Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Fokus_42    0

здравейте ще слагам колектор до дни.ще бъде на терасата,но съм на 3ти етаж.блока е 6-етажен.дайте акъл как да го предпазя от падащи предмети или лоши съседи без да му намаля КПД-то.мерси предварително

Обясни на съседите колко ще спестят ако си сложат и те! Само ако всички са заинтересовани ще си ги пазят взаимно, иначе завистта ще влезе в действие с падащи предмети. Трудно се променя нечие мнение, но все по-често новините от света показват, че на там се е тръгнало - усвояване по всякакъв възможен начин на всички възобновяеми енергоизточници. Кажи им така: може и да сте толкова богати, че да не усещате сметката за ток и други горива, но това не ви прави наистина умни и практични.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

grozni4ak    0

Със моя съпруг отдавна обмисляме и този вариянт-отопление със слънчеви колектори.Наскоро наш познат сподели,че като се има впредвид географското положение на БГ не можем целогодишно да разчитаме на това.Има ли сред вас хора които имат този лукс(за мен е луск).Споделете!

Искам да кажа,че статиите в гугъла сме ги прочели-но информацията от хора ползващи слънчеви колектори е незаменима!Струва ли си големия разход на пари-и става ли за отопление?

Забравих да кажа,че живеем на четвъртия етаж,а блока е на шест етажа.

Здравей,

Изпращам ти линк с отговор на въпроси относно слънчевите колектори. А пък ти си прецени, дали е удачен такъв уред за нашите условия!

Слънчев колектор

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    BaiGrozdan    45

Защо всички пробутвате тия плоски колектори. Хората са си го измислили достатъчно добре - вакуумно- тръбни слънчеви колектори. Перфектни както лято така и зима. Монтирал съм доста такива и досега няма нито 1 проблем. Водата зимата не само че беше топла а освен това не падаше под 40 градуса когато дните са светли. За отопление с колектори...наистина си е лукс. Колко е часа на ден е слънцегреенето зимата? Слънчевия колектор не работи на лунна светлина :clap: Какво правим вечерта? Предполагам няма да давате луди пари. Така че най-икономичния вариант за енергоспестяващ дом - слънчев колектор (вакуумно-тръбен!!!) и съответният брой климатици (разбира се не някой с коп 3-4). Такава комбинация се изплаща сравнително бързо, а и добавя доста уют в дома.

********************************************************************************

Съгласен съм с теб, за вакумните а би ли ми казал след колко време трябва да се сменят вакумните тръби до колкото имам инфо това става от 10 година нататък/ и то немско производство, на наши пазар 90% са Китайски../,тъкмо ще се изплати отначало..Хубаво е че защитаваш работата си но не всички имат така наречените,,свободни пари" като теб!А обикновените хора е наистина лукс.Няма да си съгласен но опитай се да гледаш от страна на потребителя!Ще ти е от полза в бизнеса .Моля да ми кажеш ,след като си в бизнеса но без да ми предлагаш лабораторни резултати които ги има в изобилие в интернет - има ли същественна разлика м/у двата модела.Тъй като данните от практиката са доста противоречиви и то също в параметри но в реални условия. Благодаря ако решиш да отговориш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    vetre    0

Ивестицията за газовия котел е към 3000 лв а за колектора 2600 лв. По мои сметки стойността на колектора се е "изплатила" за 2г и 8 месеца - Изплатила - това са сумите, които не сме плащали (средно около 70 лева за поддържане на топла вода в електрически бойлер със същия обем - 160 литра) в момента отделям всеки месец тази сума (70 лв) в отделна сметка.

Сметките са доста погрешни защото не са отчетени лихвените загуби на тия 6000лв

инвестиция - 8% приблизително = 480 лв годишно - по 40 лв месечно.

Ако тази система нещо се прецака ще ти види сметката на икономията .

Изводът е че за домашни условия е глупаво това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    saentist    687

много си прибързал с извода ти

Редактирано от saentist (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ALEXONE™    19

Интересна тема, но не доразвита. И мен като автора и ме вълнува личното мнение на хора вече инсталирали такава система, точни цифри на самата такава, за подръжка, ремонт и гаранциии. Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    zulu66    13

Защо всички пробутвате тия плоски колектори. Хората са си го измислили достатъчно добре - вакуумно- тръбни слънчеви колектори. Перфектни както лято така и зима. Монтирал съм доста такива и досега няма нито 1 проблем. Водата зимата не само че беше топла а освен това не падаше под 40 градуса когато дните са светли. За отопление с колектори...наистина си е лукс. Колко е часа на ден е слънцегреенето зимата? Слънчевия колектор не работи на лунна светлина :speak: Какво правим вечерта? Предполагам няма да давате луди пари. Така че най-икономичния вариант за енергоспестяващ дом - слънчев колектор (вакуумно-тръбен!!!) и съответният брой климатици (разбира се не някой с коп 3-4). Такава комбинация се изплаща сравнително бързо, а и добавя доста уют в дома.

