Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

NightNiki

Охлаждане за HD4850...

Препоръчан отговор

Здравейте.

Моля някой запознат да ме посъветва какво охлаждане да си купя за Видео карта Sapphire HD4850.

Благодаря. ;)

ПП : Понеже откакто играя на 1650x1080 и базовото вентилаторче получава криза, а температурата си стои на неприемливите 90 градуса. sad.gif

Редактирано от NightNiki (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не те притеснява шума можеш да усилиш оборотите, понеже вентилатора не е на пълна мощност!

Всъщност се оказа, че причината за високите температури е лош контрол на оборотите на вентилатора от BIOS-a на картата. Има два варианта това да се оправи:

1. Разрешава се Аti Overdrive от CCC

2. Създавате нов профил в Catalyst Control Centre с произволно име(например "fancontrol")

3. За Vista oтваряте C:\Users\UserName\AppData\Local\ATI\ACE\ и там ще намерите xml фаил с името на профила(в случая fancontrol.xml) за WinXP пътя е C:\Documents and Settings\UserName\AppData\Local\ATI\ACE\

4. Отваряте файла с notepad или произволен текстов редактор и добавяте следното:

<Feature name="FanSpeedAlgorithm_0">

<Property name="FanSpeedAlgorithm" value="Manual" />

</Feature>

<Feature name="FanSpeedRPMTarget_0">

<Property name="Want" value="0" />

</Feature>

<Feature name="FanSpeedPercentTarget_0">

<Property name="Want" value="40" />

Запазвате промените, отваряте Catalyst Control Centre и реактивирате профила. Така вентилатора ще върти на 40% от максималните обороти и температурата ще спадне с поне 20 градуса.

Вариант 2 е с помощта на Ati Winflash и Radeon Bios Editor v1.11 да запишете и редактирате BIOS-a на картата, но метода се препоръчва само на хора които знаят какво правят, понеже има риск да се редактира каквото не трябва в BIOS и да убиете картата.

Има и трети вариант, който аз приложих на моята карта - купих си едно Accelero S1 и комплект ramsink-ове за волтрегулаторите и сега картата държи 40 градуса в idle и не минава 60 при товар. Довечера ще я мъча на клок и после ще постна резултатите.

Редактирано от Phonomania (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това съм го направил. Вентилатора е на 80%, но картата пак си държи температурите.

Както и да е. Дал съм 320 лева за Видео карта. Ще дам и още 40-50, там по колкото са, за хубаво охлаждане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте.

Моля някой запознат да ме посъветва каво охлаждане да си купя за Видео карта Sapphire HD4850.

Благодаря. ;)

ПП : Понеже откакто играя на 1650x1080 и базовото вентилаторче получава криза, а температурата си стои на неприемливите 90 градуса. sad.gif

http://www.dekada.com/catalog/product_info...products_id=327

ще ти трябват и две по-ниски радиаторчета, едното за мосфетите, а другото за чипа памет, който е най-близо до PCI-E шината.

Резултатът - под 40 градуса на айдъл, под 55 при натоварване с една 8 см бавна перка, захваната със свински опашки.

Редактирано от KingDi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, в Hardware-a ми предложиха същото охлаждане, но какви са тези радиаторчета ?

От къде да ги намеря ? Каква им е цената ? Как се поставят ?

Нужни ли са ми радиаторчетата и перката като цяло при условие, че поставя този охладител ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Хм, в Hardware-a ми предложиха същото охлаждане, но какви са тези радиаторчета ?

От къде да ги намеря ? Каква им е цената ? Как се поставят ?

Нужни ли са ми радиаторчетата и перката като цяло при условие, че поставя този охладител ?

Ами радиаторчетата са такива нещица. Лепят се (ама не с Хелми, имат си "лепенки" отдолу) :) . При положение, че въздухооборота в кутията ти най-вероятно не е хич добър (не се сещам за друга причина за такива температури при 80%), със сигурност ти трябва и една перка (а даже можеш и две тихи 92 мм да сложиш, за да заспи работата), която да духа през радиатора към картата.

Редактирано от Shuurfak rai Shedler (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами радиаторчетата са такива нещица. Лепят се (ама не с Хелми, имат си "лепенки" отдолу) :) . При положение, че въздухооборота в кутията ти най-вероятно не е хич добър (не се сещам за друга причина за такива температури при 80%), със сигурност ти трябва и една перка (а даже можеш и две тихи 92 мм да сложиш, за да заспи работата), която да духа през радиатора към картата.

Аааа не, заеби тая, явно е само едно: ти НЯМАШ такава видео карта, т.е. не си запознат какава печка е и как незатворената голяма кутия (Big Tower) не помага изобщо.

Задължително е следното нещо, преди да се залепят радиаторчетата, чиповете памет и мосфетите да се почистят със спирт, защото са леко омазнени от "дъвката" от заводския охладител.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@KingDi Радиаторчетата от линка на Shuurfak стават ли ? Какво са мосфети и как да ги позная ? Значи чиповете памет и тези мосфети се намират под заводския охладител ?

