Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Енергийните напитки – за заблудите и реалността

Препоръчан отговор

4101.jpg

Днес енергийни напитки можем да си купим навсякъде. Според производителите, те могат да ни избавят от умората и сънливостта, да повдигнат общия ни тонус и да повишат работоспособността ни. Но лекарите имат различно мнение за тези “вълшебни” напитки. Повечето енергийни напитки съдържат кофеин, който встъпва в качеството на стимулатор на жизнените сили, а много рядко - женшен и гуарана, която е източник на кофеина.

Една енергийна напитка (250-330 мл) съдържа количество кофеин, еквивалентно на чаша силно кафе. В състава на напитката почти винаги влиза и таурин (от 400 до 1000 мг на 300 мл), който е естествен продукт и се смята, че влияе положително на сърдечния мускул. За това обаче липсват достатъчно научни доказателства. Енергийните напитки съдържат и аскорбинова киселина (витамин С), В1, В2, В3 и В12. Като цяло предназначението на напитките е да повишат жизнения тонус на организма. Замервания показват, че всъщност те се справят до 20-30% с такава задача. Тауринът, който участва в прокарването на нервните импулси към мускулите и коензимът Q10, за който се смята, че помага на мускулната работа, също активизират организма. Тяхното съдържание в напитката е ниско и не предизвиква непредвидени реакции.

Като цяло може да се каже, че 1-2 консерви енергийна напитка няма да навредят особено на младия здрав организъм. Каква ще е конкретната полза е друг въпрос и неговият отговор зависи от конкретното състояние и напитката, която се ползва. Страдащите от диабет трябва да знаят, че тези напитки с малки изключения съдържат захар (от 8 до 10%).

Кофеинът действа като стимулатор: 100 мг кофеин стимулират умствената дейност, а повече от 200 мг – повишават сърдечно-съдовата издръжливост. За да се постигне този ефект обаче трябва да се изпият минимум 3 консерви, тъй като повечето енергийни напитки съдържат от 34 до 90 мг кофеин. Такова количество обаче може да има и негативни последици – свръхвъзбуденост, повишено кръвно налягане и пулс, по-високо ниво на захар в кръвта.

Сами по себе енергийните напитки не могат да навредят на здравето, ако евентуалната им употреба и количеството е съобразено с индивидуалните особености. Нежелателни последствия може да има при постоянното съчетаване на енергийната напитка с алкохол. Кофеинът повишава налягането, а в съчетание с алкохола този ефект се усилва многократно.

Източник: zdrave.bg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз винаги си имам Pit Bull в хладилника

Екстра си е сутрин,изстуден,влиза супер-особено след тежка нощ

А и в тия жеги действа много по-ободряващо от горещо кафе

cool.gif

Чух че имало концентрат такъв енергиен,за разреждане,само че не мога да го открия още

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Redbull дава крила , ако не се лъжа Fifa имаше тема зад етикета на нещо си , там ще видите колко са вредни

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно, че не пия газирано. Второ, че не ми харесват въобще въпросните напитки и трето - доброто старо кафе ми е достатъчно. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди час ходих да купя някои неща и понеже бях видял темата се засилих да го пробвам тоя Pit Bull обаче ме спря цената - 2.79 лв. за едно тенеке :) Та това са два литра бира бе laugh.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Преди час ходих да купя някои неща и понеже бях видял темата се засилих да го пробвам тоя Pit Bull обаче ме спря цената - 2.79 лв. за едно тенеке :) Та това са два литра бира бе laugh.gif

Ами скъпички са си в цял свят , какви ли не бъркочи подобни не съм пробвал ама РедБула си е най добре . Като го взема на пакет по 24 ми излиза на почти 1 евро (0.9) иначе като им свикнеш и почнеш да ги пиеш за утоляване на жажда по 4-5 дневно и когато си уморен и го пиеш да подкачиш батериите не деиства .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Преди час ходих да купя някои неща и понеже бях видял темата се засилих да го пробвам тоя Pit Bull обаче ме спря цената - 2.79 лв. за едно тенеке ;) Та това са два литра бира бе laugh.gif

Има и в пластмасова бутилка Pit Bull,330 ml,1.30 лв струва

Аз такива си купувам-кой иска да си пие от тенекета

cool.gif

STEP също имат такива енергийни разтворими напитки,скоро ги пуснаха-30 стотинки пакетчето,разтварят се пак в 330 ml вода

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За жажда има други неща

Мдаам няма по добро от кутия студен натурален сок . Алкохол не употребявам (дори и бира) за да изгрея , така че не са ми нужни *Bull но за сметка на това стигам до над 300ml кафе , при това разтворимо . ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Redbull-а си е спасител, но честно казано ако искам да не заспя пия черен чай които ако не греша имаше два пъти повече кофеин в чаша от кафето. Черният чаи без захар си ми е слабост а кофеина си е добре дошъл.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Незнма вие какво мислите но каквото и да пием чистата ВОДА най-много си напива :)

Оня ден в автобуса в който пътухав си бях взел Sprite в тая жега .. ами то вместо да ми отоли жаждата , повече ми се препи та накарах шофъора на следващата спирка да ме изчака да си взема минерална вода ... енергийните напитки иначе доста ободряват сутрин като станеш ако нямаш кафе под ръка не знаеш на кой свят си !

Редактирано от Denis-G (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как да утолиш жаждата с нещо сладко. Вода се пие, и сода с лимон. Турците и арабите пият чай (топъл), те най-добре знаят какво е жега и как да се спасяват.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване