Премини към съдържанието
setup

Въпрос относно свързване на лаптоп и компютър

Препоръчан отговор

Искам да попитам дали е възможно да си свържа лаптопа и старото ПиСи по следния начин:

Старото да е с две ланки, като едната е за нета, а другата да свържа с ланката на лаптопа чрез кабел с два извода, и така двете писита да са свързани и да имат нет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам да попитам дали е възможно да си свържа лаптопа и старото ПиСи по следния начин:

Старото да е с две ланки, като едната е за нета, а другата да свържа с ланката на лаптопа чрез кабел с два извода, и така двете писита да са свързани и да имат нет.

<{POST_SNAPBACK}>

Да, възможно е. На машината, която ще е свързана с интернет обаче трябва да инсталираш и софтуер, който да маршрутизира пакетите идващи от преносимото PC и заминаващи към други мрежи (интернет или локалната на ISP-то) или да работи като прокси за клиентската машина. С други думи, инсталираш или рутер или прокси. Най-лесният начин е да използваш вграденото в XP, Internet Connection Sharing или да си инсталираш CCProxy - изключително лесна за настройка програма.

P.S. Кабелът, който ще свързва двете машини трябва да е crossover, ако няма да ползваш концентратор.

Редактирано от Daemon (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ако зададе на лаптопа да използва Gateway с IP-то на настолния компютър?

Нещо друго, което се сещам да добавя е, че двата компютъра трябва да имат една и съща маска и е препоръчително IP-тата на картите, които служат за връзки между тях да са съседни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А ако зададе на лаптопа да използва Gateway с IP-то на настолния компютър?

<{POST_SNAPBACK}>

Да, ако използва рутиране, това е задължително. Ако обаче използва само прокси, задаването на gateway не е необходимо, тъй като реално пакетите никога не напускат вътрешната мрежа.

Нещо друго, което се сещам да добавя е, че двата компютъра трябва да имат една и съща маска и е препоръчително IP-тата на картите, които служат за връзки между тях да са съседни.

<{POST_SNAPBACK}>

Например за мрежа от типа 192.168.0.0/30, която предоставя за ползване 2 IP адреса, те ще са: 192.168.0.1 и 192.168.0.2. Мрежовата маска ще е съответно 255.255.255.252

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси много! Разбрах каквото ми трябваше, но съм забравил да допълня, че старото писи е на SlackWare10, но сигурно ще се справя с проксито :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Мерси много! Разбрах каквото ми трябваше, но съм забравил да допълня, че старото писи е на SlackWare10, но сигурно ще се справя с проксито :)

<{POST_SNAPBACK}>

Е, ами още по-добре тогава cool.gif Ако евентуално имаш някакви ядове със Squid-а или с iptables, обаждай се - ще помагаме с каквото можем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, не исках да правя нова тема и затова пиша тук. Ще се опитам да обясня просто моя сложен проблем, дано ми отговори някой по същия начин, та значи днес аз си купих лаптоп от техномаркет, и получих към него подарък рутер MSI RG60SE и разни други работи ама те не са важни сега, зарадвах се аз на тва рутерче, но като не знам как да го използвам, свързах го с модема ( на БТК съм), но въобще няма идея какви настройки да му направя, четох из разни теми, но май нищо не разбрах, някой ако може просто да ми обясни, абе уж не съм проста, ама тва нещо му убягва :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте, не исках да правя нова тема и затова пиша тук. Ще се опитам да обясня просто моя сложен проблем, дано ми отговори някой по същия начин, та значи днес аз си купих лаптоп от техномаркет, и получих към него подарък рутер MSI RG60SE и разни други работи ама те не са важни сега, зарадвах се аз на тва рутерче, но като не знам как да го използвам, свързах го с модема ( на БТК съм), но въобще няма идея какви настройки да му направя, четох из разни теми, но май нищо не разбрах, някой ако може просто да ми обясни, абе уж не съм проста, ама тва нещо му убягва :wors:

Аз имам чувството че половината потребители сте се наговорили да пускате едно и също , 5 поста за една седмица с тоя проблем.

Комплекта ти с раутера случайно да има CD стартираш го и следваш милиционерските инструкции

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз имам чувството че половината потребители сте се наговорили да пускате едно и също , 5 поста за една седмица с тоя проблем.

Комплекта ти с раутера случайно да има CD стартираш го и следваш милиционерските инструкции

За съжаление тези милиционерски инструкции не помагат с нищо в случая. Аз се боря с един Asus RX3041 и неговите инструкции в случая с нета от БТК не стават за нищо. Трябва нещо допълнително да се направи, но какво не знам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
За съжаление тези милиционерски инструкции не помагат с нищо в случая. Аз се боря с един Asus RX3041 и неговите инструкции в случая с нета от БТК не стават за нищо. Трябва нещо допълнително да се направи, но какво не знам.

Наистина има, нарича се Manual. Въпросното често се среща на сайта на производителя и страда от рядка посещаемост от страна на закупилите устройството, и доста по-голяма от страна на тези които помагат на потребителите да го настроят.

Освен това Manual-а може да бъде открит разположен някъде на диска от комплекта. Често е скрит в папка която е скрита-покрита с странно наименование, за да се открива трудно. Често я кръщават с редките и непознати думи като: "help", "documentation" или "manual". Или проявавят особена хитрост и скриват ръковoдството в root директорията на диска в някакъв странен файл с разширение pdf. Винаги съм се чудел какво ли пише там...

Редактирано от go6o_kara (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.