********************************************************************************

Въпрос Публикувано изображение ...вакумните тръби- след колко време се подменят ! до колкото зная производители дават някаква гаранция 10 год но имам познат и казва че след 7 год започва една подмяна една по една..Та въпроса ми е тъкмо съм го изплатил и аха да почна да печеля от него и ... сначале финансиране...Това не важи за заможните като виждам имаш възможности..

Рових се в нета и отзивите наистина са хубави за вакумните но в реални условия спрямо панелките / имам предвит селективните от добро качество/ разликата е почти никаква..а в цените огромни. Това което се показва като параметри е супер за вакумките но това е за идеални условия,кой ще мие стъклата от прах , не съм виждал до сега да са поставени цялостни отражатели .. струвало скъпо.. ние сме беден народ.. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    darkyto    31

@trichocephalus - пишеш на изуст. По-неефективните вакуумно-тръбни колектори работят по принципа описан от теб. Това е по-лошия вариант. По-скъпите колектори, логично и по-ефективните работят на по-прост и ефективен принцип. @kuzmov - ако си запознат със интензивността на слънцегреенето в България и останалата част от Европа, ще видиш, че България е с много добро слънцегреене спрямо останала Европа. Много добра инвестиция е, стига да имаш парите. @darkwalker - много си прав!! Подкрепям добрата информираност. Слънчева инсталация в България се изплаща средно за 4-5 години (случва се това да стане и по-рано). @baigrozdan - www.multiterm.org - прочетох по-нагоре, че рекламата не е излишна. Тази фирма проектира и изпълнява системи с италиански слънчеви колектори и дава 5 години гаранция за цялата система. Производителя дава 10 години гаранция на стъклената тръба, като при последващо спукване/счупване се закупува нова и се подменя за 5 минути. @zulu66 - имаме монтирани системи от преди 6 години и до сега няма случай тръба да се износи или просто да си изгуби вакуума, което е единствения проблем на тези тръби. На края да кажа, че вкъщи имам система от фирмата, която написах. Колектора е вакуумно-тръбен с бойлер на покрива. Живеря в кооперация на 4ти (от 6) етажа. Системата е с ел. нагревател с контролер, който е настроен да поддръжа минимална температура от 30 градуса за през зимата (лятото контролера се изключва). Бойлера е включен последователно към проточен електрически бойлер. Зимата чесно казано проточния бойлер доста често се изключва от прегряване (нагрява до 60 граудса и спира, след 1-2 секунди се пуска пак), тъй като водата в колектора, дори и в най-тежките дни е 30-35 градуса. При желание да си монтирате система със слънчеви колектори, независимо дали е за водно подово отопление или само за битова гореща вода е хубаво да се информирате много добре относно предлаганите продукти, цените, качеството им, проектирането и поддръжката от фирмата монтажник.

Редактирано от darkyto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ALEXONE™    19

@trichocephalus - пишеш на изуст. По-неефективните вакуумно-тръбни колектори работят по принципа описан от теб. Това е по-лошия вариант. По-скъпите колектори, логично и по-ефективните работят на по-прост и ефективен принцип.

@kuzmov - ако си запознат със интензивността на слънцегреенето в България и останалата част от Европа, ще видиш, че България е с много добро слънцегреене спрямо останала Европа. Много добра инвестиция е, стига да имаш парите.

@darkwalker - много си прав!! Подкрепям добрата информираност. Слънчева инсталация в България се изплаща средно за 4-5 години (случва се това да стане и по-рано).

@baigrozdan - www.multiterm.org - прочетох по-нагоре, че рекламата не е излишна. Тази фирма проектира и изпълнява системи с италиански слънчеви колектори и дава 5 години гаранция за цялата система. Производителя дава 10 години гаранция на стъклената тръба, като при последващо спукване/счупване се закупува нова и се подменя за 5 минути.

@zulu66 - имаме монтирани системи от преди 6 години и до сега няма случай тръба да се износи или просто да си изгуби вакуума, което е единствения проблем на тези тръби.

На края да кажа, че вкъщи имам система от фирмата, която написах. Колектора е вакуумно-тръбен с бойлер на покрива. Живеря в кооперация на 4ти (от 6) етажа. Системата е с ел. нагревател с контролер, който е настроен да поддръжа минимална температура от 30 градуса за през зимата (лятото контролера се изключва). Бойлера е включен последователно към проточен електрически бойлер. Зимата чесно казано проточния бойлер доста често се изключва от прегряване (нагрява до 60 граудса и спира, след 1-2 секунди се пуска пак), тъй като водата в колектора, дори и в най-тежките дни е 30-35 градуса.

При желание да си монтирате система със слънчеви колектори, независимо дали е за водно подово отопление или само за битова гореща вода е хубаво да се информирате много добре относно предлаганите продукти, цените, качеството им, проектирането и поддръжката от фирмата монтажник.

Това вече е друга приказка. Ати когато си монтира колекторите направи ли такова проучване на пазара?

Ако отговора е да, би ли го споделил с нас, ще ни спестиш много ходене по мъките и празни приказки.

Благодаря ти!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    DarkWalker    336

Хехе, даже вече я бях забравил тази тема ;) Ако все още автора я следи - как са нещата, закупихте ли колектор или не? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Trichocephalus    28253

@trichocephalus - пишеш на изуст. По-неефективните вакуумно-тръбни колектори работят по принципа описан от теб. Това е по-лошия вариант. По-скъпите колектори, логично и по-ефективните работят на по-прост и ефективен принцип.

И на какъв, ако смея да попитам ? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AndriMD    6

И на какъв, ако смея да попитам ? :angry:

Привет - Вече 5-та година ползвам вакуумно-тръбен колектор с бойлер 160 литра. Когато трябваше да избираме типа подробно проучихме, както типовете слънчеви колектори (панелни, вакуумно-тръбни ВТ) така и цените. Предимството на ВТ е по-добрия КПД - т.е. В същото време разходите по поддръжката на системата засега са 0 лева. Бих искал да уточня, че не съм рекламен агент. Стойността на системата заедно с монтажа излезе 3600 лева. Сега доколкото следя нещата по-отдалеч цените са по-ниски. Когато купувахме системата направих едно малко изчисление относно стойността на ел.енергия за подгряване на 160 литров бойлер по цени от преди 5 години. При начина ни на ползване на ел. бойлер 160 литра - стойноста за подгряване беше средно около 90 лева за месец тогава и около 140 лева сега. Та какво направих - всеки месец внасях по 70 лева. В момента в сметката ми 5400 лева - това са спестените пари от ток. Това са внесените пари без да отчитам последвалите увеличения цената на тока.Направих си труда да сметна за колко време се изплати при отчитане на промяната цената на тока. Точно за 2 г. и 4 месеца. Та в тази връзка дори и нещо да се случи със системата - само от спестените пари мога да я възстановя. Другото преимущество - през зимата водата в бойлера се загрява до около 40 градуса - в слънчеви дни и повече. Така тази подгряна вода се подава на входа на газово-котле и през зимата реализираме допълнителна икономия от потребление на газ. Относно прахта - няколко пъти в годината съм се качвал на покрива за да видя каква е ситуацията - до момента не се е налагало да почиствам тръбите от прах. Признавам си, че в началото и аз бях скептик. Накрая - относно отражателя - зад самите ВТ има и ламарина, ефекта от който явно е в повишаване на КПД. В случай, че имате по-конкретни въпроси ще се постарая да отговоря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    vetre    0

Сметката ти нещо не ми се връзва.Един стандартен 80 литров боилер се загрява за около 50 стотинки приблизително,значи 160л- 1 лев.Вие верно ли сте харчили по 500 литра гореща вода на ден? Аз използвам само ток за всичко и нямам 140 лева дори и зимата.1 стая топля.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AndriMD    6

Сметката ти нещо не ми се връзва.Един стандартен 80 литров боилер се загрява

за около 50 стотинки приблизително,значи 160л- 1 лев.Вие верно ли сте харчили

по 500 литра гореща вода на ден?

Аз използвам само ток за всичко и нямам 140 лева дори и зимата.1 стая топля.

По онова време живеехме в старата кооперация, дъщеря ни беше още малка и бойлера беше включен непрекъснато. Зимата сметките за ток (отопление и топла вода) стигаха до 400 лева за 88 квадрата. Сметката е приблизителна и съм я сметнал, като от съм махнал около 20 лева за осветление, готварска печка, хладлиник, компютър и т.н. малки консуматори. Бойлера беше на Елдом - 3 КВт. Дори и да съм сбъркал то грешката не превишава повече от десетина лева.http://www.kaldata.com/forums/index.php?act=Post&CODE=02&f=85&t=91985&qpid=1417289#

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    darkyto    31

@Trichocephalus - По-ефективния принцип на работа е, когато самата течност преминава през медните тръбички, които са в самите стъклени такива. Другия, който си описал (поне така го разбрах аз) се нарича HEATPIPE. При него нещата са по-различни. В стъклената тръба има медна тръбичка, която е запълнена с течност, която пренася енергията до горния край, който горен край е пъхнат в тръбата, през която минава флуида. Втория принцип е по-добър за колектор с бойлер директно на панела, а първия - за система с помпа и отделен бойлер. @ALEXONE™ - Когато аз си сложих тази система нямаше огромен избор (поне за мен) на пазара от вакуумно-тръбни слънчеви колектори и общо взето не съм проучвал толкова пазара в България, колкото имах възможността да посетя технически панаир в Милано и там да се запозная най-общо с продуктите на европейския пазар. @AndriMD - Функцията на тази ламарина е точно за повишаване на КПД. Тя отразява преминалите покрай тръбите лъчи и ги отразява обратно към тях (не 100% естествено). Мога ли да те запитам, да ми напишеш на кой производител са ти колекторите (чисто любопитство, ако искаш на ЛС, ако искаш тук в темата).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AndriMD    6

Отговарям на въпроса за марката на инсталирания бойлер пак с уговорката, че не го рекламирам, марката е СЕНДО, с мисля 12 тръби (не съм сигурен за бройката, но мога да го проверя довечера като се прибера, които влизат директно в бойлера. В стъклените тръби има една медна тръбичка, запоена върху гфрирано и вълнообразно перо. Дължината на тръбите, около хм... 180 см, но може и да не е толкова, не съм ги мерил специално. Ако на някого му е интересно мога да проверя. Има електрически нагревател също, но за тези 5 години съм го включвал през зимата не повече от 5 пъти - бойлера показа удивителна топлоизолация. При -15 гр. температурата на водата беше паднала през нощта само 4 градуса. На тръбите от бойлера до мястото им на включване в къщата има нагревател от 500 в, който се включва автоматично при -5 гр.

@Trichocephalus - По-ефективния принцип на работа е, когато самата течност преминава през медните тръбички, които са в самите стъклени такива. Другия, който си описал (поне така го разбрах аз) се нарича HEATPIPE. При него нещата са по-различни. В стъклената тръба има медна тръбичка, която е запълнена с течност, която пренася енергията до горния край, който горен край е пъхнат в тръбата, през която минава флуида. Втория принцип е по-добър за колектор с бойлер директно на панела, а първия - за система с помпа и отделен бойлер.

@ALEXONE™ - Когато аз си сложих тази система нямаше огромен избор (поне за мен) на пазара от вакуумно-тръбни слънчеви колектори и общо взето не съм проучвал толкова пазара в България, колкото имах възможността да посетя технически панаир в Милано и там да се запозная най-общо с продуктите на европейския пазар.

@AndriMD - Функцията на тази ламарина е точно за повишаване на КПД. Тя отразява преминалите покрай тръбите лъчи и ги отразява обратно към тях (не 100% естествено). Мога ли да те запитам, да ми напишеш на кой производител са ти колекторите (чисто любопитство, ако искаш на ЛС, ако искаш тук в темата).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ALEXONE™    19

Привет - Вече 5-та година ползвам вакуумно-тръбен колектор с бойлер 160 литра. Когато трябваше да избираме типа подробно проучихме, както типовете слънчеви колектори (панелни, вакуумно-тръбни ВТ) така и цените. Предимството на ВТ е по-добрия КПД - т.е. В същото време разходите по поддръжката на системата засега са 0 лева. Бих искал да уточня, че не съм рекламен агент. Стойността на системата заедно с монтажа излезе 3600 лева. Сега доколкото следя нещата по-отдалеч цените са по-ниски. Когато купувахме системата направих едно малко изчисление относно стойността на ел.енергия за подгряване на 160 литров бойлер по цени от преди 5 години. При начина ни на ползване на ел. бойлер 160 литра - стойноста за подгряване беше средно около 90 лева за месец тогава и около 140 лева сега. Та какво направих - всеки месец внасях по 70 лева. В момента в сметката ми 5400 лева - това са спестените пари от ток. Това са внесените пари без да отчитам последвалите увеличения цената на тока.Направих си труда да сметна за колко време се изплати при отчитане на промяната цената на тока. Точно за 2 г. и 4 месеца. Та в тази връзка дори и нещо да се случи със системата - само от спестените пари мога да я възстановя. Другото преимущество - през зимата водата в бойлера се загрява до около 40 градуса - в слънчеви дни и повече. Така тази подгряна вода се подава на входа на газово-котле и през зимата реализираме допълнителна икономия от потребление на газ. Относно прахта - няколко пъти в годината съм се качвал на покрива за да видя каква е ситуацията - до момента не се е налагало да почиствам тръбите от прах. Признавам си, че в началото и аз бях скептик. Накрая - относно отражателя - зад самите ВТ има и ламарина, ефекта от който явно е в повишаване на КПД. В случай, че имате по-конкретни въпроси ще се постарая да отговоря.

Ето и моето проучване на случаен принцип.

Определено ще има още.

http://www.megaupload.com/?d=71KJSXPN

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И аз съм много доволна.Сложих си вакумно-тръбен колектор.И тази седмица въпреки лошото време и отсъствието на каквито и да е слънчеви лъчи,той успя да достигне 45 градуса на колектора още при пускането му...Освен това съм много доволна от фирмата,която ми сложи инсталацията.Много професионално изпълнена и то на много добра цена...Нямах толкова изгодна оферта преди това..Въпреки,че доста пообиколих преди това и други фирми във Варна...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Trichocephalus    28253

И аз съм много доволна.Сложих си вакумно-тръбен колектор.И тази седмица въпреки лошото време и отсъствието на каквито и да е слънчеви лъчи,той успя да достигне 45 градуса на колектора още при пускането му...Освен това съм много доволна от фирмата,която ми сложи инсталацията.Много професионално изпълнена и то на много добра цена...Нямах толкова изгодна оферта преди това..Въпреки,че доста пообиколих преди това и други фирми във Варна...

Колко ти излезе ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Бел    5269

Колко ти излезе ?

И мен много ме интересува !Отсреща в блока вече кацна един брой, дело на варненска фирма!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    AndriMD    6

И на мен ми е интересно колко излезе като цяло системата + монтаж

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Колко ти излезе ?

Моноблок система със 140л.бойлер и 16 вакумни тръби 2200 лв.

А зимата,в големите студове температурата на водата беше 60 градуса в хубави дни

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Xan    7

И мен много ме интересува !Отсреща в блока вече кацна един брой, дело на варненска фирма!

Струва си. Ама правилото, че хубаво трябва да се помисли преди това важи и за слънчевите колектори.

Да се помисли за:

1. Коя е най-подходящата за моите условия система? Вакумно тръбна, плоски колектори, черен казан на покрива и т.н.

2. Производител на компонентите. По-скъпото не е равно на по-качествено!!!

3. Кой да ми направи инсталацията? Сами, комшията, колегата, спец. фирма или некой друг. Като дебело подчертавам, че за хора, на които ръцете им растът от правилните места не е проблем и сами да си направят инсталацията!

Пиша от опит. Завърших моята инсталация в края на май. Първо почнах с четене - януари и февруари. За трите останали месеца я направих с малко помощ от познат професионално занимаващ се с това.

Направих засичане на тока за юни. Резултат 45лв. по-малка сметка за ток. Резултата всъщност беше доказателство, че правилно съм смятал преди да почна.

Най-фрапиращото при мен и съм сигурен, че такива инсталации като мойта едва ли има много е факта, че аз съм на първия етаж в четири етажна кооперация, а колектора е горе на покрива. Тръбния път ми е около 40 метра в двете посоки.

post-50002-002513300 1278775814_thumb.jp

post-50002-002194700 1278775865_thumb.jp

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    mila123    0

Моноблок система със 140л.бойлер и 16 вакумни тръби 2200 лв.

А зимата,в големите студове температурата на водата беше 60 градуса в хубави дни

Не е ли мого скъпо? Аз попаднах на вакуумен колектор с 15 тръби на цена 630лв. В цената се включват и другите необходими елементи за системата за топла вода - водосъдържател, стойка и другите му там джаджи. Дано да е качествен за тази цена, защото вече сме се спрели на него. Плоските колектори изобщо сме ги итхвърлили като вариант, макар че сега на морето ми направи вчечатление, че масово се използват точно такива. Може би са по-стари и са били актуални, когато са купувани, но сега вакуумните ще ги изместят.

Редактирано от mila123 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.