Сега да направя равносметка :

Поръчвам това - http://www.dekada.com/catalog/product_info...3f2b56874300a19

И поръчвам два пъти от тези - http://www.dekada.com/catalog/product_info...products_id=382

Махам базовия охладител и почиствам чипа памет и мосфетитета със спирт. След това поставям радиаторчетата. И накрая поставям новият охладител със закрепените към него перки ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
@KingDi Радиаторчетата от линка на Shuurfak стават ли ? Какво са мосфети и как да ги позная ? Значи чиповете памет и тези мосфети се намират под заводския охладител ?

Сега да направя равносметка :

И поръчвам два пъти от тези - http://www.dekada.com/catalog/product_info...products_id=382

Махам базовия охладител и почиствам чипа памет и мосфетитета със спирт. След това поставям радиаторчетата. И накрая поставям новият охладител със закрепените към него перки ?

такааа,

нещото от 1-вия линк го поръчваш,

нещото от 2-рия линк го няма в наличност, така че ще ти трябва някаква поне 8см-ова перка (или по-голяма), която ще закрепиш елегантно със свински опашки

нещото от 3-тия линк го поръчваш също, но не два пъти, а само веднъж, защото пише че за тези пари дават комплект от 10 (десет) радиаторчета,

Махаш базовия охладител и почистваш чиповете памет (8 броя) и мосфетите със спирт.

мосфетите се виждат добре на ето тази картинка: http://img5.pcpop.com/ProductImages/500x37...2/000482906.jpg

8 малки квадратчета групирани на две групи по 4-ри, стоят най вдясно, под конектора за допълнителни 12 волта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Станаха 8 мосфета и 8 чипа памет. 10 радиаторчета за кое по-напред ?

Тази перка става ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Станаха 8 мосфета и 8 чипа памет. 10 радиаторчета за кое по-напред ?

Тази перка става ли ?

уффф, имаш 8 чипа памет, ще ти трябват 7 от радиаторчетата в комплекта с Accelero-то (има 8 радиаторчета в комплекта).

Ще ти трябват само 3 от радиаторчетата от другия комплект, 1-вия поставяш на чипа памет, който е най-близо до PCI-E шината, защото малко над него ще минава една от тръбите на новия радиатор, другите два лягат в/у двете групи мосфети (1 радиатор покрива 4 от мосфетите).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За вентилатор ти препоръчвам един от тези два, ти ще си избереш Този или Този вентилатор.

Редактирано от RedL!Ne (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно. Не бях погледнал, че с Accelero-то вървели 8 радиаторчета. Много ти благодаря за помощтта и упътванията. Дано се справя. :)

ПП : Дано сме били полезни и на някой друг горд собственик на 4850. :P

/edit @RedL!Ne Мерси, ще взема алуминиевия. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да добавя. Алуминиевия ще поеме малка част от топлината, но пък втория има по-голям въздушен поток. Помисли от кое щe имаш по-голяма полза.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@azot4o Много да внимаваш, че като ти чета темите и чукам на дърво. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си купиш въпросните турбо боклучета :) ,screenshot39gu7.jpg,и си ги монтираш на аселерото,ще си горд собственик на чифт шумни и безполезни боклуци.Ако питаш мен,а не е задължително,вържи със свински опашки един нойзблокър или друг безшумен(почти cool.gif ) вент 120mm,и си гледай кефа.Повярвай ми,била съм там и съм го правила...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, така и ще направя. И без това въпросните перки не са в наличност. :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Готово. Днес сложиш Accelero-то + 120mm алуминиева перка. Всичко мина гладко. Опасах всички чипове и регулатори с радиаторчета и сложих AC MX-2 паста на ядрото.

Но накрая малко натежа цялата работа и подпрях отдолу с отрязано гърло от пластмасова бутилка "Леденика". Мод а ла BG. cool.gif:P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз сега пък реших да сложа това чудовище biggrin.gif не знам дали има смисъл сравнено с Accelero но ще го видя що за охладител е... така като гледам първо ще се надявам да се събере, а после ще търся и аз с нещо да го подпирам.. как е при теб Accelerо-то? в смисъл как са температурите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със Thermalright HR-03 GT при

screenshot51rx1.jpg

и охлаждане на процесора с Xigmatek-S963имам следните показания от Еверест:

screenshot52ae0.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Температура в Idle > 30-32 градуса

Температура при максимално натоварване за над 20 минути > 40-43 градуса

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Температура в Idle > 30-32 градуса

Температура при максимално натоварване за над 20 минути > 40-43 градуса

това е доста добро :) ще се замисля дали да взимам двойно по скъпото охлаждане.. в кутията ти как са нещата, в смисъл имаш един отпред и един отзад по 120мм предполагам, а на accelero-то какъв вент имаш? това? и има ли място за още един?

Редактирано от azot4o (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...