На кадри от пътния контрол в САЩ на Деня на благодарността се вижда как автомобил Tesla Model S сменя лентата и след това рязко спира в крайната лява лента на моста над залива Сан Франциско, което води до катастрофа с осем превозни средства. При катастрофата са ранени деветима души, включително 2-годишно дете, а движението по моста е блокирано за повече от час.
Видеозаписът и новите снимки от катастрофата, които бяха получени от The Intercept чрез искане по Закона за обществените архиви на Калифорния, предоставят първия директен поглед към случилото се на 24 ноември, като потвърждават разказите на свидетелите от онова време.
В доклада се отбелязва, че шофьорът е казал на полицията, че е използвал новата функция на Tesla за „пълно самоуправление“, преди „левият мигач на Tesla да се активира“ и „спирачките да се активират“ и тя да се премести в лявата лента, „забавяйки до спиране директно на пътя на движение на следващото превозно средство“.
Само няколко часа преди катастрофата главният изпълнителен директор на Tesla Елон Мъск триумфално обяви, че възможността за „пълно автономно шофиране“ на Tesla е налична в Северна Америка, като поздрави служителите на Tesla за „важната крачка“. Според компанията до края на миналата година Tesla е внедрила функцията в над 285 000 души в Северна Америка.
Националната администрация за безопасност на движението по пътищата, или NHTSA, заяви, че започва разследване на инцидента. Автомобилите на Tesla, използващи нейната система за подпомагане на водача „Autopilot“ – режимът „Full Self-Driving“ има разширен набор от функции на „Autopilot“ – са участвали в 273 известни катастрофи от юли 2021 г. до юни миналата година, според данни на NHTSA. Теслата са отговорни за почти 70% от 329-те катастрофи, в които са участвали усъвършенствани системи за подпомагане на водача, както и за по-голямата част от смъртните случаи и сериозните наранявания, свързани с тях, показват данните.
От 2016 г. насам федералната агенция е разследвала общо 35 катастрофи, при които вероятно са били използвани системите „Пълно самоуправление“ или „Автопилот“ на Tesla. Заедно при тези произшествия са загинали 19 души.
През последните месеци се появиха вълна от съобщения, в които шофьори на Tesla се оплакват от внезапно „фантомно спиране“, което кара автомобила да натиска спирачките си при високи скорости. Според Washington Post за три месеца в NHTSA са подадени повече от 100 такива оплаквания.
Детето, пострадало при катастрофата, е 2-годишно, което е получило ожулване на задната лява част на главата, както и натъртване, според подробния доклад за инцидента, получен от The Intercept. На една от снимките на катастрофата се вижда, че пред автомобила, в който е пострадало детето, е паркирана детска количка.
Тъй като традиционните производители на автомобили навлизат на пазара на електромобили, Tesla е подложена на все по-голям натиск да се диференцира. Миналата година Мъск заяви, че „пълното самоуправление“ е „съществена“ функция, която Tesla трябва да разработи, като стигна дотам да каже: „Това наистина е разликата между това Tesla да струва много пари или да струва почти нула“.
Терминът „пълно автономно управление“ беше критикуван от други производители и индустриални групи като подвеждащ и дори опасен. Миналата година компанията за технологии за автономно шофиране Waymo, собственост на компанията майка Google, обяви, че повече няма да използва този термин.
„За съжаление виждаме, че някои автомобилни производители използват термина „автономно шофиране“ по неточен начин, като създават у потребителите и широката общественост погрешна представа за възможностите на технологията за подпомагане на водача“, написа Waymo в публикация в блога си. „Това погрешно впечатление може да накара някого несъзнателно да предприеме рискове (като например да свали ръцете си от волана), които могат да застрашат не само собствената му безопасност, но и безопасността на хората около него.“
Въпреки че Waymo не назовава имена, изявлението е „ясно мотивирано от противоречивото решение на Мъск да използва термина „пълно самоуправление““, според The Verge.
По същата линия основната лобистка група за самоуправляващи се автомобили наскоро се преименува от „Коалиция за по-безопасни улици“ на „Асоциация на индустрията за автономни превозни средства“. Промяната, според индустриалната група, отразява нейния „ангажимент за прецизност и последователност в начина, по който индустрията, политиците, журналистите и обществеността говорят за технологията на автономното шофиране“.
Министърът на транспорта Пийт Бутигиг също е критичен към новите технологии за подпомагане на водача, които, както той подчертава, не са заменили необходимостта от бдителен човешки шофьор. „Продължавам да повтарям това, докато не „ми посинее лицето“: Всичко, което се предлага днес на пазара и което можете да си купите, е технология за подпомагане на водача, а не технология, която го замества“, каза Бутигиг. „Не ме интересува как се нарича. Трябва да сме сигурни, че сме пределно наясно с това – дори и компаниите да не го правят“.
Въпреки че езикът може да се променя, все още няма ограничения на федерално равнище за тестването на автономни превозни средства по обществените пътища, въпреки че в някои случаи щатите са наложили ограничения. Tesla не е обявила никакви промени в програмата или нейното брандиране, но катастрофата е една от многобройните този месец. Няколко дни преди инцидента на моста Бей, на 18 ноември в Охайо, Tesla Model 3 се блъсна в спрял джип на щатската пътна полиция на Охайо, който беше с мигащи аварийни светлини. Tesla също е заподозряна, че е била в режим на самоуправление и също се разследва от NHTSA.
NHTSA разследва и туит на Мъск, в който той казва, че на потребителите на „пълно самоуправление“ скоро ще бъде предоставена възможност да изключат известията за напомняне на водачите да държат ръцете си на волана. „На потребителите с повече от 10 000 мили на FSD Beta трябва да се даде възможност да изключат досадните известия за управление на волана“, написа потребител на Twitter в навечерието на Нова година, като mention-вa Мъск. „Съгласен съм, актуализация ще има през януари“, отговаря Мъск.