Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Работите ли това, за което сте учили?

Работите ли това, за което сте учили?  

95 гласували потребители

1. 1. Работите ли това, за което сте учили?

• да, работя
      35
    • не, не работя
      17
    • не, не работя в момента, но искам
      19
    • не, не работя и нямам намерение
      12

Препоръчан отговор

да,учил съм и уча телекомуникационни и съобщителни системи, и в "пълната гама" на тази сфера работя :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 72
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

И аз съм завършил телекомуникационна техника - техникум и колеж, но за съжаление работих само една година като кабелен техник! Сега се занимавам със селективна парфюмерия и козметика! Къде едното, къд

Това може би е вярно, имайки предвид текущата обществено-икономическа обстановка в страната. Въпреки това, сполучливият модел на образование гарантира именно сигурност при започване на работа, свързан

И при мен нещата седят по сходен начин.Завърших ХИМИЯ И БИОЛОГИЯ , а работя вече доста години във фирма за производство на мебели. Нищо общо нямат,но никога незнаеш как ще се завъртят нещата, а наисти

И аз съм завършил телекомуникационна техника - техникум и колеж, но за съжаление работих само една година като кабелен техник! Сега се занимавам със селективна парфюмерия и козметика! Къде едното, къде другото ама кво да се прави!

Редактирано от Neuton Gimic (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като малък мечтаех да стана " ШОФЬОР" учих за това,работя това вече (20 -години) и ми харесва даже много ,пък и ми плащат добре cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това което завърших в средното го практикувах съвсем малко,но се надявам след като завърша университета да си намеря работа по специялността,която уча там (ИКН). :clap:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като все още незавършила средното си образование може и да не мога да кажа съвсем точно какво ще работя след години, но за сметка на това мога да

изкажа своите надежди, а те се фокусират върху това да работя каквото уча, а имено проектант на електроинсталации.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абе малко оффтопик ама да си кажа... аз пак правя нещата на обратно - уча това, което работя :P

И аз съм така :) и смятам че това е най-добрата стратегия. Да учиш нещо си и после да се надяваш да го работиш е все едно да слагаш магарето пред каруцата. Нищо не ти гарантира че в бъдеще ще можеш да работиш това което учиш сега. Затова че най-желязното е да учиш това което работиш - чиста работа. Поне знаеш за какво учиш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да учиш нещо си и после да се надяваш да го работиш е все едно да слагаш магарето пред каруцата. Нищо не ти гарантира че в бъдеще ще можеш да работиш това което учиш сега.

<{POST_SNAPBACK}>

Това може би е вярно, имайки предвид текущата обществено-икономическа обстановка в страната. Въпреки това, сполучливият модел на образование гарантира именно сигурност при започване на работа, свързана с теоретическата подготовка на кандидата.

Аз съм от хората, които работят точно това, което са искали и за което са учили (е, освен наивните детските мечти - полицай, пожарникар...). Завършил съм наистина качествена и реномиранатърговска гимназия , след което съм следвал за бакалавър и магистър по Финанси в Стопанска академия - Свищов. Още по време на обучението ми успях да направя впечатление на хора от банковата сфера и ме поканиха да започна работа на доста отговорна и интересна позиция в голяма банка - оттам нататък, всичкото е кариера ...

Дори смея да твърдя, че моите съученици и студенти, които в момента се занимават с всичко друго, но не и с икономика, правят това защото просто са загубили интерес да се занимават с икономика, а не защото образованието им е попречило. Във ВУЗ-овете има страшно много случайни хора (не говоря за мамините синчета), които за мен са чисто и просто "отложена безработица" - и точно от тях тръгват твърденията от рода, че не можели да почнат това, което са учили. Истината е, че не всеки ще управлява голяма фирма след като завърши, и не всеки ще е следващия Бил Гейтс - затова човек трябва да преценява не само мечтите си, но и възможностите си.

Образованието в Бг не е съобразено с пазара на работна ръка, а здравите икономически закони казват: Когато търсенето е по-малко от предлагането, цената на стоката спада. Ето защо си позволявам да критикувам хората, които записват да следват нещо, с което реално не възнамеряват да се занимават: Уважаеми приятели, докато сте още млади и имате възможност да избирате, изберете своята ниша за развитие - така ще помогнете на себе си, но няма да пречите и на другите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм завършил хотелски мениджмънт, специалност "Международен туризъм" и работя в Хюлет-Пакард. Ако някой намери нещо общо между 2-та бранша нека ми се обади!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много малко хора работят това, което са завършили. Аз също не работя точно това, което завърших, но работата ми е поне близка до ученото от мен laugh.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Може би фактът, че съм още гимназистка, не ми дава право да изкажа компетентно мнение по темата, но все пак ще се постарая :P

Едно е да учиш и да работиш след това по професията си, а съвсем друго е дали ще просперираш по този начин и ще си доволен от живота си. Защото съм свикнала да гледам мои приятелки, които гледат Ally McBeal и после казват: "Еми, и аз ще стана адвокат, и аз ще печеля купища парички!" Пък въобще не се замислят, че да бъдеш правист в БГ, не е като да бъдеш правист в САЩ. Друг е въпросът за дипломите и за тяхната "ценност". Има хора с по не знам колко висшета, които не могат да свършат елементарна работа, а има и такива само със средно образование, които със таланта и уменията си, спокойно могат да те въртят на малкия си пръст. Затова да не слагаме хората под общи показатели, а да отсяваме професионалистите от некадърниците. И все пак дано всеки учи и работи това, което иска! Защото е по-добре да съществуваме, за да работим, отколкото обратното!!! ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Макар и гимназистка-този коментар е великолепен.Напълно съм съгласен с него.

Това може би е вярно, имайки предвид текущата обществено-икономическа обстановка в страната. Въпреки това, сполучливият модел на образование гарантира именно сигурност при започване на работа, свързана с теоретическата подготовка на кандидата.

Аз съм от хората, които работят точно това, което са искали и за което са учили (е, освен наивните детските мечти - полицай, пожарникар...). Завършил съм наистина качествена и реномиранатърговска гимназия , след което съм следвал за бакалавър и магистър по Финанси в Стопанска академия - Свищов. Още по време на обучението ми успях да направя впечатление на хора от банковата сфера и ме поканиха да започна работа на доста отговорна и интересна позиция в голяма банка - оттам нататък, всичкото е кариера ...

Дори смея да твърдя, че моите съученици и студенти, които в момента се занимават с всичко друго, но не и с икономика, правят това защото просто са загубили интерес да се занимават с икономика, а не защото образованието им е попречило. Във ВУЗ-овете има страшно много случайни хора (не говоря за мамините синчета), които за мен са чисто и просто "отложена безработица"  - и точно от тях тръгват твърденията от рода, че не можели да почнат това, което са учили. Истината е, че не всеки ще управлява голяма фирма след като завърши, и не всеки ще е следващия Бил Гейтс - затова човек трябва да преценява не само мечтите си, но и възможностите си.

Образованието в Бг не е съобразено с пазара на работна ръка, а здравите икономически закони казват: Когато търсенето е по-малко от предлагането, цената на стоката спада. Ето защо си позволявам да критикувам хората, които записват да следват нещо, с което реално не възнамеряват да се занимават:  Уважаеми приятели, докато сте още млади и имате възможност да избирате, изберете своята ниша за развитие - така ще помогнете на себе си, но няма да пречите и на другите.

<{POST_SNAPBACK}>

Само че уточнете,че говорите за вашата специалност-например за ИТ индустрията и образование коментарът ви е абсолютно погрешен.тоест-не може всичко да е универсално.

Аз съм завършил езикова гимназия с Френски и Английски-ето,това е нещо далеч по-драгоценно от някакви странно съчетани специалности,каквито се навъдиха напоследък.Езиците винаги ще са от огромна полза в която и да е професия-дори да си шофиор,вече трябва.Сега уча в Техническия Университет "Експлоатация на Флота и Присанищата",и наистина не смятам да работя по специалността-трябват "връзки" за хиляди,за да се уредиш на работа дори и в обикновена спедиторска фирма,камо ли на пристанището за някакви си 500 лв (предвид,че в Щатите кранист взема :wors: 200 000 годишна заплата).Започнах да се занимавам в комютри в гимназията,и в момента поддържам огромен брой компютри в града си,също и...е,онези неща,които съпътстват съвременните компютри.Неофициално,разбира се :wors: ,та коя фирма ще ти даде такава свобода на действие и ще ти плаща $ 1100 заплата :wors: На всичкото отгоре,нашите дипломи са световно НЕПРИЗНАТИ...Или трябва да учиш,за да приравиниш,за което време спокойно се завършва един престижен канадски колеж!Именно затова не смятам да го завърша този ТУ-много различни хора,които работят в чужбина,потвърдиха едно и също.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Може би фактът, че съм още гимназистка, не ми дава право да изкажа компетентно мнение по темата, но все пак ще се постарая :wors:

Едно е да учиш и да работиш след това по професията си, а съвсем друго е дали ще просперираш по този начин и ще си доволен от живота си. Защото съм свикнала да гледам мои приятелки, които гледат Ally McBeal и после казват: "Еми, и аз ще стана адвокат, и аз ще печеля купища парички!" Пък въобще не се замислят, че да бъдеш правист в БГ, не е като да бъдеш правист в САЩ. Друг е въпросът за дипломите и за тяхната "ценност". Има хора с по не знам колко висшета, които не могат да свършат елементарна работа, а има и такива само със средно образование, които със таланта и уменията си, спокойно могат да те въртят на малкия си пръст. Затова да не слагаме хората под общи показатели, а да отсяваме професионалистите от некадърниците. И все пак дано всеки учи и работи това, което иска! Защото е по-добре да съществуваме, за да работим, отколкото обратното!!! :wors:

<{POST_SNAPBACK}>

По добро мнение от това не може да има.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм... Учих това което исках, работя това което исках, макар да нямат почти нищо общо привидно едно с друго.

Работя това за което съм се учил сам от малък - IT.

Иначе съм завършил един тон неща с различни степени - реклама, PR и бизнес администрация.

Може да се каже, че имам нужда от тях и в сегашната си работа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много от хората учат разни измислени специалности, които е пределно ясно, че нямат никаква реализация. Същите най-често смятат, че ще учат 5 години и после цял живот ще си работят, без да прочетат една книга. Човек трябва да учи цял живот, да се развива постоянно. Много по-правилно беше изказването, че трябва да се учи това, което работиш, отколкото да учиш нещо, с надеждата да го работиш после.

И в отговор на въпроса на темата - да, работя това, за което съм учил, въпреки че мога да заявя, че всеки ден научавам нещо ново в професията си.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 седмици по-късно...
Работите ли в момента това, за което сте учили 4 или 5 години или не?

<{POST_SNAPBACK}>

И да и не - защото съм завършила Техническия през 1992 г., а нещата, които учехме тогава, въобще не се вързват с работата ми на Информационно обслужване в Социални грижи, освен може би основните понятия за работа под ДОС, защото основния ни програмен продукт работи под ДОС. Ако имах време и излишни, бих записала някои от основните дисциплини, изучавани сега в Техническия, но при тези заплати в нашата сфера и при обема от работа, при който като се прибереш в къщи си като парцал - просто не става.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И при мен нещата седят по сходен начин.Завърших ХИМИЯ И БИОЛОГИЯ , а работя вече доста години във фирма за производство на мебели. Нищо общо нямат,но никога незнаеш как ще се завъртят нещата, а наистина имах огромно желание да работя това ,за което съм учила,но.....уви.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си завърших средно туризъм и си работя в хотели и ресторанти от 2000г. насам...

Сега завършвам Икономика, обаче накъде след това просто идея си нямам... :angry::nono::)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Все още уча и имам желание да работя ама точно това което за което живот и здраве ще получа дипломка.Само че ме разубеждавате че това може да се случи. А пък и немога да си намеря работа дори като прост бачкатор във фирма от бранша. Маи ще продължавам да си работя като барман. Иначе уча за инжинер по Автоматика,информационна и управляваща техника.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 година по-късно...

В момента "работя" майка, а преди това 5 години бях в една видеотека,но не мисля да се връщам.Вече със дете не ме устройва нито работното време,нито заплащането.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

системен администратор - UNIX, линукс, application сървъри, оракъл, мрежи и други щуротии. Прилично залащане, но нещо не се чувствам удовлетворен. Иначе се кефя на толкова разнообразна работа :-)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Работя като винар.Работата ми е интересна но не е това което желая и като заплащане и като свободно време.Работя 6 дни в седмицата и нямам време за семейството си.По душа съм приключенец и бих желал да обикалям из света.Искам да съм финансово независим и свободен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имало едно време УПК-учебно-професионален комплекс значи

На Тодор Живков (Бог да го прости) идея-младите да си останат в града,и каквито заводи и комбинати имаше в даден град-такива УПК-та се и правеха-1 година след гимназия

Тъпо sad.gif

Другите си учат по 4-5 години в техникумите за професия-ние в УПК какво ще научим-6 месеца ни беше теорията,6 месеца практиката

Аз съм оператор на металорежещи машини :tease: това значи стругар,разряд II съм - е мога да ви направя чоп и втулка и вътрешна резба ама...

Не съм я работила тази професия,която си е чисто мъжка,нямам и намерение-но иначе знам

;)

Иначе съм енигматик,вече 12 години,това мога да правя най-добре,бих го правила цял живот и обожавам работата си

:)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отговорът е сложен щото съм учил различни неща, не по 5 години де.

В момента не, преди да, а после ще видим.

Редактирано от Gizmoto (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, от 15 години го правя. Завършила съм Лесотехническия университет и работя като технолог в мебелното производство. ХАресвам си работата, но не бих казала, че ми се иска само това да правя цял живот. ЗАтова завърших и втора специалност - информатика, като увлеченията ми са в областта на дизайна и мултимедията. НО ще видим. Никога не слагам тигана, преди рибката да е на кукичката.

Тук обаче някой ми припомни едни прелюбопитни времена - "любимото" УПК. ТА според тази тогавашна приумица на управляващите, аз съм оператор в производството на алкохолни и безалкохолни напитки! Мандахерцах се из бирената фабрика цяла година, знам какво е малц, варка и ферментация... НО както всички се досещат никога не съм работила това. КОнтактите ми с подобни напитки през всичките тези години са от съвсем друго естество biggrin.gifbiggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване