Духът на скръндзавия Енцо още витае…
Ежедневните операции на Ferrari не са били засегнати, но имейлите, адресите и телефонните номера на клиентите могат да бъдат компрометирани.
Тази седмица компанията Ferrari потвърди, че е станала жертва на „киберинцидент“ и с нея са се свързали хакери, които са поискали откуп. Автомобилният производител заяви, че няма да плати откупа, а вместо това е започнал разследване на престъплението.
„Като политика, Ferrari няма да бъде принудено да плати откуп, тъй като плащането на подобни искания финансира престъпна дейност и дава възможност на участниците в заплахите да продължат атаките си“, пише Ferrari в изявление.
„След като получихме искането за откуп, незабавно започнахме разследване в сътрудничество с водеща световна фирма за киберсигурност от трета страна. Освен това информирахме съответните органи и сме уверени, че те ще проведат разследване с цялата строгост на закона.“
В писмо до клиентите, видяно от Computer Weekly, главният изпълнителен директор на Ferrari Бенедето Виня пише, че хакерите може да са получили достъп до имената, адресите, имейл адресите и телефонните номера на клиентите.
Той обаче пише, че въз основа на проведеното разследване кибератаките не са успели да намерят данни, отнасящи се до финансовата информация на клиентите или до притежаваните от тях автомобили. Засега организацията, която стои зад кибератаката, не е идентифицирана.
Експерти по киберсигурност приветстваха реакцията на Ferrari на пробива, като се съгласиха, че склоняването на искания за откуп помага на хакерите да финансират дейността си и не е гаранция, че откраднатите данни ще бъдат предадени.
Въпреки това клиентите на Ferrari все още имат основания за безпокойство, тъй като подобни откраднати данни могат да бъдат продадени в dark web и използвани за извършване на допълнителни престъпления, като кражба на самоличност и измама, които изглеждат примамливи предвид нетното състояние на типичния собственик на Ferrari.
За Ferrari кибератаките не са нещо ново, като още през октомври 2022 г. са били хакнати от страна на групата RansomEXX, съобщава Jalopnik. Тогава са били откраднати близо седем гигабайта ръководства за ремонт, таблици с данни и други документи. Не е ясно дали същата група стои зад този последен опит за откуп.
Производителите на автомобили напоследък стават все по-голяма мишена за хакерите, тъй като се стремят да дигитализират автомобилите си и да добавят повече свързани функции.
Въпреки това в неотдавнашен доклад на Automotive News се посочва, че индустрията е сред най-евтините, когато става въпрос за заплащане на хакери, които им помагат да откриват кибер уязвимости.
Ферари обаче вече си партнира с водеща фирма за киберсигурност от трета страна и заявява, че приема този инцидент много сериозно. То добавя, че хакерската атака не е повлияла на ежедневните му операции.