се държат много добре на "слаби" компютри и имат вграден само най -нужния софтуер..но все пак е въпрос на личен избор

напълно съм съгласен с теб чи vslive на слаби машини е мн добре, а колкото до kubuntu - преди известно време го свалих и реших да пробвам live-a но като го пусна в графичен режим наи вероятно е били кде и до там...машината ми откачи или по скоро 'умря' :rolleyes:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Имам едно pc което искам да си пусна като сървър за файлове в къщи и искам да му сложа Линъкс. Според вас с коя от дистрибуциите ще се оправя най-лесно. И като настройки и като драйвери за периферни устройства. Всеки ми казва различни неща без да се обосновава. Предварително благодаря за отговорите :clap:

Като гледам много отговори има тука и всички са различни, но най-важното е като пуснеш линукса поне да имаш минимална идея как се работи под тази ОС. Затова чети, търси из интернет за файловите системи, за организация на директориите, за историята на свободния софуер и Линукс. Колкото повече знаеш толкова по-добре.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да допълня отговора на live1102 flax

Редактирано от gaffer (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите. За пръв път имам свободно pc на което мога да експериментирам без да ми пречи на работата, преди ме спираше проблема с това че няма на какво да работя. Сега лека полека ще пробвам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можете ли да ми препоръчате каква версия на Линукс да си сложа?Компа ми е

Intel Celeron D 336, 2800 MHz (21 x 133)

Asus P5LD2 (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)

RADEON X700 Series (256 MB)

Рам 2Х512

Значи абсолютен начинаещ съм,грам не вдявам,но искам няколко неща-лесен за такива като мене,добър външен вид и поддръжка на възможно най-много софтуер.Айде чакам ваште мнения,защото не искам да тегля на сляпо.Разполагам с партишън 25гб на който в момента ми е Вистата и искам да я разкарам и да джиткам с ХП и Линукса.ХП-то си е на Ц :P

леле,линукса верно ли не бачка с нтфс дялове?тогава какво правиме с файлове >4гб?свободния ми дял е нтфс

Редактирано от achovd (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Имам едно pc което искам да си пусна като сървър за файлове в къщи и искам да му сложа Линъкс. Според вас с коя от дистрибуциите ще се оправя най-лесно. И като настройки и като драйвери за периферни устройства. Всеки ми казва различни неща без да се обосновава. Предварително благодаря за отговорите :P

http://www.ubuntu.com/

http://www.kubuntu.org/

http://www.opensuse.org/

Първите две са за супер начинаещи, а последната за мен си е най-добре :lol6:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте ! Знам и съм убеден , че тази тема е обсъждана много пъти в този форум . Защо не разгледате и да пропрочетете из няколко сайта и тогава сами ща решите . Предлагам да разгледате този сайт . В него са абсолютно всички LiveCD-та , с възможност за инсталация . И по-важното - може да си ги избирате по функционалност - за сървър , за по-добра сигурност , за мултимедия , за игри ..... и т.н. . Също така може да разгледате най-новите и стабилни също LiveCD-та на този сайт . Тук има всички Линукс-дистрибуции в света . От този сайт избора остава Ваш . За тези , които след този пост ще попитат дали могат да играят игри , да погледнат този сайт и този сайт .

За да имате и искате да останете за винаги на Линукс - се иска доста четене . Моят съвет към начинаещите - изберете си една лека дистрибуция , за да видите за какво става на въпрос и тогава си правете сървъри и т.н. . Такива са Ubuntu , KUbuntu , Slax , Slackware , Tilix .

Дано да съм Ви помогнал ! До скоро ! cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Моят съвет към начинаещите - изберете си една лека дистрибуция , за да видите за какво става на въпрос и тогава си правете сървъри и т.н. . Такива са Ubuntu , KUbuntu , Slax , Slackware , Tilix .

Мисля , че е доста перверзно :wors: да се сложи Slackware при останалите ....... не че пречи да я имам за най- доброто дистро ( лично мнение , разбира се :) ) Иначе за другите нямам никакво възрашения , че са с подобна квалификация ..... ( разглеждам думата лека като лека за юзера , не за "компота" ;) )

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет на всички!

Прегледах темата и установих, че на "простичките" въпроси - "Коя дистрибуция да си избера за ....?", са се получили доста сложни отговори и, общо взето, всеки е препоръчал това което харесва най-много :ph34r: Нормално!

Моля да ме извините за отклонението, но в практиката ми, доста хора, поставят по подобен начин въпроса - "Какво да избера?". Е, аз от къде да знам какво на теб ще ти хареса, нали?

За мен всички линух дистрибуции са с еднакви възможности (не казвам, че са еднакви, защото имат разлики в конфигурирането и настройките). Но ако тръгнаш да речем от един *ubunto, спокойно в края на деня можеш да получиш пълнофункционален debian. Или от PCLinuxOS - Fedora или ... Няма смисъл да изброявам всички основни дистрота и дериватите им.

За начинаещ потребител със "слаба" машина и желание да се направи сървер аз бих препоръчал SuSE - предимството е YAST, лесно се използва и без графичен интерфеис (за какво ли му е на човек графика на сървер, нали няма да го гледа). YASTа е изграден с, така наречената, псевдо графика и е мощен инструмент за инсталиране и конфигуриране на сервизи и приложения.

Redhat/Fedora - също притежават подобен инструмент, но не съм сигурен дали може да се ползва без графика (моля, знаещите да ме допълнят). Също предлага огромно количество сервизи и програми.

Debian - Неговия apt е перфектен инструмент, но изисква писане в команден ред и това отблъсква доста потенциални потребители. Има, разбира се, synaptic, но само в режим на графика.

Slackware - има много достойнства, може ги е перфектен, но не го препоръчвам за начинаещи потребители (доста знания се изискват).

Няма да говоря за ARCH и Gentoo, че ще опороча съвсем темата :ph34r:

Това е моето виждане по въпроса за избор на Линух. Ако не сте познали какво ползвам като дистрибуция - значи съм постигнал целта си :)

Лека вечер и сънувайте ВАШИЯ линух!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще попитам тук за да неотварям нова тема. Може ли някой да ми разясни как стоят нещата под Linux т.е Как се инсталирва. Дали игрите като The Sims , Prince of persia и др. Тези които мн хора джаткат на Windows Варвят на Linux и кой Линукс да си вкарам (по за начинаещи).Щото бях вкарал един но той се опотребяваше с CD и правиши само грешки. И неможех нищо да си инстална.Моля разяснете ми нещата

ПС: Става ли като е разцепен Диска на 2 на единия локален диск да остане Windows а на другия Linux

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ПС: Става ли като е разцепен Диска на 2 на единия локален диск да остане Windows а на другия Linux

Става! Виж тази тема. Там има линкове към още теми. Ако нещо конкретно не ти е ясно, питай. А за инсталирането на Линукс - има много дистрибуция, всяка има нещо различно в инсталирането, но със съвсем малко познания можеш да инсталираш всяка. Някои дистра, вече, дори се инсталират директно от LiveCD. Виж и тази тема. Игри не играя, нищо не мога да ти кажа, но ако имаш и Windows може и там да джиткаш. Разтърси се из форума, има много теми за Linux. Успех cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
а на мен каква дистрибуция ще ми предложите с 533 МБ рам обаче да е за начинаещи

Здравей ! Втория ми компютър е със 192 /64+128/ RAM , но на него съм инсталирал и "Debian" , "Tilix" /сега е с тази дистрибуция от 2 години/, "SuSE" , "SLAX" , "Slackware" ..и всичките са вървели перфектно . ... Ти сам си избери какво да сложиш , но да знаеш , че всичко ще тръгне без проблем . /Няма да ти давам съвет за конкретна дистрибуция , защото ще стане голяма дискусия /

P.S. .... и защо пишеш с червени букви ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, прочетох цялата тема и не стигнах до отговор за това което ме интересува. Много искам да разбера нещо повече за линукс. Има ли сайт или литература в електронен вариант за линукс, но на български език? Незнам дали беше правилно да задам въпроса си в тази тема? Моля автора на темата да ме извини ако съм сбъркала.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте, прочетох цялата тема и не стигнах до отговор за това което ме интересува. Много искам да разбера нещо повече за линукс. Има ли сайт или литература в електронен вариант за линукс, но на български език? Незнам дали беше правилно да задам въпроса си в тази тема? Моля автора на темата да ме извини ако съм сбъркала.

Здравей , отново ! Заповядай : Цък 1 Цък 2 Цък 3 Според мен - това ти стига , като за начало !

Редактирано от maicky (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравей , отново ! Заповядай : Цък 1 Цък 2 Цък 3 Според мен - това ти стига , като за начало !

Да допълня списъка с http://debian-book-bg.openfmi.net/.

П.П. [offtopic] Да те питам и аз тебе Мейки, ти защо пишеш все с удебелени букви?[/offtopic]

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
П.П. [offtopic] Да те питам и аз тебе Мейки, ти защо пишеш все с удебелени букви?[/offtopic]

Здравей ! ... Ще ти отговоря директно - защото съм недоскиф ! ... Така по-добре виждам това , което пиша и внимавам за правописни грешки . ... Предполагам , че ме разбра ?!

P.S. В повечето форуми , с червени букви пишат само Модераторите .

Редактирано от maicky (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 6 месеца по-късно...

Имам само следните изисквания:

1. Да може да се инсталира

2. Да мога да поллзвам Скайп

3. Да мога да свалям файлове

4. Да мога да програмирам на Си и Пърл

5. Да не е накой малък Линукс, като Puppy и Isolinux (ако не се лъжа), които са лайв CD-та, които не мога да инсталирам, защото не разпознават FAT32 дяловете. (Само пъпито ги разпозна).

Машината ми е добра ( доста стара но си е добра - 8 годишна):

РАМ: 128 МБ

Видео Карта: Ati Rage Furry Pro/Expert 2000 -32bit

Твърд Диск: Maxtor 3 2049H2 със Райд Контролер, който го разпознава като Скъзи контролер.

Процесор: Pentium III 667 mHz;

А и да не забравя, нямам Ди Ви Ди (тоест имам но го изключих, защото не чете много добре дисковете, а и не мога да буутна СД-та заради него).

Моля ви се не ми казвайте линукс UBUNTU, защото пробвах една версия- 10. и нещо. Еми чете чете, зарежда уж Линукса и накрая забива.

Пробвах Mandrive, но ми иска Логин и Парола, пробвах със login:root

root

Но не стана.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване