Ново съдебно дело е заведено срещу Meta. Този път компанията е обвинена, че е допуснала коментари, подбуждащи омраза, които са разпалили гражданската война в Етиопия. Делото е било заведено на 13-ти Декември в Кения от двама етиопски учени, съвместно с кенийската правозащитна организация Katiba Institute. Според съдебните документи ищците обвиняват Meta, че не само не са свалили публикациите, подтикващи към насилие в сблъсъците в района на Тиграй, а дори са позволили масовото разпространяване на най-радикалните призиви.
В документите се казва още, че един от коментарите предшества убийството на бащата на единия от учените. Абрахам Амаре, изследовател и син на професора по химия Меарег Амаре, е заявил, че баща му е станал обект на поредица от заплашителни публикации, защото е етнически тиграец. Постовете, които освен призиви за смъртта на химика са съдържали и адреса му, са били споделени над 50 000 пъти и многократно са били докладвани на Facebook от сина на жертвата. Осем дни след убийството на Меарег Амаре, от социалната мрежа най-после са свалили омразните публикации. От компанията на Марк Зукърбърг категорично отричат обвиненията и заявяват, че инвестират много средства в екипи и технологии, които да следят и премахват насилствени постове и коментари.
„Ние наемаме само персонал, който е запознат отлично с местната култура и събитията в страната. Обръщаме особено внимание на филтрирането и блокирането на насилствени публикации, написани на най-разпространените езици в Етиопия.“, каза още Ерин Макпайк, говорител на Meta.
Миналата година независимият надзорен съвет на Meta препоръча да бъдат направени промени в правилата за ползване на Facebook и Instagram, с които да се противодейства по-ефективно и навременно на появата на постове, подтикващи към насилие в африканската страна.
Ищците по делото искат от съда да принуди компанията да приложи спешни мерки за ограничаване на езика на омразата и да увеличи персонала, отговарящ за модерирането на агресивно съдържание, чиито регионален център се намира в столицата на Кения Найроби. Те настояват и за изплащането на обезщетение в общ размер на около $2 милиарда на всеки, станал жертва на насилие след публикации в платформите на Meta.
Това не е първото подобно дело, завеждано срещу социалната мрежа. По адрес на компанията са повдигнати редица обвинения в страни като Камбоджа, Мианмар, Индонезия, Шри Ланка и др., твърдящи че от Meta не са наели необходимия персонал, който да модерира насилственото съдържание и да е перфектно запознат с местните езици и култура.
Въоръжените сблъсъци между силите на правителството и тези на сепаратистите на територията на Тиграй бяха подновени през 2020 година. След като хиляди бяха убити, а милиони разселени, враждуващите страни все пак успяха да сключат примирие през миналия месец, което засега се спазва, макар и напрежението сред населението на Етиопия да не е спаднало.