
Изкуственият интелект е добра идея – поне на теория. На практика, обаче, тази технология може да доведе до много нежелани последствия. Подобно мнение поне сподели Стивън Хоукинг в статия за Independent провокирана от новия филм с Джони Деп „Превъзходство“, който физикът гледал наскоро.
Във филма се разказва за компютърен специалист (Джони Деп), който желае да слее съзнанието си със суперкомпютър с цел постигане на един усъвършенстван хибрид между човек и машина. Действието, разбира се, се развива в бъдещето, но според Хоукинг дори в състоянието си в което е в момента, изкуственият интелект вече крие рискове за човечеството.
„Докато краткосрочното влияние на изкуствения интелект зависи от това кой го контролира, дългосрочното ще зависи от това дали изобщо ще можем да го контролираме,“ смята Хоукинг. Физикът, освен това, е на мнение, че хората, които разработват технологии за изкуствен интелект изобщо не виждат рисковете, които се крият зад тях. „Ако една превъзходстваща ни извънземна цивилизация ни изпрати следното съобщение: „Ще дойдем след няколко десетилетия“, дали ще отговорим „Добре, обадете ни се като пристигнете, ще оставим светлините включени“?“ пита се Хоукинг. „Вероятно не – но до голяма степен точно това се случва с изкуствения интелект.“
Действително, повечето от компаниите и изследователите работещи в тази сфера мислят единствено за положителните страни на технологията и не отчитат дори нашето собствено мнение по въпроса. Много, например, се говори за автономните коли на Google, които ще могат да се движат сами. Но никого ли не го интересува, че има хора, които просто обичат да шофират?
Хоукинг, разбира се, не е съвсем песимистично настроен към развитието на изкуствен интелект. Според него, ако всичко се развие добре, роботите и други подобни машини може да се окажат „най-голямото събитие в човешката история“. Може, обаче да се окажат и „последното събитие“, добавя той. Физикът е на мнение, че ни чака или много по-добро или много по-лошо бъдеще.