Ето какво споделя Стивън Юинг от автооентусиасткия сайт Jalopnik за неговото изживяване с Porsche Taycan Cross Turismo, което си има палатка на покрива. Освен спането в този, да го наречем, шутинг брейк човекът споделя и доколко се променя управлението на тази ел. ракета с кутия отгоре. Spoiler. Въобще не влияе на динамичните характеристики.
“Има къмпингуване, има глемпинг, а има и спане в палатка на Porsche върху вашия Taycan Cross Turismo.
Къмпингът в държавния парк „Лео Карийо“ в Малибу, Калифорния, е прекрасен, ако не обичате да къмпингувате. В парка има тоалетни със закрит водопровод и Starbucks на 10 минути по пътя. Всеки къмпинг разполага с огнище с вградена скара за готвене и има симпатично магазинче, в което недоволен местен тийнейджър ще ви продаде дърва за огрев, лекарства, закуски и алкохол. Всяка вечер можете да наблюдавате достоен за картичка залез на плажа на Тихия океан. Това е къмпинг за хора, които не обичат да къмпингуват. Това е къмпинг за хора като мен.
Ето защо напълно харесвам новата палатка на Порше на покрива. Тя е адски лесна за сглобяване и доста удобна отвътре и прави уикенда на открито много по-лесен, ако като мен не живеете живота си като в каталог на REI.
Да, палатката е абсурдно скъпа – малко над 7 000 долара. Но ако вече сте похарчили парите за чисто ново Porsche – в този случай Taycan Turbo Cross Turismo за 170 000 долара – допълнителните 7 хил. долара вероятно са просто капка в морето.
Предлагана чрез каталога за аксесоари Techquipment на Porsche, тази палатка за 7028 долара може да се монтира на всеки от автомобилите на компанията – поне на тези, които могат да поддържат релси и напречници на покрива. Едно луксозно комби като Taycan Cross Turismo е идеално за тази конфигурация, но имайте предвид, че Techquipment има много снимки на тази палатка върху различни 911, така че, моля, бъдещи купувачи на 911 Дакар, развихрете се.
Опакована, палатката тежи 123 кг, така че поставянето и свалянето ѝ от автомобила не е работа за един човек. Но поставянето ѝ в къмпинга е нещо, което можете да направите сами, докато приятелите ви крещят един на друг, опитвайки се да поставят разнебитената си палатка. Отнема само 10 минути, максимум.
След като сте паркирали в лагера, ключът отключва две ключалки от страната на пасажера на палатката. Твърдата обвивка се повдига и разкрива ремък за сваляне на стълбата. Тъй като палатката е предназначена за работа с автомобили с различни размери, стъпалата на стълбата са регулируеми. Това също е полезно, ако сте паркирали на груба или неравна почва, не че ще откриете много такива в Leo Carrillo. Летните гуми на моя Taycan Turbo никога не напускаха асфалта.
Преди действително да влезете в палатката, качете се на стълбата и разкопчайте ципа при входния капак, за да можете да закрепите двата обтегача. Така ще се получи малка симпатична арка с цип, през която лесно ще можете да пропълзите.
Влезте вътре, разположете двукомпонентната подложка за спане, за да покрие дължината на твърдия под, и след това използвайте другите два обтегача, за да закрепите тентата на всеки прозорец. Това е всичко. Готови сте. Супер лесно.

Прозорците с цип могат да бъдат напълно отворени, покрити с мрежест екран или напълно затворени от суровата дневна светлина. Над вас има и покривен прозорец, който работи по същия начин, макар че е най-добре да го държите затворен, защото в противен случай в него ще капе сутрешна роса. (Попитайте ме откъде знам.)
Под всеки прозорец ще намерите джобове с цип за съхранение на вещи като портфейл, очила или телефон. Но вътре няма много място за други неща. Дори там горе да бях сам, имах място за раница до краката си, но не бих се опитал да държа куфар там и все пак да спя удобно. Предполагам, че именно за това е вътрешността на Taycan.
Така стигнах и до другото препятствие: преобличането. Ако приемем, че сте вкарали дрехите си в палатката, всъщност вътре няма достатъчно място, за да се изправите. Това означава, че изпълнявате танца седнал-клекнал-сгънал се, за да се обличате и събличате. Поне под стълбата има куки, на които можете да закачите чанти или якета, но това все още е отвън, така че ще трябва да се наведете от палатката и да посегнете към вещите си. Необходима е само малко допълнителна подготовка, за да сте сигурни, че можете лесно и удобно да се преоблечете.
След като най-накрая сте в палатката и всичко е уредено за през нощта, спането е доста шикозно. Палатката е изолирана и въпреки че температурите се движеха около +10 градуса по Целзий (Калифорния през декември, нали?), ми беше доста топло само с един обикновен спален чувал и няколко фланелени панталона. Ако сте сами, има достатъчно място за мятане и въртене, но ако ще делите палатката с приятел или партньор, надявам се, че наистина се харесвате. В зависимост от дължината и ширината ви, може да ви е малко тясно.
Когато лагерният уикенд приключи, разглобяването на палатката също е лесна задача. Извадете опъващите пръти, обърнете стълбата и хванете огромния ремък, за да свалите твърдия покрив. След като е почти затворен, уверете се, че всички текстилни вратички са сгънати и след това обезопасете ключалките с ключа. За затварянето на палатката е необходимо дори по-малко време, отколкото за нейното разпъване. Сериозно, максимум 5 до 10 минути.
Променя ли тази 123-килограмова палатка начина на управление на Taycan? Не съвсем. И слава богу – Turbo Cross Turismo е страхотен. Пакетът батерии с капацитет 93,4 кВтч изпраща максимална мощност от 670 конски сили и въртящ момент от 848 Нм към двойка електромотори и не си представям, че допълнителното тегло пречи на очакваното време на този автомобил от 0 до 60 км/ч от 3,1 секунди. Ускорението, спирането и дори завиването не се влияят от малко по-високия център на тежестта, най-вече защото по-голямата част от масата на Taycan вече е разположена много ниско в шасито.
Пробегът на Turbo Cross Turismo от 374 km, изчислен по EPA, също не засегнат ососбено, дори предвид въздействието върху аеродинамиката от кутията на покрива. Освен това винаги съм смятал, че EPA-данните на Taycan са пословично лесни за надминаване, а благодарение на 800-волтовата електрическа архитектура можете да се възползвате от 270-киловатовата скорост на зареждане на 350-киловатово публично зарядно устройство – при условие, че то работи.
Основното нещо, което забелязвате по време на шофиране с палатката, е допълнителният шум. Taycan, подобно на всички електромобили, е предимно безшумен при работа (освен ако не включите глупавите футуристични звуци бу-бу-бу-бу). Когато обаче се качите на магистралата, наистина можете да чуете как въздухът се движи около шатрата на покрива. Това прави и стандартния стъклен панел на покрива на Cross Turismo почти безполезен, макар че поне голямата кутия осигурява повече сянка, за да се запази хладно вътрешността на автомобила.
Не бих искал да пропусна да отбележа, че компании като iKamper предлагат подобни палатки на покрива за хиляди долари по-малко. Но отново, ако вече имате Porsche, вероятно просто ще предпочетете да си купите одобрения от Porsche аксесоар. И да, разбира се, можете просто да хвърлите стотина долара за палатка от местния универсален магазин и да я разпънете върху брезент, но ех, това е гадно и неудобно и гарантирам, че ако вали, ще се събудите мокри.
Освен това не изглежда толкова впечатляващо в социалните мрежи, а вие сте собственик на Taycan Cross Turismo, по дяволите. Къмпингуването може и да не е любимото ви занимание, но е ваш обществен дълг да поддържате жив имиджа на хаштага за активен начин на живот.”