Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

drakkar

Дефектни Nvidia видео чипове от сериите 8400М 8600М

Препоръчан отговор

Добър ден на всички,

бих искал да пусна една информация която да помогне в изборът на лаптоп, на евентуално търсещите в момента.

Както се разбра от заглавието, всички карти на nvidia от сериите 8400М и 8600М са произведени с някъкав дефект.

Дефектът се състои в това, че матерялите които са използвани за чиповете не са издръжливи на продължителна смяна на температурата : Топло-студено-топло, което води до повреда на чипа.

Тъй като чиповете са запоени за дъната (въпреки че са dedicated video card) се налага смяна на дъното.

най-чести симптоми са:

#многобройни образи

#линии на екрана

#липса на видео

#произволни букви по екрана

ако се появи подобно нещо, рано или късно чипът ще издаде духът си.

неможе да се поправи софуерно, защото проблемът е физически и засяга чипът.

засегнати са абсолюно всички производители na лаптопи които имат модели с nvidia графична карта с подобни чипове (G84,G86).

DELL например предлага bios-update, който чрез често охлаждане на системата не решава проблема а само удължава живота на чипа и докато излезе от гаранция.

лоша новина за всички които са си купили ноутбук с отделно видео, с надежда за компютър който ще работи дълго и надеждно.

затова най-добрият избор за момента е ATI видео или INTEL вградено.

за "по-хитрите" от вас и за тези които се интересуват за детайли по-тази тема, давам няколко линка с цел да видите, че не говоря на изуст:

офицялен делл форум(информация и засегнати модели): http://direct2dell.com/one2one/archive/200...top-owners.aspx

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=268277

...и мн други. просто google e пълен с информация по-лучая.

надявам се да съм помогнал на тези които им предстои подобна покупка.

Редактирано от drakkar (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз прочетох тази статия-бях тръгнал да си взимам лаптоп с 8400 но се отказах и си взех с АТИ 3650

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
The Nvidia G84, G84M, G86, and G86M chipsets (GeForce 8 series, GeForce 9 series) have been identified as the ones that are defective. All of these chipsets (both mobile and desktop) use the same application-specific integrated circuit. It is possible that the G92, G92M, G94, and G94M chipsets are affected as well.

До колкото разбирам май и при горната серия е възможно! Това е от ТУК!

Какво ли би станало ако и при десктоп платките е така.......!?

Според мен е малко преувеличено!

Редактирано от peterstamov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
До колкото разбирам май и при горната серия е възможно! Това е от ТУК!

Какво ли би станало ако и при десктоп платките е така.......!?

според мен не е кой зае колко голям проблем, поне картите при дектопите се сменят лесно, а при лаптопите гадното е че се ръсиш ~2000лв за нов лаптоп и след година (ако имаш късмет да изкара толкова) трябва да се смени целят Борд или да си купиш нов.

ако има човек "късмет" е изтекла гаранцията точно тогава и точно тук скъпата инвестиция отива в кофата-->жалко!

това което ме дразни най-много е, че като краен потребител нямаш избор, само когато ти се случи в рамките на гаранцията ти го сменят. няма кой да плаща подмяната на абсолюно всички дъна, защото е твърде скъпо.

ползваш и го чакаш да умре...някакси гадно, все едно да имаш познат болен от рак(заеш че скоро ще си замине, всеки ден е последен).

