fbpx
7.4 C
София

Най-обичаните и най-разочароващите автомобили според Consumer Reports

Най-четени

Моделите може и да сe променят, но някои дългогодишни тенденции остават същите в проучването на Consumer Reports за удовлетвореността на собствениците през 2022 г. Както и в предишни години, надеждните автомобили за всекидневието не са толкова ценени, колкото „показните“ автомобили, които обещават лукс, горивна и енергийна ефективност (бензинова или електрическа) или ускоряващо пулса представяне – и действително ги изпълняват.

Пример за това: Последното проучване отново показва, че „евтините“ премиум автомобили и SUV-ове са сред автомобилите, които носят най-малко удовлетворение, тъй като не успяват да изпълнят обещанието за лукс.

Как Consumer Reports определят удовлетворението на собственика? То се измерва с отговора на ключовият въпрос: Ако имате възможност, бихте ли купили или взели на лизинг този автомобил отново? Тази година от организацията са получили отговорите на собствениците на повече от 300 000 леки и лекотоварни автомобили, SUV, камиони и ванове.

Резултатите са от годишните автомобилни проучвания през 2022 г., включващи повече от 300 000 автомобила. Използвани са данни от моделните години от 2020 до 2022 г. (плюс няколко модела от 2023 г.), при условие че даден автомобил не е бил значително променен през това време. 

Някои класации може да се основават само на една моделна година. Оценката на удовлетвореността на собствениците се основава на процента на собствениците, които са отговорили с „определено да“ на въпроса дали биха си купили същия автомобил, ако трябва да го направят отново (като се вземат предвид цената, представянето, надеждността, комфорта, удоволствието и т.н.). 

За втора поредна година Chevrolet Corvette е най-удовлетворяващият автомобил в проучването. Той е безсрамно мощен спортен автомобил, който с преработката си през 2020 г. може да бъде сбъркан с Ferrari или Lamborghini. Причината се крие в средноразположения му двигател, което диктува и новите пропорции на автомобила.

Към него на върха на класацията се присъединяват легендарното Porsche 911 и мощният Dodge Challenger, модерен вариант на мускулестия автомобил от края на 60-те години на миналия век. Хората купуват тези автомобили заради техните характеристики и външен вид, а високите им оценки за удовлетвореност доказват, че те дават на собствениците си точно това, което искат.

Но голямата мощност не е задължително условие за приемане в клуба на най-удовлетворяващите автомобили. Спортните автомобили близнаци Subaru BRZ и Toyota GR86 и роудстърът Mazda MX-5 Miata също влизат в списъка на най-удовлетворяващите автомобили, въпреки че произвеждат с половин до една трета по-малко конски сили от Corvette, 911 и Challenger. Те доказват, че има нещо повече в един забавен спортен автомобил, отколкото само много мощност.

Енергийно и горивно ефективните автомобили винаги са доминирали в списъците с най-удовлетворяващи автомобили на CR, а тази година три електромобила са сред отличниците. Новият пикап Rivian R1T и компактният SUV Hyundai Ioniq 5 се изравняват с друг електромобил – хечбека Polestar 2, като 88% от собствениците им казват, че биха ги купили отново. И трите автомобила се отличават с уникален стил, а Rivian се отличава с това, че е първият електрически пикап, който се появява на пазара.

Хибридният рай

Хибридните и плъгин хибридните модели като цяло получават високи оценки за удовлетвореност.

„В това проучване почти всеки хибриден модел превъзхожда конвенционалния си роднина“, казва Джейк Фишър, старши директор на отдела за автомобилни тестове в CR. „Установихме, че хибридите не само често спестяват пари на купувачите с икономия на гориво, която е по-добра от тази на конвенционалните версии, но и могат да осигурят още по-добро изживяване при шофиране.“

Например 87% от собствениците на Toyota RAV4 Prime plug-in hybrid заявяват, че биха си купили отново автомобила, което го постави в списъка на най-удовлетворяващите автомобили за втора поредна година. Резултатът му за удовлетвореност е със 17 точки по-добър от този на RAV4 Hybrid – вероятно заради големия (за плъг-ин хибрид) пробег от 67 km само на електричество на Prime. А резултатът му е с цели 27 точки по-добър от този на конвенционалния RAV4.

По подобен начин 88% от собствениците на Ford Maverick Hybrid биха си купили отново компактния пикап на изгодна цена с нисък разход на гориво в сравнение със 71% от собствениците на конвенционалния Maverick.

Има две изключения: Хибридният Ford F-150 и хибридният Lexus ES са с равен брой гласове с конвенционалните си братя и сестри. В случая с конвенционалния F-150 собствениците харесват мощността, икономията на гориво и капацитета за теглене на камиона от двата налични турбо шестцилиндрови двигателя, докато собствениците на ES хвалят простора, надеждността и комфортното пътуване. Тъй като всички версии споделят тези достойнства, икономията на гориво не накланя везните.

Евтният лукс все още разочарова

Разглеждайки данните от проучванията през годините, се вижда, че след като периодът на „меден месец“ с луксозен автомобил от най-малките сегменти приключи, собствениците бързо съжаляват за покупката си. Всеки производител на луксозни автомобили, от Audi и Cadillac до Lincoln и Volvo, предлага по-малки модели на по-ниски цени, за да привлече нови клиенти, които може да не могат да си позволят или да не се нуждаят от размерите на средните и големите модели на марката. 

Тази година SUV моделите от начално ниво Mercedes-Benz GLA и GLB са сред моделите с най-ниска оценка в проучването. Множество собственици съобщават, че не харесват сложните, бавно реагиращи и разочароващи за използване информационно-развлекателни и навигационни системи на Mercedes. Към тях се присъединява и Infiniti QX50, SUV от начално ниво на японската луксозна марка.

Въпреки луксозните си емблеми, тези модели не се представят по-добре в нашите тестове от много по-евтини, нелуксозни SUV автомобили. Моделите от начално ниво не притежават луксозното возене и пъргавото управление, които се срещат в по-премиум автомобилите на марките, и въпреки че интериорът им често се представя добре, той не разполага с изискани детайли и качествени материали, които да оправдаят сравнително високите им цени.

Често версията с висока степен на оборудване на нелуксозен модел се представя също толкова добре или по-добре от тези луксозни модели от ниски сегменти с базово равнище на оборудване и изглежда също толкова добре, при това на по-ниска цена.

Единственият модел с по-ниска оценка от недолюбваните GLA, GLB и QX50 не е луксозен автомобил от нисък сегмент. Само 38% от собствениците са заявили, че биха си купили отново Volkswagen Atlas Cross Sport SUV. Но това не е изненадващо. Atlas Cross Sport използва същата платформа като триредовия SUV Atlas, който също има ниска удовлетвореност на собствениците, но по-късият Cross Sport има само два реда седалки, по-малко товарно пространство и по-малко място за главите отпред и отзад.

Интересното наблюдение за евтиния лукс ще се превърне в реалност с преустановяване на производствените линии за Mercedes CLA Shooting Brake, примерно. А-класата изцяло отпада от американския пазар. Когато се появиха, CLA, A3 седан BMW серия 2 Gran Coupe, представляваха маркетингов инструмент за набиране на уж по-млади клиенти, които да бъдат вкарани във фунията на бранда и да узреят финансово по стълбичката на моделната гама.

Явно в момента сметката не излиза. Mercedes така или иначе ще преустанови производството на голяма част от моделната си гама, подобни прендареждания предстоят при всички производители, независимо дали премиум или “народни”.

Трендът е да отпадат малките “градски” модели и да изтънява “средната класа” при автомобилите. Всеки бранд се опитва да се “издокара” по-премиум. От една страна защото много малко технологии са резервирани само за луксозните автомобили и съответно се предлагат от до вчера мейнстрийм брандове, от друга страна производствените разходи растат и трябва луксозен аргумент, който да оправдае растящите цени.

Масовата електрификация е катализатор на тези процеси. Тя и ще пренареди брандовете в ума на потребителите и представлява своеобразен рестарт на констелацията кой къде се намира в съзнанието на потребителя. 


Производителите имат шанс да се препозиционират и да започнат на чисто. Свеж е примерът на Ioniq на Hyundai. Tози производител направо “шашна” всички къде може да отиде, ако пожелае,

От друга страна, старите любимци от VAG не успяват да окупират заглавията с ID серията.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

1 Коментар
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини