Това е всичко, което се знае за електрическия SUV на Щутгарт. Следващото поколение и първият изцяло нов Macan от 2014 г. насам се превръща в електрически автомобил, разполагащ с мощност до 603 к.с., възможност за 270 kW зареждане и задно предаване.
Производителят на спортни автомобили Porsche преминава с пълна пара от двигатели с вътрешно горене към електрификация с предстоящия (макар и силно забавен) изцяло нов компактен кросоувър Macan от второ поколение.
Това ще бъде най-важният нов модел на автомобилния производител от десетилетия насам в една драматична промяна, която вероятно ще разстрои един или двама фенове пуристи. Нека „отлепим камуфлажа “ и се потопим във всичко, което знаем до момента.
Ctrl+аеродинамика
Вероятно вече е един от най-добре изглеждащите автомобили в своя клас, изцяло новият Macan SUV подобрява формулата на оригинала с по-обтекаем дизайн. Предницата се отличава с по-нисък капак и разделени фарове – дългите светлини са монтирани ниско, а горните дневни светлини имат четири светещи елемента, които не се различават твърде много от концепцията Mission-E.
Интригуващо е, че силуетът много прилича на настоящия Macan, макар и с маслено гладка повърхност, деликатни форми и стегнати пропорции. Стъклата на вратите са станали равни и без рамки, за да се намали коефициентът на съпротивление. Въпреки това, в епохата, в която много от тях се насочват към вграждане във вратите, са запазени конвенционални дръжки на вратите.
Горният спойлер на задната врата вече е разположен под задното стъкло и разполага с активен аероконтрол за подпомагане на стабилността. Отдолу е разположен светодиоден клъстер на задните светлини по цялата ширина и ала Taycan панел на задния дифузьор.
Вътрешна трансформация
Салонът на Macan е цялостно преработен, което го изравнява с Taycan и 911. Той се отличава с нов волан с три спици, извит цифров инструментален панел и инфоразвлекателен дисплей, който се разширява в удобен за предните пътници трети екран.
Централно разположеният часовник все още заема гордо място на тапицираното с кожа арматурно табло, а ред превключващи бутони заобикалят чувствителните на допир бутони за отопление, вентилация и климатизация, където обикновено се намира селекторът на предавките.

Що се отнася до изненадите и удоволствията, Macan EV ще разполага с безжични Apple CarPlay и Android Auto, актуализации по въздуха и планиране на дестинациите, за да се облекчи всякакво безпокойство от инфраструктурата за зареждане.
Премиум платформа
В основата на изцяло новия Macan е архитектурата Premium Platform Electric (PPE) 800v на Volkswagen Group, споделена с предстоящия Audi Q6 e-tron. В случая на Macan EV електрическият двигател е разположен особено далеч назад, което води до леко ориентиран към задната част баланс на теглото със съотношение от 48 до 52%.

Уравнението на управляемостта се подобрява допълнително от новите двуклапанни амортисьори, системата Porsche Active Suspension Management (PASM), управлението на задния мост, което работи под 80 км/ч, и електронния блокиращ диференциал Porsche Torque Vectoring Plus, монтиран отзад. Изцяло електрическият Macan ще има напълно преработен мост с двойни рамена и отделено ниво на носачите отпред, като Porsche смело заявява, че той „ще бъде най-спортният модел в своя сегмент“.
Мощност, която зашеметява
Експертите предполагат, че ще има варианти с един и два двигателя, като първият ще бъде със задно задвижване, а двойният двигател ще предлага възможност за задвижване на всички колела. Знаем, че най-мощният стартов вариант ще изпомпва зашеметяващите 603 конски сили 450 kW и повече от 1000 Нм въртящ момент, като по-късно вероятно ще последват още по-екстремни модели.
С помощта на литиево-йонна батерия с капацитет 100 kWh и 800V архитектура водачите могат да зареждат с до 270 kW в бързи зарядни устройства за постоянен ток. Общият пробег остава неизвестен; собствениците обаче могат да извършват зареждания от 5 до 80% за 25 минути, което е впечатляващо, макар и малко по-бавно от 22,5 минути, необходими за Taycan.
Macan EV може да се зарежда на 400-волтови станции благодарение на интелигентната си технология за „bank charging“, която на практика разделя 800-волтовата батерия на две 400-волтови батерии, като ги зарежда паралелно, без да е необходим HV бустер. И ако се притеснявате от неравномерни нива на зареждане, не се притеснявайте – Macan се е погрижил и за това, като изравнява нивата на зареждане преди зареждане.
И това не е всичко, тъй като Porsche е направило някои магии под капака с патентованата си интегрирана кутия за захранване. Тя не само спестява място и намалява разходите, но и обединява три компонента – бордовото зарядно устройство за променлив ток, високоволтов нагревател и DC/DC преобразувател – в една елегантна опаковка.
Съперници и представяне

Основните конкуренти на Macan са неговият платформен събрат Audi Q6 e-tron, както и BMW iX3, Mercedes-Benz EQC, Jaguar i-Pace, Genesis GV60 и Tesla Model Y Performance.

След (донякъде отложеното) пускане на пазара през 2024 г. към Macan EV ще се присъединят задвижваните с електроенергия заместители на Cayman, Cayenne и Panamera. Интересното е, че при пускането си на пазара той ще се продава заедно с актуализирана версия на настоящия автомобил, вероятно за да бъдат доволни привържениците на ДВГ – засега.