fbpx
23.8 C
София

Кибербезделието „яде“ ценни часове в офиса

Най-четени

Калин Карабойчев
Калин Карабойчевhttps://www.kaldata.com/
Калин Карабойчев е управител на Kaldata.com - най-големият български IT портал. Повече от 15 години се занимава активно с разработка и популяризация на услуги в българския интернет.

Компаниите по цял свят ежедневно губят хиляди полезни часове за работа заради кибербезделието на служителите. Те прекарват безкрайни минути в писане и проверяване на поща, сърфиране в Интернет и чат. Въпрос на цивилизованост, а и успешен бизнес е офисите да бъдат снабдени с качествена и постоянна Интернет връзка.

През летните месеци обаче тя може да изиграе лоша шега на тези, които очакват сътрудниците им да бъдат сто процента съсредоточени в работата. Особено когато ICQ работи, приятелската общност вече е нахвърляла два-три постинга във форумите, междувременно все още не са прочетени новините в уеб, хороскопите, електронната поща и разни съобщения, написани по дискусионните форуми. Кибербезделието е вече социално явление в съвременното общество и на него се отделя специално внимание от изследователите.

Според проучване, проведено от британския технологичен сайт silicon.com , 22,79% от запитаните смятат, че „шляенето“ в Интернет в работно време е една от основните пречки пред ефективната работа в офиса. Това обаче е сравнително нисък процент, особено на фона на 32,39% от същата извадка, които мислят, че пречи не Интернет, а „ниското морално равнище на персонала“ и недостатъчната мотивация за работа. Филтрацията на достъпа до определени сайтове в Интернет е най-характерната мярка на компаниите и техните IT отдели срещу злоупотребата с Интернет на работното място. Стандартната практика е ограничаване на браузинга. Системните администратори имат права да ограничат достъпа до определени домейни (например сървъри за безплатен даунлоад), въобще използването на браузър за определени компютри от локалната мрежа или теглене на файлове с по-голям обем.

Другата честа мярка е „проследяване“ на браузинга и чаткомуникацията чрез запис на съобщенията, които служителите си обменят през служебните си компютри.

Източник: в-к Сега


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Предишна новина
Следваща новина
Абонирай се
Извести ме за
guest

0 Коментара
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

HUAWEI Mate X3: най-тънкият сгъваем смартфон е в ръцете ни

В началото на надпреварата при сгъваемите смартфони изглеждаше, че HUAWEI винаги ще има свой собствен прочит на този вид устройства. Докато конкурентите залагаха на...

Подобни новини