PS:Писах само за тези серии, защтото те засягат ноутбук пазара.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Affected mobile models:

GeForce 8400M G (released May, 2007)

GeForce 8400M GS (released May, 2007)

GeForce 8400M GT (released May, 2007)

GeForce 8600M GS (released May, 2007)

GeForce 8600M GT (released May, 2007)

GeForce 8700M GT (released June, 2007)

The following models were identified by other manufacturers as well:

Quadro NVS 135M

Quadro NVS 135M

Quadro FX 360M

GeForce Go 7xxx (HP recent disclosure and 2007 class action settlement)

Affected desktop models:

GeForce 8300 GS (OEM) (released July, 2007)

GeForce 8400 GS (released June, 2007)

GeForce 8500 GT (released April, 2007)

GeForce 8600 GS (released April, 2007)

GeForce 8600 GT (released April, 2007)

GeForce 8600 GTS (released April, 2007)

Ееее стига бе това ми се струва много преувеличено та нали уш nvidia са най-добрите при видео картите защо ще имат толкова дефектни модели въпроса е да не ти се падне лаптоп с бъгната видео карта иначе един приятел на десктоп вече незнам коя година кара със 7300 гт и няма проблеми все още му върви без проблеми и играе WoW на нея със по 70 fps. Та въпроса ми е следния ако всеки втори се оплакваше от 8400m 8600m дали производителите ще ги правят със тях.... :? Не виждам къде е уловката Сигурно както всеки друг чип проблема му е там че прегрява... еми трябва да се мисли начин за охладждане.... айде зимата излизаш на терасата с лаптопа и се облачваш но през лятото просто не трябва да играеш игри това е.... ще се поливат с азот отвреме на време и така... :-)

П.П.> in your current Vaio? значи дефекта го има само при Sony един приятел е със Asus и със 8600m GT 256 video + 1GB Turbo Cache от май месец насам и до сега няма никакви проблеми :-|

Редактирано от kopeto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
П.П.> in your current Vaio? значи дефекта го има само при Sony един приятел е със Asus и със 8600m GT 256 video + 1GB Turbo Cache от май месец насам и до сега няма никакви проблеми :-|

Там където четеш става въпрос за Vaio, но по -горе линка е от официален форум на DELL. От май месец насам са минали 3 месеца, а става въпрос за по-продължителна работа примерно над-година. Нямам лоши намерения - нека приятеля ти, си ползва машинката години наред!

Уш са най-добрите!
-Не става въпрос за изчислителната мощ на даден компонент а за качеството на материала и изработката. Редактирано от peterstamov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

---> един приятел на десктоп вече незнам коя година кара със 7300 гт и няма проблеми все още му върви без проблеми

Go 7xxx серията е за мобилни компютри, a приятелят ти има десктоп модел който не е засегнат

----> Та въпроса ми е следния ако всеки втори се оплакваше от 8400m 8600m дали производителите ще ги правят със тях.... :?

ами виж по актуалните модели като например Sony Vaio FW ги правят само с АТИ, нови модели с Geforce за сега няма, или поне от тия серии. Проблемът е извсетен и на остатъчните модели са им флашнали биоса да се охлаждат по на често...но като се замисля не е ли някакси гадно да ми "бучи" лаптопа като десктоп щото графиката трябва да изкара докато свърши гаранцията.

те картите вървят, но не изкарват да речем 2-3 години...тук става въпрос за това, че човек прави инвестиция, която излиза твърде скъпо.

----> Не виждам къде е уловката Сигурно както всеки друг чип проблема му е там че прегрява... еми трябва да се мисли начин за охладждане....

прегряването не е проблема, проблема е че използвантите материяли не са толкова добри и се скапват по-бързо от нормално с циклите на топло-студено-топло, които в нормална употреба са абсолютно нормални.

----> айде зимата излизаш на терасата с лаптопа и се облачваш но през лятото просто не трябва да играеш игри това е.... ще се поливат с азот отвреме на време и така... :-)

каква е ползата на каквото и да е, когато немога да го ползвам когато си искам и кадето си искам, при положение че ти го продават и купуваш за такова или с такава цел...някакси няма смисъл.

----> П.П.>in your current Vaio?значи дефекта го има само при Sony един приятел е със Asus и със 8600m GT 256 video + 1GB Turbo Cache от май месец насам и до сега няма никакви проблеми :-|

по-горе писах, че няма значение от марката...те всички купуват от nvidia чиповете си за съответните модели, които са там произведени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой да е чувал дали наистина има изпържени чипове от "дефектните" серии или е маркетингова инсинуация? И между другото има ли начин да се разбере кога е произведен графичния чип?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Affected mobile models:

Quadro NVS 135M

Quadro NVS 135M

Quadro FX 360M

Affected desktop models:

Ееее стига бе това ми се струва много преувеличено та нали уш nvidia са най-добрите при видео картите защо ще имат толкова дефектни модели въпроса е да не ти се падне лаптоп с бъгната видео карта иначе един приятел на десктоп вече незнам коя година кара със 7300 гт и няма проблеми все още му върви без проблеми и играе WoW на нея със по 70 fps. Та въпроса ми е следния ако всеки втори се оплакваше от 8400m 8600m дали производителите ще ги правят със тях.... :? Не виждам къде е уловката Сигурно както всеки друг чип проблема му е там че прегрява... еми трябва да се мисли начин за охладждане.... айде зимата излизаш на терасата с лаптопа и се облачваш но през лятото просто не трябва да играеш игри това е.... ще се поливат с азот отвреме на време и така... :-)

nVidia никога не съм ги определял като най-добри-няма и да стане.С този гаф който сега са направили много ще се замислям дали някога ще си взема продукт от тази марка.В момента на лаптопа съм с ATI Radeon 3650 512mb и снощи пробвах Assasin's creed-еми върви прекрасно на медиум,днес ще пробвам на макс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Някой да е чувал дали наистина има изпържени чипове от "дефектните" серии или е маркетингова инсинуация? И между другото има ли начин да се разбере кога е произведен графичния чип?

версията на биоса казва всичко освен ако не е префлашван

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
версията на биоса казва всичко освен ако не е префлашван

добре, а как да разбера версията на биоса от кога е? Гледам версията на биоса на една FX5200 е 4.34.20.87 как да разбера от кога е?

Редактирано от EckoPratt (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хора, ползвайте си компютрите, недейте се подлъгва по провокации. Не съм чул на някой в България да му се е прецакала nVidia-та (аз също съм с mobile nVidia 8600GT) и си я клоквам, и си играя игри, и други специализирани програми които я товарят също ползвам, до момента артефакт не е показала, за в бъдеще не знам.. Нали лаптопите идват с гаранция, ако нещо се "прецака" има кой да поеме удара.

Другото което е, ако наистина има подобен проблем, очаквайте коментар от nVidia или най-малкото от самите производители на лаптопи!

ПП. Малко извън темата, но...

Преди 2 месеца в България имаше слухове, че Първа Инвестиционна Банка е пред фалит, заради огромните и неликвидни (разбирайте невъзвръщаеми в реални левчета) инвестиции в строителството! Какво мислите, че стана? Ами много хора изтеглиха спестяванията си от банката, като така наистина в даден момент се заговори по слухове, че банката е много зле... Е да, ама не.. БНБ официално обяви, че ПИБ е една от най-ликвидните банки в страната и дори всички вложители да си изтеглят капиталите, банката пак няма да е под въпрос за фалит!

С това искам да ви подскажа, да не бързате с крайните изказвания и страхове за видеокартите си... Нека първо да има случаи на такива и оплаквания (реални), пък тогава вече може да се говори за сериозен проблем!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми незнам тази тема ме накара да мисля по различен начин на лаптопи-те и сигурно няма да си зема лаптоп а скъпата инвестиция ще я внеса в деска ще му напрая някои други промени /също и по външмия вид, и по охлаждането/

Но това за лаптопите е много жалко :wors: И най-вероятно няма да зема лаптоп... а толкова ми се искаше машинка която да си я нося с мен когато ходя към Свиленград/също и на много други места/ и да си играя някои игри /не много яки/, като WoW, Warcraft, от време на време CS, може би nfsmw и тем подобни....

Но ако така ще ми се преебе видеото няма смисал sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Regarding the notebook field failures, NVIDIA president and CEO Jen-Hsun Huang stated:

nVidia са отговорни към клиентите си и ще участват в решаването на проблема.

Повредите са комбинация от материалите за чипове и системния дизайн.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Affected mobile models:

Quadro NVS 135M

Quadro NVS 135M

Quadro FX 360M

Affected desktop models:

В крайна сметка и на мен ми се струва преувеличено НО при мен какво стана един приятел се върна от щатите и си жзел комп "HP dv9535nr' но после не му хареса и аз го купих от него след около година от употребата на лаптопа ми се случи случка познаи появиха ми се черти по екрана и започна да губи букви все още незнам какво му се е случило но със сигурност е видеото !!! още незнам каква ли сума ще ме обръснат защото не съм го закарал на ремонт надявам се да не е много иначе в КОФАТА sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
В крайна сметка и на мен ми се струва преувеличено НО при мен какво стана един приятел се върна от щатите и си жзел комп "HP dv9535nr' но после не му хареса и аз го купих от него след около година от употребата на лаптопа ми се случи случка познаи появиха ми се черти по екрана и започна да губи букви все още незнам какво му се е случило но със сигурност е видеото !!! още незнам каква ли сума ще ме обръснат защото не съм го закарал на ремонт надявам се да не е много иначе в КОФАТА sad.gif

На HP много обичат да им се отлепват чиповете на видео картите. Та, честито на печелившите. Или е заминал някой чип на видео паметта, ак ое със собствена. 30-50 лв ти е ремонта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз имам Хюлет пакард с 7150м няма проблеми ама аз не я товаря много, а ми направи впечтление че много хора май не четат преди да пишат....

казва се че въпросните карти се преебват при резки темературни разлики вие да не би с лаптопа от сауната да влизате във фризера то нали и конденз може да има и пак да стане мизерията това според мен са слухове пуснати от АТИ с ясна цел..... що се отнася нвидиа имат нов конкурентноспособен чип на 9700м

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

имам подобен проблем с един Acer Aspire 5520 с отделна видо карта 512 MB NVIDIA GeForce 8600M GS Turbo Cache

Монитора на Лаптопа въобще не тръгва, само някакви сенки. Ако се закачи към VGA монитор се появяват:

#линии на екрана

#липса на видео

#произволни букви по екрана

Точно както е описано. Windows като почне да зарежда и изчезва образът ot VGA. Мога да влизам в Биос, но и той е на черти. Явно е заминала видео картата.

Въпросът ми е от къде сега да си купя такава карта или някаква подобна за такъв слот?

Благодаря предварително за отговорите :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно! Преди месец чистих един ужасно пашасал десктоп. Добавих нова РАМ и веднага в БИОС. Беше нещо омазан, пуснах да бутва Уиндоус и... до бут скрийна стигаше, след това менюта за Last known good configuration и т.н. В последствие проблема се оказа, че е в... недобре почистен слот на едната РАМ (най-вероятно). Та, дали тия бъгове не са в следствие на проблем със паметта на картите, а не на самите GPU-та?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно дефектни Nvidia видео чипове от сериите 8400М 8600М има интересна статия: Лаптопите Dell и проблемът с nVidia-базираните видеоконтролери!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно! Преди месец чистих един ужасно пашасал десктоп. Добавих нова РАМ и веднага в БИОС. Беше нещо омазан, пуснах да бутва Уиндоус и... до бут скрийна стигаше, след това менюта за Last known good configuration и т.н. В последствие проблема се оказа, че е в... недобре почистен слот на едната РАМ (най-вероятно). Та, дали тия бъгове не са в следствие на проблем със паметта на картите, а не на самите GPU-та?

2.1 Писането на български език с кирилица е задължително. Теми и съобщения, написани на латиница или само с главни букви, се изтриват без предупреждение.

Редактирано от pit (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...