През 2017 г. изследователи от METI (Messaging Extraterrestrial Intelligence) и организаторите на музикалния фестивал Sónar в Барселона се обединиха, за да изпратят кодирани радиосъобщения към звезда, около която съществува потенциално обитаема планета. Ако то бъде получено и отговорено от извънземна цивилизация, ние ще разберем за това най-рано през 2030 г.
„Сонарно обаждане GJ273b“ („Sónar Calling GJ273b“) е най-скорошният опит за комуникация с извънземни. Това се случва 46 години от първия подобен сигнал, изратен с помощта на рухналия наскоро 300-метров радиотелескоп Arecibo в Пуерто Рико.
Видеото долу представя проекта „Sónar Calling GJ273b“:
Съобщенията „Sónar Calling“ са изпратени в три последователни дни – 16, 17 и 18 октомври 2017 г., от 32-метровата радио антена EISCAT в Тромсьо, Норвегия. Сигналът е изпратен към звезда от тип червено джудже, известна като GJ273 или звездата на Луйтен, разположена на разстояние 12,4 светлинни години от Земята в съзвездието Голямо куче. Звездата е твърде бледа, за да се наблюдава с невъоръжено око.
Тя е кръстена на Вилем Луйтен, който в сътрудничество с Едвин Ебигаузен за пръв път определя движението ѝ правилно през 1935 г. Около звездата съществуват четири потвърдени планети, една от които – Luyten b, е скалиста планета, разположена в обитаемата зона на звездата. Планетата е по-масивна от Земята – около 2,9 пъти, което я причислява към планетите от тип свъхземя. Освен това тя получава едва 6% повече светлина от звездата си, в сравнение със Земята, което я прави един от най-добрите кандидати за търсене на извънземен живот.
33 музикални произведения и научен урок
Изпратените радиосъобщения съдържат 33 музикални произведения, всяко с дължина 10 секунди, в чест на фестивала Sónar, както и научен „урок“. Някои от музикалните изпълнители, чиито произведения политат към далечния свят, са Холи Хърндън, френският композитор Жан-Мишел Жар и музикалното дуо Matmos.
„Ще превърнем предавателя EISCAT в музикален инструмент, изпращайки основни мелодии чрез предаване на импулси в поредица от различни радиочестоти, които поддържат еднакви интервали помежду си“, споделя президентът на METI Дъглас Вакоч.

Урокът пък се опитва да обясни понятието радио честота, като изпраща под формата на двоичен код две честоти – 929.0 MHz и 930.2 MHz. Антената на EISCAT излъчва двоичния код три пъти през всеки от трите дни със скорост 125 бита в секунда, като общото времетраене на сигнала е 33 минути.
Могат ли да се засекат такива радиосъобщения? И ако е така, разумно ли е да ги изпращаме? Това е предмет на дългогодишен дебат сред изследователите, фокусирани върху търсенето на интелигентен извънземен живот (SETI).
Повече информация за съобщението можете да намерите тук.