Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Възможно ли е да изгорят компютър и телевизор?

Препоръчан отговор

Един мой приятел ми каза, че като си вързал компютъра ( TV out ) с телевизора му гръмнали и двете и сега си има изгорял компютър и телевизор ( а телевизора си е доста новичък и с много екстри - картина в картината и т.н. ) . Според вас може ли и защо и от какво би изгорял

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един мой приятел ми каза, че като си вързал компютъра ( TV out ) с телевизора му гръмнали и двете и сега си има изгорял компютър и телевизор ( а телевизора си е доста новичък и с много екстри - картина в картината и т.н. ) . Според вас може ли и защо и от какво би изгорял

<{POST_SNAPBACK}>

Мда, възможно е. На мой съсед му се случи това два пъти - първия път гръмнала само VGA картата, а след като я сменил, гръмнала не само тя, но и новичък Sony VEGA. sad.gif

По принцип е хубаво ПЦ-то и цялата му периферия, и ТВ-то да са включени с разклонител в един и същи контакт, и контактите трябва да са занулени и изправни.

Това е, което мога да ти кажа по въпроса.

А причината да му гръмнат джаджите и била именно в това - незанулени контакти, и ТВ-то и ПЦ-то са били включени в различни източници на захранване. Поне така му казали в сервиза.

Редактирано от Daemon (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този проблем е прастар - откакто се свързват електрически устройства и както се казва е въпрос на елементарнта електротехника.

За да няма такива проблеми е необходимо всички устройства, които се свързват да са на един токов кръг за да се избегне фазирането и от там натрупването на статично електричество.

Навремето така си гърмяха много народ LPT портовете. Включени в различни контакти компютър и принтер и в момента на свързване на кабела на принтера към порта и той цъфваше.

Затова няколко съвета:

1. Заземени и изправни електрическа мрежа и контакти

2. Занулени и изправни разклонители

3. Всичко, което ще се свързва да се включва на един токов кръг - разбирай на един контакт с разклонител

4. При невъзможност - свързването да става при изключено захранване на уредите ( в случая компютър от една страна и разнообразна периферия от друга)

Това е накратко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На мен така ми изгърмя само tv out-а на почти новичката ми карта GeForce4 MX 440. В сервиза ми казаха, че това било заради офазена кабелна телевизия и решението е да изключа кабената. При някои карти ако не е изключена кабелната има смущение, в началото при мен нямаше и аз не се осетих, че нещо може да не е наред, докато не стана белята. Сега след като ми я замениха нямам проблеми вече половин година при положение, че винаги дръпнам кабелната cool.gif

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://www.comexgroup.com/forums/index.php?act=ST&f=3&t=5658 Ще се самоцитирам:

Още нещо МНОГО ВАЖНО! Заземяването!

Навремето са измислили ШУКО контакти за ЗАЗЕМЯВАНЕ. Но на някой "умник" му е хрумнало да направи икономия на заземителния проводник и е направил ЗАНУЛЯВАНЕ. Което съвсем не е едно и също! Заземяването е с потенциал на земята, а между НУЛАТА и земята въобще може да има, и то не малко, особено при несиметрично натоварване на фазите. Съвет - ВСИЧКАТА ПЕРИФЕРИЯ ВКЛЮЧЕТЕ В ЕДИН РАЗКЛОНИТЕЛ, а на контакта в стената МАХНЕТЕ ЗАНУЛЯВАНЕТО (шукото). В този разклонител не включвайте нищо друго (напр. печка). Ако решите да свързвате компютъра към телевизора, например да гледате DVD, знайте, че оттук също може да ви чака голяма изненада (минус над 100$). Масата на телевизора има потенциала на кабелната телевизия (или сателитната антена например). Аз имам много случаи на ТНТМ, когато на телевизор с офазено шаси (например ВТ84) някой е сменил тюнера и не го е свързал през разделителните кондензатори. И по кабелната тръгва една фаза. . . . и минава през свързаните с телевизорите периферии. . . . и излиза през шукото на компютрите, защото няма откъде (телевизорите нямат шуко). А както са опънати кабелите между блоковете - като удари някоя мълния. . . В резюме - На входа на кабелната си сложете разделител, ще ви защити и телевизора, и компютъра (ако сте ги свързали или имате TV тюнер). И още - ако за свързване използвате куплунзи тип CHINCH, включвайте ги при ИЗКЛЮЧЕНИ устройства (TV).

Заземяване трябва да има и никога не съм твърдял обратното. Това трябва да стане е една единствена точка.

Отклонение: При звукова (audio) апаратура екраните се заземяват също само в една точка. Ако се направи в двата края се получава "брум"

Това, което в общия случай си мислите че е с потенциала на земята като нула на контакта, тръби на парно, водопровод, кабелна телевизия в общия случай е с различен от земята потенциал поради една или друга причина. Примерно при несиметрично натоварване на фазите. Като се свържат две или повече такива устройства, имащи "нулеви" потенциали от разни места (нула от контакта, кабелна телевизия, сателитна или друга антена) между масите им започват да текат изравнителни токове. Колко големи - според закона на Ом. В доста случаи тези токове за в състояние да доведат до дефекти на апаратурата и най - вече компютрите, при които пистите на платките са многократно по - тънки от на другите, включително и предпазителите (бушони).

Тези разлики в потенциалите са многократно по - големи при аварийни случаи като късо съединение в електромрежата, попадение на мълния пряко или непряко в електромрежа, кабелна TV мрежа, LAN. Тогава гореописаните токове са достатъчно големи за да изгори всяка електронна техника.

Решението: Да няма възможност тези токове да минават между различните свързани апаратури и през тях да се изравняват ужким нулевите потенциали. Как става това - като се заземи САМО В ЕДНА ТОЧКА.

Коя да бъде тя - която най трудно се отделя. Ако е свързано:

1. Сателитна Антена.

По принцип е добре заземена за арматурите на блока. Тя става "маса" и в този случай се премахва зануляването в контакта и се слага разделител на кабелната.

2. Само компютър или компютър с телевизор или TV тунер.

Заземяване най добре с отделен проводник или при невъзможност се ЗАНУЛЯВА чрез шуко пластините на контакта. Внимавайте вместо зануляване да не стане офазяване - ще има яки взривове и някой може и да не пусне кутията. Проверява се с фазоуказател (фазомер) Слага се разделител на кабелната. Той ще предпази телевизора и видеото, дори и да не са свързани към компютър.

3. Ако нямате разделител ВРЕМЕННО до поставянето му и преминаване към вариант 2 може да свържете телевизора с компютъра като премахнете зануляването. Все пак че има някаква маса през кабелната и няма за се изравняват двете "маси" през вас.

Надявам се че вече е обяснено достатъчно популярно.

Все пак аз лично използвам зануляване само при проверена инсталация, когато съм сигурен, че нулите за добре стегнати (контактуващи). Ако прекъсне или не е добре притегната нулата по корпуса може да се появи дори фаза! Аз лично преди много години едва успях да пусна една готварска печка, на която нулата в инсталацията беше прегоряла. Считам, че да се появи потенциал от лоша нула на електромрежата е много по - вероятно, отколкото пробив между първична и вторична страна на импулсно захранване. Аз лично поради тази причина не свързвам шукото в контакта, но това решение си е избор на всеки. Все пак ЗАЗЕМЯВАНЕ чрез отделен проводник е най - добре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Откъде следва това? Просто трябва да се свърже по правилния начин за да работи.

Понеже инсталациите се правят от доста неграмотми хора, преди да включите каквото и да е проверете с фазоуказател (фазомер) дали някой идиот не е свързал фазата на шуко пластините.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

цитат: "Слага се разделител на кабелната. Той ще предпази телевизора и видеото, дори и да не са свързани към компютър."

Какво представлява този "разделител"? Дайте малко инфо откъде да го взема. Това да не са тези разклонители, които използват техниците от кабелната?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Откъде си? Сигурно от Сф, след като не си го написал. Кой квартал? Попитай в кабелната, сигурно имат. Има разни 8 - 15 лв. конкретно като отговориш на въпросите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Откъде си? Сигурно от Сф, след като не си го написал. Кой квартал? Попитай в кабелната, сигурно имат. Има разни 8 - 15 лв. конкретно като отговориш на въпросите.

<{POST_SNAPBACK}>

От Варна съм. Нещо такова ли е?

http://img212.imageshack.us/my.php?image=snimka34pn.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, това е двоен тап. Свързва двама абонати към магистрален кабел.

Онова е цилиндър с F конектори на двата края.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване