Дизайнер от Hyundai твърди, че физическите бутони и копчета ще останат, защото традиционните уреди за управление са много по-безопасни от дигиталните.
Hyundai се ангажира да използва традиционни уреди за управление още дълги години, като СангЮп Лий заяви пред Cars Guide, че физическите копчета и бутони са много по-безопасни от дигиталните им аналози.
„През последните няколко години използваме физическите бутони доста значително“, каза ръководителят на дизайна на Hyundai при представянето на новите Kona и Kona Electric. „За мен бутоните, свързани с безопасността, трябва да са твърд ключ“.
Лий, който наскоро бе удостоен с отличието „Световен автомобилен човек на годината 2023“, заяви, че физическите бутони ще продължат да се използват, особено когато става въпрос за управление на климатика и аудиосистемата.
Той добави, че цифровите екрани са по-тромави и разсейват вниманието на водачите за по-продължителни периоди от време. „Когато шофирате, е трудно да го контролирате, ето защо, когато е с твърд клавиш, е лесно да го намерите и почувствате.“
Миналата година резултатите от шведско автомобилно проучване потвърдиха мнението на Лий; сензорните екрани не само са по-трудни за управление, но и принуждават водачите да откъсват поглед от пътя за по-дълго време, отколкото трябва.
Участниците се затрудняват да изпълняват бързо прости задачи, което е било лесно в по-стар автомобил с традиционни бутони и циферблати.
Макар че ръководителят на отдела за дизайн на Hyundai е привърженик на физическото управление, той признава, че сензорните екрани ще бъдат новото нормално явление в автономните автомобили от ниво 4.
„Ще продължим да имаме [физически бутони]“, казва той. „Когато се стигне до автономно шофиране от 4-то ниво, тогава ще имаме всичко с меки клавиши, но дотогава, както казах, когато става въпрос за шофиране, най-безопасно е очите ви да са на пътя, а ръцете – на волана.“
Дори и тогава очакваме решението на Hyundai да бъде освежаващо просто, тъй като подразделението Mobis миналата година разкри своя безконтактен сензорен екран за бърз избор на меню, който може да предвиди нуждите на потребителя.
От моделите от начално ниво до най-скъпите луксозни автомобили, сензорните екрани са се превърнали в масова практика в автомобилните салони.
Той със сигурност изглежда изчистен, внася атмосфера на модерност и минимализъм и може да бъде много впечатляващ. Всеизвестно е обаче, че те усложняват задачата за придвижване.
Някои автомобили, особено съвременните Peugeot и Citroen, имат нелепи бутони за управление на отоплението, вентилацията и климатизацията, които принуждават водача да се рови в подменюта, за да промени просто температурата. И защо? Защото така се намаляват разходите и се спестяват пари на производителя.
Физическите бутони може и да изглеждат старомодни, но работата с тях е по-безопасна и допринасят за по-хармонично шофиране. Ето защо Mazda толкова се колебае да използва сензорни екрани на първо място и вместо това използва традиционното колело за превъртане.
Автомобилният производител търпи критики за това, но затова пък германският ADAC похвали информационно-развлекателната система на компактния 3 като най-безопасната и ергономична от всички.