Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем със свързването на cd-rw...

Препоръчан отговор

Проблема е следният! имам си dvd зписвачка LG GSA-4163A105 и cd записвачка sony .... Въпроса ми е, хардиска си е ID1 и си варви замостоятелно! другото ID2 ми е dvd- то. Как да вържа правилно тези три устойства! и с какъв кабел! Ако вържа хардиска с cd не отркрива хардиска и не трагва ОС. Ако вържа dvd и cd заедно с другото ID2, едното от двете ми устройсва не работи! Мисля, че проблема идва от биоса ми! Там какви настройки трябва да направя!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Проблема е следният! имам си dvd зписвачка LG GSA-4163A105 и cd записвачка sony .... Въпроса ми е, хардиска си е ID1 и си варви замостоятелно! другото ID2 ми е dvd- то. Как да вържа правилно тези три устойства! и с какъв кабел! Ако вържа хардиска с cd не отркрива хардиска и не трагва ОС. Ако вържа dvd и cd заедно с другото ID2, едното от двете ми устройсва не работи! Мисля, че проблема идва от биоса ми! Там какви настройки трябва да направя!

<{POST_SNAPBACK}>

Трябва от биоса да ги избереш DVD IDE2-Master, CD IDE2-Slave, но преди това провери отзад на самите устройства къде са сложени мостчетата(в/у горната страна има схема къде трябва да бъдат).Успех.

ПП: С обикновен лентов кабел за 2 устройства.

Редактирано от androns (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

<{POST_SNAPBACK}>

На едното IDE сложи харда и CD-то, като сложиш диска на master. И от BIOS нагласи харда да boot-ва първи.

Редактирано от mitaka33 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така. Нека си кажа моето скромно мнение.

Правилната конфигурация е:

IDE Channel 1 - Само и единствено твърдия диск

IDE Channel 2 - Master: CD-RW

Slave: DVD-ROM

Това ти е правилната настройка. Защо? Защото:

1. Диска ти вероятно е АТА 100 или АТА 133 стандарт, а запсивачките и дивидито са АТА 66/АТА 33

2. Ако твърд диск и оптично устройства са на един канал, то диска е Master, а устройството Slave. Ако двете са Master си пречат и резултата си го видял нагледно. Не е желателна тази комбинация, защото диска ще ти работи със стандарта на оптичното устройство. Принципи. Затова има два IDE канала.

3. Записваката винаге е добре да е Master

И стига с тия глупости, че от BIOS се определя кое устройство да е Master и кое Slave. Врели некипели. Приказки на хора, които си нямат грам понятие от хардуер и дискови устройства. Чули недочули и съвети дават.

Конфигурирането става чрез мостчетата на задния панел на всяко дисково устройство.

Как става. Поглеждаш дисковото устройство отзад. От дясно на ляво са :

1. Куплунг на захранване

2. Куплунг на IDE кабела

3. Джъмпери за настройка Master / Slave.

Последнотое важното. Представляват няколко двойки контакти, като само една двойка е затворена с мост с черен пластмасов накрайник. По принцип фабрично се поставя на Master.

На корпуса над тях или на капака отгоре трябва да са означени отделните позиции - MA ( Master ), SL ( Slave ) и третата не ви интересува в случая.

Правиш това, включваш кабелите и нямаш грижи.

А и потърсете преди да поствате.Не знам за кой път вече обяснявам как се настройват дискови устройства по ATA стандарт.

П.П. Който ми настрои от BIOS ATA ( EIDE ) дискови устройства за Master или Slave, ще го черпя да знаете.

Редактирано от nickfox (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Така. Нека си кажа моето скромно мнение.

Правилната конфигурация е:

IDE Channel 1  - Само и единствено твърдия диск

IDE Channel 2 - Master: CD-RW

Slave: DVD-ROM

Това ти е правилната настройка. Защо? Защото:

1. Диска ти вероятно е АТА 100 или АТА 133 стандарт, а запсивачките и дивидито са АТА 66/АТА 33

2. Ако твърд диск и оптично устройства са на един канал, то диска е Master, а устройството Slave. Ако двете са Master си пречат и резултата си го видял нагледно. Не е желателна тази комбинация, защото диска ще ти работи със стандарта на оптичното устройство. Принципи. Затова има два IDE канала.

3. Записваката винаге е добре да е Master

И стига с тия глупости, че от BIOS се определя кое устройство да е Master и кое Slave. Врели некипели. Приказки на хора, които си нямат грам понятие от хардуер и дискови устройства. Чули недочули и съвети дават.

Конфигурирането става чрез мостчетата на задния панел на всяко дисково устройство.

Как става. Поглеждаш дисковото устройство отзад. От дясно на ляво са :

1. Куплунг на захранване

2. Куплунг на IDE кабела

3. Джъмпери за настройка Master / Slave.

Последнотое важното. Представляват няколко двойки контакти, като само една двойка е затворена с мост с черен пластмасов накрайник. По принцип фабрично се поставя на Master.

На корпуса над тях или на капака отгоре трябва да са означени отделните позиции  - MA ( Master ), SL ( Slave ) и третата не ви интересува в случая.

Правиш това, включваш кабелите и нямаш грижи.

А и потърсете преди да поствате.Не знам за кой път вече обяснявам как се настройват дискови устройства по ATA стандарт.

П.П. Който ми настрои от BIOS ATA ( EIDE ) дискови устройства за Master или Slave, ще го черпя да знаете.

<{POST_SNAPBACK}>

Не ства! Вързвам си отделно харда ( със сния кабел ID1) и с другия кабел сварзвам останалите две устройства! Самата ми подредба на устройствата са:

obrazec.jpg

Когато вържа първо сонито и после лг-то виндовса ми открива самом сонито! От биоса когата дам детект ми открива само сонито!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...прочети ли внимателно поста на nickfox. Даде ли Мастър на писачката и слейв на ДВД-рома на втория IDE канал?

Казано е по-горе, но ще го повторя

Биоса неможе да определи-нагласи, кое устройство, какво да е. Той само дава информация, като какво работи въпросното устройство/а. Всичко се наглася от джъмперите на въпросното оптично устройство.

Кабела има възможност за две устройства. Сложи устройството, което ще работи като Мастър. После устройството, което ще работи като Слейв. Да не забравиш джъмперите! Свържи и захранващите кабели. Това е.

На първия IDE канал остави хард диска - като Мастър. Ако след време решиш да си вържеш още един хард, ще го вържеш на второто букса на кабела, като Слейв. Пак трябва да окажеш с джъмперите кое устройство, като какво да работи - Мастър или Слейв.

П.С, ей затова харесвам SATA - няма Мастър, няма Слейв, няма джъмпери cool.gif

Кага ще пусната масово и СД-роми със SATA интерфейс :P ?

Редактирано от morfei1 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...прочети ли внимателно поста на nickfox. Даде ли Мастър на писачката и слейв на ДВД-рома на втория IDE канал?

Казано е по-горе, но ще го повторя

Биоса неможе да определи-нагласи, кое устройство, какво да е. Той само дава информация, като какво работи въпросното устройство/а. Всичко се наглася от джъмперите на въпросното оптично устройство.

Кабела има възможност за две устройства. Сложи устройството, което ще работи като Мастър. После устройството, което ще работи като Слейв. Да не забравиш джъмперите! Свържи и захранващите кабели. Това е.

На първия IDE канал остави хард диска - като Мастър. Ако след време решиш да си вържеш още един хард, ще го вържеш на второто букса на кабела, като Слейв. Пак трябва да окажеш с джъмперите кое устройство, като какво да работи - Мастър или Слейв.

П.С, ей затова харесвам SATA - няма Мастър, няма Слейв, няма джъмпери cool.gif

Кага ще пусната масово и СД-роми със SATA интерфейс :P ?

<{POST_SNAPBACK}>

Абе не е само двд ром, но и двд писалка! Ей сега ще пробвам!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не става нищо местих кабелите пробвах всички комбинаций! Може би кабелът ми да не е подходящ! Какъв трябва да бъде! И нещо важно! Имам две писалки cd и dvd! А не двд ром!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не става нищо местих кабелите пробвах всички комбинаций! Може би кабелът ми да не е подходящ! Какъв трябва да бъде! И нещо важно! Имам две писалки cd и dvd! А не двд ром!

<{POST_SNAPBACK}>

Джъмперите!Нищо не казваш за тях,нагласи ли ги?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

<{POST_SNAPBACK}>

Ако имаш предвид мен и аз немога да ги определя от биоса.Имам в предвид да се разпознаят от биоса.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе няма значение, че и двете са типисалки. За мен това е без значение. Вижда ти само SONY то, защото и двете са на Master и то на кабела преди другото. Оправи им джъмерите. Остави на SONY така както е. Настрой на LG то джъмперите на SLAVE. Провери добре ли си включил IDE кабела на двете устрайства, както дали си включил на двете захранването.

И пак повтарям - джъмперите на задните панели на двете устройства.Оправи тях. Едното Master, другото Slave.

И казах - от BIOS не се настройват. Абе четете ли какво съм написал или думите ми са като брътвежи на малоумник, незаслужаващ внимание.

А етои линк за това, което съм написал, та да схванете за какво говоря

Guide to Instaling IDE devices

Тук е даден пример с твърди дискове. На твърдите дискове въпросните джъмпери се намират между захранването и IDE кабела. Казвам го за да погеднеш илюстрациите и да добиеш визуална представа за тези джъмпери.

При твърдите дискове подредбата на задния панел от дясно на ляво е:

- захранване

- джъмпери

- IDE кабел

При оптичните устройства

- захранване

- IDE кабел

- джъмпери

А дано сте ме разбрали накрая.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абе няма значение, че и двете са типисалки. За мен това е без значение. Вижда ти само SONY то, защото и двете са на Master и то на кабела преди другото. Оправи им джъмерите. Остави на SONY така както е. Настрой на LG то джъмперите на SLAVE. Провери добре ли си включил IDE кабела на двете устрайства, както дали си включил на двете захранването.

И пак повтарям - джъмперите на задните панели на двете устройства.Оправи тях. Едното Master, другото Slave.

И казах - от BIOS не се настройват. Абе четете ли какво съм написал или думите ми са като брътвежи на малоумник, незаслужаващ внимание.

А етои линк за това, което съм написал, та да схванете за какво говоря

Guide to Instaling IDE devices

Тук е даден пример с твърди дискове. На твърдите дискове въпросните джъмпери се намират между захранването и IDE кабела. Казвам го за да погеднеш илюстрациите и да добиеш визуална представа за тези джъмпери.

При твърдите дискове подредбата на задния панел от дясно на ляво е:

- захранване

- джъмпери

- IDE кабел

При оптичните устройства

- захранване

- IDE кабел

- джъмпери

А дано сте ме разбрали накрая.

<{POST_SNAPBACK}>

Готово! Подкарах ги и двете устройства! Мерси на всички! ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване