Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Символа на България е ЛЪВ , от къде произлиза и какво значи?

Препоръчан отговор

Здравейте cool.gif

Според мен символа на България - лъва е избран поради 2 причин :

1 Апостола - Васил Левски (лъвското сърце) нали прескочил някаква пропаст и така

2 Формата на географското разположение върху картите ни прилича на Лъв

За друго не се сещам.Сп. вас от къде произлиза симовла на България.

А тук искам да намеся и 1 въпрос защо страна като Франция на чело със символ ПЕТЕЛ е толкова развита , а България със символ Лъв е още по "развитата" страна ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според теб е лъвът. Но според повечето в държавата ни е Мадарският конник, цък и пак

Редактирано от potrebitel (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето обяснение е малко по-нетрадиционно.

При посещенията си в зоопарка съм забелязал, че лъвовете реват обикновено след като са правили секс. Което чудесно описва народопсихологията на българина - 19 години политици с различен цвят ни таковат, а ние само ревем ;)

Редактирано от V 12 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е важно дали е лъвът или е конникът, а може би орелът. Докато обяснението с конника е очевидно, то лъвът дори и като помисъл е абсурдно сред българите.

Обаче е факт лъвът като символ на българите. От къде? Африка?

Какво общо са имали българите с Африка. В Индия има твърде малко лъвове, за да правим изводи.

Всичко идва от момента, в който лъвът е счетен за цар на животните. Да, и аз като вас като малък се питах:

"Нима лъвът е най-силния! Не е! А защо тогава ще е цар на животните?!"

Отговорът е елементарен.

Лъвът мързелува по 20 часа на ден а в останалите 4 търси храна и ловува.

А е цар защото в размножителния период може по около 100 пъти да опложда лъвиците. Затова е цар на животните.

И затова не само при нас е символ или част от герба.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен е просто малоценния комплекс на българите да се оприличат на нещо велико, царя на животните-Лъва... Уж смели като лъвове, силни като лъвове и така нататък...

Просто комплексираност от историята...

Особено като се има предвид че лъва става символ мнооого късно в българската история ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Според мен е просто малоценния комплекс на българите да се оприличат на нещо велико, царя на животните-Лъва... Уж смели като лъвове, силни като лъвове и така нататък...

Просто комплексираност от историята...

Особено като се има предвид че лъва става символ мнооого късно в българската история ...

А според мен ти си прост :rolleyes: Само, че такива олигофрени като теб :)

Ако си учил поне малко история ще знаеш, че 10 век, а дори и малко преди балканските войни ние сме ВЕЛИКА сила. Символа на Волжка България също е бил лъва. Повече инфо от тук

Редактирано от DEAM (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко това за великата сила е малко изопачено... Когато сме дошли тука сме били едно племе диваци на коне... 10 век вече сме се поочовечили малко, но пак за велика сила... трудно е да се говори... единствено през златния век на цар Симеон сме били наистина силна и сравнително уредена държава...

П.П. И всичко това е било преди стотици години... даже хиляди... изменили сме се оттогава.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Офф, символът на България е лъвът, защото това животно символизира храбростта ни - нещо, което сме имали през всичките тези 1325+ години......

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Всичко това за великата сила е малко изопачено... Когато сме дошли тука сме били едно племе диваци на коне... 10 век вече сме се поочовечили малко, но пак за велика сила... трудно е да се говори... единствено през златния век на цар Симеон сме били наистина силна и сравнително уредена държава...

П.П. И всичко това е било преди стотици години... даже хиляди... изменили сме се оттогава.

Чак пък хиляди :ph34r: Не сме се изменили - емигрираме нон стоп :P Само си забравил да опоменеш от къде идваме и какво сме правили преди да дойдем тук

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото знам сме дошли някъде от Азия... Както и да е, отначало според мен прабългарите са били чисти диваци... Както казах, за 1000 и кусур години доста сме се изменили!

Колкото до храбростта - нещо през 21 век е в липса...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Доколкото знам сме дошли някъде от Азия... Както и да е, отначало според мен прабългарите са били чисти диваци... Както казах, за 1000 и кусур години доста сме се изменили!

Така е, сегашните само се дуят пред мониторите, правещи се на велики в момента.. а реално.. не смея да кажа, че ще се обидят доста националистчета с мания за величие тука ;)

А лъва, лъва както казах е взаимстван.. я прочети пак добре Деам... Май не си чувал за конската опашка, за символите на славяните, за византийските символи.. :) Ще ти се да е така както казваш, но не е точно така ;)

П.С И какво общо има Волжка българия със сегашната Дунавска Бг че не разбрах, освен името, и общите предци :)

Освне че с нея се гордеят незаслужено лапетата падащи си по героичното........

Редактирано от Diin (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Така е, сегашните само се дуят пред мониторите, правещи се на велики в момента.. а реално.. не смея да кажа, че ще се обидят доста националистчета с мания за величие тука ;)

А лъва, лъва както казах е взаимстван.. я прочети пак добре Деам... Май не си чувал за конската опашка, за символите на славяните, за византийските символи.. :) Ще ти се да е така както казваш, но не е точно така ;)

П.С И какво общо има Волжка българия със сегашната Дунавска Бг че не разбрах, освен името, и общите предци :)

Освне че с нея се гордеят незаслужено лапетата падащи си по героичното........

;) Безплодно е да се говори с хора като теб. Лека нощ

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:) Безплодно е да се говори с хора като теб. Лека нощ

Давай доводи, и няма да е безплодно, но да се дуеш с неща които не са верни, не вървиш ;)

П.С Виж това например.. хора които разбират повече от хералдика от теб малкия ....

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4131

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никой дивак не е строил градове и не е имал държавно устройство.А ние БЪЛГАРИТЕ сме го имали.

Май трябва да се върнем отново при ПАИСИЙ и неговата знаменита фраза „о неразумни и юроде,поради що се срамиш да се наречеш българин?

Освен това за България в средновековието се е говорило като за ИМПЕРИЯ

През 1930 г. в Лондон излиза книгата на известния английски историк сър Стивън Рънсиман. Тя носи заглавието История на Първата Българска империя. Вероятно за мнозина такова понятие звучи необичайно и твърде предизвикателно. Защото хората са свикнали с този термин да се определят могъщите империи на римляните, на французите при Наполеон Бонапарт или на русите по времето на Пьотр I и Екатерина Велика. Някак си политическата съдба и границите на днещна България не отговарят на подобно понятие. Тук обаче се забравя, че в Европа има и други, сега малки държави, които са наследници на Велики империи. Австрия притежава по-нищожна територия от България, а от нейната имперска история не е минало и столетие. Ако се погледне дори само титлата на българските владетели, ще се види, че тя коренно се отличава от тази на другите европейски господари.

Абе я вземете и попрочетете малко повече за родната история,и тогава правете заключения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Никой дивак не е строил градове и не е имал държавно устройство.А ние БЪЛГАРИТЕ сме го имали.

Май трябва да се върнем отново при ПАИСИЙ и неговата знаменита фраза „о неразумни и юроде,поради що се срамиш да се наречеш българин?

Освен това за България в средновековието се е говорило като за ИМПЕРИЯ

През 1930 г. в Лондон излиза книгата на известния английски историк сър Стивън Рънсиман. Тя носи заглавието История на Първата Българска империя. Вероятно за мнозина такова понятие звучи необичайно и твърде предизвикателно. Защото хората са свикнали с този термин да се определят могъщите империи на римляните, на французите при Наполеон Бонапарт или на русите по времето на Пьотр I и Екатерина Велика. Някак си политическата съдба и границите на днещна България не отговарят на подобно понятие. Тук обаче се забравя, че в Европа има и други, сега малки държави, които са наследници на Велики империи. Австрия притежава по-нищожна територия от България, а от нейната имперска история не е минало и столетие. Ако се погледне дори само титлата на българските владетели, ще се види, че тя коренно се отличава от тази на другите европейски господари.

Абе я вземете и попрочетете малко повече за родната история,и тогава правете заключения.

Извинявай, чели сме достатчно, и не само прославящии източници за разлика от теб.... Това че е било нещо при Симеон Велики... е било, далече в миналото.. ... и пак не е било на нивото на предните и следващите империи... Недей си въобразява...

Аз лично смятам че прабългарите са имали качества.. но не са били нещо повече от другите... говоря за Аспаруховите прабългари......защото историците наричат доста племена с думата прабългари ..голяма част от които са от тюркски произход.... ако не и всичките

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Давай доводи, и няма да е безплодно, но да се дуеш с неща които не са верни, не вървиш :)

П.С Виж това например.. хора които разбират повече от хералдика от теб малкия ....

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4131

Ами знамето е само 1 от символите :) Както и да е няма да говоря с олигофрени които унижават себе си и рода си с цел да се правят на интересни - докато ги има такива мазохисти като теб няма да се оправим - нищожество ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявам се значи за рекламата един вид: влизаш в http://www.bg-history.info/ И по-специално тук: http://www.bg-history.info/smf/index.php/topic,85.15.html темата е с идентично заглавие, но сайтът е изцяло исторически, форумът също. И ако пак прочета, българите са някакви диваци навремето ... то ти си един пълен невежа и неграмотник без ни най-малко да съм те обидил.

Edit: То така се ядосах, че ... за maxim4o става въпрос! А иначе - който иска да разгледа и там :)

Tо с кратък отговор не става ама ... факти - 3та военна сила при Фердинанд, пета икономическа при Борис III и ако трябва да обяснявам по-точно ще се автоцитирам от гореспоменатия сайт

Интересна тема сте заформили ... Личното ми скромно мнение, е че произхождаме от района - Памир, Хиндукуш ... Просто хората там също имат думи като вуйчо и прочие ... още няколкостотин думи и собствени имена ... Но както и да е. Или поне езиковата ни група е от там, второто - не съм чел и нямам нерви да чета такива "високи" стилове преди мен ( извинявам се предварително, ако някой се обиди, защото има и някои много добри иронични попадения), но с една конница от 10-15 000 Аспарух едва ли е можел да подчини околните славянски племена, така че българите са били минимум равни по брой или малко по-малобройни ( по-скоро многобройни, но нейсе) от многобройните славянски племена населили тогавашните български земи. Извод: откъдето и да са дошли всъщност, все още сме техни преки потомци въпреки, че 136 народа са минали по тези земи и са оставили кости и семе. Толкова по спора. В тази тема смятам втори коментар да не пиша - онези о т вас, които са българи няма защо да ги убеждавам, че черното не е бяло, а другите - да сте видели дърво да измисля електричество случайно ? Същата работа като да махнеш твърдоглавието на антибългарин или продажен българин ...
Редактирано от Nilstron (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Извинявам се значи за рекламата един вид: влизаш в http://www.bg-history.info/ И по-специално тук: http://www.bg-history.info/smf/index.php/topic,85.15.html темата е с идентично заглавие, но сайтът е изцяло исторически, форумът също. И ако пак прочета, българите са някакви диваци навремето ... то ти си един пълен невежа и неграмотник без ни най-малко да съм те обидил.

А ако аз още веднъж видя да се дава за довод този сайт, ще взема да нарека даващия я с думата смотаняк :) и глупак....

Типичен пример за надуваема гордост, балона който храни псевдопатриотичните лапета, които няма какво друго да направят, но пък за тях е четс на живот и смърт да докажат че са потомци на героични прадеди, независимо дали това е вярно исторически или не ;)

Митологията малки ми другари е на втория етаж, в художестената библиотека ..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сети ли се някой, че преди хиляди години(в историческо време), лъвовете са живели и на територията на днешна България! Дори днес има, диви лъвове, не само в Африка!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Сети ли се някой, че преди хиляди години(в историческо време), лъвовете са живели и на територията на днешна България! Дори днес има, диви лъвове, не само в Африка!

Извинявай, но това би ли ми казал кой биолог, или палеонтолог го е каза... не за друго, но да му кажа че не разбира нищо от науката си biggrin.gif

Ако не са го казали такива, е ще трябва да си мисля някои неща за твоята личност....и да имам едно наум ;)

П.С В смисъл че много приказки четеш и разправяш, не друго :) Ти си втори Андерсън драги ... biggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дам благодарение на Рим нещо са поизчезнали. Или поне така говорят някои хора :) Diin - не забравяй, че все пак "учени" повдигнаха темата за Митът БАТАК ;) Така, че избери си страна

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм си избрал малчо ;)

А ти вземи да четеш, и да учиш, не да вярваш на митологии, народопсихологиии и тем подобни поверия и сказания ..

http://www.information-bg.com/bulgaria/view.php?id=37

П.С знайно е че народната психология има своството да преувеличава много, да изкривява, да надценява едни,или обезценява дрги неща ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване