Премини към съдържанието

На Лора  на Яворов Анита Христова Трифонова

от Анита Христова Трифонова,20.10.2019
  • 70 прегледа
  • 1 коментар

На Лора  на Яворов Анита Христова Трифонова sekirata cekupama

images?q=tbn:ANd9GcTcTTPnUOt575jGYwCyKFq

Лора Каравелова е едва 27-годишна, когато трагично отнема живота си. 

За любовната история между нея и поета Пейо Яворов се говори и до днес и е ясно, че причината за смъртта и на двамата е именно тяхната пламенна любов, граничеща с лудост. 

Лора си отива от света едва на 27 години, но успява да изживее невероятна гама от емоции и завинаги оставя своята следа в историята.

Лора Петкова Каравелова е дъщеря на българския политик Петко Каравелов и видната общественичка Екатерина Каравелова, племенница е на големия български писател и революционер Любен Каравелов.

Лора е млада, красива и добре образована. След завършване на гимназиалното си образование в София тя се обучава в католическия пансион „Нотр Дам дьо Сион“ в Париж, Франция, а по-късно – в Антверпен, Белгия.

През 1907 година под натиска на майка си сключва брак с младия деец на Демократическата партия Иван Дренков. В 1908 г. се ражда първото им дете Кирил, което умира скоро след раждането, а година по-късно се ражда вторият им син Петко. Бракът се оказва неуспешен и е разтрогнат през юни 1912 г.

На 21 август 1906 г. Пейо Яворов за първи път среща Лора Каравелова. Запознанството между двамата се осъществява по време на излет в Драгалевския манастир и въпреки че по това време Яворов е влюбен в 16-годишната сестра на неговия приятел Петко Тодоров – Мина, изследователите на символиста са категорични, че творецът е силно привлечен от Лора още от тази първа среща.

Яворов е силно запленен именно от пламенната натура на Лора и нейната открита индивидуалност... и разбира се от красотата й.

На 19 септември 1912 г. тя се омъжва за Яворов, а този брак се оказва фатален и за двамата. Красива, високо интелигентна, ерудирана, тя е чувствителна и меланхолична по характер. Нейната любов към Яворов е всеотдайна и същевременно обсебваща. Лора демонстрира болезнена ревност към съпруга си и при най-малкия повод.

Постепенно бракът им навлиза в критична фаза, а това се случва едва година, след като двамата са сключили брак.

Немалка роля за това изиграва съпругата на писателя Михаил Кремен – Дора Конова, която, опитвайки се да флиртува с поета, допълнително разпалва ревността на Лора. След една от поредните сцени на ревност на 30 ноември 1913 г. Лора се застрелва в дома им. Малко след това, шокиран, прави опит да се самоубие и самият Яворов, но бива спасен.

В започналото полицейско и съдебно разследване се лансират две версии – тази за самоубийството на Лора и тази за убийството ѝ от Яворов. Въпреки че доказателствата и проведената експертиза сочат към първата, в общественото съзнание, най-вече под влияние на пресата и родственици на Лора, се налага втората версия, и срещу поета бива заведено дело за убийство. Това става причина година по-късно Яворов да сложи край на живота си.

Все пак любовта между двамата си остава най-силното им житейско преживяване и за това свидетелства красивите стихотворения, които Яворов посвещава на Лора. 

И нека предложа моите становища по темата, след като съм прочела доста за любовните истории на този "красавец" и голям поет П.К.Яворов.
Никой не може да ме убеди, че Лора се е самоубила, въпреки,че знам какво поражение прави на психиката един католически пансион. Нейното не  е било просто ревност, защото като камък и е тежало миналото, та и загубата на нейната рожба. С чувство за малоценност, за употребена и с доста песимизъм, тя е смятала, че наистина Яворов няма да и бъде верен, пък е имало и доста жени около него дори за флирт. Жени...16 годишна жена за мене си е дете. Той наистина е бил доста любовен, меко казано.Това неговото пък е от чувство да се докаже и като мъж, защото е доста грозен - смело казано. Мина си е била дете, но доста злобна, много злобно дете със самочувствие и парички. В такива случаи природата се намества, като и изпраща тежката болест от която умира . Накрая двете версии са наистина смехотворни! Нито се е самоубила, нито Яворов е убиец!
Но "ИНТЕРЕСЪТ КЛАТИ ФЕСА"- разбрахте ,нали?

Яворов не намира миг покой , че той е виновен за смъртта на Лора и чак след смъртта и му светва, колко болка и е причинил с тези жени около него, жени - деца , повече по такива си е падал, защото смятал, че са чисти души. И в повечето случаи е така, но не винаги. А той е поет и не какъв да е, но това не означава ,че не е бил ЖЕНКАР. Точно.Не е искал и не можел да отблъсква жените около себе си, тези към които няма чувства и така губи ИСТИНСКИТЕ! Големиат поет просто не е бил за брак, А САМО ЗА ЛЮБОВНИ ИСТОРИИ, ВРЪЗКИ И ДА СЪЗДАВА КРАСИВА ПОЕЗИЯ!

ВСЕКИ СЕ РАЖДА НА ТОЗИ СВЯТ С ОПРЕДЕЛЕНА  МИСИЯ И ДАРБА!

Дарба е дори да сготвиш един превъзходен миш - маш. :)) Малко смях, след тъжното...

А.Х.Т.sekirata cekupama

Знам кои се обръщат към мене с -"Анче", така че Ви разкрих кои сте, спрете се да ми дотягате на лични, не Ви чета ,нито Ви влизам в профилите. А това че тук жени пишат от профили на мъже и обратно, както и че си предават един на друг паролите на профилите си е проблем на сайта. Няолкото профила от сайта за мене не съществуват, хем са грозни хем некадърни въпреки хвалебствията и награди взети знаем по кой начин.

Препоръчани коментари

Коментари

Дело Яворов 205/1913

https://fibro.bg/lora-i-yavorov/

Кой уби Лора Каравелова?

Едно уточнение и допълнение:

Филми, истини, лъжи...Но истината е погребана! Голям поет, но женкар, хаймана! И ако Лора носи последствията от престой в католически пансиони,  от загуба на дете и разводи, изневери, то Яворов буквално  си играе с жените,

но при Лора не случи! 

Сподели този коментар

Линк към коментара

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

IP.Board Videos by DevFuse
  • Нови клипчета

• Последни коментари

• Кой гони българите днес
      от: ДИоNД · 21.11.2019
      Какви страсти и каква борба. Момичета друга играчка освен интернет нямате ли си?! Чудя се да се смея или да плача. Разбирам вашата взаимна вражда, но не разбирам вашия инат. Вие си знаете какво целите, но освен враждебност и т.н., то тук не всички са сеирджии. Малко жал ме хваща и за двете. Дърпате една чужда черга, но нямате идея в какво да я превърнете освен във някаква ваша борба. Ползувайте умерения тон. Това е всичко. Определени ваши изблици ще се цензурират. Какво толко
    • Кой гони българите днес
      от: Анита Христова Трифонова · 13.11.2019
      КОЙ ГОНИ БЪЛГАРИТЕ И ОТ ИНТЕРНЕТА, БЪЛГАРКИТЕ!? ВЪВ ФОРУМА НА КАЛДАТА, КОЙТО НЯМА НИЩО ОБЩО С КАТЕГОРИЯ ПОЕЗИЯ БАБАТА РОСА НАРЕДИ ДА МЕ БЛОКИРАТ-ЗАЩО ЛИ И ДВАТА МИ ПРОФИЛА?!  ПОЗНАЙТЕ! ИСКА ТЯ ДА Е "ОТГОРЕ" НАД ВСИЧКИ И ВСИЧКО И СИ ПЛАЩА! НО НЯМА ДА СТАНЕ ,ВОЙНАТА ТЕПЪРВА ЗАПОЧВА И ЯВНО ТУК НЕ , ПЛАТИЛА СИ Е! ХАЙДЕ ДРАСКАЙ СИ ТАМ И СЕ ЧЕТИ САМА, АЗ ИМАМ ОЩЕ 10 ПЪТИ ПО ТОЛКОВА ,ДА СИ ТЕ ДОЛЮБВАТ ТУК ТЕЗИ ДЕТО ТИ ХОДЯТ ПО АКЪЛА- СЛАВА БОГУ ИНТЕРНЕТА НЕ Е ТВОЙ! СЛЕДВАЩ
    • Как да те асимилирам?!
      от: Анита Христова Трифонова · 13.11.2019
      Росица Копукова е въздух под налягане! И ТЯ НЕ Е НАКАЗАНА, ЗАЩО ПОЗНАЙТЕ! Мене наказват, защото КОНТРАатаките ми и защитата ми е УСПЕШНА!     Например - Самотна „гургулица“ възпява своите творения, на балкон в паница попара сърба, прави бдения. Пази си перата и проскубана в главата, слугува на нагона  „цяло лято на балкона“. Самотна „гургулица“ пера събира по балкона, горкичката женица гони я хормона.
    • Докога ще търпите
      от: Анита Х. Трифонова · 8.11.2019
      apostapostoloff - Четри зевзека от блога са се съюзили срещу теб 03.11 06:19 и са решили да те скапят. Ще се ебават с теб непрекъснато. Ще ти правят гъзобрък поне веднъж седмично. Голяма преебушка са ти скроили. цитирай sekirata - Както казах и то не един път сайта е пълен с ЛУДИ , като Вас и баба Ви Роса! И платени драскачи. 04.11 20:22 apostapostoloff написа: и са решили да те скапят. Ще се ебават с теб непрекъснато. Ще ти правят гъзобрък поне веднъж седмично.
    • Бъди
      от: Анита Христова Трифонова · 6.11.2019
      Зли сили, гонят всички люде, но доброто ще го бъде! Дяволът бори се със Бога в борба  решаваща и мога да предположа кой ще победи! Малко Ви остава сили зли!
  • Добави ново...